2011 Jeep Grand Cherokee Tanıtıldı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan overland Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,339

overland

Yeni Üye
Yer
Ankara
Jeep, yeni nesil Grand Cherokee’yi New York Otomobil Fuarı’nda tanıttı.Chrysler ile Mercedes arasındaki evlilik bitmiş olsa da, o gün atılan tohumların meyveleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu meyvelerden birisi de New York Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ve 2011 model yılı olarak piyasaya çıkacak yeni Jeep Grand Cherokee. Mercedes-Benz ML platformunda yükselen yeni Jeep Grand Cherokee, geleneksel 7 parçalı radyatör ızgarasıyla marka kimliğini belli etse de, eskisine göre daha dinamik bir görünüme sahip. Yeni Jeep Grand Cherokee’deki en büyük yenilik kuşkusuz ki Quadra-Lift adı verilen havalı süspansiyon sistemi. Quadra-Lift süspansiyon sisteminin 5 farklı konumu bulunuyor. Normal sürüş yüksekliği: Bu konumda aracın yerden yüksekliği 20.5 cm
Off-road 1: Arazi kullanımın birinci basamağı olan bu seçenekte yeni Grand Cherokee’nin yerden yüksekliği 24.3 cm oluyor.
Off-road 2: Daha da zorlu koşullara yönelik bu yükseklik seçeneğinde, gövde yerden 28.7 cm yükseltiliyor.
Park: Otomobil park edildiği zaman iniş-binişleri kolaylaştırmak için gövde, normal sürüş yüksekliğine göre 3.8 cm alçaltılıyor.
Aero: Otoyol sürüşlerine yönelik olan bu seçenekte otomobilin yüksekliği 15.2 cm oluyor.
ve 520 Nm tork üreten Hemi motor seçeneği mevcut. Quadra-Lift ile birlikte aracın arazideki diğer bir silahı ise Selec-Terrain. Quadra-Trac II ve Quadra-Drive II aktarma sistemleri ile birlikte standart olarak sunulacak bu sistemde, tıpkı Land Rover’larda olduğu gibi kum-çamur, kaya, spor ve kar için özel programlar bulunuyor. Bu sayede sürücü değişen yol koşullarına yönelik olarak otomobilin çekiş karakterini ayarlayabiliyor. Quadra-Drive II sisteminin Qaudra-Trac II’ye göre en büyük farkı arkada elektronik limitli kaydırmalı diferansiyel kilidi (ELSD) bulunması. Bu iki sistem dışında Quadra-Trac I adlı kilitli diferansiyel, low range gibi seçenekleri olmayan baz bir 4x4 çekiş sistemi de yeni Jeep Grand Cherokee’nin aktarma sistemleri arasında.2011 Jeep Grand Cherokee’de ilk etapta ABD için 2 motor seçeneği sunulacak. Bunlardan ilki 3.6 litrelik Pentastar V6 motor. Değişken supap zamanlamasına sahip bu motor 280 HP güç ve 353 Nm tork üretiyor. Bunun dışında ayrıca 5.7 litrelik, 360 HP güç ve 520 Nm tork üreten Hemi motor seçeneği mevcut. Tabi araç Avrupa pazarına sunulurken, muhtemelen eski Grand Cherokee’den tanıdığımız 3.0 litrelik dizel motor da aileye katılacak.

Yeni 2011 Jeep Grand Cherokee9784

Yeni 2011 Jeep Grand Cherokee2011906

Yeni 2011 Jeep Grand Cherokee2042195

Yeni 2011 Jeep Grand Cherokee2026911

Etiketler
Ynt: Yeni Jeep Grand Cherokee Tanıtıldı

[size=10pt]Açıklamarda iç dizayn ve aerodinamik ağırlıklı geliştirilip üretildiği söyleniyor ama daha iyi ve Jeep'e yakışır bi konsept yakalanabilirmiş gibi sanki özellikle dış görünüş olarak bilmem yanlışmı düşünüyorum.. [/size] :-\ :-\ :smiley:

yav her yeni nesilde bu grandların tipi biraz daha kayıyo,bende zj var diye söylemiyorum hakikaten kayıyo :D

[attachment=1]

şimdi bununla o yukardakinin arasında iki nesil grand daha var, peki acaba hangisi daha güzel, bilerek mi böyle yapıyolar anlamadım ki

4x4 trucks iceland grand cherokeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Böyle arabayı zaten Audi bile yapabiliyor :smiley:
Discovery, şehirli oldu diye üzülmüştük...
Halbuki, piyasada gerçekten arazici kalmayacak bu gidişle.

Forumda daha önce bu yenş modeli tartışmıştık .

Açıkçası beğenmedim . Grand Cherokee özelliğini kaybetmiş gibi durmakta . Tekrar incelemedim ama daha önce incelediğim de Arkada da bağımsız aks sistemine geçildiği yönünde birşeylere rastlamıştım . Eğer böyle ise vah vah diyorum başka birşey demiyorum . Hem tip olrak hem işlev olarak Benzerlieri zaten çok bol , Q7,X5-6,RangeRover vs vs vs ... Hepsi bir kalıptan çıkmış cadde jipleri ...

Hem Quadra lifti neyleyim arazide . Diff aynı yükseklikte olduktan sonra araç 15 cm yada 30 cm olsa önemli bir fark yaratmaz (açılar hariç tabi) . Difi çakaıp geçecek halimiz yok heralde . Yükseltme yapıldı mı en önemli amaçlardan biri büyük lastik değil mi ? ...

Neyse sevemedim özetle ... Bence Jeep Yeniden ZJ üretse kesinlikle daha çok satar ...

Aslında bağımsız salıncak sistemi ile yükseltilen araçların Diferansiyeleri en alt noktaları değil.
Bu durumda bayağı bir yükseklik avantajı sunuyorlar.Diferansiyel taban seviyesinin üstüne bir yere
bükülebilen bir aks sistemi ile saklanıyor. Ancak bağımsız süspansiyonların salınımlarının
kontrol edilmesi ve komplike tahrik taşıyıcı akslar durumu biraz -bakım gerektirir- hale getiriyor.

Tartışmasız, elektronik çekiş istemleri ile, arazide performansı çok iyi yapılan bir klasik off-road aracından
belki iyi olacaktır ama işletme maliyetleri karşılaştırılamaz ölçüde yüksek olacak.

Bu durumda üreticiler sabit aks sistemini sadece artık ticari araçlarda kullanmak yönünde tercihler yapıyorlar.
Konfor konusunda karşılaştırılamaz bile iki sistem o ayrı tabi ki...

ulusotomotiv' Alıntı:
sang yong da anımsatıyo tuncay )
nacizane acemi yorumu bencede olmamış abi bu arada yakın zamanda yanına uğrayacam bu gün aracı servise götürdüm sabah kilimayı yaptılar tamponuda bağladılar ama bundan sonra adres belli bu arada aracı yükseltip lastiklerede bir çare düşünmek lazım ne yapsak acaba ne dersin canımı çook yakarmı çocuğun doğumu yaklaşmışken biraz tırsıyorum her şey duygusal anlıyorsun dimi ;D bu arada lpg ciyede uğradım 1000 km ayarlarını yaptı bakalım 3 depo doldurup doldurup deneyecem sonuç ne olacak :-\

memorian' Alıntı:
yav her yeni nesilde bu grandların tipi biraz daha kayıyo,bende zj var diye söylemiyorum hakikaten kayıyo :D
sayın memorian kesinlikle haklısın, % 100 tipleri kayıyo ayrıca arkası resmen x5 gibi duruyo bunun, bence ZJ 93-98 kasasıdır, başkasını tanımam valla (şahsi görüşümdür 3. şahısları tenzi ederim şimdiden )

Dış görünümünü kesinlikle beğendim. Sert hatlar benim tarzım.

Ama konu arazi olunca bağımsız akslarla yapacak bir şey kalmıyor. Yani 15 sene sonra fiyatı düşen 2.elini alıp bu aracı hiç kimse off-road'a hazırlamaz.
Benim dana 44 diferansiyelli son mohikanıma (WK) iyi bakayım :D

Demek ki Jeep ailesinden sadece Rubicon kaldı.

tayfun61' Alıntı:
sayın memorian kesinlikle haklısın, % 100 tipleri kayıyo ayrıca arkası resmen x5 gibi duruyo bunun, bence ZJ 93-98 kasasıdır, başkasını tanımam valla (şahsi görüşümdür 3. şahısları tenzi ederim şimdiden )

aynen valla, arkası x5 in çakması gibi olmuş bide daha kötü duruyo, önünde de jeepi japonlar üretmiş havası var. yav o değilde bi ara trailhawk diye bi konsept üretmişlerdi güya 2011 de piyasada olacaktı son nesil grand olarak, bizim zj lerin iyice kaslanmış agresifleşmiş birazda büyümüş hali gibiydi görünce heyecandan başım dönmüştü ben onu beklerken bu çıkardıkları şey hiç oldu mu şimdi

memorian' Alıntı:
aynen valla, arkası x5 in çakması gibi olmuş bide daha kötü duruyo, önünde de jeepi japonlar üretmiş havası var. yav o değilde bi ara trailhawk diye bi konsept üretmişlerdi güya 2011 de piyasada olacaktı son nesil grand olarak, bizim zj lerin iyice kaslanmış agresifleşmiş birazda büyümüş hali gibiydi görünce heyecandan başım dönmüştü ben onu beklerken bu çıkardıkları şey hiç oldu mu şimdi
kesinlikle dostum trailhawk yakışırdı veliaht olarak yerden göğe kadar haklısın.....

Dc trailhawk detroit

:smiley: grand autoban olmuş bence arazide bişeye yaramaz 2 çeker kartalla girerim daha iyi :smiley:

Jeep34' Alıntı:
Demek ki Jeep ailesinden sadece Rubicon kaldı.

range rover,disco,Grand Cherokee bu insanlar yakında rubicon da kuaför arabası yaparlar.

land roverda range'in kişiliğini bozuyorsun discoya niye dokunuyorsun be arkadaşım illaki şıkır şıkır yapıyorusun....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,462
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR