1,5 dci Clio Hb Aracımla Nasıl Bir Karavan Çekebilirim?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dagciark28 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,182

dagciark28

Kamp III
Rahmetle Anıyoruz...
Yer
İstanbul
Web
www.volkswagen-t3.com
Selam arkadaşlar. Uzun zamandır camper yapmak istiyorum. Fakat evde tek araç olduğundan ve araçı eşim kullandığından bu ne yazıkki hayal gibi görünüyor. Ama yıllardır camper diye inliyorum. Eşimin 1,5 dci clio hb i var. olmazsa ona çeki karavanı alsam diyorum ama bu araç onu çekermi nasıl olur bu konuda fikirleriniz tecrubeleriniz nelerdir fikir almak isterim. Ortalama kaç mt lik karavan cekebilir ve sağlıklı olurmu ?

Etiketler
Ynt: 1,5 dci Clio Hb Aracımla Nasıl Bir Karavan Çekebilirim?

Merhaba sayın Kaplan,
Karavan dünyasının duayenlerinden Sn Koray Tezcan'ın http://www.kampkaravan.org/analinkler/yrlbilgiler.html linkindeki yazısını okumanızı öneririm.
Oguz

Bir de Renault Clio Dynamique 1.5 dCi 100 5kapı içinde yabancı sitede "towing limit"= 1200kg der. 750kg üstü çekme karavanın tescili gerekir.
Bilginize

İnternetten araştırıyorum sürekli zaten karavan biraz masraflı vergi anlamında yani onun dışında aslında sorun yok değil panelvan araç alsanız plan proje falan derken baya ugraştırıyorlar. Aslında hep 80 üstü bir t3 hayal ettim ama aracı eşim hergün kullanacagı için bu çok zor olacaktı ve üzülerek vaz gectim. Ama en azından ceki karavanı ile belki etkinliklere gezilere katılabilirim diye düşünüyorum.

:smiley: bu iyi haber en azından o şekilde belki bir yerden başlamış olabilirim. Zaten 2 kişiyiz bize yeter ufakta olsa bir ceki karavanı.

clio normalde cok ekonomik bir arac. bir depo ile 1100 km falan yapıyor karavanı bagladığımızda ne kadar etkilenir acaba ortalama bir fikriniz varmı ?

Sürüş tarzınıza, yükünüze, yol durumuna göre değişkenlik gösterecektir, bu soruya çekme karavan kullanan arkadaşlar cevap verse daha iyi olur.
Oğuz

mrb.aracınız benim karavan gibi 4.25 bi karavanı rahatlıkla çeker daha büyügünüde çeker fakat burdaki püf nokta şu aracınız dizel torku yüksektir benim 1.6cc aracımdan daha iyide kalkablir ama burdaki püf nokta dik rampalarda durdugunuz zaman kalkabilme olayı sizin aracınızda benimki gibi önden çekişli ben kendi sürüş tekniklerimle ve buldugum yöntemlerle aracı çok dik rampalarda durdurmamaya çalışıyorum durdugum zamanda uafak 1-2 yöntemim var kalka bilmek için bu sayede yazın 2800km lik tatilimde sorun yaşamadım pek ama size tavsiyem şu olur 750kg altında ve 4.25 aşmamanız tavsiye ederim hem araç zorlanmaz hem yanaşmalarada kolaylık çekersiniz hemde her yere sıgar tabi tercih sizin birkezdaha söylüyorum arac 1100cc bile olsa düz yolda çeker rampada çıkablir zorlansada ama rampada durdugunuz zaman örnek olarak kırmızı ışıkta durdunuzda sıkıntı orda başlıyo, normalde düz yolda çeki demirinden tutun elinizle bilerahatça çekersiniz yükün hepsi çeki demirine binmez bi denge söz konusu bu açıdanda bilginiz olsun.bence size benim karavanım gibi bişey alsanız işinizi görür sanırım sahibinden com da bu ilan num:11186367 ile aratırsanız size boyut ve kullanış açısından iç genişlik filan size belki bi fikir verir iyi günler

unutmadan şuanada cevap verim yakıt konusuna gelince bu kulanmaya baglı ama klimayı açmazsanız yazın benim araç 150-160ytl yakıyo karavanı takıncada uzun yolda 200ytl gazla yakıyo bu benim için mükemel bi rakam yani 500km de 100ytl yakıyo yaz tatilinde 2 araç çıktık sıfır km aldımız hundai araç 1.5dci ile peşimden 180bin yaktı ama kulanma çok önemli zorlamadan fazla bagırtmadan tabiri caizse uygun devirleri koruyarak kulanmanız gerekir özelikle yokuşlarda yol çok bozuk dahi olsa en kötü 1.vitese alın gaz kesmeden çıkın bu tam gaz anlamına gelmiyo yarım gaz ama fren aralıgı yapmadan yani aracı dur kalk yada ayagnızı gaz pedalından çek bırak yapıp silkindirmeyin akisler ve balata için iyi olmaz risk demek yani mesela yokuş çıkıyosunuz bolu dagı gibi arabayı 3atmaya çalışıpta zorlamayın 2dk ka geç çıkın ne olcak 2. vitese alın direk 25-30bin devirle çıkın yol boş dahi olsa araba devrini yükseltmeye çalışmayın bakın araç hararet yapmıcak görüceksiniz size acizane tavsiyem bundan sonra gerisi size kalmış bişey diyemicem aracınızın 1 depo ile 1100km yaptıgını söylemişsiniz bana sorarsanız 1100km yerine karavanla 800-900 km yol yapar iyi günler

Sayın Kaplan bütün çekme karavanlar öyle değil o standartlar dışı olduğu için o hale geliyor çekici araç ve çekme karavan arasında çok fark olmamsı gerekiyor aracın taşıma kapasitesine göre bir karavan almak lazım bende 3 ay önce çekme karavan almak için yola çıktım araştırdıkca fikrim değişdi otokaravan'a döndüm arabamı sattım ve 2004 model bir ducato aldım şimdi içini kendim yavaş yavaş karavana dönüştürüyorum inşallah istediğiniz karavana kavuşursunuz heyecanınızı çok iyi anlıyorum çünkü bende gece 3-4 gibi bile uykum kaçıyor kalkıp bilgisayarın başına oturuyorum karavanla ilgili ne yazı varsa hepsini okudum hatta yazı ları tekrar okumaya başladım okudukca yeni şeyler öğreniyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,471
Kayıtlı Üye Sayımız
172,123
Kaydolan Son Üyemiz
hitough

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR