Spontane Asya Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan legian Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,905

legian

Yeni Üye
Selam gezgin arkadaşlar.
Haziran ortalarında başlayarak uzun bir Asya turu planlıyorum. Daha önce de Asya seyahatlerim oldu, Tayland, Endonezya,Srilanka, Malezya,Filipinler gibi ülkeleri gezdim. Bunlar planlı ve tarih aralıkları belirli gezilerdi. Bu sefer sadece gidiş biletimi alıp, sonraki planları yol sürecinde yapmak; gittiğim ülkenin sokaklarında kaybolup, sindirerek gezmek istiyorum. Sıkıldığımda yeni bir ülke, ve sonra bir diğeri... Bu yüzden kendime net bir rota ve zaman sınırı belirlemedim. Sadece yapmak istediklerim var ve süreç yardım ettikçe onları takip edeceğim.
Nepal'den başlamayı düşünüyorum. Sonrasında Tibet, Bhutan, Hindistan, Mynmar, Laos, Vietnam, Kamboçya.... Liste uzar yada kısalır. Adı üstünde spontane... Düşük-Orta bütçeli bir seyahat olur muhtemelen. Konaklama hostel, guesthouse bazen couchsurfing olabilir. Temiz olsun yeter, lüks merakım yok. Sadece beslenme sekteye uğramamalı benim için, beni gezdirecek sağlam bir vücuda ihtiyacım olacak çünkü.
Önceki seyahatlerime hep tek çıktım. Yolda, otellerde çok insanla tanışıp paylaşımda bulunuyorsun ama bir yalnızlık hissi hep oluyor. Bir de malum single oda fiyat farkı vs. var. Oda, taksi, tuktuk paylaşmak avantajlı oluyor. Aynı tarihlerde benzer seyahat planlayan birileri var ise birlikte çıkabiliriz. En azından bilgi paylaşımı yapabiliriz

Etiketler
Selam gezgin arkadaşlar.
Haziran ortalarında başlayarak uzun bir Asya turu planlıyorum. Daha önce de Asya seyahatlerim oldu, Tayland, Endonezya,Srilanka, Malezya,Filipinler gibi ülkeleri gezdim. Bunlar planlı ve tarih aralıkları belirli gezilerdi. Bu sefer sadece gidiş biletimi alıp, sonraki planları yol sürecinde yapmak; gittiğim ülkenin sokaklarında kaybolup, sindirerek gezmek istiyorum. Sıkıldığımda yeni bir ülke, ve sonra bir diğeri... Bu yüzden kendime net bir rota ve zaman sınırı belirlemedim. Sadece yapmak istediklerim var ve süreç yardım ettikçe onları takip edeceğim.
Nepal'den başlamayı düşünüyorum. Sonrasında Tibet, Bhutan, Hindistan, Mynmar, Laos, Vietnam, Kamboçya.... Liste uzar yada kısalır. Adı üstünde spontane... Düşük-Orta bütçeli bir seyahat olur muhtemelen. Konaklama hostel, guesthouse bazen couchsurfing olabilir. Temiz olsun yeter, lüks merakım yok. Sadece beslenme sekteye uğramamalı benim için, beni gezdirecek sağlam bir vücuda ihtiyacım olacak çünkü.
Önceki seyahatlerime hep tek çıktım. Yolda, otellerde çok insanla tanışıp paylaşımda bulunuyorsun ama bir yalnızlık hissi hep oluyor. Bir de malum single oda fiyat farkı vs. var. Oda, taksi, tuktuk paylaşmak avantajlı oluyor. Aynı tarihlerde benzer seyahat planlayan birileri var ise birlikte çıkabiliriz. En azından bilgi paylaşımı yapabiliriz
Selam,
Bhutan için başka bir ülkeden vize alıp alamayacağını elçiliklerinden öğrenmelisin, onlar bireysel girişe izin vermiyor bildiğim kadarıyla. Her şey dahil günlüğü 250 USD civarı bir paket satıyorlar gruplara. Hindistan vizesi daha kolay ama bir çok formalitesi var, ben o yüzden gitmekten vazgeçmiştim. Tibet Çin sınırları içinde, vize alabilmen mümkün değil, geçen sene şubat ayında Türklere turistik vizeyi durdurdular. Vietnam için Kamboçya' da pasaportunda çok ülke kaşesi olanlara ya da 60 usd ödeyip davet mektubu alanlara vize verildiğini okudum bir yerlerde. Gördüğün gibi spontane uzun gezilere çıkmak pek de mantıklı değil, önceden iyi bir araştırma ve hazırlık yapmazsan yolda hem sıkıntı çekersin hem de seyahatin maliyeti artar. Ben ana güzergahı kabaca belirliyorum ve gittiğim ülkelerde gezeceğim yerleri orada araştırıyorum. Rotayı değiştirsem de ülkelerle ilgi önceden araştırma yaptığım için yolda zorluk çekmiyorum, sana da öylesini tavsiye ederim. Dikkate almak gereken diğer konu da hangi ülkede hangi ayda bulunacağın ve o mevsimdeki iklim durumu, onları da önceden araştırıp bilmek hem işini kolaylaştırır hem de seyahatten daha fazla keyif almanı sağlar.
Umarım keyifli bir seyahat olur.

Son satırı hariç, yazınızı keyifle okudum. ;)
Yolda yeni ülke ve yaşamlar yanında, yeni birisini de tanımaya çalışmak, fazla gelmez mi ?

"Kontrollü kaos" tavsiyesine ben de katılıyorum.
Ülkelere hangi yollarla geçebileceğinizi de araştırın. Örn. Myanmar'a sadece uçabilirsiniz...

Tecrübelisiniz ama yine de aşağıda imzamdaki " Hangi çanta ? " belki faydalı olabilir ?

İyi yolculuklar :yum:

Yolda yeni ülke ve yaşamlar yanında, yeni birisini de tanımaya çalışmak, fazla gelmez mi ?

Ülkelere hangi yollarla geçebileceğinizi de araştırın. Örn. Myanmar'a sadece uçabilirsiniz...

Tecrübelisiniz ama yine de aşağıda imzamdaki " Hangi çanta ? " belki faydalı olabilir ?

Selam, geçen sene Myanmara 3 noktadan karayolu ile giriş açıldı. Ben de Kasım ayında Tayland' ın kuzeyinden Mae Sai kasabasından Myanmara giriş yaptım.
Yürüyerek de geçmek mümkün.

Selam, geçen sene Myanmara 3 noktadan karayolu ile giriş açıldı. Ben de Kasım ayında Tayland' ın kuzeyinden Mae Sai kasabasından Myanmara giriş yaptım.
Yürüyerek de geçmek mümkün.

.
Orası ( Tachilek- Mae Sai ) akşam dönmek kaydıyla zaten 22 seneden fazladır turistlere günlük hep açıktı. Hatta Ranong ' da ayni idi. Güneyde Tayland vizesini uzatmak için kullanılıyordu.
Fakat 1 Eylül 2016 dan sonra dediğiniz gibi kurallar değişmiş. SORRY !!!
Benim bilgiler maalesef eskimiş :confused:

Currently passengers with eVisa are only permitted to enter via following ports :
Yangon International Airport
Mandalay International Airport
Nay Pyi Taw International Airport

Tachileik Land Border Checkpoint
Myawaddy Land Border Checkpoint
Kawthaung Land Border Checkpoint

Myanmar eVisa (Official Government Website)

Dikkat
Söz konusu sadece Tayland geçişleri ! ( Ranong/Kathaung. Mae Sot/Myawaddy, Mae Sai/Tachilek )
Diğer komşu ülkelerden normalde hala sadece uçakla giriş yapma durumdasınız ! :confused:
Türklere e-vize geçerliliği araştırılmalı. Alman dışişleri eski tecrübelere dayanarak, herzaman herşey değişebilir diyor.

Not
Beni aldatan geçen sene Kasımda Tayland'da Ban Krud köyünde kalırken 10 km. uzaktaki sınırın hep açılacağı konuşulurken hala kapalı olması oldu . Orası da diğer Hindistan ve Çin kara geçişleri gibi özellikle yerel ticaret için, hala normalde sadece komşu ülke halklarına açık. Fakat 3-4 sene evvel buradan da geçen olduğunu okumuştum. Formaliteleri yarım sayfada yazmışlardı. Hindistan'ın sınır bölgesindeki ekstra vizelerin kalktığını duysam da denemek özellikle Türkler için büyük riziko olmalı? Tayland'dan uçak pahalı sayılmaz. Cihang Mai ya da Kuala Lumpur alternatifleri de var.

Son düzenleme:

Katkınız için teşekkürler sayın Çelebi. "Tanıma" faslına girmeyi ben de hiç düşünmüyorum. Zira bu beni en az yol kadar yoracaktır. Bu konuda size katılıyorum. Sadece paylaşım olarak görüyorum bunu. Win-Win...
Kaynağınızdan faydalanacağım.

Selam,
Bhutan için başka bir ülkeden vize alıp alamayacağını elçiliklerinden öğrenmelisin, onlar bireysel girişe izin vermiyor bildiğim kadarıyla. Her şey dahil günlüğü 250 USD civarı bir paket satıyorlar gruplara. Hindistan vizesi daha kolay ama bir çok formalitesi var, ben o yüzden gitmekten vazgeçmiştim. Tibet Çin sınırları içinde, vize alabilmen mümkün değil, geçen sene şubat ayında Türklere turistik vizeyi durdurdular. Vietnam için Kamboçya' da pasaportunda çok ülke kaşesi olanlara ya da 60 usd ödeyip davet mektubu alanlara vize verildiğini okudum bir yerlerde. Gördüğün gibi spontane uzun gezilere çıkmak pek de mantıklı değil, önceden iyi bir araştırma ve hazırlık yapmazsan yolda hem sıkıntı çekersin hem de seyahatin maliyeti artar. Ben ana güzergahı kabaca belirliyorum ve gittiğim ülkelerde gezeceğim yerleri orada araştırıyorum. Rotayı değiştirsem de ülkelerle ilgi önceden araştırma yaptığım için yolda zorluk çekmiyorum, sana da öylesini tavsiye ederim. Dikkate almak gereken diğer konu da hangi ülkede hangi ayda bulunacağın ve o mevsimdeki iklim durumu, onları da önceden araştırıp bilmek hem işini kolaylaştırır hem de seyahatten daha fazla keyif almanı sağlar.
Umarım keyifli bir seyahat olur.
Bilgiler için teşekkür ederim sayın srpc. Tibet için giden arkadaşlarla görüştüm. 2500 USD gibi bir maliyet ile mümkün. Önce Çin vizesi, sonra Tibet Seyahat izni. Sürekli refakat ile gezme zorunluluğu ve psikolojik baskılar vs. Bu maliyete değmez diye düşündüm ve rotadan çıkardım. İlerde asimilasyon kalkar ve ömrümüz de buna yeter ise belki...
Plan yapmak elbette avantajlar getirir. Ama 45 yaşıma kadar planlarla geldim. Bu sefer olmaz :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,487
Kayıtlı Üye Sayımız
172,143
Kaydolan Son Üyemiz
sailing

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR