DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

12-24v Dc Motorlu Derindondurucu

'SOĞUTMA' forumunda JantarMantar tarafından 19 Haziran 2019 tarihinde açılan konu 356 kişi tarafından okunmuş, 5 cevap yazılmıştır

1. JantarMantar

JantarMantar Bakış açısı herşeydir

Alınan Beğeni:
    26
    Selamlar,

Aklimda uygun fiyatli 2.el, önden kapaklı, çekmeceli bir derin dondurucu (200-250 lt) almak ve motorunu kaliteli ve kapasitesi yüksek Danfoss marka 24V DC kompresörlü yeni bir motor ile degistirmek gibi bir proje var. Termostati da uygun dereceye göre değiştirilecek.

Buyuk kapasiteli bir sogutucu için hem enerji tüketimi hem de maliyet açısından en mantıklısı bu gibi geliyor aklima.

Sizin fikirleriniz nedir?

Etiketler:

2. ilker 72

ilker 72 Kamp II

Alınan Beğeni:
    169
    İzolasyon farkından dolayı derin dondurucuyu çevirmek mantıklı fakat tek handikapı artıda kullanacağınız için raflarda sürekli terleme ve damlama olacaktır içine koyacağınız yiyecekleri kapalı kaplarda ve poşetlerde koymanız gerekir.

JantarMantar bunu beğendi.

3. ilker 72

ilker 72 Kamp II

Alınan Beğeni:
    169
    Üstten kapaklı sandık tipi tercih ederseniz bunların bir çoğunda eriyen buzu tahliye etmek için drenaj var olmasada kendiniz yapabilirsiniz önden kapaklıdan kullanımı daha kolay olur. Tabi yeriniz müsait ise.

4. JantarMantar

Alınan Beğeni:
    26
    Bence de bir şekilde tahliye kısmını yapabilirim diye düşünüyorum yada tahliye olmasa da bir çözüm üretilir.

Dikey kapaklı yani çekmeceli olan tiplerde hoşuma giden şeylerden biri de her bir raftaki çekmece kapağı açmanıza rağmen soğuğu oldukça kendi içinde muhafaza ediyor. Yani 2.çekmeceden bir şey aldığınızda diğer kısımdakiler neredeyse hiç etkilenmiyor. Tek düşündüğüm şey her bir bölümün ileriye doğru çıkan çekmece şeklinde değil de kapakları ileri doğru eğilerek açılan(banyolardaki çamaşır/kirli sepetleri gibi) tiplerde olması çok daha pratik olur sanırım.

Bir diğer soru ise iyi izole edilmiş 250 lt kapasiteyi kaldırabilecek DC kompressör motoru var mıdır?

Bir de en alt gözü dondurucu olarak kullanabilir miyim acaba bir şekilde termostat ayarı yaparak. Yani içeride 2 termostat olsa bir tanesi en alt gözde ve eksiye ayarlı olsa, diğeri üst gözlerde ve artıya ayarlı olsa şeklinde...?

5. ilker 72

ilker 72 Kamp II

Alınan Beğeni:
    169
    Dikey dolapların rafları soğutucu dur yani buzluk. Artı kullanımda bu raflar ince bir buz yapacak otomatik yapınca eriyecek ve alt rafa şıp şıp damlayacak bu sizi rahatsız etmezse sorun yok.

Diğer kompresörlerin teknik bilgileri elimde yok ben bir çok dolapta Cubigel kompresör kullandım 400 litre dolaba kadar devir ayarı var ama diğerlerinden pahalı.

En alt gözü değilde en üst gözü dondurucu yapabilirsiniz çünkü bunlarda soğutma üstten başlar üstten ikinci rafın çıkışına termostatın pulbunu bağlarsınız (tek kapılı dolap termostatı) yeterli soğukluğa gelince durur.

Dondurucuyu altta isterseniz çok iş çıkar soğutucu özelliği olan üstteki raflar iptal edilir gaz akışı sadece alttaki raflardan geçirilir soğuyan hava aşağı indiği için bu sefer alttaki soğuk havayı yukarı taşımak için fan takmanız gerekir.

JantarMantar bunu beğendi.

6. JantarMantar

Alınan Beğeni:
    26
    Faydalı bilgiler benim için, teşekkür ederim.

Dolapların soğutma sistemini bilmediğim için soğuk hava aşağıda olur, dondurucu kısmın en aşağıdaki göz olması daha kolay olur diye düşünmüştüm. Anladım ancak şimdi durumu.

ilker 72 bunu beğendi.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...