12-24v Dc Motorlu Derindondurucu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan JantarMantar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,763

JantarMantar

Bakış açısı herşeydir
Selamlar,

Aklimda uygun fiyatli 2.el, önden kapaklı, çekmeceli bir derin dondurucu (200-250 lt) almak ve motorunu kaliteli ve kapasitesi yüksek Danfoss marka 24V DC kompresörlü yeni bir motor ile degistirmek gibi bir proje var. Termostati da uygun dereceye göre değiştirilecek.

Buyuk kapasiteli bir sogutucu için hem enerji tüketimi hem de maliyet açısından en mantıklısı bu gibi geliyor aklima.

Sizin fikirleriniz nedir?

Etiketler
Selamlar,

Aklimda uygun fiyatli 2.el, önden kapaklı, çekmeceli bir derin dondurucu (200-250 lt) almak ve motorunu kaliteli ve kapasitesi yüksek Danfoss marka 24V DC kompresörlü yeni bir motor ile degistirmek gibi bir proje var. Termostati da uygun dereceye göre değiştirilecek.

Buyuk kapasiteli bir sogutucu için hem enerji tüketimi hem de maliyet açısından en mantıklısı bu gibi geliyor aklima.

Sizin fikirleriniz nedir?

İzolasyon farkından dolayı derin dondurucuyu çevirmek mantıklı fakat tek handikapı artıda kullanacağınız için raflarda sürekli terleme ve damlama olacaktır içine koyacağınız yiyecekleri kapalı kaplarda ve poşetlerde koymanız gerekir.

Üstten kapaklı sandık tipi tercih ederseniz bunların bir çoğunda eriyen buzu tahliye etmek için drenaj var olmasada kendiniz yapabilirsiniz önden kapaklıdan kullanımı daha kolay olur. Tabi yeriniz müsait ise.

Üstten kapaklı sandık tipi tercih ederseniz bunların bir çoğunda eriyen buzu tahliye etmek için drenaj var olmasada kendiniz yapabilirsiniz önden kapaklıdan kullanımı daha kolay olur. Tabi yeriniz müsait ise.

Bence de bir şekilde tahliye kısmını yapabilirim diye düşünüyorum yada tahliye olmasa da bir çözüm üretilir.

Dikey kapaklı yani çekmeceli olan tiplerde hoşuma giden şeylerden biri de her bir raftaki çekmece kapağı açmanıza rağmen soğuğu oldukça kendi içinde muhafaza ediyor. Yani 2.çekmeceden bir şey aldığınızda diğer kısımdakiler neredeyse hiç etkilenmiyor. Tek düşündüğüm şey her bir bölümün ileriye doğru çıkan çekmece şeklinde değil de kapakları ileri doğru eğilerek açılan(banyolardaki çamaşır/kirli sepetleri gibi) tiplerde olması çok daha pratik olur sanırım.

Bir diğer soru ise iyi izole edilmiş 250 lt kapasiteyi kaldırabilecek DC kompressör motoru var mıdır?

Bir de en alt gözü dondurucu olarak kullanabilir miyim acaba bir şekilde termostat ayarı yaparak. Yani içeride 2 termostat olsa bir tanesi en alt gözde ve eksiye ayarlı olsa, diğeri üst gözlerde ve artıya ayarlı olsa şeklinde...?

Bence de bir şekilde tahliye kısmını yapabilirim diye düşünüyorum yada tahliye olmasa da bir çözüm üretilir.

Dikey kapaklı yani çekmeceli olan tiplerde hoşuma giden şeylerden biri de her bir raftaki çekmece kapağı açmanıza rağmen soğuğu oldukça kendi içinde muhafaza ediyor. Yani 2.çekmeceden bir şey aldığınızda diğer kısımdakiler neredeyse hiç etkilenmiyor. Tek düşündüğüm şey her bir bölümün ileriye doğru çıkan çekmece şeklinde değil de kapakları ileri doğru eğilerek açılan(banyolardaki çamaşır/kirli sepetleri gibi) tiplerde olması çok daha pratik olur sanırım.

Bir diğer soru ise iyi izole edilmiş 250 lt kapasiteyi kaldırabilecek DC kompressör motoru var mıdır?

Bir de en alt gözü dondurucu olarak kullanabilir miyim acaba bir şekilde termostat ayarı yaparak. Yani içeride 2 termostat olsa bir tanesi en alt gözde ve eksiye ayarlı olsa, diğeri üst gözlerde ve artıya ayarlı olsa şeklinde...?

Dikey dolapların rafları soğutucu dur yani buzluk. Artı kullanımda bu raflar ince bir buz yapacak otomatik yapınca eriyecek ve alt rafa şıp şıp damlayacak bu sizi rahatsız etmezse sorun yok.

Diğer kompresörlerin teknik bilgileri elimde yok ben bir çok dolapta Cubigel kompresör kullandım 400 litre dolaba kadar devir ayarı var ama diğerlerinden pahalı.

En alt gözü değilde en üst gözü dondurucu yapabilirsiniz çünkü bunlarda soğutma üstten başlar üstten ikinci rafın çıkışına termostatın pulbunu bağlarsınız (tek kapılı dolap termostatı) yeterli soğukluğa gelince durur.

Dondurucuyu altta isterseniz çok iş çıkar soğutucu özelliği olan üstteki raflar iptal edilir gaz akışı sadece alttaki raflardan geçirilir soğuyan hava aşağı indiği için bu sefer alttaki soğuk havayı yukarı taşımak için fan takmanız gerekir.

Dondurucuyu altta isterseniz çok iş çıkar soğutucu özelliği olan üstteki raflar iptal edilir gaz akışı sadece alttaki raflardan geçirilir soğuyan hava aşağı indiği için bu sefer alttaki soğuk havayı yukarı taşımak için fan takmanız gerekir.

Faydalı bilgiler benim için, teşekkür ederim.

Dolapların soğutma sistemini bilmediğim için soğuk hava aşağıda olur, dondurucu kısmın en aşağıdaki göz olması daha kolay olur diye düşünmüştüm. Anladım ancak şimdi durumu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR