2009 Ducato 3.0 Alkoven

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tezcatcatl Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,731

tezcatcatl

Ana Kamp
Merhabalar,
Adim Erdem, Hollanda'da ikamet ediyorum, 29 yasinda bilgisayar muhendisiyim.
Kiz arkadasimla birlikte bir karavan macerasina atilmaya karar verdik ve kendimizi burada bulduk.

Alternatif insanlariz. Kiz arkadasim vegan, ben vejeteryanim.
Ikimiz de spor ve saglikli yasam ile yakindan ilgiliyiz. Kendisi spor hocasi, fakat ben sporla yakindan ilgili olmama ragmen biraz farkli bir kariyer sectim. :smiley:
Dogayi korumak, insanlara ve hayvanlara yardim etmek, cevreye zarar vermemek ve mumkun oldugunca surdurulebilir bir yasam sekli yasamak konusunda caba sarfediyoruz. Gezilerimiz esnasinda da hep bu dogrultuda secimler yapmaya calisiyoruz.

Karavan arayisina baslamadan kendi karavanimizi yapma hayaliyle bazi konularda bilgi edinmek amacli bir baslik acmistik:
Turkiye'de Karavan Donusumu Hk. Bilgi

Bircok degerli bilgi edindik, bircok da gereksiz atismalar tartismalar vesaire oldu. Yaparsiniz yapamazsiniz olur olmaz vesaire. Oralara daha fazla girmeden konuya geleyim. :smiley:

Kendi aracimizi yapmaktan simdilik vazgectik. Oncelikle hazir yapilmis bir arac alip, bir sure icerisinde yasayip tecrube edinmeye, neye ne kadar ihtiyacimiz var vesaire gorup, ondan sonra vakti gelince kendi aracimizi yapmaya karar verdik.

Bu karar isiginda 2009 model 45000KM civarinda 3.0 156 beygir Ducato 160 Multijet, alkoven bir arac almak icin kapora odedik.
Aracta klima haric istedigimiz hersey var, detaylari ve fotolari araci teslim alinca paylasacagim.
En gec iki haftaya bize teslim edilecek hersey yolunda giderse.
Araci teslim almamiza istinaden Haziran ayinin ortasinda uzun bir geziye cikacagiz, gezimize Avrupada baslayacagiz.

Aracta gerceklestirmek istedigimiz hayaller:

- Uzerinde motor klimasi yok, ve klimasiz bir sekilde yaz sicaginda yol almak istemiyoruz. Aracin ici, disi ve motoru cok hosumuza gittigi icin klimasiz olmasini kabul ettik. Fiyatta da sonradan motor klimasi takmanin toplam masrafinin neredeyse tamamina esit bir indirim yaptirdik. Kesif yapmak icin bu Sali gunu araci bir gunlugune alip montaji yapacak olan firmaya goturecegiz ve gerekli parcalar siparis edilecek.
- Uzerinde kabin klimasi da yok. Motor calismiyorken de klimamiz olsun istiyoruz, nazliyiz biraz. :p
Dometic Freshwell 3000 kabin klimasinda karar kildik. Isi pompasi teknolojisiyle hem isinma, hem sogutma derdimizi cozecek.
- Kabin klimasini arac kamp alaninda degilken, 12v akulerden inverter araciligi ile de kullanabilmek istiyoruz. Herkes bunun yapilamayacagini soyledi. Fakat biz yine de denemek istiyoruz. Deneyip, kendimiz deneyimleyecegiz.
Bu isikta 12v -> 220-230v 4000W pure sine bir inverter ve 12v 1200ah LifePO4 lityum pil deposu kuracagiz. Freshwell 3000'de soft start ozelligi oldugu icin, ve sectigimiz inverterin da peak gucu 8000watt oldugu icin umudumuz var. Deneyip gorecegiz.
- Gaz bagimliligimizi en aza indirmek icin tavana doseyebildigimiz en yuksek miktarda solar panel doseyecegiz. 60A MPPT solar controller ile 700watt civarinda bir sistemle baslayacagiz. Ek olarak da 100-200 watt katlanabilir / tasinabilir paneller tasiyacagiz kabinde.
- Pil bankasi ve solar paneller yardimiyla isitma ve sogutma islemlerini de klima ile, yani elektrikle karsilamak istiyoruz. Bu sistem eger hayal ettigimiz gibi calizmasa diye de LPG tanki monte edecegiz alternatif olarak.
Simdilik sicak suyu LPG ile karsilayacagiz, eger elektrik sistemi stabil olursa, sicak suyu da elektrikli sofben araciligi ile saglayacagiz.
- Yemek pisirmek ve su kaynatmak icin elektrigimiz bol oldugunda induksiyon ocak kullanacagiz.

Motor 156 beygir, 400nm tork gucunde. RaceChip ile bunu 201 beygir 505nm torka cikartacagiz.
Yakit tuketimini yola ciktigimizda Racechipli ve racechipsiz olarak otobanda test edecegim. %15 civarinda yakit tasarrufu iddia ediyorlar, bakalim..

Araci fotografladigimda ve montaj islemleri basladiginda bu basliktan guncellemeye devam edecegim.
Ayni sekilde arac tamamlandiktan sonra da gezilerimiz hakkinda guncellemeler ve paylasimlar yapmaya devam edecegim.

Iyi haftasonlari dilerim.

Img 20180517 201340 jpg

Img 20180517 201330 jpg

Etiketler
......gereksiz atismalar tartismalar vesaire oldu. Yaparsiniz yapamazsiniz olur olmaz vesaire.
.

İtirazım var hakim bey. :yum:

Wallahi biz sizin LifePO4 işine kalkışacağınıza hiç ama hiç ihtimal bile vermedik. 6x200Ah akü tanesi en az ~2000 € dan....İnsanın nefesi kesiliyor. :eek:
Sanırım “Çılgın Türkler”in Hollanda şubesini de böylelikle açmış oldunuz demektir. :p

Tabii bu durumda teoride değil, pratikte de akülerin klimayı beslemesi mümkün olmalı.
Zaten ben de şöyle demiştim.

“Konu belki de kimseyi kırmadan şöyle bağlanabilir ?
Aslında tabii mümkün.
Fakat ne kullanılabilen zaman aralığı, ne sessiz çalışması, ne kapladığı yer (Split), ne gerekli panelleri depolaması ve konumlandırması ne de aküsü dahil masrafı ile ağırlığı bakımından tatminkar

İşte bu da olmaz demenin kibar versiyonu..”

Hatta @bartek o başlığın #13 numaralı cevabında hesabını bile yapmıştı.
Dedim ya hesabını yapmadığımız sizin bu LiFePO4 işine gerçekten kalkışacağınız oldu.

Fakat akülerin dolumu halen çözülmeyi bekleyen bir konu. Fakat onu da bu “azim” ile çözeceğinizden emin oldum açıkcası.

Karavanınızın resmini koymasanız da sanırım bundan sonra sizi tanımak sorun olmayacak.
Eğer yollarda karavanının etrafını panellerle donatan birini görsem, artık sizin olacağınızdan eminim Erdem bey. :yum:

Keyifli günler dileğim ile...
.

Son düzenleme:

Var bir hayalimiz, gerceklestirmeye calisiyoruz, bakalim. :smiley:

Sarj konusu off-grid biraz deneme yanilmayla olacak lakin gunesi resmen somurmemiz lazim.
100A bir sarj cihazi buldum grid uzerinden. Kamp alanlarinda ve airbnb'de kaldigimiz zaman solar panel + bu sarj cihaziyla sarj etmek gayet kolay olacak.

Offgrid de pek sikinti olacagini sanmiyorum. Airco 1000watt cekiyor, 500-600w uretim olsa pillerden gidecek olan akim gunduzleri 45-50A. 960AH hakkimiz var %20 discharge dersek.. Zaten gunduzleri surekli camperin icinde olmayacagiz..

Ancak gece calistirirsak klimayi ve surekli acik birakirsak, gene termostat yokmus gibi yaparsak, 85Ah cekiyor klima, o da 11 saat gideri var. Termostatiyla birlikte bence sorun olmayacaktir.

Sicak suyu da pesin pesin elektrige baglayabilirim eger sistem sorunsuz hayal ettigimiz gibi calisirsa fakat burada elektrikli sofben yok.. Boiler satiyorlar hep onlar da benim hosuma gitmiyor.

Tavani olcup bicip iyi bir panel ciftligi kurmam lazim oraya evet, ordan tanirsiniz kolayca. :smiley:

.

Solar regülatörünüzün tek olmasına gerek yok. Bu durumda 2-3 tane olabilir.
Böylelikle daha küçük kablo kesiti yeterli olmalı. Fakat kapasite olarak en az %10 fazlalığı hesap etmeyi unutmazsınız sanırım. Hatta daha fazlası daha iyi olur bence. Alırken akülerinize uygunluğunu da sorun.

LifePO4 akülerinizin BMS’i entegre mi yoksa ekstra alıp bağlamanız mı lazım?

Son düzenleme:

BMS entegre, aynen 60A uzerine cikabilecek gibi olursam tavandaki alana gore, bir regulator daha ekleyecegim mecbur. %10 fazlalik derken ne kastettiginizi anlayamadim?

Dogru soyluyorsunuz, regulator siparisi biraz aceleye geldi, sanirim 2. bir 60A ekleyecegim bu durumda.
Cunku zaten 700w 58A ediyor.. :/

Sayfalar/haftalar önce birkaç soru sormuştum:smiley:

Tahminize göre, alttaki soruların cevapları nedir acaba?

- günlük ort. tüketiminiz ?
- güney avrupada yazın, günlük üretim?
- toplam karavan ağırlığı ?
- 3.5 tonu geçmemeniz gerekliliği?
- toplam elektrik sistemi ağırlığı?

Bunlara cevap verirseniz çok sevinirim gerçekten.. çünkü daha önce de dediğim gibi biz de uzuuun bir karavan yaşamı planlıyoruz burdaki %90 ın aksine..

Bizde de m.dalga, mini bul mak, mini çam mak ve saç kur mak olacak..

Ama biz sıcak suyu, ısıtmayı ve pişirmeyi fosil halledicez.. Ve tahminen 600w panel + 500ah akü yeterli olacak bu durumda..

Ama 3.5 tonu ha geçtik ha geçicez, arada bir aldığımız 3. yolcu ile birlikte..

Lion akü ile jel akü , 500ah de, 75 kg tasarruf oluyor sadece.. o kadar hassas olursa sonuç, biz de mecburen liion a dönücez.. ama sizin alkovenli araçta, 4 tonu göreceğiniz kanaatindeyim..

Bizim warwick duo, şoför + %80 yakıt dahil 2.800 kg.

Çam mak : 30
Bul mak: 30
Gf+yolcu: 150
Temiz su: 100
Kirli su: 40
Eşya: 100 (mangal,laptop,kıyafet,board)
Mini aplit klima: 25
Solarsız toplam: 3.275kg

Liion 500ah: 75
Paneller: 60
Vesair : 65 (alternatör, inverter vs.)
Solar toplamı: 200 kg

GENEL TOPLAM: 3.475 kg :smiley:

Net bir hesap yok ortada, tahmin uzerinden gidebilirim sadece.

1000w 4 saat klima
1200w 1 saat bulasik makinesi
10w 12 saat isik
200w 2 saat laptop sarj
20w 2 saat telefon sarj
1600w 10 dakika kahve makinesi
2000w 10 dakika sallama cay icin su kaynatma
3000w 20 dakika elektrikli sofben
1800w 30 dakika airfryerda yemek pisirme
2000w 20 dakika induksiyonda yemek pisirme

Aklima gelenler bunlar.

Gunluk uretimi bilemiyorum lakin kac panel sigdirabilecegim belli degil henuz.

Karavanin agirligini da emin degilim, ya 2800 ya da 3000kg.
Karavanin kagitlari suan italyanca o yuzden anlayamadim. :smiley:
Hollandaca kagitlar cikinca bakacagim.

Arac 2981kg imis.(yakit haric)

Bize kaliyor 519kg.
Hesap yapmaktan biraz basim agridi fakat sanirim kg olarak 1200ah lithium pille sigamayacagiz araca.
60kg gf, 72kg ben geriye kaliyor 387kg.
80kg dizel ekle ona. Kaldi 307kg.

Kabin airco -> 25kg
1200ah LifePO4 -> 170kg
Inverter + kablo -> 40kg
Solar sistem -> 60kg
Bulasik makinesi -> 25kg
Kahve makinesi -> 8kg
Airfryer -> 8kg
Ekstra kablo -> 5kg
Bisikletler -> 50kg
Dolu LPG tank 27lt -> 25kg

Toplam 416kg. 109kg astik bile 3.5 tonu.. Buna camasir, tabak canak vesaire dahil degil.
Ha bir de kabin aircoyu hareket halinde inverter ile calistiramazsam motor airco da takilacak, o kac kg bilemedim, o da dahil degil bu hesaba..

Velhasil kelam biraz kafa patlattiktan sonra aklima soyle bir fikir geldi:

86

750kg kadar cekme hakkimiz var. Bu aletlerin kendileri 100-150kg arasi.
600-650kg icine yigabilirim.

Projede biraz degisiklige gidip bunun icine sistem kuracagim gibi gorunuyor.
Lakin bunun icine 170kg pil, 40kg inverter, uzerine de 50kg bisiklet yerlestirebilirim. Arti iviri ziviri yig gitsin..
Boylece kabin icinden 260kg azalmis olur. 307kg hakkimiz vardi zaten..
Inverter ve piller icerde yanyana olacak, 220v tasiyan kablo icin aracin arka dis duvarina su gecirmez bir elektrik soketi yerlestirilerek baglanacak. Bir de sarj dinamosundan ve solar controllerdan kablo cekilecek, sanirim bu kadar..

Inverter ve akuler arasinda ve sarj dinamosuyla akuler arasinda su lazim:

Upload 2018 5 20 20 30 4

Solar controllerdan akulere de 50mm2 lazim..

Olur da yolda izde durdurup tartarlarsa da temiz su vesaire 3500un uzerinde cikarsak hatunu da bunun icine koyar aha yukumuz azaldi diyip cezamizi odeyip devam ederiz artik. :D

Sadece inverterin ve kablonun urettigi isiyi bir sekilde disari atmam lazim. Saglam bir fan ile olmayacak is degil. Kafam catladi..

Forumun en tecrübesizi olmama rağmen haftalar önce uyarmıştım :smiley:

Biz bile feci sınırdayız.. sizin geçmemeniz düşünülemezdi..

Ben hazır vaktim varken bi üst sınıf ehliyet alayım diyorum.. 50-100kg fazlalık için strese girmiym diyorum zaman zaman..

Ancak 3.5 tonun üstündeki araçlar için,

1- Hangi sınıf ehliyet lazım forumda bulamadım..

2- sık sık kantara çıkartıyorlar mı avrupada onu da bilmiyorum..

3- 50-100 kg fazlalık için kaç euro ceza yeriz? Onu da bilmiyorum.

Bunlarla ilgili bilgi bulursanız dutch forumlarda, lütfen paylaşınız..

Kolay gelsin.

Forumun en tecrübesizi olmama rağmen haftalar önce uyarmıştım :smiley:

Biz bile feci sınırdayız.. sizin geçmemeniz düşünülemezdi..

Ben hazır vaktim varken bi üst sınıf ehliyet alayım diyorum.. 50-100kg fazlalık için strese girmiym diyorum zaman zaman..

Ancak 3.5 tonun üstündeki araçlar için,

1- Hangi sınıf ehliyet lazım forumda bulamadım..

2- sık sık kantara çıkartıyorlar mı avrupada onu da bilmiyorum..

3- 50-100 kg fazlalık için kaç euro ceza yeriz? Onu da bilmiyorum.

Bunlarla ilgili bilgi bulursanız dutch forumlarda, lütfen paylaşınız..

Kolay gelsin.
Türkiye de ki ağırlık denetimlerinde % 10 fazla ağırlık yanılma payı için , ceza yazılmıyor diye söyleniyor . Karavana dönüşmeden önce N1 olarak yol denetim kantarlarında uygulanıyormuş . Karavan tartımlarını bu istasyonlarda yapıyorlarsa problem olmaz . Avrupa için durum nedir ?

Kolay gelsin
Güneş enerjisinden elde ettiğiniz enerji ile karavanın içinde klima ile serin serin oturacaksınız,ne güzel
Gelişmeleri merakla bekliyoruz

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri