2000 WJ Direksiyon Tam Turda Arkadan Gelen Garip Hareket ve Ses

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kakyol Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,752

kakyol

Kamp III
Yer
Antalya
Arkadaslar herkeze slm 2000 model WJ sahibiyim ve gectigimiz gunlerde farkettim oncesi varmidir bilemiyorum ama direksiyonu tam sag yada tam sol yaptigimda arkasindan garip bi hareket geliyor sanki cekisi kesiyor tekrar yakaliyor (ses cok olmamakla birlikte tak tak diye ses geliyor ) gibi ustaya telefonda sordum araba sicakkenmi sogukkenmi ona dikkat et dedi arka diferansiyelden olabilir dedi sizin tecrube ve deneyimlerinizi ve sorunun ne oldugu hakkinda beni aydinlatmanizi rica eder herkeze iyi gunler dileirm

Etiketler
Ynt: 2000 WJ Direksiyon Tam Turda Arkadan Gelen Garip Hareket ve Ses

Kıvanç Bey,

Differansiyel içerisinde sağ ve sol tarafta bulunan dairesel pulların üzerindeki kavramayı artırıcı yivler zamanla aşınmadan dolayı kaçırma yapıyor olabilirler.
Yanlış yağ, çok eski yağ, çok km, ve hatta çok sert kullanımdan dolayı aşınmalar olabiliyor.
Mutlaka Mopar tavsiyesi yağ ve yine moparın dif. katkı yağını kullanın.
Zor bir ihtimal olarak da şim dediğimiz bu pullardan biri kırılmış olabilir.

Her halikarda differansiyele baktırmanız gerekiyor.

Selamlar,

ilginize cok tesekkur ederim onerebileceginiz Mopar tavsiyesi yag ve katkı markasi verebilirmisiniz ve bu yaglarin fiyati kac lira dir asagi yukari

Bildiğim kadarıyla Ön ve arka differansiyeller içim SAE 75-140 Sentetik yağ kullanılıyordu. Mopar Diff. katkı yağının tipini bilmiyorum. Akgün&Aydın Jeep Özel Servisi- Ankara 0 312 278 33 24 'den
öğrenebilirsiniz.

Selamlar,

peki hangi marka yag ve katki kullanmaliyim

Kullanacağınız yağ mutlaka API srtifikalı olmalıdır. Marka çok önemli değil. Castrol, Mobil, Shell,, v.b. . Önemli olan kullanacağınız yağın sınıfı , ATF, DOT, SAE , , , ve o sınıftaki yağın tipi, 3, 4 veya 75-140 gibi.

2000 model 4.7 Grand Cherokee orjinal kitapçığında tavsiye edilen yağlar :

Motor : API sertifikalı olmalı. 5W-30 veya 10W-30 (-30,+38 derecede 5W-30, -18,+38 derecede 10W-30)
Otomatik şanzuman : Mopar ATF+3 , ATF+3 tip7176
Diferansiyel (ön-arka) : Mopar dişli yağı veya SAE 80W90 (API-GL5) , Römork çekeceklerde arka için 75W-140 sentetik. Kilit varsa yağ katkısı.
Fren : Mopar fren sıvısı veya FM-VSS No.116.DOT-3 SAE J1703 işaretli eşdeğeri.
Direksiyon pompası : Mopar direksiyon sıvısı P/N 04883077.
Arazi şanzumanı : Mopar oto. şanz. yağı veya eşdeğer etiketli Dextron 3
Direksiyon dişli kutusu,bağlantıları, mafsallar,
kardan milleri, kardan mafsalları, flanşlar ve
tekerlek rulmanları : Mopar çok amaçlı yağlayıcı veya eşdeğeri (NLGI Grade 2 EP, GC-LB etiketli)

Selamlar,

Özcann bey cok tesekkur ederim ilginizden dolayi

Rica ederim Kıvanç bey, birşey değil. Bilgi paylaşımı için bu forumdayız. Bilgim dahilinde her sorununuza yardımcı olmaya çalışırım.

Selamlar,

sadece arka diff yagı degisti ve Mopar 80W90 kullandik 2 lt aldi ve katki ilaveside yapildi ama siradan bir markaydi katkı kilitli olmadigi icin onemsemedim

Merhaba sağa veya sola Direksiyon tam tur da uzun süre beklenir ise hidrolik pompası arızalanır sorunun diferansiyel ile alakasını çözemedim limited slip diff de viskoz kavrama mevcuttur farklı yağ kullanıldığı zaman çalışmazlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR