Yurtdışından Telsiz Getirtirken Bizi Neler Bekliyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fosilbulent Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,915
Ynt: Yurtdışından Telsiz Getirtirken Bizi Neler Bekliyor

Selam arkadaşlar.

Bende yurtdışından bi telsiz aldım ama galiba fena yaptım. Aslında almamın amacı yapılan gezilerde CB frekansı üzerinden haberleşeyim diyeydi. Bu telsizi kullanabilirmiyim acaba. Biraz açtım, resmi frekanslara giriyor. Bende kapatıyorum şimdi. Bunların frekansı cb'ye göre ayarlanabilirmi acaba. Telsizin bilgileri aşağıda;

Genel Özellikler hakkında kısaca,

Band Uhf
Frequency Range 350~470 Mhz
Power Output 5W'den az
Communication Range 5-15 km
Frequency Stability 5ppm
Max.Ferq.Deviation 5kHz'den az

Bu cihazın 100 kanalı var ama kanal aralıklarını elle girmek gerekiyor. Bir türlü beceremedim.

Yardımcı olursanız sevinirim.

DSC02244

DSC02247

DSC02245

Etiketler

hocam siz CB band telsiz yerine UHF bandında çalışan bir cihaz almışsınız. İyi bu cihazı yurda sokarken sıkıntı yaşamadınız. Hadi CB'de bir şekilde anlatırdınız derdinizi de bu cihazda ciddi sorun yaşayabilirdiniz. Anladığım kadari ile amatör telsizci de değilsiniz. Bu cihazla CB bandında görüşmeniz zor teknik kısımda yazan bilgilere göre.

Hocam selamar ,
Sanırım nivatrde de yazışmıştık :smiley:

İbrahim hocamın söyledikleri doğru , aslında iyi ki sokarken farkedilmemiş ...

Bu cihaz CB frekanlarında çalışması mümkün değil . Araştırdığım kadarıyla belli bir frekans aralığına kilitlemekte mümkün değil yani cihaz tüm UHF bandına açık vaziyette kalıyor .

Amatör telsizci dahi olsanız sorun yaratır tam band açık bir cihaz ki lisans olmadan sıkıntı gerçekten . Bence riske girmektense ölü yatırım gözüyle bakmak daha mantıklı olur ... :-\ en azından şimdilik ...

Sayılarımla ...
Barış

Bu cihazı satarak değerlendirmem mümkün olur mu acaba. Pilini çıkarıp depoya atacağım galiba. Yandık galiba, başımıza bela mı aldık ne :D

yok hocam bela almadınız. Benim aklıma gelen en iyi çözüm bunu bir amatör telsizciye satmanız olabilir.Çünkü lisanssız olarak bu cihazı kullanmanız mümkün değil. Tabi amatör olan arkadaşında ihtiyacını görüyorsa alacaktır.
Örneğin üstünde ton kartı var mı yok mu? röle frekansında çalışıyor mu bunlar önemli çünkü.
veya hazır cihazı almışsınız bence biraz heves edip amatör telsizcilik sınavına girip lisansta alsanız ne kadar güzel olur :smiley:

çogu konular kullanmasını bılmedıgımız ve işlevlerını anlamadıgımız cıhaz ları almak tan gecer

cogu forumlar da profesyonel telsız kullanmak ıcın amatör telsız ehlıyetı gerektıgı yazmaktadır ve bilinmektedır
yurtdısında kıalacagınız cıhazların ucuz olmasının sebebı o ulkede kullanılan resmı daıre telsız kanal ları kullanılmamasıdır

kısaca sız ın alacagınız cıhaz turkıede calısan resmı kanallara gırer bu suçtur ve cezaları vardır

kısa mesafede yapılacak of rooad oyunların da ve konvoy halındekı arac tırafıgınde cb telsızler yeterlı olacaktır

Iceman®' Alıntı:
veya hazır cihazı almışsınız bence biraz heves edip amatör telsizcilik sınavına girip lisansta alsanız ne kadar güzel olur :smiley:

Aslında alınsa hiç fena olmaz. Bunun için ne yapmak gerekiyor acaba?

www.trac.org.tr
www.antrak.org.tr

adreslerini okuyarak başlangıç yapabilirsiniz .

Yalnız o cihazın amatör bandlarda çalışacak şekilde ayarlanıp ayarlanamadığına bakmak lazım . Yoksa amatörlerinde bu şekilde tam band açık cihaz kullanması yasal değil .

Umarım Amatörlük merkanızı celb eder :smiley:

Arkadaşlar,
Amatör telsizcilikte artık yönetmelik değişti. Şu anda yurtdışından alacağınız bir cihaz için ruhsat zorunluluğu yok. Bu inşallah TR'de satılan saçma sapan yüksek fiyatlı cihazların ucuza satılması yönünde bir değişikliğe neden olur.

Çantaya koyup getiriyorsun, gümrük falan yok. Sahibi olduğum her iki telsizimde bu yolla geldi. Küçücük bir kutu cep telefonu gibi geitiriyorsun.

Bu noktada birkaç konuya dikkat etmek gerekli .

1-Kişisel kullanım için getirilen eşyalarda gümrük konusu nasıldır . Yurtdşında getirdiğimiz bir mp3 çalar , pc yada telsizi bavulda yurda soktuğumuzda suç işlemiş oluyor muyuz ? Olmuyorsak sorun yok .

2-Getirilen telsiz cihazı BTK nın onay verdiği cihaz listesinde mi? Cihaz zaten bu listede ise gümrükte cüzi miktarlar ödeyip beyan ederek sokabiliyorsunuz zaten . Kabul edilen cihazlardan değilse zaten kullanılması yasak demektir diy düşünüyorum . Çünkü rusat istenmiyor ama belli standartlara tabi ki uyması gerekli cihazın .,

Birde , artık ruhsat yok ama fatura zorunlu olacak gibi bir söylenti var ki bana hiç mantıklı gelmedi . Fatura dediğiniz mali bir belgedir . Hangi kollauk kuvveti fatura kontrolü yapar ? Sonuçta telsiz faturası yada mp3 çalar faturası aynı şey mali açıdan ... Yine bakmak lazım . Mevzuatta aldığımız her ürünün fişini-faturasını saklama zorunluluğumuz var mı ? Yani disk çaların ,pantolonun, fritözün ...

Bu konulardan detaylı bilgisi olan gümrkçü arkadaşlardan bilgi almak gerekli sanırım .

Sevgili arkadaslar,Sevgili kardesler....Oncelikle hepinize iyi geceler dilemek istiyorum.Ben hollandadan katiliyorum su an itibariylr uye oldum. Bu siteyitesadufen buldum,kampeer ve caravan sayfalari ararken.Bu arada telsiz muhabbetiniz ilgimi cekti bende biraz anlarim onun icin sizlerle tanismak istedim ilerde belki benimde yardima ihtiyacim olabilir.ben su anda (PRESIDENT) LINCOLN-kullaniyorum ve lisansiz olarak asagi yukari 20 yildir ( bunlari ukalalik olsun diye yazmiyorum) Sadece bu gune kadar herhangi bir olumsuz durumla karsilasmadimbelki arabamin yabanci plakali olusunda belkide hosgorulu insanlara rastladim ondandir .Benim bildigim kadar (turkiye icin soyluyorum)eger 40 kanal AM bant kullaniyorsaniz her hangi bir belgeye ihtiyac yok lisansiz ve belgesiz kullanabilinir ...Elbetteki sizler daha iyisini bilirsiniz cunku bire bir yasiyorsunuz ...nereden nerelere geldim yahu .ben aslinda turkiyede bulunan caravan camp yerleriyle ilgili bir link ariyordum yani guvenlik yonunden geceleri kalabilicek yerler.Cunku bende bu sene insallah bir kampeer auto alip senenin 3 ayini guzel ulkemin guzel insanlariyla ve guzel diyarlariyla bir arada olmak istiyorum.burada turkiyenin yoreleriyle ilgili dokumanterlerini seyrettikce aklim gidiyor..neyse cok yazdim kafanizi sisirdim ozur dilerim ben arastirmalarima devam edeyim hepinize iyi geceler diliyorum..ALLAH,A EMANET OLUN HEPINIZ............SAYGILAR...

Foruma hoşgeldiniz . Genzebilirde çok yetkin Karavancı arkadaşlar var takip ettiğim kadarıyla . CB telsizler yakın zamanda yapılan bir değişiklikle ruhsat zorunluluğundan kurtuldu . Ancak daha önceleri ruhsat şartı vardı .

Görüşmek üzere ...

yurtdışından getirilen amatör telsizi ( araç içi kullanım ) resmileştirme ve kullanma ile ilgili basit bir yoll varmı.? arkadaşlar

gazi sezer' Alıntı:
yurtdışından getirilen amatör telsizi ( araç içi kullanım ) resmileştirme ve kullanma ile ilgili basit bir yoll varmı.? arkadaşlar

Gumruk mevzuati konum olmadigi icin fazla bir bilgim yok.

Zati esya listesinde ki bu liste yurt disindan gelislerde bedelsiz olarak ithal edilebilecek (ithal derken ulke icine fiili olarak sokulan) ekipmanlardir.

Bu listede kiyafetten yolculuk esnasinda kullanilacak tabak canaga kadar bir cok seyi kapsiyor.Ama telsiz ile ilgili sadece walkie talkie bir cift olarak gozukuyor. Yani arac icinde kullanilacak cihazlar ile ilgili bir sey bulamadim.

GTIP Numarasi 8517.69.90.90.18 bir gumruk musavir ile konusmak lazim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,098
Kaydolan Son Üyemiz
mesut44dg

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR