Yurtdışından Telsiz Getirtirken Bizi Neler Bekliyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fosilbulent Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,915
Ynt: Yurtdışından Telsiz Getirtirken Bizi Neler Bekliyor

selamlar arkadaslar benım bı sorunum var ama nasıl cozulecek bılemıyorum
yurt dısından telsız gertırsek bır suru dala veresı var yukarıda orneklerı var
bende turkıyeden bı sıteden alayım dedım ve ınternetten teknolojisitem dıye bı sıteye sıparıs verdım cıhaz geldi
ama adam fatura veremıyorum dıyo ne yapmam lazım boyle bı durumda cuma aksamı geldı cıhazın markasıda yaesu vx-8r
bana bu konuda yol gosterırsenın sevınırım adamı aradım faturası nerde bunun dıye adamda fatura veremıyodsum dedı bende fatura almadıktan sonra bende yurt dısından kendımde getırırdım dedım bun bız boyle verıyoruz dedı bende bunun ruhsatını almam lazım dedım ama bı sonuca varamadım
bana bı yol gosterırsenız nereye sıkayet edebılırım vergı daıresınemı btk yamı bı yardımcı olursanız sevınırım lısansım var bu arada M.E.T 73...

Etiketler

Fatura ve garanti belgesi yok demek . Bu durumda yasal olarak ithal edilmiş bir cihaz değil gibi duruyor . Eğer yasal olarak ithal edilmemiş ise Başta BTK olmak üzere şikayet edilebilir . Ayrıca Yaesunun Türkiye Dist. Atel dir . Atele de konudan bilgi verebilirsiniz . Ayrıca alışverişlerde fiş-fatura zorunluluğu genel bir durum zaten .

Bence görüşün ve bu cihazların fatırası olmaksızın yasal olarak kullanımın mümkün olmadığını , fatura verme zorunluluklarının olduğunu aksi halde şikayette bulunacağınızı söyleyin . En azından iade edip paranızı geri alabilirsiniz belki ...

Ortalıklık kısmında bazı bilgileri mevcut yani hayali değil gibiler ama kendilerini böyle bir duruma sokmaları ilginç .

faturası olmayan cihazları almayın diye defalarca yazdım... Şimdi maliyeyle BİT le uğraş dur.İnşallah belge vardır elinde

Ankarada iseniz B.İ.T. Ankara Bölge Müdürlüğünden Murat Vural Beyle görüşün. 0 312 212 60 10

ercan süzer' Alıntı:
faturası olmayan cihazları almayın diye defalarca yazdım... Şimdi maliyeyle BİT le uğraş dur.İnşallah belge vardır elinde
faturasız oldugunu bılmıyordum ınternetten turk sıtesı teknolojisitem .com dıye bır sıte dolayısıyla parasını verdım onlarda yurt dısından gelıcek dedıler elımde satıs dokumu var ama onlar faturasız gelır fılan demedıler lısansımı ıstedıler gonderdım ama onlar faturasız gonderdıler ......bakalım nolucak

Eğer ki malı teslim aldığınız tarihten itibaren 7 gün geçmediyse herhangi bir gerekçe göstermeksizin iade edebilirsiniz.
Ancak, siteye şöyle bir göz attım. Maalesef ne bir telefon, ne bir adres. Sadece bir mail formu. Muhatabınızın adresi bile yok. Ürünü iade etseniz bile paranızı zamanında alacağınız garanti değil.
Bu durumda -benim aklıma gelen- başvurabileceğiniz yollar : Fatura veremediğine göre bu firmanın telsiz satma yetkisi de yok. Bu durumda TK'ya ya da yeni adıyla BİT'e -komik olmuş yeni kısaltma :smiley: - başvurabilirsiniz. İzin almadan telsiz satmanın cezası var.

Başka bir yol, sitenin bir çıktısını da başvurunuza ekleyerek Sanayi Bakanlığı Reklam Kuruluna aldatıcı reklam iddiasıyla başvurabilirsiniz. Zamanında ben burada çalışırken TK'dan bize başvurular gelirdi, telsiz satma yetkisi olmadığı halde telsiz satıyor diye. Biz kendi mevzuatımıza göre, onlar kendi mevzuatlarına göre ceza uygulardık.

Diğer yol Maliye'ye şikayet etmek. Talep ettiğiniz halde fatura vermedikleri gerekçesiyle.

Ama bu anlattıklarım sizin durumunuzda bir değişiklik yaratmaz. Sadece o firmaya para cezası verilir.

Tabiki eğer sıkıntınız çok büyükse dava yoluna da gidebilirsiniz.

Son olarak şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Bu siteyi kuran bir firma dahi olmayabilir. Herhangi bir kişi evinden böyle bir site kurarak satış yapabilir. Bunu tespit etmek de çok kolay değil.

Aslında Emrah beyin anlattığı yaptırımlar bile bu satıcının size paranızı iade etmesi için gerekçe .

Bu arada kurumun kısaltması BTK :smiley:

www.teknoljisitem.com merkezı bilecik bozuyukte bır fırma databayt bilgisayar donanım elektronik dıye bır firma ben bu firmadan yaesuvx-8r el telsizi aldım ben yandım siz yanmayın dıye yazıyorum fatura vermıyolar acıklamasıda burt dısından getırıyolarbunlar cıhazı aracı kurum gıbı ama bunu sıtelerınde belırtmıyolar ......
ben btk recep beyle gorustum bısey yapamıyoruz dedıler teknık bolumlerıne bı dılekce yaz dedıler baska bı seye bakmıyolar tuketıcı dernegını aradım kadıkoy subesını faurasını vermedıler dedım faturasını almanız lazım dedıler 189 vergı ıhbara yonlendırdıleronları aradım onlarda bılecık bız bısey yapamıyoruz dedıler bılecık vergı ıhbarı arıyacam onlara sıkayet edıcem sımdı bakalım ayrıca adrslerını aldım noterden ıhtarname cekıcem faturasız urun gonderdınız ya faturasını gonderın yada ılgolı yerler sıkayet edıcem dıye bakalım sonra elıme ne gecıcek ya elıme kalıcak yolda polıs fılan yakalarsa kacak telsız bulundurmaktan bıde sabıkalı oluruz artık neden ıcerı gırerız bılemıyorum ...........................

Selamlar,
bir noktayı daha dikkatinize getirmek istiyorum ki, Amator cihazların (Yaesu VX8R gibi) cihazların,
1) amator telsiz lisansı olmayan kişiler satılması
2) Lisansı olmayan kişiler tarafından kullanılması yasaktır

yani fatura/izin işleri bir tarafa, bu cihazı kullanmamanız gerekiyor.. tabii Amator Telsiz Lisansınız var ise yukarıda yazdıklarımın hepsi geçersiz.. iyi günler dilerim, reha

Not: dilerim ki, fatura probleminiz biran önce çözülür

Arkadaşım ben Ankarada yım beni ara sana yardımcı olayım BTK ile ilgili TA 2 VE Ercan süzer 0 533 431 55 21

ılgınıze tesekkurler arkadaslar oncelıkle sunu belırteyım lısansım var mayıs 5 te mors ıkmakı verım a sınıfı lısans alıcam ısallah sınavda basarılı ollursam fırma oyle bı r fırma degıl databayt dıye bır fırma kendılerıyle konustum urunu gerı aldılar paramı ongun ıcınde ıade edıceklerını soyledıler yanlız bu fırma naladıgım kadarıyla aracı lık yapıyor urunu yurt dısından bızım adımıza getırıyolarmıs oyle ızah ettıler bu urunu sıde gerıtırsınız yurt dıasından dedıler ama gelırmı gelmezmı paramı alırlar urunu ıade etmezler dıye bı dusunce kalmasın dıye bız getırıyoruz sızın adınıza dedıler ve ucretı bıraz daha fazla oluyo ama bunu belırtmedıklerı ıcın ben anlamadım dolayısıyla boylr uzucu bı durum oldu hıc bır sekılde bu sıteyı karalamak ıstemem cunkı baska sattıkları urunlerde var ............

konu dısı bısey suanda telsız ruhsatları ıle gorusme yapılıyomus daha acıklanmammıs fakat soyle bıseyler dolasıyo dogru olabılırmı amerkadakı avrupadakı gıgı lısansı olmayanlar bu urunu alamıyacaklar ve telsızlerden ruhsat uygulaması kalkacakmıs boyle bır bılgısı olan varmı yoksa ortada dolasan bır soylentımı ozaman herkes yurt dısından cıhaz getırır gıbı gelıyo saygıyla kalın 73......

Selamlar , Sorunun çözülmesine sevindim . Ürün sizin adınıza getiriliyor derken fatura olmadan yada diyelim siz gelirken gümrükte beyan edilerek işlemi yapılmadan ruhsatlandırılması mümkün görünmüyor .

Yeni bir mevzuatın çalışmaları sürmekte . Eğer gerçekleşirse ruhsat zorunluğu ortadan kalkabilir . Lisanssız bu cihazların alınması zaten mümkün değil . Eğer böyle olura AB ve ABD deki gibi olacak . Orada da genel olarak bizde ki gibi bir ruhsat uygulaması yok . Otorite diyorki : lisansını al , git cihazını al ve kendi bandlarında olsun sadece , bak ruhsatta aramıyorum amaaa eğer yakalarsam , başka yerlere açık bir cihaz ... Yakarım çıranı kendine gelemezsin ... ;D

Şuan varolan şartlara göre dabranmakta fayda var . Çünkü hazırlana mevzuat çok kapsamlı ... Dolayısıyla beklenmeyen gecikmeler hatta değişiklikler olabilir ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,098
Kaydolan Son Üyemiz
mesut44dg

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR