2000 Model 1.8 Freelander (4kapı) Orta Şanzuman Dağıldı :(((

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ferhat05 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,840

ferhat05

Kamp II
Yer
AMASYA - KOCAELİ
evet arkadaşlar üzülerek söylüyorum araç altta bulanan yani ön ve arka şaftın birleştiği yerdeki ara şanzuman dişlilerini (aynamaruti) dağıttı 2 gündür sanayideyim yüksek fiyatlar söylediler tahmini olarak çıkmasına oda ellerinde değil bana yardimcı olacak arkadaşlar varsa acil cevap bekliyorum

Etiketler
Ynt: 2000 Model 1.8 Freelander (4kapı) Orta Şanzuman Dağıldı :(((

Ferhat bey önden gelen şaft ile arka dingilden gelen şaft arasındaki parça eğer doğru tarif ediyorsanız viskoz kaplindir. ömürlü bir parçadır. Eğer viskoz kaplininiz bozuksa ve bu şekilde aracı uzun süre kullandıysanız ya arka diferansiyel yada arazi şanzmanı dağılmış olabilir. ikiside pahalı parçalardır. Yine sizin başlığın birkaç satır altında ''viskoz kaplin arızası'' başlıklı bir yazım var orada freelander aktarma organlarını gösteren bir şema var. orada VCU yazan parça viskoz kaplin. IRD yazan parça ise arazi şanzmanı Rear difrent yazan parça arka diferansiyel. ustanız size hangi parçanın dağıldığını söyledi? Eğer viskoz kaplin de sorun varsa biraz daha ucuz atlatabilişrsiniz.

Viskoz kaplin arizasinin belirtileri nelerdir acaba? Bizim de basimiza gelirse uyumayalim...

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

viskoz arıza belirtileri: Araç dönüş yaparken özellikle keskin dönüşlerde kasılır. Geri manevralarda daha belirgin hissedilir. Anlamak için parke yollarda veya üzeri hafif kumlu asfalt üzerinde direksiyonu tam kırarak 360 derece dönüş yapın dışta kalan arka tekerleğin sürüklendiğini veya içte kalan arka tekerleğin hafif patinaj yaptığını farkederseniz sıkıntı var demektir. ayrıca you tube de viskoz kaplin test videosu var.çok pratik evde bile yapabilirsiniz bu testi.

arkadslar oncelıkle cevaplarınınz ıcın tesk. aracın arazi sanzumanı dagılmıs daha dogruus ayna maruti ve onın karsılııgı olan dişlileri kırmıs, piyale paşa bulvarı uzerınde bır usta buldum dişlileri tornada yatırdık masallah super oldu 1200 tl ye kurtardım kı 0 alamaya kalktım en ucuzuunu 4800 tl dedıler ve cıkmasınıda 1800 den asagı bulamdım tabiçerisindeki dişliler ne halde olacagı tamamen şans eseri ben bu sekılde çözdüm

Öncelikle çok geçmiş olsun Neticeyi paylaştığınız için de kendi adıma teşekkür ederim. Maalesef birçok arkadaş sorunu çözülünce nasıl çözdüğünü paylaşma ''zahmetine'' girmiyor. İnşallah kaplin i de kontrol ettirtmişsinizdir. Arızalı ise parçaları tekrar kırma ihtimaliniz çok yüksek. Kazasız belasız kullanmanız dileğiyle..

viskoz arıza belirtileri: Araç dönüş yaparken özellikle keskin dönüşlerde kasılır. Geri manevralarda daha belirgin hissedilir. Anlamak için parke yollarda veya üzeri hafif kumlu asfalt üzerinde direksiyonu tam kırarak 360 derece dönüş yapın dışta kalan arka tekerleğin sürüklendiğini veya içte kalan arka tekerleğin hafif patinaj yaptığını farkederseniz sıkıntı var demektir. ayrıca you tube de viskoz kaplin test videosu var.çok pratik evde bile yapabilirsiniz bu testi.
rica etsem testi nasıl yapacağmı anlatırmısınız videolara baktım da anladıgım kadarıyla lastik rahat dönüyorsa krikodayken viskoz sağlam mı oluyor ?

Evet teker yavaş da olsa dönüyorsa viskoz sağlam demektir. hiç dönmüyorsa ölmüştür.

Merhaba arkadaslar bende 2004 model freelander aldim tam olarak vizkos kaplini nasil test edeyim biraz daha açarmisiniz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR