Yaşam Aküsü 1

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan insel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 427
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 127,186
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Yaşam Aküsü 1

Karavanda yasam aküsü tercihine kolaylik getirebilmek ümidiyle ben de bilgilerimi sizlerle paylasayim.

Almanya da taninmis bir karavan dergisi, „reisemobil“ Eylül 2009 sayisinda, bir yasam aküleri testini yayinladi ( asagidaki link).

http://www.testberichte.de/a/auto-batterie/magazin/reisemobil-international-9-2009/173984.html

3 GEL ve 4 AGM aküsü ile yapilan bu test neticesinde, asagi görülen siralama ortaya cikti.
1. Optima 5.5 75
2. Banner Runnung AGM 95
3. Mastervolt AGM 90
4. Exide AGM 90
5. Ast Elektronik Dura-Tech GEL 80
6. Büttner Elektronik MT AGM 110
7. Exide GEL 80

Bu teste göre, ister Gel ister Agm aküsünü secelim, her iki durumda da tercihimiz dogrudur. Bu iki tip aküyü uzun veya kisa ömürlü yapan, bunlarin kullaniminda asagidaki 5 noktaya verdigimiz önemdir.

Gel ve Agm akülerinin ömrünü azaltan 5 nokta.

1. Derin desarj.
Herhangi bir nedenle derin desarj olan bir aküyü en gec iki gün icinde, en iyisi hemen sarj etmek gerekir.
Bu akülerden % 50 yerine % 25 elektrik alirsak ömürlerini bir kac defa uzatmis oluruz. Bu nedenle akü alirken, günlük ihtiyacimizin en az iki kati kapasiteli bir akü almaliyiz.
2. Yüksek sarj
3. Aküyü sürekli olarak tam (% 100) sarj etmemek.
4. Aküyü kaldirabileceginden fazla elektrikle sarj etmek.
5. Aküyü, kullanilmadigi zamanlarda, dolu olmadan bekletmek (örnegin kisin).

Ayrica bu aküleri IUOU – karakteristigi olan sarj cihazlari ile doldurmak gerekir. Böyle bir sarj cihazi kullanirsak , yukardaki son 4 noktayi da yerine getirmis oluruz. Bu türlü sarj aleti devamli olarak aküye bagli kalabilir.

Bu cihazlari ve Almanya´daki fiyatlarini asagidaki linkte görebiliriz.

http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=iuou+ladeger%C3%A4t+&_fscr=1&_trksid=p3286.c0.m19

Yazdiklarimin cok büyük bir kismi zaten burada dile getirilmis konular. Ben biraz özetlemeye calistim.

Iyi Aksamlar
Hüseyin Sahin

Etiketler

Yücel, Aslında sorduğun sorunun cevabı çok basit, önce karavana bir elektrik sayacı bağlayacaksın sonra, karavandaki tüm aküleri devreden çıkarıp karavana evden 220v elektrik vereceksin (buzdolabı 12v ise geçici olarak 220v-12v adaptörden besleyeceksin, deneysel olarak 24 saat karavanda yaşayacaksın, 24 saat sonunda elektrik sayacına bakacaksın, kaç kwa veya watt enerji harcanmış, çıkan sonucu, 8'e bölünürse (8 ülkemizde, yaz aylarına göre günlük güneşden faydalanma saatidir) çıkan sonuç, lazım olan güneş panelinin watt'ı dır...
Herkesin hesabı kendine özeldir, kullanım alışkanlıkları farklıdır, karavanda yaşayanların aile olarak buzdolabını günde kaç defa açıp kapattıkları farklıdır, buzdolabının markaları farklı olduğu için enerji tüketimleride farklıdır (altus marka bir buzdolabıyla orjinal bir bosch buzdolbı fiyatlarındaki fark kadar enerji tüketimleri farklıdır), kullanılan Led aydınlatmanın çin malı veya orjinal mal olup olmaması farklıdır, tasarruflu ampul kullanılıyorsa ampulün markasına göre enerji tüketimi farklıdır..Kısaca her karavanın her kesin enerji tüketimi parmaz izleri kadar farklıdır...

Huseyin Bey Merhabalar,

yazdıklarınız çok güzel bilgiler, AGM ve GEL akülerin ömrünü azaltan maddeler arasında ise sonuncusu aklıma takıldı, uzun süre kullanılmayacak durumlarda tam şarj etmemek neden önemli acaba? çünkü ben daha önce ve şu anda da uyguladığım projelerde (bizim projelerimiz ev kullanıcıları için bir kaç kW lık sistemler olsa da mantığı aynı) kurduğumuz sistemin kontrol üniteleri aküleri devamlı full şarj etmek ve o şekilde tutmak üzerine kurulu, zaman zaman müşterilerimizin sadece yılın belli aylarında kullandıkları sistemlerde ise sadece üretilen fazla enerjinin bir şekilde kullanılması ve sistemin devamlı yükte çalışması için (bu durum daha ziyade rüzgar türbinlerinde hayati öneme sahip) harici yükler kullanıyoruz, ancak bunlar aküler tamamen dolu olduktan sonra devreye giriyor, eğer dediğiniz gibi akü şarjının tam dolu olarak uzun süre tutmak sakıncalı ise buna göre sistemler geliştirmek daha iyi olacaktır..

atiladi' Alıntı:
Yücel, Aslında sorduğun sorunun cevabı çok basit, önce karavana bir elektrik sayacı bağlayacaksın sonra, karavandaki tüm aküleri devreden çıkarıp karavana evden 220v elektrik vereceksin (buzdolabı 12v ise geçici olarak 220v-12v adaptörden besleyeceksin, deneysel olarak 24 saat karavanda yaşayacaksın, 24 saat sonunda elektrik sayacına bakacaksın, kaç kwa veya watt enerji harcanmış, çıkan sonucu, 24'e bölüp 6 veya 7 (6-7 ülkemizde günlük güneşden faydalanma saatidir) ile çarparsan çıkan sonuç, lazım olan güneş panelinin watt'ı dır...
Herkesin hesabı kendine özeldir, kullanım alışkanlıkları farklıdır, karavanda yaşayanların aile olarak buzdolabını günde kaç defa açıp kapattıkları farklıdır, buzdolabının markaları farklı olduğu için enerji tüketimleride farklıdır (altus marka bir buzdolabıyla orjinal bir bosch buzdolbı fiyatlarındaki fark kadar enerji tüketimleri farklıdır), kullanılan Led aydınlatmanın çin malı veya orjinal mal olup olmaması farklıdır, tasarruflu ampul kullanılıyorsa ampulün markasına göre enerji tüketimi farklıdır..Kısaca her karavanın her kesin enerji tüketimi parmaz izleri kadar farklıdır...

Atilla abi merhaba,

hesabı yaparken şu şekilde yapmamız gerekmez mi? yoksa yanlış mı düşünüyorum?

1 günde harcanan enerji saatten okundu, örn: 2.1kWh = 2100Wh
Dediğiniz gibi güneşlenme süresi saptandı. (örn: izmir ili için Nisan ayı güneşlenme süresi: 8.03h) Bu sürede ben bu kadar enerji üretmeliyim.

O nedenle solar panel gücüm = ihtiyacım olan enerji / günlük güneşlenme süresi

örneğimiz için : Psolar = 2100Wh / 8.03h = 261W

Sizin hesabınızdaki 24 e bölme kısmında bir karışıklık olmuş olabilir mi?

Bir 220 vantilator ve bir cr 50 waeco buzdolabi icin ne kadarlik bir gunes paneline ihtiyacim olabilir acaba? 130 amperlik 2 islak akum var. Buna gore kabaca yaptiginiz tahmin ve veya hesaplarinizi benimle paylasirsaniz cok sevinirim. Sevgiler.

Haziran-Temmuz-Ağustos gibi aylar için 320 watt toplam yeter,
Mayıs-Eylül ayları için 360watt yeter,
Diğer aylar için yetecek paneli tavana sığdıramazsın..
27 subat 2011 pazar günü panelimin şarzı 180watt 0.7 amp idi, aylardan temmuz olsaydı 180watt 5.3 amp üretebilecekdi...Ama arada bir güneş bir çıkıyor o anda şarz göstergesi penzin pompasının dönen numaraları gibi ilerlemeye başlıyor, bir bakıyorsun şarz 0.7 amp, güneş bir çıkıyor şarda 2.7amp'e çıkıyor, mehter takımı gibi, iki ileri bir geri...

insel' Alıntı:
Bir 220 vantilator ve bir cr 50 waeco buzdolabi icin ne kadarlik bir gunes paneline ihtiyacim olabilir acaba? 130 amperlik 2 islak akum var. Buna gore kabaca yaptiginiz tahmin ve veya hesaplarinizi benimle paylasirsaniz cok sevinirim. Sevgiler.

insel' Alıntı:

İnsel Abi Merhaba,

bunun için bilmemiz gereken iki soru var sanırım:
1. vantilatörünüz kaç watt? (220 derken 220V AC anlamında kullandınız yanılmıyorsam, güç anlamında değil)
2. vantilatörünüzün günlük çalışma süresi takribi ne kadardır?

ben kendimce verdiğim örnek cevaplarla sizin için bir hesap yapmaya çalışayım, siz kendi cevaplarınıza göre düzenleyebilirsiniz:

Buzdolabınız ortalama 40W sanırım, bu tip buzdolaplarının çalışma ve bekleme süreleri ne kadardır bilemiyorum, yanlış hesap yapmak istemem ancak klasik ev tipi buzdolaplarından yola çıkarsak;

buzdolabı: 40W x 8h = 320Wh
vantilatör: 50W x 6h = 300Wh
TOP. = 620Wh

Sadece bunlar için gerekli (akünüzün kapasitesini dikkate almıyorum) panel gücünüz: yaz ayları için 620Wh / 9h = 68.8W (80W lık bir panel iş görür)

Ancak akü kapasitenizden yola çıkar isek,

130A x 12V x 2adet = 3120Ah enerji deponuz var. Güvenli kullanım için kullanmanız önerilen miktarı %70'i (maksimum) = 3.12kWh x 0.7 = 2.184kWh

Bu durumda yaz ayları için gerekli panel gücünüz = 2.184kWh / 9h = 242W olarak karşımıza çıkar, bunuda 2 adet 130W lık panel ile sağlayabilirsiniz,

sevgilerle,
iskender

atiladi' Alıntı:
Haziran-Temmuz-Ağustos gibi aylar için 320 watt toplam yeter,
Mayıs-Eylül ayları için 360watt yeter,
Diğer aylar için yetecek paneli tavana sığdıramazsın..
27 subat 2011 pazar günü panelimin şarzı 180watt 0.7 amp idi, aylardan temmuz olsaydı 180watt 5.3 amp üretebilecekdi...Ama arada bir güneş bir çıkıyor o anda şarz göstergesi penzin pompasının dönen numaraları gibi ilerlemeye başlıyor, bir bakıyorsun şarz 0.7 amp, güneş bir çıkıyor şarda 2.7amp'e çıkıyor, mehter takımı gibi, iki ileri bir geri...

:D Benim tavanim 100x80. Yoksa senin panellerden alacaktim. Gunde kac amper gerek yani? 130 amperle 2 gun idare edebilir miyim? 40 derece sicakta, sadece gece calisir vantilator tabii. Veya bu iki islak aku ne kadar idare eder tahminen?

iscanthere' Alıntı:
İnsel Abi Merhaba,

bunun için bilmemiz gereken iki soru var sanırım:
1. vantilatörünüz kaç watt? (220 derken 220V AC anlamında kullandınız yanılmıyorsam, güç anlamında değil)
2. vantilatörünüzün günlük çalışma süresi takribi ne kadardır?

ben kendimce verdiğim örnek cevaplarla sizin için bir hesap yapmaya çalışayım, siz kendi cevaplarınıza göre düzenleyebilirsiniz:

Buzdolabınız ortalama 40W sanırım, bu tip buzdolaplarının çalışma ve bekleme süreleri ne kadardır bilemiyorum, yanlış hesap yapmak istemem ancak klasik ev tipi buzdolaplarından yola çıkarsak;

buzdolabı: 40W x 8h = 320Wh
vantilatör: 50W x 6h = 300Wh
TOP. = 620Wh

Sadece bunlar için gerekli (akünüzün kapasitesini dikkate almıyorum) panel gücünüz: yaz ayları için 620Wh / 9h = 68.8W (80W lık bir panel iş görür)

Ancak akü kapasitenizden yola çıkar isek,

130A x 12V x 2adet = 3120Ah enerji deponuz var. Güvenli kullanım için kullanmanız önerilen miktarı %70'i (maksimum) = 3.12kWh x 0.7 = 2.184kWh

Bu durumda yaz ayları için gerekli panel gücünüz = 2.184kWh / 9h = 242W olarak karşımıza çıkar, bunuda 2 adet 130W lık panel ile sağlayabilirsiniz,

sevgilerle,
iskender

insel abi benimkisi hesap tabiiki, tecrübeler daha önce gelir, atilla abinin dediğiyle benimkinin ortasını bulabiliriz sanırım :smiley:

Sayin Iscanthere merhaba, 5. nokta, akü doldurulmadan bekletilirse ömrü kisalir anlaminda. Sizinde yazdiginiz gibi, akü dolu olarak beklerse tabii ki daha iyidir..

Selamlar, iyi aksamlar.

Hüseyin Sahin

Akdeniz45' Alıntı:
Sayin Iscanthere merhaba, 5. nokta, akü doldurulmadan bekletilirse ömrü kisalir anlaminda. Sizinde yazdiginiz gibi, akü dolu olarak beklerse tabii ki daha iyidir..

Selamlar, iyi aksamlar.

Hüseyin Sahin

Tamamdır hüseyin bey, her zaman yeni detaylar öğrenebildiğimiz için yanlış yapıyorsam en azından sonraki işlerde düzeltmek adına emin olmak istemiştim ki yanlış değilmiş :smiley: teşekkür ederim, sevgiler, iyi akşamlar.

iscanthere' Alıntı:
insel abi benimkisi hesap tabiiki, tecrübeler daha önce gelir, atilla abinin dediğiyle benimkinin ortasını bulabiliriz sanırım :smiley:

İskenderveAtila hocam tesekkurler.

jel aküler en fazla kaç amper oluyor ? bunun bir çeşit sınırı mı var, ben en fazla 260 amper buldum araştırmalarımda. sizlerin yorumlarından anladığım kadarıyla temel olarak ne kadar yüksek amper o kadar iyi, tabii ihtiyaçlar dahilinde... ben karavanı tatil aracından ziyade turne aracı olarak düşündüğüm için, benim ihtiyacımı karşılayacak karavan en az 5 gün hatta bir hafta dışraıya hiç ihtiyaç duymadan bana yaşam desteği verebilmeli ki sıkıntı yaşamayayım. böyle olunca derin deşarj riskine girmemek için çok büyük akülere ihtiyacım olacak gibi duruyor... neyse fazla uzatmayayım lafı, en yüksek kaç amperlik jel akü bulabilirim, ya da bir haftalık sorunsuz yaşam desteği için en az kaç amperlik aküye ihtiyaç duyarım ? yorumlarınız ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...

insel' Alıntı:
İskenderveAtila hocam tesekkurler.

insel abi önemli değil, bu arada bişey sorabilir miyim? mesaj sayım 20 nin altında olduğu için özelden soramadım, burda da konuyla alakasız olursa mod arkadaşlar silebilirler, siz vosvos sahibi olan ve zamanında bende vosvos hastasıyken (ki hala öle) mail grubundan yazılarını okuduğum insel bey olabilir misiniz? yoksa sadece bir tesadüf mü ?

magicburak' Alıntı:
jel aküler en fazla kaç amper oluyor ? bunun bir çeşit sınırı mı var, ben en fazla 260 amper buldum araştırmalarımda. sizlerin yorumlarından anladığım kadarıyla temel olarak ne kadar yüksek amper o kadar iyi, tabii ihtiyaçlar dahilinde... ben karavanı tatil aracından ziyade turne aracı olarak düşündüğüm için, benim ihtiyacımı karşılayacak karavan en az 5 gün hatta bir hafta dışraıya hiç ihtiyaç duymadan bana yaşam desteği verebilmeli ki sıkıntı yaşamayayım. böyle olunca derin deşarj riskine girmemek için çok büyük akülere ihtiyacım olacak gibi duruyor... neyse fazla uzatmayayım lafı, en yüksek kaç amperlik jel akü bulabilirim, ya da bir haftalık sorunsuz yaşam desteği için en az kaç amperlik aküye ihtiyaç duyarım ? yorumlarınız ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...

Burak Bey merhaba, ne kadar kapasiteli bir aküye ihtiyaç duyacağınızı burda tecrübelerinden yola çıkarak sizi bilgilendirecekler olacaktır, bu konuda ben yorum yapabilecek bir tecrübeye sahip değilim, akü konusunda ise yüksek amperli akü bulmak mümkün, tam olarak ne kadar büyüklerini bulabileceğinizi size öğleden sonra bildermeye çalışırım ancak bu pekte önemli değil, bulduğunuz aküleri (örn: çok standart olanlardan 12V100Ah) düzgün bir paralel bağlama ile akü kapasitenizi arttırabilirsiniz...

sevgilerimle,
iskender

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,491
Kayıtlı Üye Sayımız
172,151
Kaydolan Son Üyemiz
dmbe3781

Çevrimiçi üyeler

Geri