Yaşam Aküsü ile İnverter Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 163
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 148,667

Etiketler
Ynt: Yaşam Aküsü ile İnverter Kullanımı

Merhabalar,
Bende yeni bir teste başladım.Akü ve invertörle tezgah altı buzdolabı çaliştırılması.
Akü: 150 Amper AGM tip akü
Buzdolabı: Hollmax marka A sınıf tezgah altı buzdolabı 65 watt artı ampulle 75 watt
İnvertör :2000 watt Modifiye sinüs
Perşembe günü saat 14:00 de çalıştırdım.Bugün( cumartesi ) saat 22:00 ye kadar sorunsuz çalıştı.Akü voltajı son kontrol saati itibarıyla 12.25 Volt .56 saattir çalışıyor.içi yarı dolu ve günde 4-5 defa kapağını 15-20 saniye olarak açıp kapatıyorum. Kalkış demerajı 105 Watt.Buzdolabı termostat ayarı 8 kademe içinde 5 de
Diğer gelişmeleri testin sonucunda tekrar yazarım.
Saygılar
Bülent Akdemir

Bülent abi teşekkürler bizim adımıza teste de başladınız :D yalnız size sorularımız olacak öyle kolay değil, ;D

1. dolap bizim kullandıklarımızdan küçük.

2. daha kış sayılır hava ısısı termostatı etkilediğinden yazın sıcağındaki gibi olmayacak yani şimdi 10 kez açılacaksa yazın 20 kez açılacak.

3. dolabın kalkış demerajı nasıl 105watt oluyor benim bildiğim kalkışta kendi waat değerinden 8-10 kat fazla enerji tüketerek kalkış yapar diye siz dolaba ekstra bir uygulamamı yaptınız kapasitör falanmı var.

4. sizce Agm akümü daha iyi yoksa Jel akümü bunlar arasındaki farklılıklar nelerdir hangisi daha uzun ömürlüdür hem kullanım süresi yıl olarak hemde günlük kullanım daha uzun dayanma olarak.

5. İnvertör neden 2000 watt yada 1000 watt olması avantaj yada dezavantaj olurmu çünkü motor demerajda 105 watt çekiyor demişsiniz bu durumda 1000 watt modifiye sinüs çok rahat işimizi görür gibi.

Bülent bey sonuçları bekliyorum .Yusuf kardeş inverter sorusunun yanıtını bende bekliyorum belkide Bülent beyin başka çalıştırmak istediği elektirikli ürünler vardır diye düşünüyorum yusuf kardeş buzdolabı 85 watsa 8 ila 10 katı oda 680 -750 wat ediyor yani arada 250 watlık bir alet kullanılabilir demek oluyor (buzdolabı ve diz üstü bilgisayar kullanılabilir sonucunu çıkartabilirmiyiz)

Merhabalar,Yusuf kardeş,
1-Dolap standart tip Tezgah altı A sınıfı(Yeni dolap alacaklar için bu önemli )
2- Dediğinde haklısın ama bu testin sonuçların herkes kendi şartlarına göre revize edecek.Yani 90 saat çıkarsa 701 saat gibi düşünebilirsiniz.
3-Demeraj konusunda haklısınız.Bende 48 lt.lik daha küçük dolap da var ve 85 watt o dolap 1000 watt M.S. inverterde 752 watt demeraj vermişti.Bu dolabın ve inverterin gücüne bağlı olsa gerek.<<mesala 1.2 lt araba ile 1.6.litre araba şehir içinde aynı yakıyor(Yaklaşık)İnverter eğer küçük watt lıysa kalkışda daha büyük güç harcıyor diye düşünülebilir.Bu test bittikten sonra 1000 watt ve 500 watt ,nverterlerlede testi tekrarlıycam.sonuçları hep beraber yorumlarız.
4- Benim elimde kurşun asit aküde AGM aküde var ve AGM yi seçme sebebim bu aküyü test sonuçlarına göre daha iyi yorumlamak istemem.Gel aküyle AGM arasındaki teknik özelliklerin bazıları aynı olduğu için burdan çıkan sonucu Gel içinde yorumlayabiliriz.
5-İnverterin 2000 watt seçme nedenim Bu ürünün boşta çektiği akımın çok düşük olması(0.44A.)ve başka cihazları çalıştırmak isteyenlerinde bu işi rahatlıkla görebilir olamaları içindir.Ama 1000 watt M.S. ve 1000 Watt Tam sinüs inverterlede bu testi tekrarlıyacam.Sonuçları buraya eklerim hep berabe r yorumlayıp daha doğru karar verebiliriz.
Saygılar
Bülent Akdemir.
0506 875 1542
0532 7456175
Merak edenler olursa arasınlar detaylı konuşabiliriz.

bülent bey ben şu an tezgah altı veya daha küçük ama 220 voltla çalışan buzdolabı arayışındayım
1 -buzdolabı enfazla 85x50x50 ebatında yada yükseklik olarak daha küçük
2- a sınıfı bir buzdolabı olacak (a sınıfıyla b sınıfı ne kadar fark eder fikrim yok ama yinede a sınıfı olsa iyi olur diye düşünüyorum)
3-arçelik olarak 1011 mini buzdolabı var ama b sınıfı yalaşık 50x50x50 ebadında birde sinbo sr 140 diye bir model var buda a sınıfı 85x50x50x50 ebadında
4-ikisininde artıları var biri a sınıfı büyük diğeri b sınıfı daha küçük ebatta yer darlığı benim araç için büyük sorun siz nedersiniz arkadaşlar

simurg2' Alıntı:
bülent bey ben şu an tezgah altı veya daha küçük ama 220 voltla çalışan buzdolabı arayışındayım
2- a sınıfı bir buzdolabı olacak (a sınıfıyla b sınıfı ne kadar fark eder fikrim yok ama yinede a sınıfı olsa iyi olur diye düşünüyorum)
3-arçelik olarak 1011 mini buzdolabı var ama b sınıfı yalaşık 50x50x50 ebadında birde sinbo sr 140 diye bir model var buda a sınıfı 85x50x50x50 ebadında
4-ikisininde artıları var biri a sınıfı büyük diğeri b sınıfı daha küçük ebatta yer darlığı benim araç için büyük sorun siz nedersiniz arkadaşlar
Bildiğim kadarıyla .A sınıfı dolaplar daha düşük wat lı olduğundan ilk çalışmalarında daha az güce ihtiyaç duyacaklardır buda size daha düşük Wat lı invertörle işinizi görme imkanı sağlar.Tercih bence a sınıfı olmalı.

simurg2' Alıntı:

erkan bey ben aracımda , indel TB-50 model buzdolabı kullanıyorum , çokda memnunum, hem 220-hem 12 volt ile çalışıyor ,bu çok büyük avantaj, 50 lt hacimli bir dolap, araçta yer sıkıntınız yoksa, hiç düşünmeyin ,50 watt enerji tüketimi var

Merhabalar,
Elektrikli cihazlarda A,B,C,D sınıfları arasındaki fark Her sınıf için % 7 dir.Yani B sınıfı Buzdolabı 100 watt ise A sınıfı 93 wattır.( Yaklaşık olarak)Eğer D sınıfı ise 114 Wattır.Bence bu arada ki küçük farkları önemseyin.Çünkü Araçlarımızda her 1 mA akımın bile büyük önemi vardır..Küçük buzdolaplarını üreten üreticiler tek bir kompresör ile birkaç boy dolap üretiyorlar çünkü rekabet koşulları nedeniyle daha küçük kompresör üretmek yerine aynı kompresörü kullanıyorlar.
Dolap satın alırken arkasında ki teknik tabloya bakın ve en küçük değerlileri tercih edin
Saygılar
Bülent Akdemir

Herkese tekrar merhaba,
İnverter ile buzdolabı testimi bugün saat 18:30 itibari ile sona erdirdim.Toplamda 78.5 saat çalıştı.test sonunda akü voltajı:12.00 Volt .Buzdolabı ölçüleri En 48 cm X derinlik 52 cm X yükseklik 86 cm.İnverter batarya bitti sinyali vermedi ama bir gözlemimde testi sonlandırmadan önceki kompresör kalkışında bir batarya bitti ikazı geldi ve watt metremde 852 watt demeraj gördüm.Bunun sonucunda eğer batarya kapasitesi düşük olursa inverterin kalkış için kompresöre yeterli akımı veremediği için daha yüksek demerajlara sebeb oluyor zira batarya doluyken kalkışta en ufak bir zorlanma görmemiştim.BU şartları yaz gününe göre uyarlarsak 78.5 saati 60 saat olarak düşünürsek daha gerçekçi düşünebiliriz.
Devrede kalkış için kondansatör kullanmadım.
Yarından itibaren 1000 watt M.S. invertörle teste tekrar başlıyacam.Bunun sonuçlarınıda burada sizinle paylaşırım.
Buzdolapları farklı güçlerde olabilir buda sonuçların her ürüne göre değişebilmesi demektir.Bu yüzden herkes bu bilgileri yaklaşık olarak düşünmesi hata yapmalarını azaltır.
Saygılar
Bülent

cihan bey buzdolabı güzel ama fiyat olarak bana biraz yüksek gelir o yüzdan 220 volt tezgah altı yada daha ufak 220 voltla çalışan buzdolabını inverterle kullanmayı düşünüyorum bülent bey denemelerinizi bekliyorum

Bülent abi teşekkür ederim çok kıymetli bilgiler diğer sonuçlarıda sabırsızlıkla bekliyoruz hemen hemen her karavancının ihtiyacı olan bilgiler bunlar kafamızda bayağı şekillendi bundan sonra herkes kendi ihtiyacına göre ürünleri seçip ona göre yaklaşık hesap yapabilecek,

Abi birde senden aldığımız digital voltmetrenin digital ampermetresi varmı varsa bizim kaç amperlik almamız lazım yada ampermetreye gerek varmı aslında sende gördüğüm o kablonun dışından tutulan maşalı ampermetre vardıya 12 volt için o cihazın 220 olanını çok gördüm ama 12 volt için olanı pek rastladığımız birşey değil,o çok güzel kullanışlı her ürünü ayrı ayrı ölçme şansınız var o cihazdan bir tane lazım o olursa diğer göstergeye gerek olmaz.

Penseli ampermetre

Merhaba yusuf kardeş,
Umarım herkese kafalarındaki soru işaretleri için biraz ışık tutabiliyorumdur.( testlerimle)
Bu resimdeki alet pens ampermetredir.% 95 Ac akım için kullanılır.İnan bana bu aletin DC amper için olanının varlığını Çinde iken ürün aldığım firmanın arge laboratuarında gördüm.Hemen dedim bundan bir tane almam lazım.Firmanın sahibi ile dışarıda bu ürünü satan bir pazara gittik ve oradan bir tane satın aldım.Bu alet özellikle benim eli ayağım oldu vallahi. Bu arada türkiyede varmı diye araştırdım ve var olduğunu öğrendim.
http://www.cihazpazari.com/urun_detay.asp?UrunId=675&Kat=&AltKat=18
Bu adresde var almak isteyenler için en uygun fiyat burda .Bende 7 nisanda çine gidiyorum orada uygun fiyatlı bulabilirsem bir kaç tane almayı düşünüyorum.Birde bende dijital olarak çalışan panel ampermetre var küçük boyutlu 50 Ampere kadar ölçüyor isteyenlere ondan verebilirim.Fiyatı şönt ü ( Akımınn akmasını sağlayan aparat)ile birlikte 40 TL.Akü çıkışını direk buradan yapıyorsun akım harcarken eksi olarak şarj ederkende artı olarak gösteriyor.Yarın resmini buraya eklerim.
Saygılar
Bülent

Bu aletle sadece çalışan cihazların tek tek veya toplu olarak çektiği ANLIK amperi gösterir, cihazın size her hangi bir değer gösterdiğini düşünün , bir an için bu değeri gördünüz, bu değer ne işinize yarayacak.????

Atilla abi hani hep acaba benim cihaz kaç amper çekiyor diye burada yazışıp duruyoruzya ona göre akü ve cihazları almak için işte burada bir kere tüm kullandığımız cihazların çektiği amperi ölçsek hesabımız daha kolay olur diye düşünüyorum umarım yanılmıyorumdur ayrıca mobil olmasının bir güzelliğide ya benim cihazlar kaç amper çekiyor aküm ne kadar olmalı ve ne kadar gider diyenlerin cihazlarını ölçüp iyi rüzgar yaparız ;D

Önemli olan, buzdolabı, ama bu alet her hava sıcaklığında farklı amper çeker (ortam 20 derece iken farklı ortam 35 derece iken farklı enerji çeker hatta tıkıldığı küçücük delikde ağustos ayının sıcağında 45 derece sıcaklığında bir delikde çalışdığı ölçülmüştür), içinin doluluk oranına göre, kapısının açılıp kapanma sayısına göre, bu sebeplerin sonuç oluşturduğu termostatının devreye girme çıkma durumuna göre enerji harcayacağı için ölçümün yapıldığı ANDAKİ durumu öğrenmenin kimseye bir faydasının olacağını düşünmüyorum, bunun içinde para verip herkezin alet almasınada gerek yok...Bir tane alıp herkes deneyebilir..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,097
Kaydolan Son Üyemiz
nakturk25

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR