Tanzanya'da Safari - Zanzibar'da Kum ve Deniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan edebiyatçı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 359
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 61,827
Ynt: Tanzanya'da Safari - Zanzibar'da Kum Ve Deniz

Muskat ve bir çeşit limon. Bu limonla ilgili beş dakika açıklama yaptı ama o kadar çok şey anlattı ki hiç bir şey hatırlamıyorum şimdi.

Etiketler

Bunlar da bahçede oynayan çocuklar. Bize kıyafetlerinin içine doldurdukları mandalinalardan ikram ettiler.

Bu gençler de bizi de çekin dediler. Çok heveslilerdi burada bari meşhur olsunlar.

Kahve ağacı ve limon kukulu bir ot. Çok güzel kokuyordu. Parfümü yapılıyormuş.

Baharatlardan yaptıkları parfüm,yağ,sabun,krem vs. satıyorlar. Bir kadın olarak ben pek ilgilenmedim ama eşim bolca aldı.

Sessizce yanımızda dolaşarak ağaçlardan meyve toplayan ve yapraklardan bir şeyler ören bu genç sonunda tüm ürünlerini hediye edip bahşişini alarak ayrıldı.

Bunları kurutup eve getirdim. Hala sapasağlam duruyorlar. Parmaktaki yüzüğü de eşlerimize gizlice verip bize taktırdı.

Rehberimizin annesi Hristiyan babası Müslümanmış. Çocukluğunda ikisi de kendi dinlerini öğretmeye çalışmışlar. Camide sureler öğrenmiş. Hala ezberindeydi. Sonra annesi camiye göndermemiş. Annesi ağır basmış ve Hristiyan olmuş.Şimdi ise bir Müslüman kız ile nişanlanmış ve yakında müslüman olacakmış.Tam bir kafa karışıklığı. Yaprakları ören genç ise Müslümanmış.

Daha bir çok bitki hakkında saatlerce bilgi aldık.Videoya aldığım ama fotoğrafını çekmeyi unuttuğun bir bitki çok ilginçti. Dokununca hemen yapraklarını kapatıyordu. Eskiden çok eşli erkekler bu bitkiyi evin önüne dikiyorlarmış. Eve biri girerse yada çıkarsa yaprakların kapanmasından anlıyorlarmış. Bir nevi hapishane. Bu sebeple köpek bitkisi de diyorlarmış. Nedir bu kadınların erkeklerden çektiği ya.
Gezinin sonunda bir tezgaha konulmuş meyvelerden tatırdılar ve ayrıldık. Bu turların yemekli olanları da var. Bahçe sahibinin evinde yerel yemekler yeniyor. Ama biz yiyemeyeceğimiz için tercih etmedik.

Artık alıştığımız yol kenarı Afrika manzaraları ile otelimize doğru yol alıyoruz. Yaklaşık bir saat yolumuz var.