Sıfır Km Lada Niva! Ne Dersiniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alpino Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 158
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 70,193
Ynt: Sıfır Km Lada Niva! Ne Dersiniz?

freegraf' Alıntı:
sn dursun usta bilgi için teşekürler.arada bir size soru sorabiliriz herhalde .kal sağlıcakla.

Tabiki sora bilirsiniz elimden geldigi kadar cevaplarım

Etiketler

teşekürler ustam sırası gelince sorarım.

Nivanın gectigi bu camur kanalı resmen bataklıktır Hakan kardeşimin müsadesiyle izleyin

<object width="480" height="360"><param name="movie" value="http://www.dailymotion.com/swf/video/xf2llc?width=480&iframe=0&additionalInfos=0&autoPlay=0&hideInfos=0"></param><param name="allowFullScreen"

Ayrıca 1.7 motor alırken %60 ötv dilimine giriyor. Bunun üzerine de %18 kdv eklenince aracın gerçek fiyatı ne acaba diye düşünüp bu fiyata bunu üretmeyi nasıl başarmışlar şeklinde bir hayrete düştükten sonra acaba hangi kalitede üretmişlerdir diye ikinci düşüncelere sahip olabilirsiniz.

Dursun usta maliyet konusunda haklisiniz. Parcalar eminim çok ucuzdur. Burda suna bakmak lazim o parcayla yapilan km ?
birde gercekden o araç 180 km yapabiliyosa ki siz diyorsaniz yapiyordur. O aracin içinde olmak istemem. Yenilerin yapisi yururu nasildir bilmiyorum çok degişmişse amennah ama eskiler gibiyse beni korkutur.

birde gercekden o araç 180 km yapabiliyosa ki siz diyorsaniz yapiyordur. O aracin içinde olmak istemem. Yenilerin yapisi yururu nasildir bilmiyorum çok degişmişse amennah ama eskiler gibiyse beni korkutur.

Ben 180km ile giden hiçbir aracın içinde olmak istemem. Geçenlerde gazetede bir haber vardı. Adam 160 ile giderken kamyona çarpmış 160km/saat hız aniden sıfırlanınca kafası kopmuş.
Şehirler arası uzun yolda biraz büyükçe bir araç kullanmanın daha güvenli olduğuna ise katılıyorum.

Niva degil hangi arac olursa olsun özel şartlar oluşmadıkca bu hızlara cıkmak dogru degildir muhakkak burda anlatmak istedigim Niva ların yenileri eskileri kadar asfaltta hantal degil aksine oldukca seri helede farklı dif dişlileri uygulamasıyla sıfır yüzü 13 saniye gibi bir razamana takamül eder ki buda bir cok binek otomobilin zamanına eştir gerci biz bu dişli avantajını daha büyük lastikler cevirmek için kullanıyoruz gerci nekadarda kalite ve işcilik bir japon veya avrupa otomobili kadar olmasada hala piyasada 86 modelleri dolaşmakta sonucta toyotanın l lantkuruzer modeli sanırım sıfırı 120bin ero nivanın 23 bin TL

alpino' Alıntı:
bu nasıl ve neden oluyor?
sigorta şirketinden kasko değer bildirim formu alarak dilekçe ile vergi dairesine başvurmak gerekiyor.
Misal 2009 nivanın kasko değeri 21750 tl bunun %5 i 1087tl.
bu aracın vergisi 1140 tl olğu için kasko değeriniz %5 ini yani 1087 tl yi aştığı için bu araç bir alt motor sınıfından yani 1600 cc'den ödeyecek. 2009 model 1600 cc aracın vergiside 628 tl.

Bu farklı model araçlar içinde yapılabiliyor.
kasko değerini bu siteden öğrenebilirsiniz.
http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1207

emre_ozk' Alıntı:
sigorta şirketinden kasko değer bildirim formu alarak dilekçe ile vergi dairesine başvurmak gerekiyor.
Misal 2009 nivanın kasko değeri 21750 tl bunun %5 i 1087tl.
bu aracın vergisi 1140 tl olğu için kasko değeriniz %5 ini yani 1087 tl yi aştığı için bu araç bir alt motor sınıfından yani 1600 cc'den ödeyecek. 2009 model 1600 cc aracın vergiside 628 tl.

Bu farklı model araçlar içinde yapılabiliyor.
kasko değerini bu siteden öğrenebilirsiniz.
http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1207
verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim:smiley:

olasiliksiz' Alıntı:
Ayrıca 1.7 motor alırken %60 ötv dilimine giriyor. Bunun üzerine de %18 kdv eklenince aracın gerçek fiyatı ne acaba diye düşünüp bu fiyata bunu üretmeyi nasıl başarmışlar şeklinde bir hayrete düştükten sonra acaba hangi kalitede üretmişlerdir diye ikinci düşüncelere sahip olabilirsiniz.

Tofaş ta üretilen arabaların maliyetini ilk duyduğumda bende çok şaşırmıştım. Sadece birkaç bin liraya mal edilen araçların vergi ve kar marjı ile bu fiyatlara çıkması... asıl hayrete düşülecek nokta burada

Tofaş ta üretilen arabaların maliyetini ilk duyduğumda bende çok şaşırmıştım. Sadece birkaç bin liraya mal edilen araçların vergi ve kar marjı ile bu fiyatlara çıkması... asıl hayrete düşülecek nokta burada
Aşağı yukarı şöyle oluyor galiba:

Fabrika maliyeti: 3000 lira. %100 karla satış fiyatı 6000.
Dağıtıcı maliyeti: 6000. %100 karla satış fiyatı 12000.
%38 ötv eklenince 16560
Vergiden vergi alma zihniyeti ile, %18 kdv eklenince 19540

Artık ne kadar gerçek payı vardır bilemiyorum biraz abartı oldu sanki ama çok ta uzak olduğunu sanmam.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,468
Kayıtlı Üye Sayımız
172,121
Kaydolan Son Üyemiz
tto

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR