Servo Motor Ile Step Motor Arasındaki Fark Nedir?

 • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sahinrulmancom1 Tarih:
 • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
 • Cevaplar 0
 • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,880

sahinrulmancom1

Step Motor, Servo Motor ve Mekanik Ürünler
Mesajlar
1
Tepkime Puanı
0
Yer
İstanbul
Web
www.sahinrulman.com
Servo motor ve step motor endüstride sık sık kullanılan motorlardır. Servo motor da step motor da endüstride avantaj sağlayan motorlardır. Bu motorların karakteristik özellikleri avantajlarına etki etmektedir. Bu yüzden öne çıkan özelliklerine göre bir seçim yapılmalıdır. Bu doğrultuda hazırladığımız blog yazımızda sizlere servo motor ve step motor arasındaki farkları anlatmak istiyoruz.

Servo Promo Image


Step motor ve servo motor arasındaki farkları şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz;

 • Servo ve step motorların kontrol mekanizmaları birbirinden farklıdır.
 • Yüksek güç gerektiren uygulamalarda servo motorlar step motorlardan avantajlıdır.
 • Servo motorların tork tutma değeri daha yüksektir.
 • Step motorlar daha uygun fiyatlıdır.
 • Step motorlar açık çevrim çalışırken servo motorlar kapalı çevrim çalışmaktadır.
 • Servo motorun bakım işlemleri step motora göre daha zordur.
 • Step motorların kontrolü daha basittir.
 • Servo motorlar performans açısından daha avantajlıdır.
 • Step motorlar geri beslemeye ihtiyaç duymaz, servo motorlar geri besleme sistemi ile çalışan motorlardır.

Peki, hangisini seçeceksiniz? Bu sorunun cevabını aradığınızı düşünerek size bu doğrultuda servo ve step motorları anlatmaya devam etmek istiyoruz.

Step Motor mu Servo Motor mu?

Servo motorların performans açısından küçümsenemeyecek bir avantajı olduğu ortadadır. Fakat yenilebilirlik açısından step motorlar öne çıkmaktadır. Step motorlar yüksek seviyede konum doğruluğunda tekrarlanabilirlik açısından avantajlıdır.

Konu maliyet farkı olduğunda step motorlar geri beslemeye ihtiyaç duymadığı için daha ucuz plastik mıknatıslar kullanır ve nadiren dişli kutuları kullanırlar. Çok sat-yıda kutup ve tutma torku üretebildikleri için sıfır hızda daha az enerji harcarlar. Step motor büyüklüğüne bağlı olacak şekilde servo motorla kıyaslandığında daha az maliyetli olabilir.

Step motorlar düşük hız, düşük ivme, düşük konum doğruluğuna ihtiyaç duyduğu için iyi bir seçimdir. Bunun yanı sıra step motorlar kompakt motorlardır ve daha uygun fiyatlıdır. Step motorlar tıbbi, savunma ve yarı iletken üretim gibi alanlarda doğru tercihken, servo motorlar paketleme ve dönüştürme gibi uygulamalarda ideal tercihtir. Bu alanlarda sık sık kullanılmaktadırlar.

Hangi motoru seçeceğinize henüz karar veremediyseniz servo motor ve step motor sayfalarını inceleyerek daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Mesajlar
1,517,907
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

SON KONULARGeri
Üst