1995 Discovery Yapım Hikayesi... ( Hakkı Tunçel )

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hakki Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 103
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,680

hakki

GaLaTaSaRaY * * * 1905 ( İST/TR )
Yer
istanbul
Sevgili gezenbilir üyeleri ;

Aracım ’95 model , ’98 trafiğe çıkışlı LAND ROVER DISCOVERY I es 300 TDI.
Disco 240.000 de rektifiye görmüş ve şuanda 276.000 de.
Yoldaşımı 18.000 TL ye Caner AŞKIN isimli iç mimardan aldım.
Araç genelde şantiyelerde kullanıldığı için pek bakımlı değildi ama ilk görüşte aşk olsa gerek 2 günde karar verip aldım arabayı.
Aldığımda döşemeler zamanın verdiği yıpranmalara dayanamayacak güçte olduğundan tüm döeşemeler değiştirildi ve içilen sigaradan dolayı kararan tavan kaplaması değiştirildi ( 1.900 TL ) , kaportada bazı çürüyen bölgeler onarıldı ( 1.000 TL ) .
En son olarakta kah gezenbilir offroad gurubuyla kah kendim arazide gezmek , kamp yapmak , doğayla iç içe olmak için gereken offroad modifikasyonunu yapmaya karar verdim. Şubat ayından öncesine kadar aklımda hiç offroad gibi bir aktivitede bulunmak daha doğrusu bi araç toplayıp araziye girmek yoktu ama gezenbilir üyelerinden ERGUN abi ( hafiften akrabam olur ;) ergun abi selamlar  ) sayesinde bazı aktivitelerin resimlerini ve videolarını görüp forumu birkaç kere ziyaret ettikten sonra sizlerin arasına katılmaya karar verdim. İşallah ileriki aktivitelerde beni kabul ederseniz aranızda bulunmak ve sizlerden bir şeyler öğrenmek isterim.

Yoldaşıma yaptığım değişimler 

• De carbon amortisör ( 4 adet ) _ 596 TL
• Ön helezon takım 2” _ 142 TL
• Arka helezon takım 2” _142 TL
• Eğim ölçer _ 42 TL
• Discovery ön çelik boru tampon _ 1.187 TL
• Diferansiyel guard ( 2 adet ) _ 124 TL
• Kompresör _ 142 TL
• Hi jack kriko 48”_ 128 TL
• Detroit 24 freze arka diferansiyel kilidi _ 1.898 TL
• Karter muhafaza _ 308 TL
• Vinç kiti ( çekme halatı , mapa , bağlama noktası , makara ) _166 TL
• Sentetik 5 mt çekme halatı _ 71 TL
• Direksiyon amortisörü _ 123 TL
• Rot başları ( 4 adet )_ 48 TL
• Hidrolik rot kolu ( takım ) _ 289 TL
• Poyra kapağı _ 10 TL
• Çekme noktası _ 170 TL
• T-max 9500 vinç _ 1.200 TL
• 4 adet BF goodrich ( 245/75/16 ) AT _ 1.100 TL
• Arka çamurluk kesimi _ 150 TL
• Safari snorkel _ 750
• 2 adet sis farı _ 120 TL
+
8.906 TL

- Tüm parçalar huma otodan (Koray ULUSAN ) alındı ( sis farları ve lastikler haric ) .
- Tesisat maslak oto sanayi 2. kısım 21. sokak Garaj Offroaddan NESİMİ ve HÜSEYİN usta tarafından takıldı.
- Tüm elektrik tesisatı maslak oto sanayi 1. kısım no: 177 AYHAN OTO dan AYHAN usta tarafından kontrol edildi ve hasarlı bölgeler değiştirildi.
- Aracın üstündeki çizikler maslak oto sanayi 1. kısımdan ALTON boya atölyesinden İBRAHİM usta tarafından rütuşlandı.

 toplam maliyet : 29.800 TL

Beni bu yola sokan Ergun abiye
Aracım her türlü sorunuyla ilgilenen Garaj otodan Nesimi abi ve Hüseyin abiye
Elektrik tesisatında yardımcı olan Ayhan ustaya
Döşemleri değiştiren Mahmut ve Kadir ustaya
Kaporta işlerini yapan Mustafa ustaya
Rütuşları yapan İbrahim ustaya
Verdiği tüm fikirler ve tavsiyeler için tüm GEZENBİLİR üyelerine

Sonsuz teşekkürler
Saygılar

Etiketler
Ynt: 1995 Discovery Yapım Hikayesi... ( Hakkı Tunçel )

resimler en yakın zamanda eklenicek .....

Hakkı Bey hayırlı olsun kışın benim de yaptiraklarımın listesi sayenizde kolayca elime geçti gibi liste yapamıyordum bir süredir üşenip
:smiley:

sadece ön vimç tamponu konusunda başka bir tercihiniz olabilirdi discolara yuvarlak borulu şeyler yakıştıramiyorum pek
ama zevkler ve renkler tartışılmaz. geri kalan herşeyi kıskandım benim aracada mümkünse yarın yapayim

güle güle kullanın aracı aldıgınız ilk günden beri heyecanınızı , kararlılığınızı çok taktir ederek izliyorum.

saygılar

teşekkürler kürşad bey
dediğiniz gibi renkler ve zewkler tartışılmıyo aslında ilk olarak bende köşeli bi ön tampon düşünmüştüm
ama düşüncelerine cok değer verdiğim ve aracımıda yapan nesimi ustanın dediğine göre arazide sorun yaratıyomuş ( toprağa sürtüyomuş )
o yüzden bende boru sectim ama hoşuma gitmedi değil yani :smiley:
yardımcı olabileceğim bi konu warsa bende cok sevinirim
zaten parça peşinde koşmaktan ne nerde kaça kim daha ucuza takıyo öğrendim gibi
büyüklerimiz kadar bilgim olmasada bildiğim herşeyi paylaşmak isterim
işallah sizin aracada böyle bi liste ile bi başlık altında görürüz
saygılar

Hakkı bey ben 6 aydır bilgi topluyorum forumlardan burdaki arkadaşlardan saolsunlar :smiley:

liste hazır gibi parada hazır gibide 6 ay bir vatani göreve gidip gelmeyi bekliyorum

ben tampon konusunda fazla hassasım arabanın tüm karekterini belirlediğini düşünüyorum bu yüzdne çok önem veriyorum, dünyadaki bütün discovery tamponlarına baktım netten heralde, ve sonunda hiçbirisini beğenmeyip kendim tasarladım bir tane ve yaptırıcam kısmetse. Discovery lerin meşhur öndeki tampona takılan A bar ve ortasındaki ışıklar olan görüntüyü el yapımı çelik tapmona uygulayacağım bazı değişikliklerle. yaptırdıgımda burdan zevkle herkesle paylaşıcam. ve tabiki sizden de bilgiler alirim parçalar , montaj yapanlar konusunda en taze bilgiler sizde

tasarımınızı sabırsızlıkla bkliyorum kürşad bey :smiley:

bende resimleri sabırsızlıkla bekliyorum.guzel yapılmış disco lar her zaman ilgimi çekmiştir.kolay gelsin.

jeeper' Alıntı:
bende resimleri sabırsızlıkla bekliyorum.guzel yapılmış disco lar her zaman ilgimi çekmiştir.kolay gelsin.

teşekkürler , en yakın zamanda koyucam

hakkı kardeşim bilinçli ve ehil ellerde yaptırdığın aracının fotolarını sabırsızlıkla ve merakla bekliyorum ;) ;)

Hakkı gülegüle kazasız belasız kulanmak nasip olsun sıra geldi araziye çıkmaya :smiley:

Bu boru tamponlar araca takılana kadar güzel gözükmüyor, sanki arabanın önünde kaybolacak, küçücük kalacak gibi duruyor ama araca takılınca da çok hava katıyor.
Bence sadece off-road amaçlı kullanılacak araçlar için çok avantajlı olur ancak herhalde TR'de kopyasının en kolay yaptırılabileceği tamponlarda bunlar :smiley:
Kes boruyu, yap tamponu :smiley:

Deneme yanılma yapmadan direk karar verip olaya girişmek en karlısı. Kazasız keyifli sürüşler diliyorum..

Güle güle kullanın, detaylı maliyet bilgileri içinde teşekkürler, aracını hazırlamak isteyenler için kaynak olacak bilgiler.

Sezonda MT lastik düşünüyorsunuz sanırım, bir de neden 235/85/16 tercih etmediniz, 1,5 cm daha yükseltebilirdiniz?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR