Portatif Vinç Yapımı ve Arazide Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ümiterkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 194
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 55,010
Ynt: Portatif Vinç Yapımı ve Arazide Kullanımı

Yav işin şakası bir yana; profesyonellerin tonlarca çeken vinçleri ayrı, ümiterkanın bu çalışması ayrı. Zaten yazışmalarda "zor duruma düşünce kurtulmak için devreye sokulacak yedek aparat" ararken bunlar ortaya çıktı. Önce monti, sonra ümiterkan.... Hatta gerdirme önerisi..... Ki, daha önce başka yerlerde tartışılmış, sonra aradık bulduk.

Şöyle diyelim.... Dağın başındasın ve battın... Napacaksın? Elinde hiçbir şey yoksa hiçbir şey yaparsın. Hiçten hiç çıkar.

Bi gerdirme, bir (düşük güçte de olsa) vinç ve bolca halat olduğunu varsayalım... En azından, batışa göre değişmekle beraber, kurtulmak için bir şans elde etmiş olursun... Sırf bundan dolayı ben de edinmeyi düşünüyorum. Kaldı ki, şahsım öyle maceracı ve test meraklısı değildir. Ama yolculuğun ne göstereceği belli olmaz. Önünde bir çamur birikintisi görürsün, geçerim dersin, batar kalırsın..

Yoksa, ağır off road koşullarındaki batış-çekiş işleri için elbette bu vinç yetmez. Ümiterkan güzel söylemiş; "güvenlik için", "off road donanımı için" değil.

Etiketler

nhcteam' Alıntı:
bende az önce 4000 lbs olanından sipariş ettim max extra marka gelsin bakalım ondan sonra faaliyete koyarız allah ın izniyle ;D ;D

Azizim bu 4000 likin boyutları ümiterkanın vincinden büyük müdür? Tekerlek içine sığar mı? Fiyatı pahalı, onu öğrendim.

alişen, şu vinçlerden bir ara birer tane alalım. Sen zaten kum çamur dolaşıyorsun, batar kalırsın haaaa...

Tabii bu vinçlerin yanında, iki makara ve halatçıdan da birkaç 10 metrelik halat ve kanca da almak gerek....

Mantığı çok güzel, mantığına karşı değilim ama o incelikte bir halatın çekme gücüne pek güvenemiyorum, 3000 lb için düşünülmüş bir halat. Bizim 12 000 lb lerin bile çatır çutur koptuğunu gördükden sonra. O halat birkaç kere ağır yüke binerse ömrünü doldurur gibi geliyor. ATV ler için filan kullandıkları tip vinçler.

Zaten ATV vinci diye geçiyor Kürşat bey.

Halatı değiştirmek de mümkün olsa gerek.

Kopmaya gelince; biz piknikçiler nerede ne zaman hafifçe çamura denk geliriz, bilinmez. İşte o zaman işini yapsın, yeter. Yoksa arabanın biyerlerini kıracak kadar ağır çamur ve yol koşullarında bu alet hiçbir işe yaramaz.

olguncandan' Alıntı:
Zaten ATV vinci diye geçiyor Kürşat bey.

Halatı değiştirmek de mümkün olsa gerek.

Kopmaya gelince; biz piknikçiler nerede ne zaman hafifçe çamura denk geliriz, bilinmez. İşte o zaman işini yapsın, yeter. Yoksa arabanın biyerlerini kıracak kadar ağır çamur ve yol koşullarında bu alet hiçbir işe yaramaz.

Dediğim gibi mantığını anlıyorum ve güzel, halat kopmadığı sürece işinizi görür, ama aracın çok batmamış olması ve yokuş yukarı çekmeye çalışmadığınız sürece. Fakat birkaç kullanımda halat kopmadı diye kopmaz sanmayın . Vinç zaten bir kere lazım olur ondada işe yaraması lazım.

Birde halatın ince olduguna filan bakmayın vinçlerken sakın yakınında durmayın çok fena yapar koparsa. :eek:

Hocam elbette kamyon çekmek için halatın da makara sisteminin de o yükü kaldırabilecek kapasitede olması, benim anlatmak istediğim de makara sistemi kullandığınızda mesafeyi katladığınız oranda güç kazanırsınız.8 metre halat sararsınız ama araç 1 metre ilerler. Ve hala iddialıyım aynı vinç ile kamyon çekilebilir.çıkrık prensipli el vinçleri palanga sistemi ile 1 metre yüksekliğindeki kütükleri çekebiliryor. sarılan halat ve dolayısı ile işin bitim süresi uzuyor o kadar. Benzer bir sistemin nasıl kullanıldığını görmüşseniz iş başında ne demek istediğimiz o zaman anlarsınız, orta 2 fen bilgisi benzetmesi hoş değil.

Tornado, teknik ve teorik olarak haklısın. Bir yığın makara kullanırsan, hatta çok sargılı da olursa, kamyon da çekebilirsin. Gerçekten ortaokul fen bilgisi dersinde işlenen makara konusu bana buna benzer şeyler düşündürmüştü. Azıcık bir güçle devasa bir ağırlığı çekebilmek, kağıt üzerindeki hesapla mümkündü.. Bu bana çok ilginç gelmişti.

Ama şöyle düşünmüştüm: 8-10-20 adet karmaşık makaradan oluşan sistem olsa, nasıl olup da devasa bir iş yapılabilir. Çünkü iş ile harcanan enerji arasında mutlaka bir ilişki var.... Yani hesaplamada çıkan bu tip sonuçları denemeden insanın içi pek de ısınmıyor. Deneyip görmek gerek.

hocam burda palanga ile kütük çekiyorlardı, ben daha küçüktüm ve kütükler beim boyumda idi 120 cm falan yüksekliğinde ve el çıkrığı ile çekiliyordu, denenmemiş birşey değil. ha orta 2 fen kousuna gelince konusunda ben o sistemi ağaç makaralarla deney olarak yapmıştım, o zamanlar iplerin bağlanma yerlerini zor bulmuştum. Çok kolay bir şey olduğunu söylemiyorum, yatay kullanımda halat gerilene kadar makaralaralardan çıkmaması için 2. ve 3. kişi bile gerekebilir ve de sağlam bir sabit destek. otomobil çekerken 1 makaranın nasıl kulklnılacağını görmüşsünüzdür, yükü yarıya indirir.
Arkadaşların duster ile yaptıkları deneme de 1 makara olsa ve batan araca bağlansaydı, halatın bir ucu ağaca diğer ucu da ikinci araca bağlandığında aynı verim elde edilir. araç çıkarma tecrübesi olanlar bunu bilirler.

şöle bir şey,
tek makara ile araç çekenler 1. sistemi kullanır, makara araca bağlanır(şekildeki tavan çekilecek araç) yül kısmı da ağaca sabitlnir, çeken araç yada vinç de aynı çekme kısmından çeker. benim bahsettiğim sistem 4. makara sistemi, orta 2 fenini kavrayanlar nasıl çalıştığını anlar :smiley:

olguncandan' Alıntı:
Azizim bu 4000 likin boyutları ümiterkanın vincinden büyük müdür? Tekerlek içine sığar mı? Fiyatı pahalı, onu öğrendim.

alişen, şu vinçlerden bir ara birer tane alalım. Sen zaten kum çamur dolaşıyorsun, batar kalırsın haaaa...

Tabii bu vinçlerin yanında, iki makara ve halatçıdan da birkaç 10 metrelik halat ve kanca da almak gerek....
evet hocam çok haklısın artık şart oldu almak :smiley:

REsim eklenmemiş :(

800px Four pulleys

ATV vinçlerinde genelde 5000lb'den sonra halat uzunluğu 24mt, kalınlığı ise 6mm oluyor, hacim ve ağırlık büyüyor haliyle. 2000lb-4000lb arası ise genelde halat uzunluğu 15mt, kalınlık ise 5mm.

enerjinin dönüşümü diye yenemediğimiz bir engel var tornado.10 ton darası olan bir kamyonu oynatmak için o motor enfiye gelir.zaten mantıken halatla başlasan 10 ton kapasiteli bir çelik halat 10 mm den ince olamaz.10 mm kalınlığında 10 metre uzunluğunda bir halat o tambura enfazla 10 sipir sarılır vs vs.elektrik motorlarında gücü arttırmak için adım sistemini geliştirmiş adamlar step motorlar var sanayide kullanılan.çıkışına reduktör konuyor ama gene verim bire bir.sizin mantığınızla kağıt üstü hesaplarınızla teyp motoru ile insan taşıyan asansör yapabiliriz.ama her nedense 3faze 5 10 kw lik motorlar kullanıyoruz.ama ne gerek var atalım bir çamaşır makinesi motoru çıkışına bir redüktör grubu uygun hesapla binelim 3 kişi.ama o dişli takımındaki sürtünme?ilk hareket?bunun çok daha basit bir izahı var ortaokul fen bilgiside gerektirmeyen otomobillerde kullanılan motorların gücünün max % 75 80 i şanzumana iletilebiliyor.kayıp kısım egzantrik milinde şaftta vs aktarmada eriyor.ümit beyin çalışması çok şık güzel.hayrını görsün.ama montaj aparatındaki metric 8 vida tam yükte bir duster ağırlığına dayanmaz.ikinci seferde helva gibi dağılır.başındaki mapa gerçek bir asılmada atac gibi çözülür .duster ağırlığı bir kaç atw kadardır herhalde.sizin dediğinizi sanırım kürşat bey gibi profesyoneller uyguluyor.ağaca vs strap baglanıyor ucuna bir makara.araçtan çıkan halat makaradan geçip araçtaki diğer bağlantı noktasına bağlanıyor.hem yükü azaltmak hemde vince fazla yüklenmemek için

Evet hocam bahsettiğim sistemde kayıp mutlaka ve kayde değer olur makaraların ağırlığı zaten 30 kilodan yukarıdır, o sistemde kazanılan güce de ne 5 mm halay dayanır ne de standart çeki demiri, motor dayansa bile :smiley:
Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim, görmek istediğim buydu, hani orta2 feni deyince bozulmuştum biraz.

sayın ümiterkan,

sizin aldığınız aynı marka vincin 4000 lbs olanını aldım, dün elime geçti.. vincin yanında gelen tabla ile sonradan yaptığınız bağlantı aparatını nasıl biribirine bağladınız? detayları gösteren resimler çekmeniz mümkün mü acaba? şimdiden teşekkürler

silifke'den selamlar... ;)

Portatif vincimiz, kabloları herşeyi bitti.... Vinci araca önden yada arkadan bağlayabiliyoruz....

1

2

3

4

5

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
Muhammet binici

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR