Ufak Tırtılım A Yeni Bir Nefes Samuraimi Yapıyorum :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan klorr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 60
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,828

klorr

Ramazan Çetin
Yer
istanbul
Web
www.savaşmakina.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB1AFE
Selam lar öncelikle adım ramazan ilk arabam olan samurai mi her erkek çocuğu nun oyuncağını söktüğü gibi söküm kendim toplamak istiyorum bu süreç çok yavaş olacak belki ama en azından yapmış olmanın gururunu taşımak güzel bir şey olacak 1987 model arabamı anlatmak istiyorum önce arabamda 4 vites 1.6 şahin motoru mevcut ben baskı balata değiştirdim şimdi 2 vites yok 1.3.4 kullanıyorum 1 aydır ??? :mad: ??? :mad: ??? :mad: ama artık 5 vites şanzıman takmak istiyorum bunun için önce motorla şanzıman ı konple sökmek zorundaydım hazır sökmüş kende elimden gelen bütün bakımları yapmak istedim.
IMG 20160613 140033 zpsovh8jfto
Öncelikle arabamın radyatörünü sökmek le başladım.
DSC 0100 zpsvzjf2ook
Neyi nerden söktüğüm önemli tabi qaz2 bunun için makine elektrik panolarında kullandığım bir numaratör kullandım.
DSC 0101 zps4rzsxdnh
DSC 0099 zpsgroxs7dx
Sonra yavaş yavaş motoru sökmeye başladım öncelikle hortum kalorifer boruları benzin falan filan tamam onları söktüm.
DSC 0143 zps0fknsklg
DSC 0144 zpsqkflmibx
DSC 0142 zpsn7cvwe7k
Motor kulaklarını işaretledim sonra şanzımanın civatasını söktüm sora 3 civata tutuyordu zaten kendime bir vinç kurdum yavaş yavaş asıldım sora qaz2 qaz2 .
Vincim bu
DSC 0146 zpstpqlambi
Unutmadan motor kulaklarının işareti qaz2
DSC 0105 zpsfqhsju6o

Etiketler
DSC 0148 zpsyeca6rzw
Hoppp kafayı aldık
DSC 0145 zpswwcef3g8
Koray abinin yardımıyla bu arada onunda ilk motor sökme deneyimi oldu qaz2
DSC 0150 zpsbmxhtnfs
Sonra arabayı ittik altından qaz2 artık motor dışarda. Söktüm ne var ne yok tabi usta değiliz ama yaptıkça insan dahada yapası geliyor.
DSC 0153 zpsc0bqpw1o
DSC 0155 zpsun6iyors
DSC 0156 zpsykf4rxax
Aslanı yatırdım paletin üzerine sonra.
DSC 0170 zpssnfyzwht
DSC 0172 zpsawgnmxw5
Ve bu tipsizde benim ??? :mad: ??? :mad: ??? :mad: ??? :mad:
DSC 0174 zps5kspv572

Başladım sökmeye
IMG 20160911 113513 zpstkqno5lc
Sizi rocco ile tanıştırıyım
DSC 0182 zpsyexycgy7
Ve temizlik kısmı başlıyo
DSC 0179 zps1cunbyxi
DSC 0175 zps2fw94tcj
Konprasöre bağladım tabancayı tel fırça ile bir güzel temizledim.
Bu günlük bu kadar yavaş bir süreç olacak ama beğenir seniz devam etmeyi düşünüyorum sizden de çok yardım istiyicem özellikle yedek parça konusunda

Tekrar merhaba bugün arabamda çalıştım ne yazık ki aracıma 5 ileri vites takma hayalim olmadı mecburen gene 4 ileri takmak zorunda kaldım asıl konuya gelelim şimdi bugün cam keçeleri,sıyırıcı,bilimum bir kaç parça siparişi verdim bakalım nasıl olacak.
Camlarımı otomatik yaptım bugün hani güzelde oldu en azından camlar artık geri düşmüyor :smiley: piyasadaki hazır kitlerden aldım
DSC 0484 zpsvyvklpv8
Çok güzel bir şey aslında adamlar her şeyi düşünmüş
DSC 0485 zpsufrajohv
Önce cam koluna uygun tırnağı buldum 8 A idi heralde
DSC 0488 zps49zae7mf
DSC 0489 zpsveaupoxu
Sonra onu üzerine takacağım ara parçayı buldum :smiley:
DSC 0490 zpsr9s30xua
Paketten çıkan seğman ile sabitledim sonra
DSC 0496 zpsndtf548r
DSC 0500 zpsa1yj4esq
En son paketten çıkan elektrik tesisatını çektim ama video çekemedim yarın çekebilirsem paylaşırım ama güzel çalıştı
DSC 0504 zpswsredfp1

Bir çok yerde sipiral boru kullandım her kabloyu ayrı ayrı yürüttüm
DSC 0018 zps7s7sljge
DSC 0019 zpsdbrj9qqx
Bu soketin ne işe yaradığını bilen varmı acaba
DSC 0048 zpsdjq5cprf
Nihayet şanzumanımıda aldımm dün altıköşe takozunuda bağladım
dedim yapmışken tam yapalım 12x1.25 civata buldum orjinal civataların dan onlarıda değiştirdim sanırım bir çok civatayı değiştiricem
DSC 0045 zpsrct2xcyp

motoru topluyoruz artık motor kapağını ve karteli söktüm temizleme suyuna bıraktım yağını boyasını çıkardım bir güzel temizledim jontaları temizledim birde güzel boyadım topluyoruz şimdi
DSC 0060 zpszhkvccpq
DSC 0066 zpsop38vn73
DSC 0212 zpsmm5kj1wx

ve topladımmm
DSC 0248 zpsss2vjjk1
DSC 0247 zpsbicriplj

en sonunda cam buldum uzun uğraşlarım sonucu bunuda yaptım ama şimdi sıyırıcı ları bulmam lazım
DSC 0251 zps1jiq133o
DSC 0250 zpsvlwvszs2

eklemediğim bir kaç resim var onları da sizinle paylaşmak isterim son hızla devam ediyor tamirat
DSC 0381 zps2sxngjhl
DSC 0379 zpsjd8fdovj
DSC 0378 zpsbd9zrbex
DSC 0288 zps7ucahsku
Dün koltuğum kırılmıştı tamirat sırasında onu kaynattım döşemeye zarar vermeden güzelde oldu hee daha öncede kaynatmışlar meğerse bu sefer pazlanmaz kaynağı attım.
DSC 0414 zpseees0ger
DSC 0417 zpsckxrjqmo
DSC 0416 zpsmeohvycc
Daha sonra araçtan bir ses gelmeye başladı takur tukur neden neden diye çok kafa yordum ama altına girince çözüldü olay :smiley: arazı vitesinin bağlama civataları gevşemiş hatta 2 tanesi düşmüş yalama olmuş dişler sıyrılmış napalım napalım 2 yol vardı önümde biri m8 dişi m10 a çevirecektim diğeri helicoil çekecektim bende 2 cisini seçtim
çok güzel oldu ama eski sesler kesildi daha tok bir ses başladı.
DSC 0419 zpsgorizezm

Kendi 8.50 matkabıyla deldim önce
DSC 0420 zpscxpixlqj
Sonra M10x1.25 kılavuz çektim
DSC 0421 zps5467pgsw
Sonra yayları teker teker saldım içine ama buraların resmini çekemedim zordu çünkü :smiley:
DSC 0422 zpscxnswnyb

DSC 0419 zpsgorizezm

Mükemmel işler Mükemmel sonuç Özellikle aliminyum parçalarda helicoil tercihin gerçekten çok iyi bir seçenek ve civata seçimini çok beğendim hayırlı olsun takibe devam :smiley:

Tekrar merhaba bugün arabamda çalıştım ne yazık ki aracıma 5 ileri vites takma hayalim olmadı mecburen gene 4 ileri takmak zorunda kaldım asıl konuya gelelim şimdi bugün cam keçeleri,sıyırıcı,bilimum bir kaç parça siparişi verdim bakalım nasıl olacak.
Camlarımı otomatik yaptım bugün hani güzelde oldu en azından camlar artık geri düşmüyor :smiley: piyasadaki hazır kitlerden aldım
Ekli dosyayı görüntüle 58407
Çok güzel bir şey aslında adamlar her şeyi düşünmüş
Ekli dosyayı görüntüle 58408
Önce cam koluna uygun tırnağı buldum 8 A idi heralde
Ekli dosyayı görüntüle 58409
Ekli dosyayı görüntüle 58410
Sonra onu üzerine takacağım ara parçayı buldum :smiley:
Ekli dosyayı görüntüle 58411
Paketten çıkan seğman ile sabitledim sonra
Ekli dosyayı görüntüle 58412
Ekli dosyayı görüntüle 58413
En son paketten çıkan elektrik tesisatını çektim ama video çekemedim yarın çekebilirsem paylaşırım ama güzel çalıştı
Ekli dosyayı görüntüle 58414
Slm.İyi çalışmalar otomatik cam krikoları tadilatsız suzukı ye oldumu.ve nerden aldınız.orjinal cam krikoları e bay da vardı.beni arayıp bilgilendirirseniz çok memnun olu.bende de çok temiz 1993 model suzukı samuraı m var türkiye de temizlikte ve donanımda tek diyebilirim. tel.05322719717 serdar

Slm.İyi çalışmalar otomatik cam krikoları tadilatsız suzukı ye oldumu.ve nerden aldınız.orjinal cam krikoları e bay da vardı.beni arayıp bilgilendirirseniz çok memnun olu.bende de çok temiz 1993 model suzukı samuraı m var türkiye de temizlikte ve donanımda tek diyebilirim. tel.05322719717 serdar
Merhaba bir tek kabloları geçirmek için delik delmem icab etti kasaya okadar başka hiç bir şey yapmadım kesip biçme işi yok yani

Ramazan Çetin

Elinize sağlık çok güzel gidiyor. Bendede aynı düşünce var fakat tek sıkıntı motor kaldırmam yok. Olsa şaseye kadar söküp baştan birleştiricem aracı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR