Trenle Türkiye Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan medford Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,156

Etiketler
Ynt: Trenle Türkiye Turu

Hafta sonu Edirne'deydim. Oradan Uzunköprü'ye geçtim. Dönüşte Sirkeci Garında kötü haberi heryere asmışlardı. " İstanbul-Çerkezköy arasında yapılan çalışma nedeniyle 19 Mart 2012 tarihinden itibaren Trakya Bölgesel Tren seferleri iptal edilmiştir." Vatana millete hayırlı olsun ! Birgün önce de Edirne'de trenlerin Cuma-Cumartesi-Pazar işleyeceği bilgi notlarını asmışlardı. Bu kadar mı günlük karar verilir ? Bu kadar mı insandan uzak bir işletme olur ?

redbull34' Alıntı:
Hafta sonu Edirne'deydim. Oradan Uzunköprü'ye geçtim. Dönüşte Sirkeci Garında kötü haberi heryere asmışlardı. " İstanbul-Çerkezköy arasında yapılan çalışma nedeniyle 19 Mart 2012 tarihinden itibaren Trakya Bölgesel Tren seferleri iptal edilmiştir." Vatana millete hayırlı olsun ! Birgün önce de Edirne'de trenlerin Cuma-Cumartesi-Pazar işleyeceği bilgi notlarını asmışlardı. Bu kadar mı günlük karar verilir ? Bu kadar mı insandan uzak bir işletme olur ?

Tamamen mi iptal edildi yoksa kısa süre için mi? Hızlı tren muhabbeti içinse daha gelmez o tren seferleri geri. Ancak kısa süreli bir yol çalışması ise gene de bir umut olabilir. Ya da çok iyimserim.

TCDD'nin internet sitesinde hiç bir duyuru göremedim. Gerçi haber sitelerinde "İstanbul'a tren seferleri iptal edildi" diye haberler varken TCDD'nin müşteri hizmetlerindeki(!) arkadaşın "öyle bir bilgi yok bizde" demesinden sonra şimdide de internet sitelerinde bir duyuru beklemek biraz garip olur.

Cumartesi bilet aldığımda herhangi bir duyuru yoktu. Birçok kişi normal olarak Gidiş-Dönüş alıyordu. Edirne'de şehir durağında (herhangi bir görevli yok) cama yol çalışmaları nedeniyle tren seferlerinin Cuma-Cumartesi-Pazar olacağı yazıyordu. Sirkeci'de ise malum duyuru...Belki Çerkezköy-Kapıkule, Çerkezköy-Uzunköprü çalıştırırlar. O bölgeden Çorlu ve Çerkezköy'e çalışmaya giden baya yolcu var. Pardon koca Eskişehir, Sakarya, İzmit öğrencilerini düşünmeyen TCDD bir grup işçiyi mi düşünecek ?

Haftasonu Ekrem ile birlikte Sivas'ı gezdik. Ekrem hile yapıp otobüsle döndü :smiley: Gezenbilir'e fotoğraf yüklemek zor olduğu için üşeniyorum, Ekrem fırsat bulunca yükleyecektir. Facebook gibi yapsalar şu fotoğraf şeysini iyi olacak. Sivas ve Divriği için maalesef söyleyeceğim iyi şeyler kısıtlı.

Divriği
+ Ulu Camii oldukça güzel.
+ Tren bakım istasyonu hoştu. TCDD çalışanları yardımcı oldular, sohbet ettik, çay bile ısmarladılar vaktimiz olsa.
- Ulu Camii'nin ibadet için ayrılmış kısmı çok çirkin ve nemli halılarla kaplanmış. İç düzenleme yapılması lazım.
- Caminin manzarasını harabe köy evleri kapatıyor. O güzelliğin fotoğrafını çekemiyorsunuz etrafı çok çirkin olduğu için.
- Yine cami içindeki ışıklandırma çok kötü. Sağa sola florasanlar takmışlar, her yer kablo ve spot. Fotoğraf çekenler için güçlük çıkartıyor. Işıklandırma yumuşatılmamış, gölgeler çok sert oluyor.
- Yemek yenebilecek sadece bir tane nezih tesis var. Büyük şehirlerden gelenler yerel lokantalara girmez.
- Çok fakir bir ilçe Divriği. Her yer harabe. İnsan üzülüyor bu bakımsızlığa.
- Şu an ismini hatırlayamadığım bir hamamı çok güzel restore etmişler 2007 yılında. Fakat kapısı mühürlenmiş ve girilmiyor! 5 yıldır öyle atıl duruyor. Ülkemizin saçmasapan işlerinden biri daha işte.

Sivas
+ Selçuklulardan kalma medrese, cami ve hamamlar gayet hoş. Toplamda 10-15 kadar güzel eser var.
+ Osmanlı dönemi 3-4 bina kamu tarafından kullanılıyor. Kongre Müzesi, Valilik, Arkeoloji Müzesi dikkat çeken güzel binalar.
+ Arkeoloji Müzesi çok güzel olmuş. İçerik açısından da başarılı buldum. Envanter biraz daha genişletilse fena olmaz.
+ Şehir meydanı çok ferah, geniş mi geniş. Ortasında durum 360 derece video çekesi geliyor insanın.
+ Merkez Lokantası'nda çok güzel et döner yapıyorlar. Ben beğendim. Lokanta da genel olarak nezih ve güzel. Tavsiye ederim.
- Maalesef insana hayat enerjisi veren bir yer değil. İnsanlar mutsuz, yardımsever değil.
- Yukarıda saydığım yerleri gördükten sonra merkezde yapacak bir şey yok. Toplam 3-4 saatte yemek dahil bitiyor koca Sivas.
- Sivas köftesi çok yağlı, ben lezzetli bulmadım. Ekrem'in de karnını bozdu. Besler Köfte'de yemiştik herkes önerince. Bir numarası yok açıkcası.
- Üç medreseden bir tanesine kilit vurmuşlar, bir tanesi inşaat halinde yarı harabe, öbürü de çay ocağı. İnşaat halindeki Gök Medrese'ye çok korkunç bir modern çevre düzenlemesi yapma girişiminde bulunmuşlar. Rezil olmuş.
- Her taraf saçmasapan inşaat yönetmeliklerinin eseri abuk subuk beton binalarla dolu. Hepsi ilk depremde yıkılacak gibi bakımsız ve güvensiz gözüküyor. Tam bir şehircilik cinayeti Sivas, hemen hemen diğer tüm illerimiz gibi.

Uzun lafın kısası ben gidip gezdiğim için memnunum, özellikle trenlerle ilgilendiğim için vakit geçirecek bir sürü yer buldum. Ama sıradan bir turiste öneremem buraları. Yapacak bir şey bulamaz çünkü..

Nevmeram' Alıntı:
TCDD'nin internet sitesinde hiç bir duyuru göremedim. Gerçi haber sitelerinde "İstanbul'a tren seferleri iptal edildi" diye haberler varken TCDD'nin müşteri hizmetlerindeki(!) arkadaşın "öyle bir bilgi yok bizde" demesinden sonra şimdide de internet sitelerinde bir duyuru beklemek biraz garip olur.
Az önce garı aradım. Trakya Bölgesel Treni seferlerinde herhangi bir değişiklik var mı diye sordum aldığım yanıt üzgünüm ki " Çok büyük bir değişiklik var, süresiz olarak iptal edildi" oldu.

janissary' Alıntı:
Haftasonu Ekrem ile birlikte Sivas'ı gezdik. Ekrem hile yapıp otobüsle döndü :smiley: Gezenbilir'e fotoğraf yüklemek zor olduğu için üşeniyorum, Ekrem fırsat bulunca yükleyecektir. Facebook gibi yapsalar şu fotoğraf şeysini iyi olacak. Sivas ve Divriği için maalesef söyleyeceğim iyi şeyler kısıtlı.

Divriği
+ Ulu Camii oldukça güzel.
+ Tren bakım istasyonu hoştu. TCDD çalışanları yardımcı oldular, sohbet ettik, çay bile ısmarladılar vaktimiz olsa.
- Ulu Camii'nin ibadet için ayrılmış kısmı çok çirkin ve nemli halılarla kaplanmış. İç düzenleme yapılması lazım.
- Caminin manzarasını harabe köy evleri kapatıyor. O güzelliğin fotoğrafını çekemiyorsunuz etrafı çok çirkin olduğu için.
- Yine cami içindeki ışıklandırma çok kötü. Sağa sola florasanlar takmışlar, her yer kablo ve spot. Fotoğraf çekenler için güçlük çıkartıyor. Işıklandırma yumuşatılmamış, gölgeler çok sert oluyor.
- Yemek yenebilecek sadece bir tane nezih tesis var. Büyük şehirlerden gelenler yerel lokantalara girmez.
- Çok fakir bir ilçe Divriği. Her yer harabe. İnsan üzülüyor bu bakımsızlığa.
- Şu an ismini hatırlayamadığım bir hamamı çok güzel restore etmişler 2007 yılında. Fakat kapısı mühürlenmiş ve girilmiyor! 5 yıldır öyle atıl duruyor. Ülkemizin saçmasapan işlerinden biri daha işte.

Sivas
+ Selçuklulardan kalma medrese, cami ve hamamlar gayet hoş. Toplamda 10-15 kadar güzel eser var.
+ Osmanlı dönemi 3-4 bina kamu tarafından kullanılıyor. Kongre Müzesi, Valilik, Arkeoloji Müzesi dikkat çeken güzel binalar.
+ Arkeoloji Müzesi çok güzel olmuş. İçerik açısından da başarılı buldum. Envanter biraz daha genişletilse fena olmaz.
+ Şehir meydanı çok ferah, geniş mi geniş. Ortasında durum 360 derece video çekesi geliyor insanın.
+ Merkez Lokantası'nda çok güzel et döner yapıyorlar. Ben beğendim. Lokanta da genel olarak nezih ve güzel. Tavsiye ederim.
- Maalesef insana hayat enerjisi veren bir yer değil. İnsanlar mutsuz, yardımsever değil.
- Yukarıda saydığım yerleri gördükten sonra merkezde yapacak bir şey yok. Toplam 3-4 saatte yemek dahil bitiyor koca Sivas.
- Sivas köftesi çok yağlı, ben lezzetli bulmadım. Ekrem'in de karnını bozdu. Besler Köfte'de yemiştik herkes önerince. Bir numarası yok açıkcası.
- Üç medreseden bir tanesine kilit vurmuşlar, bir tanesi inşaat halinde yarı harabe, öbürü de çay ocağı. İnşaat halindeki Gök Medrese'ye çok korkunç bir modern çevre düzenlemesi yapma girişiminde bulunmuşlar. Rezil olmuş.
- Her taraf saçmasapan inşaat yönetmeliklerinin eseri abuk subuk beton binalarla dolu. Hepsi ilk depremde yıkılacak gibi bakımsız ve güvensiz gözüküyor. Tam bir şehircilik cinayeti Sivas, hemen hemen diğer tüm illerimiz gibi.

Uzun lafın kısası ben gidip gezdiğim için memnunum, özellikle trenlerle ilgilendiğim için vakit geçirecek bir sürü yer buldum. Ama sıradan bir turiste öneremem buraları. Yapacak bir şey bulamaz çünkü..
yakın zamanda yükleyeceğim fotografları hatta bugün bile yükleyebilirim sivas hakkında söylenecek herşeyi söylemişsin benim diyeceğim sivas tipik bir orta anadolu beklentilerinizi fazla yukarıda tutmazsanız 2-3 saatte gezip bitirebileceğiniz bir şehir merkezi var gezmeyi seven herkese tavsiye ederim

ankaradan saat 18.30 da kalkan doğu ekspresi ile divriğiye hareket ettik tren tam zamanında saat 9.30 da divriğide oldu sivas-çetinkaya arasında kar çoktu ama divriğiye doğru giderken kar baya azalmıştı.

DSC05772

DSC05775

DSC05777

DSC05778

DSC05878

UNESCO tarafından 1985 yılında Türkiye’de Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilen ilk mimari yapı olan Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi, 13. yüzyılda Mengüçlü Beyliğinden Ahmet Şah ve karısı Melike Turan tarafından inşa ettirilmiştir.Caminin mimari Ahlatlı Hürrem Şah’tır ve 1228 yılında yapılmıştır.
Yapı kompleksi cami, şifahane ve türbeden oluşur.Anıtsal özellikler taşıyan caminin taş işlemeleri ve altıgen kubbesi büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Divriği Ulu Cami, hem mimari hem de mühendislik anlamında çağından çok ötede bir yapıdır.
Kapılarında Barok, Selçuklu üçgenleri ve Gotik bezemeler kullanılmıştır. İşlenen motifler asimetriktir ve her bir karede binlerce motif bulunur.Cami baştan sonra bezenmiş ve işlenmiştir. Aşkla yapıldığı belli olan bezemeler ve motifler her sütun, sütun kaidesi ve başlığı dahil olmak üzere camiyi eşsiz bir güzelliğe bürümektedir.
Caminin yanında şifahane bulunur. Şifahanede hastaların su sesiyle sağlıklarına kavuştuğu düşünülür ve hastalıkların tedavisi yapılırdı. Divriği Ulu Cami günümüzde Sivas ilinin sınırları içerisinde kalmaktadır. Bu eşsiz güzellikteki eseri gidip görmek ise bizlere kalmaktadır.

DSC05794

DSC05798

DSC05801

DSC05812

DSC05810

divriğide görülmesi gereken diğer yerler ise kalesi ve konakları konakları restore edilmeye çalışılmış ancak pek başarılı olamamış restorasyonlar genellikle dış cephe giydirme şeklinde yapılmış konakların ilginç bir yanı ise kapı tokmakları her konakta birbirinden yaratıcı kapı tokmakları görmek mümkün kaleye ise çıkma fırsatım olmadı hem doğru dürüst bir yolu yoktu hem de yıkık vaziyetteydi kaleye çıkmanın onca eziyete değmeyeceğini düşündük ve sadece uzaktan fotograflamakla yetindik

DSC05851

DSC05855

DSC05862

DSC05866

DSC05871

sivas çağrının da dediği gibi çok geniş bir meydana sahip bu konuda türkiyenin en şanslı illerinden biri halk her ne kadar trafiği aksattığı için belediyeye kızsa da bence gayet başarılı olmuş ancak kablolar ve aydınlatma direkleri inanılmaz bir görüntü kirliliği oluşturmuş bu da önlenirse tam 360 derece video çekmek mümkün olabilir

meydanın bir tarafında son dönem osmanlı mimamirisin örneklerini görmek mümkün şimdiki valilik olarak kullanılan bina, il jandarma komutanlığı ve de sivas kongresinin yapıldığı eski sivas lisesinin buunduğu bina şimdi inkilap müzesi olarak kullanılıyor.

DSC05921

DSC05922

DSC05963

DSC05927

DSC05989

1892 yılında dönemin sivas valisi tarafından yaptırılan sivas kongresi binası uzun yıllar sivas erkek lisesi olarak kullanılan bina 1981 yılında müze olarak kullanılmaya başlayan binanın ilk katında etnografya müzesi 2. katında ise sivas kongerisine dair belge ve bal mumu heykelleri bulunur

DSC05942

DSC05946

DSC05949

DSC05951

DSC05963

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR