Pavli Panayırı 100 Yaşında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Beyza34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,053

Beyza34

Yeni Üye
Arkadaşlar bu etkinliği hangi kategoriye koyacağımı bilemediğim için böyle genel bir bölümde size duyurmak istedim. Özellikle fotoğraf gruplarının cirit attığı, doğal bir plato gibi Pavli Panayırı. Kırklareli' nin Pehlivanköy ilçesinde her yıl Eylül ayının 18 inde başlayıp 5 gün süren panayır, bu yıl bayramla çakışması sebebiyle 24-28 Eylül tarihlerinde yapılacak. Özellikle 27 Eylül Pazar günü orada bulunmalısınız. En kalabalık en coşkulu günüdür. Fotoğrafçılardan hariç, kültür turları, moto-karavancılar için de kaçırılmayacak bir şenliktir. Trakya' nın en büyük, Türkiye' nin ise canlı kalabilmiş son panayırlarındandır. Bu yıl 1910 yılından beri aralıksız kutlanan anayır 100 yaşına basacak. İstanbul ve Trakya' a yakın herkesin muhakkak görmesini isterim.
Bu konuda nefis bir yazıyı takip ettiğim siteden size önereceğim. Fotoğrafları zaten ne demek istediğimi anlatacaktır. Site içeriğindeki Pehlivanköy konusu içeriğinde ise, buraya nasıl ulaşabileceğiniz ile ilgili bilgileri bulabileceksiniz.

http://www.trakyagezi.com/dosya/50-dosya/154-pavli-panayiri100-yillik-gelenek-.html

http://www.trakyagezi.com/sehir-rehberi/kirklareli/26-pehlivankoy.html

75171e0829c6f56235c781a884b50fea

Etiketler
Ynt: Pavli Panayırı 100 Yaşında

Ne denli kışkırtıcı(!) bir yazı bu böyle Sayın "Beyza34"... :D Uzak olmasa, hiç düşünmezdim. Trakya zaten çok beğendiğim bir yöremizdir; doğasıyla ve özellikle de insanıyla.. Zaman sorunumuz yok ama toplam maliyet bir hayli yüksek olur; göze almak pek kolay olmasa gerek..

"Panayır" olayı bizim Ege Çukurunda pek bilinmez. Bu ticari/kültürel/sosyal etkinlikler, daha çok Marmara Bölgemizde yaygındır. Ben de teoride bildiğim panayırla, uzun yıllar görev yaptığım Karacabey'de(Bursa) tanışmıştım. 70'li yılların sonu ile 80'li yıllardaki panayırları anımsıyorum şu an... Yılda iki kez yapılan(İlkbahar ve sonbahar) Karacabey Panayırı, üç gün sürerdi ve özellikle son günü çok kalabalık ve renkli olurdu... Unutulacak gibi değil, okullar bile fiilen tatile girerdi bir günlüğüne!...

Sayın "Beyza34" neleri anımsattınız bizlere, teşekkür ederiz..

Cavid Sezen

Cavit bey,
Ben size teşekkür ederim asıl. Bu siteden sizin verdiğiniz bir link sayesinden haberdar olmuştum, sanırım burada ilk siz yayınlamıştınız.
Kıbrıs'ta yaşıyorum ben de, bayram için memleketim Edirne'deyim. Bizim Trakya' da bu panayır çok bilinir bir etkinliktir. En ücra ilçelerden köylerden bile buraya gitmek için can atanlar çok fazladır. Panayırın yapıldığı ilçeyi birkaç günde 40-50 bin gelirgeçer kişinin ziyaret ettiği gibi bir tesbite varılmış. Trakya' yı bildiğinizi anlıyorum sözlerinizden,Trakya'lılara has coşkulu eğlence anlayışına tanık olunabilecek bir yer Pavli panayırı. İyi ki bayram için Türkiye' deyim ki burayı da tatilimin içine katabileceğim.
Siz sevgili dostlara selamlar gönderiyorum, bayramınızı da kutluyorum.
Beyza Tuğcu

Beyza34' Alıntı:
Cavit bey,
Ben size teşekkür ederim asıl. Bu siteden sizin verdiğiniz bir link sayesinden haberdar olmuştum, sanırım burada ilk siz yayınlamıştınız.
Kıbrıs'ta yaşıyorum ben de, bayram için memleketim Edirne'deyim. Bizim Trakya' da bu panayır çok bilinir bir etkinliktir. En ücra ilçelerden köylerden bile buraya gitmek için can atanlar çok fazladır. Panayırın yapıldığı ilçeyi birkaç günde 40-50 bin gelirgeçer kişinin ziyaret ettiği gibi bir tesbite varılmış. Trakya' yı bildiğinizi anlıyorum sözlerinizden,Trakya'lılara has coşkulu eğlence anlayışına tanık olunabilecek bir yer Pavli panayırı. İyi ki bayram için Türkiye' deyim ki burayı da tatilimin içine katabileceğim.
Siz sevgili dostlara selamlar gönderiyorum, bayramınızı da kutluyorum.
Beyza Tuğcu

Haklısınız Beyza Hanım, bu siteyi ben tavsiye etmiştim forumda. Gerçekten de çok kaliteli bir gezi sitesi; bugün yine bu siteyi gezisever herkese tavsiye ediyorum bir kez daha. Daha o zaman üye olmuştum, her yeni yazıdan haberdar oluyorum. Pavli Panayırı ve Pehlivanköy yazılarından da haberdar oldum.

Bizim Ege ve aynı şekilde Güney Marmara da biraz Trakya'yı andırır. Ben, bu kültüre uzak biri değilim. Zaten adı geçen yörelerimiz, çeşitli şekillerde kendilerini bir şekilde kanıtlıyorlar!... Her alanda ortalamanın bir hayli üzerinde oldukları çok açık...

İyi bayram dileklerimizle esen kalın.
Cavid Sezen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,485
Kayıtlı Üye Sayımız
172,143
Kaydolan Son Üyemiz
sailing

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.