1994 grand cherokee vites problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bilaly Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,699

bilaly

Yeni Üye
aracı yenialdım vebirgün sonra vites d konumunda iken vites atmıyor bağırıyor sanırım yanlış kulanımdan dolayı oldu sorurun ne olabilir yardımlarınızı bekliyorum

Etiketler
Ynt: 1994 grand cherokee vites problemi

vites atmıyor derken hiç hareket etmiyor mu? yoksa gidiyor devir normal yükseliyor ama 2 ye yada 3 e atması gereken yerde bu geçişleri mi yapmıyor...

hareket ediyor gaza bastıkça devir saati yükseliyor araç birinci viteste gidiyor

levent bey mrb.. arkadaş kusura bakmasın ama benimde şanzumanla ilgili sanırım büyük bir problemim var... biliyosun benim araç 5.9
dün kayseriye offroad çu arkadaşlarla takılmaya gittim. derim bir su yığınına balıklama daldım araçla, araç dolayısıyla battı. 10-15 dakika suyun içinde kaldım araç içine dahi su aldı, herneyse çekti çıkarttılar beni sağolsunlar. bu arada araç su içerisindeyken hoparlörlerden çızırtı sesleri geldi, kablolar temas etti sanırım dumanlar bile çıktı. neyse bunları atlattım. sonra aracın şanzuman yağına baktıkki şamzuman su almış, alt kapağı açıp sulu yağı boşalttık, yeni 6 lt yağ atf yağ koyduk taktık... herneyse ben tokata yola çıktım 80-90 km geldikten sonra aracın 3. vitesten 4. vitese geçmediğini farkettim. bir müddet sonra meraklı meraklı aracı durdurup kaputu açtım.
motor civarlarından kokular geliyordu galiba sağa sola bulaşan yağlardı. sonra aracı hareket ettirlek için d ye taktığımda aracın gazına basmama rağmen aracın hareket etmediğini gördüm. geriye gidiyordu. manuel 1 e taktım hareket etti devrini bulup 2 ye taktım 2 yede geçti devrini alıp 3 e taktım 3 ede geçti, yalnız 4 e geçmiyordu. o şekilde 3. viteste 90-100 km hız ile tokata kadar geldim. geldim ama bu arada araç 3. vites devrinden aşağıya düşerse kavrama bırakıyordu o devri bozmadan geldim
evin önüne geldiğimde araç ne olursa olsun ne ileri ne geri gidiyordu. stop edip biraz bekledim. biraz soğuduktan sonra manuel 1 e takıp biraz daha hareket ettirebildim. ama ardından tekrar kavramadan çıkıyor. sence ne olabilir selamlar...

Ahmetcim üzülerek söylüyorum senin şanzuman inecek, 7,5 litre dextron 3 yada dexrton 4 yağ alır şanzumanın, tork konvektörünün yağını boşaltamazsın sadece 2,5 litre civarı da bu alıyor...
keşke araç ilk arızayı verdiğinde yürütmeseydin....

1 şans olarak şunu dene şanzuman kartelini açın şanzuman filtresini değiştirin, dextron 4 şanzuman yağını koyun, eğer bi miktar düzelme olursa bu olayı en az 2 kez daha yapman lazım ki su karışmış yağ miktarını azaltabilesin...
eğer bişey değişmezse ilk yağ değişimde muhtemel 1500-2000 tl lik bi masraf çıkacak ve şanzumanını otomatik şanzuman tamiratı yapan bi yere göndermen gerekecek...

bilal bey sizinde selonoidler değişmesi gerekiyor anladığım kadarıyla, nerdesini?

997799' Alıntı:
Ahmetcim üzülerek söylüyorum senin şanzuman inecek, 7,5 litre dextron 3 yada dexrton 4 yağ alır şanzumanın, tork konvektörünün yağını boşaltamazsın sadece 2,5 litre civarı da bu alıyor...
keşke araç ilk arızayı verdiğinde yürütmeseydin....

1 şans olarak şunu dene şanzuman kartelini açın şanzuman filtresini değiştirin, dextron 4 şanzuman yağını koyun, eğer bi miktar düzelme olursa bu olayı en az 2 kez daha yapman lazım ki su karışmış yağ miktarını azaltabilesin...
eğer bişey değişmezse ilk yağ değişimde muhtemel 1500-2000 tl lik bi masraf çıkacak ve şanzumanını otomatik şanzuman tamiratı yapan bi yere göndermen gerekecek...

bilal bey sizinde selonoidler değişmesi gerekiyor anladığım kadarıyla, nerdesini?
vallamı abi yaa içime bi korku düşürdün şimdi. gerçi elden gelen bişey yok... bu gün bi çekiciyle aracı kayseriye gönderdim
kayseri offroad başkanı okan bey saolsun bi çekici gönderdi. bakalım ak koyun kara koyun yarın belli olur. tabi bu bana ders oldu daha öyle derim yerlere girermiyim. hadi girip çıksam sorun yok ama bekleyince olanlar oldu. düşüncelerin ve bilgilendirmen için teşekkür ederim
nazar değiyo jeep'in babasına kardeşim. kendine iyi bak...

normal tamirciler herşeyi sadece kendilerinin bildiğini iddia ederler ve ısrarcıdırlar...
bu adamlara dextron 3 flan ne diye extra bi anlatım gerekir, şanzuma yağlarını p ye alıp kontrol ederler ama cherokee de n ye alınıp bakılır...bilgin ola...
sedece bu standart atf konulmasından dolayı bile biçok cherokee şanzuman yemiştir...

997799' Alıntı:
normal tamirciler herşeyi sadece kendilerinin bildiğini iddia ederler ve ısrarcıdırlar...
bu adamlara dextron 3 flan ne diye extra bi anlatım gerekir, şanzuma yağlarını p ye alıp kontrol ederler ama cherokee de n ye alınıp bakılır...bilgin ola...
sedece bu standart atf konulmasından dolayı bile biçok cherokee şanzuman yemiştir...
haydaaa al bi kaya daha !! levent, usta geri vitesinde baktı yağ için. ve atf koydu sıkıntı ordanda kaynaklanmış olabillir değilmi...

ahmetti' Alıntı:
haydaaa al bi kaya daha !! levent, usta geri vitesinde baktı yağ için. ve atf koydu sıkıntı ordanda kaynaklanmış olabillir değilmi...

tanımam etmem ama o muhterem arkadaş yağ çubuğunun üstündeki yazıyı bile okumayı öğrenecek kadar usta olamamış...

levent bey selonoid değiniz şey nedir değişimi zormudur

bilaly' Alıntı:

Oncelikle Roket Teli tabir edilen mekanizmayi bir kontrol ettirin. Eger kitlendi veya ayarsiz ise arac surekli kickdowndaymis gibi gider.

Ahmet bey, üzgünüm ama şanzımanınız sizlere ömür...!!!
Tüm veriler bu yönde...!

1- Su içinde uzun süre bekleme
2- Önce hafif balata kaçırmaları
3- 3.ncü vitesten yukarı atmaması
4- Alttan gelen kokular
5- Vitesin balatalarının had savhada kaçırması
6- Artık aracın yürümemesi

Hatta fark etmediğiniz atladığınız bir ayrıntı daha var; bu derin su olayından sonra aracınız asvfalta çıkıncaya kadar yokuşlarda şanzıman vuruntulu çalışmıştır.
Şanzıman tamir takımı ile birlikte Türbin tamir edilecek İyi niyetle 2.000 TL, şansınız yoksa beyinde değişecek + 1000,- TL
Geçmiş olsun....!

bilaly' Alıntı:

selonoid de ise yanlış hatırlamıyorsam şanzuman inmeden hallediliyor...
size tavsiyem, yetkili servise gidin...en yakın neredeyse...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR