1.6 jlx alınırmı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buzgibi01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,569

buzgibi01

Ana Kamp
Yer
Adana
Arkadaşlar merhaba ford rangerden sonra suziki vitara 1.6 jlx 93 model almayı düşünüyorum sizce alınırmı.

ilan linki
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-1993-mod-suzuki-vitara-4x4-klimali-cok-temiz-suv-86707594/teknik-detaylar/

yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim.

Etiketler
Ynt: 1.6 jlx alınırmı

buzgibi01' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba ford rangerden sonra suziki vitara 1.6 jlx 93 model almayı düşünüyorum sizce alınırmı.
ilan linki
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-1993-mod-suzuki-vitara-4x4-klimali-cok-temiz-suv-86707594/teknik-detaylar/
yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim.
YAKIT TÜKETİMİ: 1,6 5k, 16 valf düz vites ispanyol yapımı benzinli vitaralar standart donanımla
6,5 lt/100km şehir dışı.
9.6 lt /100 km şehir içi benzin tüketir.
Japon yapımı olanların beygir gücünün biraz düşük -ayna mahruti oranının kısa olması, (+0.5 lt/100 km)
Otomatik vites,
(+1-1.5 lt/100 km)LPG, (+1-1.5 lt/100 km)
modifiye işlemleri, eski 3k modellerin bazılarının karbüratörlü veya tek nokta enjeksiyonlu olması bu yakıt değerlerinde farklı oranlarda yükselmeye sebep olabilir.
Sonuç olarak Safkan Arazi araçları içinde 1,6 motor olmasına rağmen 1.3 motorlu Samurai ve Jimmny ile birlikte en az yakan araçtır. (suv'ları arazi aracı kategorisinde değerlendirmiyorum)
KONFOR - DONANIM AVANTAJ ve DEZAVANTAJLAR :
analog klima,
hidrolik direksiyon,
elektrikli camlar,
arka koltuklarda emniyet kemerleri,
arka cam sileceği,
klima-kalorifer yönlendirmelerinin elektrikli-tuşlu oluşu,
güzel ısıtan-soğutan kalorifer-klima sistemi,
elektrikli aynalar,
arka sis lambası,
hem seri hem ağır dört çeker özellikleri, (4H ve 4L) (bu özellik arazi şanzımanı olmayan suv'larda bulunmaz)
Yüksek modellerde çift hava yastığı,
Japon modellerde yükseklik ayarlı direksiyon,
merkezi kilit,
güvenlik amaçlı kapıların ve camların içeriden-sürücü tarafından kilitlenebilmesi,
zaman ayarlı çalışabilen silgeçler,
far yükseklik ayarı,
porya kilitlerinin otomatik olması -dört çekere geçmek için araçtan inmek zorunda kalınmaması
off road amaçlı modifiye konusunda yeterli teknik eleman, bilgi-doküman ve parçaların diğer markalara göre kolay ve ucuza bulunabilmesi
otomatik viteslerde opsiyonel olan ABS -deri döşeme, avantajlı yönleridir.
DEZAVANTAJLARI
Beş kapılarda bile bagajın küçüklüğü, (bir de LPG deposu konursa iyice küçülür)
aracın normal bir binek araca göre arka koltuğun darlığı nedeni ile arkada üç yetişkinin rahat oturamaması,
ön koltuklarda oturanların koltukları geri ittiğinde zaten sınırlı olan arka koltuk diz mesafesinin iyice azalması,
yol bilgisayarı şeçeneğinin olmaması, (sonradan takılabiliyor)
bagajda ve torpido içinde aydınlatma olmaması,
benzin azaldığında yanan ikaz ışığının olmaması,
soğutma sisteminin pervaneli olması sebebiyle çok soğuklarda birazcık geç ısınması,
yüksek modelli İspanyol üretimlerde direksiyon yükseklik ayarının olmaması,
suyu eksilmiş araçların motorda hararetin yükseldiği halde içerdeki göstergenin normal göstermesi,
maksimum torku 4000 devir civarı verdiğinden rampalarda alt devirlerde dizel veya büyük motorlu araçlara göre performans düşüklüğü dezavantajlarıdır.

Sonuç olarak üretildiği yılların teknolojisi, fiyatı ve safkan bir arazi aracı olduğu dikkate alınırsa optimum derecede konforludur. Ama sosyete jipleri ile, veya safkan arazi aracı olmasına rağmen daha ileri teknoloji kullanılmış pahalı araçlarla ya da binek araçlarla kıyaslanırsa tabi ki yetersizlikleri var.
DAYANIKLILIK - YEDEK PARÇA:
Orjinal parça kullanıldığında ve rutin bakımları zamanında yapıldığında sorunsuz araçlardır.
Aşırı teknolojik elektronik sistemler içermediğinden dört çeker sistemi ile ilgili nadir karşılaşılabilecek ciddi sorunlar dışında tamir bakımını normal bir usta yapabilir.
Parçalar illa orjinal olsun denirse Orjinal parça fiyatları çok ucuz sayılmaz. Ama orjinal parça ömürleri gerçekten çok uzun olduğundan ilk planda pahalı gibi gelse de ekonomiktir.
Mesela ön takımda orta uzun rot orjinal fiyatı 300 tl civarı.
Orjinal parçalar servislerde rahatlıkla bulunabiliyor ama bazı nadir gereken parçalar için mesela vites körüğünün içinde şanzımandan gelen sesi izole etme amaçlı iç körükler gibi ... Nadir karşılaşılabilen böyle durumlarda en kötü 1 ay gibi yurt dışından parça beklenebilir veya ikinci el-yan sanayi parça seçenekleri değerlendirilebilir.
Yan sanayi parçalar özellikle İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde rahat ve ucuza bulunabilir. Yan sanayi parça kullanmadığımdan dayanıklılıkları ile ilgili yorum yapamıyorum.
Yıllık Vergisi de düşüktür.

Fiyat performans analizi yapıldığında parça, bakım, dayanıklılık anlamında ekonomik araçlar.

Son sözüm eğer her yönden optimum bir arazi aracı istiyorsanız temiz bir Vitara JLX bulunca kaçırmayın hemen alın.

Ynt: 1.6 jlx alınırmı

İlginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Arabaya baktım biraz önce resimlerde okadar güzel duruyorduki alayım dedim ama yanına gittigimde maalesef öyle olmadıgını gördüm okadar yıpratmışlarkı aracı boyası tamamen kalkmış arazi vitesi topuzu haşat içeri gömülmüş yerinden çıkıp motor saglam cıktı ama kaporta bir okadar kötüydiki
Adam 93 model arabada boyamı arıyorsun dedi.Keşke boyatmış olsa alırdım boyalı olmasını çok kafama takmıyorum ama olmadı.Şimdilik vazgeçtim sene sonuna dogru bakacagım heralde..

İlginize tekrar teşekkür ederim.Esenlikler dilerim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,097
Kaydolan Son Üyemiz
nakturk25

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR