2 Çocukla 8 Ülke, 18 Şehir, 21 Gün, 4827 Km Balkanlarda, Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-hersek, Sırbistan, Kosova, Bulgaristan

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Savaş KINAY Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,762

Savaş KINAY

Ana Kamp
Mesajlar
27
Tepkime puanı
25
Web
www.youtube.com

14ep - Bosna Hersek - Dervişlerin Mekanı Blagay Tekkesi ( Alperenler Tekkesi )​

Videolarımızı beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Mostar şehir merkezinden 14 km uzaklıkta nehir kaynağının yanındaki Tekke’ ye gidiyoruz. Aracımızı tekkeye yakın bir otoparka bırakıyoruz. Çevremizdeki akan su ve yeşil doğa manzarasını seyrederek ilerliyoruz. Mostar köprüsündekine benzeyen bir taş işçiliği görüyoruz. Çatılar Mostar' da olduğu gibi yassı taşlarla kaplı. Magnetleri ve diğer hediyelik satan dükkanları geziyoruz yol boyunca. ALPERENLER TEKKESİ

15. yy başlarında Alperenler ( dervişler ) tarafından : ‘’ Yaratılanı Yaratandan ötürü sevmek ‘’ idealiyle kurulan tekke; Tarihinde Kadiri, Rufai, Halveti ve Nakşibendi tarikatlarına ev sahipliği yapmış ve halen de devam etmektedir.

Blagay Tekkesi' nin bahçesindeki cafe' de su kenarına oturup orta şekerli 2 türk kahvesi söylüyoruz. Garsonumuz gülerek Bosna kahvesi diyor. Sunum farklı olsa da bizce Türk kahvesi. Kahvelerimizi suyun kaynağını izleyerek içiyoruz. Elis masa üztünde kahve fincanlarıyla oynarken biz de selfi yapıyoruz.

Tekkenin içinde bayanlar için kıyafet zorunluluğu var. Elis ve Oğuz Tekkenin içinde Sedir' in üzerinde gezinmeye ve oynamaya başlıyorlar.

Buna Kaynağı Avrupa' nın en büyük kaynak suyu ( Pınarı ) olarak kabul edilliyor. Bir saniyede 30 metreküp su verir. Yüksek uçurumlu tepenin eteğindeki mağaranı derinliklerinden çıkan suyun yeri özellikle ilginç. Kaynak deniz seviyesinden 64 metre yüksekte. Neretva nehrine dökülen Buna' nın akışı toplam 9 km uzunluğunda. Buna kaynağının asgari su kapasitesi4 metreküp iken, Maksimumu saniyede 320 metreküpü aşmakta.

Zodyak botla suyun çıktığı mağaraya mini turlar düzenleniyor.

Türkistan Horasan bölgesinden 700 arkadaşıyla yola çıkan (Muhammed Buhari ) bilinen adıyla Sarı Saltuk, Alperen denilen yiğit dervişlerden biridir. Anadolu ve Rumeli fethinde arkadaşlarıyla beraber büyük rol oynamıştır. Ulaştıkları coğrafyalardaki insanların gönüllerine girerek islamiyetin hoşgörüsünü, güzelliğini arzetmiştir. 93 yıllık hayatı boyunca kendini İslamiyetin hizmetine vermiş, insanlara doğruluğu, iyilik yapmayı, kalp kırmamayı anlatmaya çalışmıştır. Açık Başı ile beraber bu türbede yatmaktadır.

Oğuz bizim resmimizi çekmeye çalışıyor. Tekkeyi gezen Türk’ lerden bizim aile olarak resmimizi çekmelerini istiyoruz. Harika bir yer. Son bir selfie ile Blagay tekksinden ayrılıyoruz. Hedefimiz Saray-Bosna Yolda camili köyler görüyoruz. Çocuklar günün yorgunluğuna dayanamadılar. Arka üçlü koltuğu açtık mışıl mışıl uyuyorlar.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=r-GHtoyPXoM&t=328s


YENİ VİDEOLARIMIZI BU BAŞLIKTA PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ.
 

Savaş KINAY

Ana Kamp
Mesajlar
27
Tepkime puanı
25
Web
www.youtube.com

15ep - Bosna - Hersek ( Saraybosna )​


Videolarımızı beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Mostar' dan Saraybosna' ya geçiyoruz. Elis ve Oğuz yol boyunca uyudular.

Sonradan isminin Vijećnica, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde belediye binası olarak inşa edilmiş bir bina. Karnımız acıktı Saray Bosna caddelerinde gezerken Konya pidesi bulduk. Etli ekmek 6 Euro civarındaydı. Karnımız doydu, uyumak için kiraladığımız eve gittik. Kiraladığımız odayı bu kez hiç beğenmedik. Siteye şikayetlerimizi bildirdik.

Saraybosna’da hüküm sürmeye başlayan Avusturya-Macaristan monarşisi 1860 yılında Miljacka Nehri üzerindeki köprünün ayağına belediye binası inşa etmek ister. Bize anlatılan hikayeye göre “İnat Kuça” diye bilinen ev o zamanlar nehrin karşısında belediye binasının yapılacağı yerde bulunmaktadır. İmparatorluk karşısında “Ben bu evi size yıktırmam” diyen Boşnak bir ev sahibi bulur. Boşnak ev sahibi, belediye binasının yapımına onay vermek için tek bir şart koşar; “Bu evin aynısını, nehrin karşısına inşa edin.”Adamın evini santimi santimine, hangi tuğlanın hangi tuğla üzerine denk geldiğine kadar bakarak, büyük titizlikle nehrin karşı kıyısına taşırlar.

Restaurant olarak kullanılan evin adı ise, “İnat Kuça” olarak kalmış. Evin girişindeki bir tabelada bugün bile, “Karşı taraftandım, inadımdan size evi vermedim” yazıyor. Evin 1860 yılında bulunduğu yerde şimdi Saraybosna Ulusal kütüphanesi olarak kullanılan bina yer alıyor.

Başçarşı, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın merkezinde yer alan 16. yüzyılda kurulmuş olan meşhur Osmanlı çarşısıdır. Bugün hâlâ kullanımda olup Saraybosna'nın kalbi niteliğindedir. Bosna Savaşı sırasında Sırp ordusunun imha etmeye çalıştığı başlıca hedeflerdendi.

Başçarşı' da çeşmenin olduğu meydanda bulunan, güvercinleri kovalayan Elis çok mutlu oldu.

Karnımız aç bir şekilde gezerken. Sac' da yapılan bir börek satan dükkanı görüyoruz.Demleme çay ve yanında börek nefis bir ikili oldu. 1kg Börek yaklaşık 5 Euro ( 50 TL ) Oğuz pilav üstü döner istiyor. Sabah kahvaltıda !!! Tam nereden buluruz Saray Bosna' da derken. Saray Bosna' da Ankara Dönercisi, gezmeye gelmişler daha sonra Saraybosnaya taşınıp bu işyerini açmışlar. Bol sohbet bol çay ve kahve.

Gazi Hüsrev Bey, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı I. Süleyman devrinde Bosna'da uzun süre görev yapan sancak beyi.Babası Boşnak annesi Türk olup, annesi tarafından Sultan II. Bayezid'in torunudur.

Gazi Hüsrev Bey Camii veya Bey Camii,Saraybosna'nın kalbi sayılan Başçarşı'da 1531 yılında Mimar Sinan'a inşa ettirilmiştir. Şadırvan' daki süslemeler dikkatimizi çekiyor.16. yüzyılda tarihi Başçarşı'daki Gazi Hüsrev Bey Camisi'nin yanına inşa edilen "Sahat Kula" sisaati ilk günkü titizliğiyle ay takvimine göre ayarlanmaya devam edilmektedir.Ay takvimine göre ayarlanan saat 12.00'yi gösterdiğinde akşam namazı vakti girdiği içinCamii' deki minareden ezan okunurken, aynı anda kuledeki saatin çınlaması çarşıda farklı bir atmosfer oluşturuyor. Günümüzde dünya' da bu saat dışında ay takvimine göre çalışan başka bir saat bulunmamaktadır. Camii avlusunda yapılmaması gerekenlerle ilgili uzunca bir işaret listesi var. Camii' nin dış duvarında bulunan çeşmenin lezzetli suyundan içiyoruz.Bir rivayete göre çeşmenin birinden su içerseniztekrar Saray-Bosna' ya geleceğiniz kesin.

17 Milyon insanın ölümüne sebeb olan 1. Dünya Savaşı Avusturya - Macaristan veliahtının ve eşinin bir Sırp milliyetçi tarafından Suikastla bu müze binasının önünde öldürülmesiyle başlamıştır. Bu tarihi noktada resim çekip yola devam edip, hatıralar biriktiriyoruz.

Gazi-Husrev Beg's Bezistan’ nını ( Kapalı Çarşı ), Saray Bosna sokaklarını geziyoruz.Çok gezdik aksam oluyor. Acıktık !Pide içinde '' Cevabi '' yanında soğan ve kaymakiçecek tabiki ayran Yemeden gelmeyin diye yazmışlardı yedik.

11 Temmuz 1995' te Srebrenitsa' da Birleşmiş Milletler Kuvvetleri, kendilerine sığınan On binlerce sivil Müslüman Bosnalı'yı Sırp Güçlerinin eline teslim etti...Bugüne dek 8.372 kişinin na' şına ulaşılabildi...12.000 kişi hala kayıp...Bu Galeri Srebrenitsa soykırımının anısını korumaya adanmış bir kamu kurumudur. Saraybosna Kantonu ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri ile işbirliği içinde kuruldu.Saraybosna halkı yaşanan savaşı unutmamak için binalardaki kurşun deliklerini özellikle kapatmıyorlar.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in mezarı Kovaçi Şehitlik Mezarlığı’nda bulunuyor.

Kendisi sağlığında ;

- Her fâni gibi, ben de öleceğim.

- Mezarıma anıt yapmayın, öldüğümde Osmanlı askerleriyle, Bosna şehitleriyle yan yana yatmak istiyorum.’

Kendisinin mezarı Kovaçi şehitliğinde askerlerinin arasında. Ay ve yıldız şeklinin yıldızın altındadır.

Mezar Taşında;

Allah'ın kulu Aliya

'Allah'a yemin ederim ki biz asla köle olmayacağız.'

Mezarlığın sağındaki yokuştan yukarı yürüyoruz. Yokuş bittiğinde Sarı Hisar karşımızda. Şehre yukarıdan bakıyoruz. Demleme çaylarımızı içip, şehrin geceye dönen manzarasını seyrediyoruz.

Sarı hisar' dan gece yarısı inip uyumak üzere aracımıza gidiyoruz.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=76QQqzDq_z4


YENİ VİDEOLARIMIZI BU BAŞLIKTA PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ.
 


Savaş KINAY

Ana Kamp
Mesajlar
27
Tepkime puanı
25
Web
www.youtube.com

16ep - Bosna Hersek - Drina ( Sokullu Mehmet Paşa ) Köprüsü​


Videolarımızı beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Saraybosna' dan Visegrad' a sabah erken yola çıkıyoruz. Kahvaltı için dün keşfettiğimiz börekçiden karışık 1 kg börek alıyoruz. Yolda navigasyonumuz bizi asfalttan çıkarıp ormanlık bir yola sokuyor.

Önümüzden giden italyan ailenin aracı bir süre sonra duruyor. Bakıyoruz önümüzdeki köprü yıkılmış Allah' tan çok hızlı gitmiyorduk. Durup etrafı seyrediyor ve ne yapacağımızı planlıyoruz.

Saraybosna' dan Visegrad' a gidiyoruz. Başka bir yolla yolumuza devam edicez inşallah. Asfalt yollardan ve sağlam köprülerden geçerek. Hedefimize ulaşıyoruz. Drina köprüsünü karşıdan izliyoruz.

Visegrad' tayız aracımızı otoparka bıraktık. Gezmek için köprüye doğru ilerliyoruz. Sokollu Mehmet Paşa (Drina) Köprüsü karşımızda.

Gezimizde batı yönünde en uzak noktaya ulaştık.

Visegrad şehrindeki bu tarihi köprü mimarisi ve heybetiyle görenleri büyülüyor. UNESCO tarafından 2007 yılında Dünya Kültür Mirası Listesine alınan köprü, Aynı zamanda dünya kültür mirası içinde yer alan 6 tarihi köprüden biridir.Sokollu Mehmet paşa, Visegrad' da köprünün yanı sıra han, hamam, imaret, camii, dükkan gibi eserler yaptırsa da günümüze sadece köprü ulaşabilmiş.

Köprüye bugünkü ününü kazandıran farklı etnik gruplar arasındaki ilişkinin son 350 yılını köprünün tanıklığıyla aktaran yazarı İvo Andric' e nobel ödülü kazandıran '' Drina Köprüsü '' isimli romandır. Elis köprünün korkuluklarına çıkmak istiyor. Ben korkudan sımsıkı tutuyorum.Köprünün üzerindeki yıpranan taşların bakımları yapılarak yenileniyor. Köprünün tam ortasında Visegrad' lıların “kapiya” dedikleri yere doğru ilerliyoruz. Visegrad’a bakan tarafta halkın “sofa” dediği küçük bir oturma alanı bulunuyor. İki yakayı birbirine bağlayan köprünün bu kısmı seyir alanı görevi gören iki terastan oluşuyor. Köprünün yapımı ve tarihi ile ilgili bilgilerin yer aldığı kitabe.

Gezimizi tamamlıyoruz. Yolumuz uzun hava kararmadan, Kosova' nın başkenti Priştine ( Prishtinë ) ye varmaya çalışacağız.

Bosna-Hersek' ten Sırbistan' a geçiyoruz. Sırbistan' dan Karadağ' a geçiyoruz. Karadağ' da bir kayak merkezine yakın yerde mola veriyoruz.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=XcKCqMzssDc
YENİ VİDEOLARIMIZI BU BAŞLIKTA PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ.
 


BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
100,401
Mesajlar
1,482,138
Kayıtlı Üye Sayımız
168,443
Kaydolan Son Üyemiz
Avcının karavanı
Bugün Forumu Ziyaret Eden
Yandex.Metrica
Son 30 Günde Ziyaret Eden
Son 24 Saatte Ziyaret Eden

FORUM İSTATİSTİKLERİ

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

 

 

Copyright © 2000 - 2020 Gezenbilir

Üst