2016 L200 Inceleme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mukavemet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,502

mukavemet

Ana Kamp
Öncelikle tüm arkadaşlara selamlarımı iletiyorum.Forumu yaklaşık 3 senedir takip ediyorum ancak üye olup yorum yazmak bugune kısmetmiş.Bugune kadar hep arkadaşların değerli yorumlarını okuyup pek çok sorunuma çare buldum,benimde artık çorbada bi tuzum olsun istedim :smiley: ve mitsubishi L 200 almak isteyipde kafalarında soru işaretleri olan arkadaşlar için yaklaşık 6000kmlik L200 incelememi paylaşmaya karar verdim.Öncelikle İsmim Burak ve istanbul bahçeşehirde yaşıyorum.Aracımı kıyaslamak için bundan önce kullanmış olduğum 2011 İnsignia 2.0cdti ve 2003 Grand cherokee 2.7crd ile farklarından + ve - lerinden bahsederek yapmayı düşünüyorum.İlk olarak şunu kesinlikle söylemeliyimki iyi ki almışım:smiley:).Bütün diğer pick up markalarınıda görüp test yaptıktan sonra kendime en uygun aracın L200 olduğuna karar verdim. İnsanların araç alırken ülkemizde dikkat ettiği en önemli unsurların başında ne yazıkki ilk olarak yakıt gelmekte(malum mazot 4,65TL/lt) araçım şehir içinde 6000km içinde ortalama 10-10,5lt/100km yakıt tüketimi var,tabii hergün köprü geçip sıkışık trafikten bahsetmemekle beraber mahalle aralarında bol dur kalklı trafiğinde bundan aşağı kalır yanı olduğunu düşünmüyorum.Uzun yolda ise ortalama 120km/h hızda araba boş ise 8,5-9LT/100km 5 kişi ve bagaj ile ortalama 150-160km/h hızda ise 11-11,5LT/100km tüketimlerin ne üstüne çıkabildim nede altına inebildim.Yani uzun yolda 7-7,5lt tüketen arkadaşlar sanırsam ortalama80-90 km/h hızla sürüş yaptığını düşünüyorum.Burda önceki araçlarımla kıyaslama yapmam gerekirse tam iki aracın ortasında bi değer olduğunu jeep in ortalama 12-13lt yaktığını düşündüğümüzde 2500cc 2000kg bir araç için benim için makul tüketim değerleri olduğunu belirtmeliyim.İkinci konu ise pick up alacak arkadaşların araç konforu hakkında ön yargılarının olabileceği,burada konuyu 2 ye ayırıp sürüş konforu ve yolcu konforu olarak ayrı yorumlar yapmak istiyorum.Bir kere araç yüksek yapıda olduğu için 140km/h hızdan itibaren beni huzursuz etti ama bu daha önceki araçlarım içindeki jeepdede böyleydi ama insignia gibi bir yol tutuş ve güven hissi beklemek imkansız,hatta yanından bile geçmiyor.Salınım olarak ,fren ve hızlanma gibi konularda ise teknik verilere bakmadım ama kesinlikle jeep den aşağı kalır bir yanı yok.Arabanın görüş mesafesi oldukça güzel hatta diğer iki aracımdan iyi olduğunu bile söyleyebilirim.Arazi kabiliyeti olaraksa jeep efsanesine haksızlık etmiyim ama öyle yerlere girdim çıktım ki belki jeep ile kalma şansım daha yüksekti.(Tek dez avantajı belki sadece yaklaşma açıları olabilir çünkü arka tamponu toprağa vurup haifce yamulttum :smiley: )Yolcu konforuna gelecek olursak pek çok arkadaşın yaşamış olduğu yaprak yay olayını bende fazlasıyla yaşadım,hatta arabayı aldığım ilk gün 200km yol yapıp eve gittiğimde dayak yemiş gibi her yerim ağrıyordu:smiley: ama 150kg kum çuvalları ile 1 aylık antreman sonunda artık çok konforlu bir kullanma alıştım.Şu an tek sıkıntı bozuk parke yollarda araçın sert yapısında kaynaklı ufak konfor sorunları.Bu araçlardaki ikinci önemli konfor probleminin arka koltuk darlığından ve koltuk dikliğinden dolayı arka yolcuların sıkıntı yaşadığı yönünde idi,araçı almadan önce arkadaşımın 2016 ford rangerı ile 2 gün tam zamanlı test şansım oldu rangerı olan arkadaşlar alınmasın ama diz mesafesi ve koltuk eğimi olarak arada bayağı fark var sanırım L200 J şeklindeki gövde yapısı bu + konforu getirmiş.Araç ile 4 kişi kendi adıma söyleyeyim Edirneden Karsa gidebilirim.Ama 5 kişi sıkıntı yaratmaya başlıyor.Ocak ayı icersinde 5 kişi ve gırtlağa kadar dolu bir bagaj ile Yedigöllerin o meşhur bozuk yollarından kamp yapmaya gittik.3 kişi ortalama 170cm ve 90-95kg dı .Açıkcası bir daha tövbe:smiley:Bu yolculuğu insignia ile 5 kişi yapmak imkansızdı ama jeep ile eminim sıkıntısız olarak yapılabilirdi.Aracın diğer teknik özelliklerine girmiyorum açıkcası deri ve ıstmalı koltuk ile kliması dışındaki özellikler bana pek bir anlam ifade etmiyor:smiley: Şerit takip asistanı koymuşlar ama bence onun yerine bel destek ayarı olsaydı daha makbule geçerdi çünkü arabanın koltukları hiç rahat değil belediye bankında oturuyor hissi veriyor.Araçta rüzgar ve motor sesi binek araba konforunda değil ama jeep yanında oldukça sessiz,tabii yeni model bir cherokee ile değil.Ama rangerdan fazlaca sessiz olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.Şanzıman konusuna gelince aracım otomatik vites diğer araçlardan vites değiştirme konforu olarak bir farkı yok ama 5 vites nedir arkadaş, araba 6.vitesi istiyor yolda giderken arabanın nefret ettiğim en önemli yeri diyebilirim.Ayrıca tam nasıl ifade ederim bilmiyorum ama arabanın adam gibi bir yol bilgisayarı yok eski model şahinlerdeki gibi km göstergesinin orada bir düğme var bas babam bas,koy kumanda tuşuna bir düğme değiştirip bakalım.Ayrıca araç menülerinide seçemiyorsunuz ayna katlanma ayarını v.s değiştirmek için servise gidiyorsunuz.İç ışıklar tek tek yanar v.s yani iç menü kullanımı neredeyse 96 model kamyonet kıvamında.(Bu konuda Fordun hakkını vermek lazım).Arka kemer tokaları gizlenebilir değil oturunca rahatsız ediyor ama galiba en önemli sorun arka kemerler ön germeli değil ve bence kesinlikle olmaması gereken bir güvenlik sıkıntısı.Biraz uzunca bir yazı oldu ama aklıma birşey gelirse eklerim yine:smiley:) şimdi işe dönmem lazım herkese iyi günler....

Etiketler
bilgiler için teşekkürler . Şu an ben de acaip kararsız durumdayım. 2015 opel astra 1,6 dizel sedanı satıp L200 4X4 veya hilux 4x4 almakta. yıllık mtv ve yakıt tüketimi durduruyor beni şahsi kullanacağım ve şirket adına kayıt vs olmayacağı için bu masraflar direk cebimden çıkıyor olacak. istanbul da yaşıyorum. park , trafik onu geçtim zaten çok avm gezen biri değilim. herkes sen rahatsız mısın diyor ama benim de merakım doğa sporları. aslında duster 4x4 vergi yakıt vs olarak bütçeme en uygun olan ama o arabayı pek sevemedim.

selamlar hayır alamadım. yıl sonuna kadar beklemeye aldım şu an rakamlar çok artmış durumda 2016 sıfır navaraları 105000 lere i,kadar kampanya ile verdiler marta kadar. l200 blizzardları 100.000 lerıda da aralık ta kampanya yaptılar . bu rakamları gördükten sonra şu an 125000 tl civarı veremem 2017 sine böyle bir bütçem yok ikinci el lere de ınsanlar sıfır aldıkları rakamlardan daha çok rakam istiyorlar . belki tekrar kampanya olur yılsonu o zaman tekrar bakınacağım

İncelemenizi keyifle okudum. Bazı hususlarda yol gösterici olacak. Yeni ranger'ı bayide inceledim. Kokpiti insana haz veriyor. Direksiyonu kavrayış çok hoş ama aynı şeyleri koltuklar için söyleyemeyeceğim. Birincisi koltukları fazla sert geldi bana. İkincisi dediğiniz gibi arka koltuk sırtlığı dik. Uzun yolculuklarda yorar. Bu arada Nissan Navara'yı da test ettim. Test ettiğim araç 4*2 idi. Arka koltuklar ranger'a göre daha rahat. Sürüşü konforluydu ama arka diff kilidi yok. L200'ün ön kokpiti diğerlerine göre daha ticari görünüyor. En büyük eksisi bu bence. Arazi performansı en iyisi L200. Şehirde, arazide, ovada, işte kullanmak için sanırım ben de l200 alacağım. Ekstra olarak yükseltme, bf at lastik, offroad jant, dodik, sürgülü kapak, çeki demiri..vb ekletmek istiyorum. Tarla işlerimde de kullanacağım. Daha önceki pick up aracım için özek yaptırdığım yük römorkum var. Gerektiğinde kullanacağım. Eşimin kullanımında binek aracım(2017 honda civic) mevcut. Ama ben L200 ve çekme karavan ile avrupa ve türkiye turları düşünüyorum. Çocuğumuzla beraber bu yolculuklar l200 ile nasıl olur bilemedim. Konfor odaklı gidersem NAvara öne çıkıyor gibi. Halen inceliyorum karar veremedim.

Hakkinenk bey incelememi yaptığım sırada arabamı tam olarak tanımıyordum mekanik olarak,sonradan öğrendiğim 4 kademeli Süper select 2 sistemininde diğer pick uplardan farklı olduğunu öğrendim.Örnek vermek gerekirse L 200 de 2H,4H,4HLc ve 4HLLc olarak 4 kademe var.Ben Yağmurlu zamanlarda,hafif kar yağışlarında v.s özellikle şehir içinde 4H yi kullanıyorum anladığım kadarıyla bu modda araç sadece tekerlek başlarından kilitlendiği için tam tur dönüşlerde araçta kasma meydana gelmiyor ve dönüş mesafem kısalıyor.Geçen günlerde sadece deneme amaçlı aracımı 4HLc ye alıp (orta diffensiyel kilidini) otoparktan çıkmaya çalıştığımda aracımda inanılmaz bir kasma ve titreşim hissettim.(Servisi aradığımda normal olduğunu bu modu sadeca kum,çamur veya çok bozuk yüzeylerde kullanmam gerektiğini söyledi,bu söyledikleri ne kadar doğru üstatlarımız cevap verirse bende çok sevinirim.)Yani fazla uzatmadan anlatmak istediğim şu,bu araçlar kamyonet olduğundan özellikle ıslak zeminlerde arka kısmı savurmaya çok müsaitler 2 çekerde ama diğer markalarda 4H modu olmadığı için orta difrensiyeli kullanıp şehir içlerinde keskin dönüşler yapmak istediklerinde bu sesler geliyor veya araç kasma yapıyorsa çok rahatsız edici olabilir.Bence araçları test ederken birde 4 çekere alıp tamtur dönüşleride yapmanızı tavsiye ederim.

Evet dediğiniz gibi L200'ün en büyük farkı orta kilit olması. L200lerde orta kilit tornado ve blizzard versiyonunda var. Storm'da sadece arka diff kilidi var. Benim daha önce kullandığım pick up, 2008 ford ranger thunder 4*4 otomatik vites idi. Hem 4H'de hem de 4L'de rahatsız edici bir kasma falan olmuyordu. Ama şu bir gerçek ki 4 çekere aldığımızda mümkün olduğu kadar direksiyonu fazla kırmamak gerekiyor. Bunu yapmamaya çalışın. 4H ve 4L'de arazide çok kullandım, dönüş yaptım ama rahatsız edici kasıntı hissetmedim. Hafiften olması normal. Orta kilit ise daha önceleri sahip olduğum Defender aracımda vardı. Onda da kasma hissetmiyordum. Ama direksiyon turuna her zaman dikkat etmişimdir. Aracınızın arazi kabiliyeti Türkiye piyasasında satılan tüm pick uplardan önde.

sinyalli ayna ve şöför dış kapı kolunda açma butonu (düğmeye basarak açma) l200 un hangi modellerinde var?

storm , tornada da varmı? blizarda 2side var onu anladım ama diğer 2 modeli bulamadım bir türlü , bilen varmı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR