DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

10. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

'FİLM FESTİVALLERİ' forumunda queensland tarafından 10 Nisan 2007 tarihinde açılan konu 1620 kişi tarafından okunmuş, 1 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. queensland

  queensland .The redness of the sky at dawn.

  Mesaj:
  2.018
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  40° 52.0' 29° 07.0'
  Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, bu yıl 10-20 Mayıs günleri arasında seyirciyle buluşacak. Festival kapsamında 34 ülkeden 137 kadın yönetmenin toplam 149 filmi izlenime sunulacak.

  10. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, yine dünyanın dört köşesinden kadın filmleriyle seyirciyi selamlamaya hazırlanıyor. 34 ülkeden 137 kadın yönetmenin çektiği toplam 149 filmin yer aldığı festival programı 14 bölümden oluşuyor. Uçan Süpürge Onur Ödülü’ne bu yıl ünlü sinema sanatçısı Müjde Ar değer bulundu.

  Festival kapsamındaki “Sinemamız” bölümünde Müjde Ar’ın başrolünü oynadığı 4 film yer alıyor. Geçen yıl hayata gözlerini yuman, kadın filmlerinin unutulmaz yönetmeni Atıf Yılmaz’ın “Adı Vasfiye” ve “Asiye Nasıl Kurtulur?” adlı filmleriyle, usta yönetmen Halit Refiğ’in “Teyzem” ve Şahin Kaygun’un ilk filmi olan “Afife Jale”, festivalde seyirciyle buluşacak.

  Festival kapsamındaki Bilge Olgaç Başarı Ödülleri ise, bu yıl seslendirme sanatçısı Nevin Akkaya ile Saniye Hün ve oyuncu Güler Ökten’e verilecek.

  ÜLKE KONUĞU MACARİSTAN
  Festival çerçevesindeki “Bir Ülke” bölümünün bu yılki konuğu Macaristan olacak.

  Her yıl bir ülkenin sinemasını yakından tanımak ve tarihsel perspektif içinde kadın yönetmenlerin filmlerini seyirciyle buluşturmak amacıyla düzenlenen bu bölümde, Macar sinemasından 5 uzun, 2 belgesel, 2 kısa ve 1 animasyon film yer alacak.

  “İtalya’nın Çılgını: Lina Vertmüller” adlı bölümde de Oscar ödülü kazanan ilk kadın yönetmen olan Vertmüller’in daha önce çoğu Türkiye’de gösterim şansı bulamamış 6 filmi izleyiciyle buluşacak.

  “Hindistan’ın Bağımsızı: Aparna Sen” isimli bölümde de Hindistan’ın “paralel sinema” olarak adlandırılan bağımsız sinemasının en önemli temsilcilerinden biri olan Aparna Sen’in filmleri sunulacak. Aynı zamanda gözde bir oyuncu olan Sen’in kendisini dünya sinemasına tanıtan ilk yapım olan “Chowringhee Lane 36” da dahil olmak üzere 4 filmi Ankaralı sinemaseverlerle tanışmaya hazırlanıyor.

  “Balkanların Sessiz Çığlığı: Binka Jeljazkova” bölümü ise ülkesi Bulgaristan’da kadın sinemacıların öncülerinden olan Jeljazkova’nın sıradışı sinema serüvenini 2 filmle gözler önüne serecek.

  “HER BİRİ AYRI RENK”
  Festivalde her yıl yer alan bölümlerden olan “Her Biri Ayrı Renk”, dünyanın dört köşesinden kadın yönetmenlerin son birkaç yıl içinde çektikleri filmleri Başkent seyircisiyle buluşturuyor.

  Bu gösterim kapsamındaki 14 filmden biri, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Jürisi’nin ödülünü kazanacak.

  Festival kapsamındaki “On Yılın En İyileri” bölümü ise kapsamlı bir anket çalışması sonucunda oluşturuldu. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin danışma kurulu, sinema yazarları, akademisyenler ve festivalin daimi izleyicilerinin verdiği oylarla başlangıcından bugüne festivalde gösterilmiş filmler arasından en iyi on film seçildi.

  Festivalin 10. yılı nedeniyle programa dahil edilen bu özel bölümde, seçilen filmlerden 7’si gösterilecek.

  “BENİM ANNEM, GÜZEL ANNEM”
  “Benim Annem, Güzel Annem” başlıklı bölümde ise annelik üzerine filmler yer alacak. Bu gösterim kapsamında da anneliğin geleneksel ve ataerkil yorumuna ironik bir yaklaşımla “anne olma” durumunu farklı açılardan değerlendiren 9 film seyirci karşısına çıkacak.

  “Öncü Kadınlar” başlığı altında da 3 belgesel gösterilecek. Filistinli Leyla Halit ile çevreci aktivist Vandana Shiva’nın anlatıldığı İsveç yapımı belgesellerin yanı sıra 2001’de Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali tarafından yaptırılan, Nuran Bayer imzalı “Yeşilçam’ın Görünmeyen Kadınları/Ötekinin Sesi” adlı belgesel de izlenime sunulacak. Bu belgesel, geçen yıl hayatını kaybeden sinema sanatçıları Lale Oraloğlu ve Evrim Fer anısına yeniden gösterilecek.

  “GÜLMESİNİ DE BİLİRİZ”
  “Gülmesini de Biliriz” başlıklı bölüm, Uçan Süpürge’nin de kurucu üyeleri arasında yer aldığı Avrupa Kadın Filmleri Festivalleri Ağı ile birlikte oluşturuldu.

  Bu bölümde, dünyadaki tüm kadın filmleri festivallerini dolaşacak olan 12 film yer alıyor.

  Bu filmler ilk kez 10. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde gösterilecek. “İran Canlandırmaları” başlıklı bölümde ise İranlı kadın animasyoncuların 13 canlandırma filmi yer alacak.

  “Kısa Olmazsa Olmaz” bölümünde çeşitli ülkelerden kadın yönetmenlerin çektiği 41 kısa film gösterilecek.

  Canlandırma sinemasının son örneklerinin yer aldığı “En Hayaller” ve Türkiye’den örneklerin ağırlıkta olduğu belgesellere ayrılan “En Gerçekler” bölümleri ise festival programının diğer başlıkları olacak.
   
  Etiketler:


 2. queensland

  queensland .The redness of the sky at dawn.

  Mesaj:
  2.018
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  40° 52.0' 29° 07.0'
  Ynt: 10. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

  Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, ödül töreniyle sona erdi.

  Festivalin Kısa film Öyküsü Yarışması’nda, Burcu Taşçı “Tek Sahnelik Hayat”, Merlin Yılmaz “Ve Bir Tüy Düştü”, Esra Günel ve Erhan Yavuz “Oyuncak” adlı öyküleriyle birinciliği kazandı.

  Festivalin kadın yönetmenlerin birkaç yıl içinde çektikleri filmlerin gösterildiği “Her Biri Ayrı Renk” bölümünde, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği’nin (FIPRESCI) jürisi, 14 film arasından Karoi Momoi’nin “İncir Ağacı” yapıtını “En İyi Film” seçti.

  Ödüller, festival komitesi tarafından verildi.
   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Uçan Süpürge Kadın
 1. queensland
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  1.303
 2. focus
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  1.095
 3. tekmustafas
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  5.167
 4. off road runner
  Yanıt:
  5
  Okunma:
  12.335
 5. ahmetsinan81
  Yanıt:
  3
  Okunma:
  12.588
 6. gayekoldas
  Yanıt:
  5
  Okunma:
  4.156
 7. YOL
  Yanıt:
  32
  Okunma:
  7.938
 8. airboat
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  5.486
 9. airboat
  Yanıt:
  13
  Okunma:
  2.436
 10. sakirhoca61
  Yanıt:
  7
  Okunma:
  2.256

Bu Sayfayı Paylaş


Yükleniyor...