2016 Temmuz | Karadeniz Gezisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ofabiya Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 116
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,843
Aynı tarihlerde gerçekleştireceğim bizim Karadeniz rotamız şekillenmeye başladı;

Bayramın 1.günü itibariyle 6 gece konaklayacağım.Ancak tam karar veremediğim bir nokta var.Şöyleki önce 6 geceyide Rize Çamlıhemşin yaylalarında geçirmeyi planlıyordum. Bu 6 geceninde en az 2-3 gecesi Pokut Sal yaylaları diğer 3 gecede Samitsal, Amlakit, Palovit gibi düşünüyordum.Ancak internette forum ve yazıları okudukca pokut,sal,elevitten diğer tarafa yani samitsal palovite geçmenin ciddi zaman alacağını gördüm.

Burda sorum bilen arkadaşlara şu;

Pokut sal tarafından Samitsal Amlakit tarafına Hazindağ yaylası üzerinden yol var mı ?(maps google yok gösteriyor,ancak biriki forumda orman içi yolunun olduğunu okudum?) Eğer yol yoksa Şenyuva üzerinden zil kaleden dolaşarak mı gitmek lazım ? Eğer zil kale üstünden gitmek gelmek gerekecek olursa çok uzak olacağı için Palovit samitsal-Amlakit bölgesini programdan çıkartıp 3 gece pokut-sal-elevit ve civarında konaklayarak, sonraki 3 gece için daha doğuya geçmeyi düşünüyorum

Etiketler

Adına yol diyebileceğimiz ama zorluklarından dolayı pişman olacağınız bir şeyler var işte.
Bolgeyi bilen birini bulduk Aracim 4x4 pick up.ama yine es ve cocukla ust duzey adrenaline gerek yok. peki mantikli olani o halde gito pokut ve sal da 2-3 gece konaklayip savsat- macahele kadar gitmek gibi duruyor.
Ozellikle fotograf ve seyir icin vadiyi goren poku sal, gitodan baska onereceginiz yaylalar var mi?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yanınızda eşiniz ve çocuğunuz olduğu sürece -BÖLGE SON DERECE GÜVENLİ olmasına rağmen sırf siz endişelenmeyin diye derim ki bilinen yerlerde tatil yapın yeni yerler keşfetmeyin.
Şayet tek başına olsaydınız altınızdaki o uygun araçla sakın ola bilinen yerlerde dolaşmayın,keşfedilecek pek çok yayla yani köy var diyecektim. Yapacağınız tek şey dolu depo ile dolaşmak,yollardaki ufak tefek gösterişsiz yan yol tabelalarına dikkat etmek ki bilinmeyen bütün tabiat güzellikleri bu gösterişsiz tabelalardan başlıyor,yörenin yerli halkından sorarak bilgi almak çok işe yarar.Çok yıllar önce Sultan Murat yaylasını böyle kimsenin bilmediği bir zamanda yöre halkından haberdar olmuştum.Yine Aygır gölünü de yöresel seyyar bal satıcısından öğrenmiştim. Mençuna şelalesini bir bakkal tarif etmişti.

Son düzenleme:

Yanınızda eşiniz ve çocuğunuz olduğu sürece -BÖLGE SON DERECE GÜVENLİ olmasına rağmen sırf siz endişelenmeyin diye derim ki bilinen yerlerde tatil yapın yeni yerler keşfetmeyin.
Bolgenin guvenliginden yana suphem yok .Kasdettigim adrenalinin sebebi "zor yollardi".

Gito pokut sal yaylalari icin pazardan donup hemsin uzerinden mi yoksa camlihemsin uzerinden mi gitmek lazim?

Çadır olayına neden mesafeli davrandınız, herhangi birşey mi okudunuz yada tecrübe ettiniz merak ettim ?

Gördüğüm kadarıyla kamping denilen yerlerin pek çoğu kalmak isteyeceğim yerler değil. Dip dibe çadırlar, doğa ortamını hissettirmeyen yapaylık, etrafta asılı çamaşırlar vs.

Doğada da wc, duş imkanları sıkıntılı. Güvenlik sıkıntıları vs ... Bu sıkıntıların çoğu aile olmamızdan kaynaklı. Tek başıma tüm bu sıkıntıları dert etmeyebilirdim. Yani bu şartları sağlayabileceğim bir kaç yerde sadece bu işi yapabilirim diye düşündüm. Yanlış mı düşünüyorum?

Gördüğüm kadarıyla kamping denilen yerlerin pek çoğu kalmak isteyeceğim yerler değil. Dip dibe çadırlar, doğa ortamını hissettirmeyen yapaylık, etrafta asılı çamaşırlar vs.

Doğada da wc, duş imkanları sıkıntılı. Güvenlik sıkıntıları vs ... Bu sıkıntıların çoğu aile olmamızdan kaynaklı. Tek başıma tüm bu sıkıntıları dert etmeyebilirdim. Yani bu şartları sağlayabileceğim bir kaç yerde sadece bu işi yapabilirim diye düşündüm. Yanlış mı düşünüyorum?

Yanlış demek yerine birtakım şeyler eklemek de fayda var. Kamp alanları doğal yaşam ortamına göre kısmen izole edilmiş ve imkanlar sağlanmış bölgeler.Ancak ifade ettiğiniz asılı çamaşırlar dip dibe çadırlar v.s. tüm kamp alanları için genellemek yanlış olur diye düşünüyorum. Türkiye'de farklı bölgelerde bir cok kamp alanında kaldım. Belirttiğiniz gibi dip dibe çadırlar ve insanın doğada olma hissini kıran bir takım dış etkenler olanlarda gördüm. Doğal yaşam alanından tek farkı içeriye girerken geçtiğiniz kapı olanınıda gördüm. Bu biraz, ne zaman, nerde ve hangi kamp alanında konakladığınız ile ilgili. Örneğin önümüzdeki bayram tatilinde kamp alanlarında helede popüler beldelerde belirttiğiniz görüntüler ile karşılaşmak mümkün.

Diğer taraftan Doğa da bence en az sıkıntı edilecek şey Güvenlik. İnsanda zarar gelmezse kolay kolay doğa ve doğal yaşam insana zarar vermez. Su, Duş, Wc yaşam imkanları sınırlı dersenizde adı üstünde orası"Doğa".

Yanlış hatırlamıyorsam siz ilk baharda birkaç kamp yapıp ufak tecrübeler kazancaktınız, gerçekleştirdiniz mi ? bu yukarda belirttiğiniz kamp alanları ile ilgili algı yaşadığınız durumlardan mı oluştu yoksa okuduğunuz yada duyduklarınızdan mı ?

Son düzenleme:

Bakın doğu Karadeniz yaylalarının hepsinde güvenlik sonsuzdur amma eninde sonunda biri gelecek ve AMAN DİKKAT BURALARDA AYILAR VAR diyecek ve sizin güvenlik adına bütün özgüveninizi sıfıra indirecek.Diyeceğim şudur ki sizin kişilik olarak evhamınız varsa hiç bir yer güvenli değildir.

Son derece haklısınız.Hatta yaşadığım bir olayı anlatayım size 3 sene evvel borçka karagöle gittik eşimle.Malum 1 bekçi kulubesi haricinde tamamaen bakir orman,kimse yok. Ekteki fotoğrafta da dikkatli bakıldığında görülen gölün tam karşı kıyısına çadırımızı kurduk. 2 gün boyunca gördüğümüz herkesin söylediği şey aman hayvanlara dikkat ayı olabilir oldu.

Oysa geleceğim gün Bekçi ile yaptığım sohbette 12 yılda sadece 1 kez gördüğünü oda çok sert geçen bir kışın ortasında karlar ili kaplı arazide aç kalarak aşağılara inmiş olabileceğiydi.:smiley:

20121024 075710
IMG 20131124 094841

Merhaba,

En son 5 sene önce yine bir Karadeniz turu yapmıştık kardeşimle.
Bu sefer ki turumuzda iki farklılık var. Biri pansiyonlarda kalmıştık diğeri çocuk yoktu.
Bu seyahatimiz de çadırda kalacağız ve kardeşimle ikimizinde 3 yaşında kızlarımız var.
Birde aracımız Land R. Discovery

Bayramın ikinci günü yola çıkıp (6 Temmuz) takriben 10-12 gün lük bir planımız var.

Şimdilik kabaca programımız şu şekilde.

İlk nokta Rize Pokut yaylası olup eğer imkan var ise çadırı buraya atmayı düşünüyoruz. Çadırı buraya atıp buradan çevre noktalara gitmeyi düşünüyoruz fakat çadır ve diğer noktalara ulaşım için uygunmu dur bilmiyorum. 3-4 gece Rize bölgesinde kaldıktan sonra ikinci konakalayacağımız bölge Artvin. Artvin de yine 3-4 gece kalmayı planlıyoruz fakat yine çadırı nereye atacağımız konusunda netleşmiş değiliz.
Artvin den çıkış yapıp dönüşü alternatif yol amaçlı olması için Erzurum üzerinden düşünüyoruz. Erzurum da bir gece pansiyon konaklaması yaptıktan sonra Erzincan üzerinden Sinop a veya alternatif başka bir yere geçmeyi ve burada duruma göre 2 gece konaklamayı planlıyoruz. Erzurum sonrası gidilebilecek her hangi bir noktanın mesafesi uzak olduğundan gece yolculuğu yapıp olabildiğince batıya yaklaşmanın doğru olacağını düşünüyoruz.
Burada iki sıkıntımız var;
1- Rize ve Artvin de çadır atma noktası
2- Erzurum sonrası gidilecek doğru nokta.

Bölge ve güzergahlar konusunda tecrübeli arkadaşlardan yorum ve tavsiyelerini rica ediyorum

Şimdiden herkese çok teşekkürler.

Merhaba,

En son 5 sene önce yine bir Karadeniz turu yapmıştık kardeşimle.
Bu sefer ki turumuzda iki farklılık var. Biri pansiyonlarda kalmıştık diğeri çocuk yoktu.
Bu seyahatimiz de çadırda kalacağız ve kardeşimle ikimizinde 3 yaşında kızlarımız var.
Birde aracımız Land R. Discovery

Bayramın ikinci günü yola çıkıp (6 Temmuz) takriben 10-12 gün lük bir planımız var.

Şimdilik kabaca programımız şu şekilde.

İlk nokta Rize Pokut yaylası olup eğer imkan var ise çadırı buraya atmayı düşünüyoruz. Çadırı buraya atıp buradan çevre noktalara gitmeyi düşünüyoruz fakat çadır ve diğer noktalara ulaşım için uygunmu dur bilmiyorum. 3-4 gece Rize bölgesinde kaldıktan sonra ikinci konakalayacağımız bölge Artvin. Artvin de yine 3-4 gece kalmayı planlıyoruz fakat yine çadırı nereye atacağımız konusunda netleşmiş değiliz.
Artvin den çıkış yapıp dönüşü alternatif yol amaçlı olması için Erzurum üzerinden düşünüyoruz. Erzurum da bir gece pansiyon konaklaması yaptıktan sonra Erzincan üzerinden Sinop a veya alternatif başka bir yere geçmeyi ve burada duruma göre 2 gece konaklamayı planlıyoruz. Erzurum sonrası gidilebilecek her hangi bir noktanın mesafesi uzak olduğundan gece yolculuğu yapıp olabildiğince batıya yaklaşmanın doğru olacağını düşünüyoruz.
Burada iki sıkıntımız var;
1- Rize ve Artvin de çadır atma noktası
2- Erzurum sonrası gidilecek doğru nokta.

Bölge ve güzergahlar konusunda tecrübeli arkadaşlardan yorum ve tavsiyelerini rica ediyorum

Şimdiden herkese çok teşekkürler.
Isa bey merhaba,

Ayni tarihlerde ayni rotalarda olucaz kabaca.bizimde 3 yasinda bir kizimiz var, bakarsiniz cadir arkadasi oluruz.Muhtemel bayramin 1.gunu aksam itibariyle 6 gece konaklamali bende ayni rotasyonda olucam.Bordo 61 plakali navara benimdir:smiley:)

Daha once hic gitmemekle birlikte arastirmalarimda rizenin cogu yaylasi cadira elverisli.Bnm aklimdan cadir icin gecen ya pokut yada gito yaylasi.Ayni sekilde 2-3 gece o bolgede kalip devaminda ya borcka ustu macahel, yada savsat karagol civarinda 2-3 gece cadir dusunuyoruz.

Isa bey merhaba,

Ayni tarihlerde ayni rotalarda olucaz kabaca.bizimde 3 yasinda bir kizimiz var, bakarsiniz cadir arkadasi oluruz.Muhtemel bayramin 1.gunu aksam itibariyle 6 gece konaklamali bende ayni rotasyonda olucam.Bordo 61 plakali navara benimdir:smiley:)

Daha once hic gitmemekle birlikte arastirmalarimda rizenin cogu yaylasi cadira elverisli.Bnm aklimdan cadir icin gecen ya pokut yada gito yaylasi.Ayni sekilde 2-3 gece o bolgede kalip devaminda ya borcka ustu macahel, yada savsat karagol civarinda 2-3 gece cadir dusunuyoruz.

Kamp malzemelerimi bir hafta önce satın aldım. Henüz kamp yapmadım ancak geziye çıkmadan önce muhakkak bir defa yapacağım. Ramazandan sonra muhtemelen. Rotamı da kesinleştirdim. Google earth'ten iyice inceledim. Tabi her şey burada planladığım gibi gitmeyebilir ancak kabataslak nerelere uğrayacağım belli. Çadırda maşallah oda kadar. Excamp 4 aldım. Acaba Excamp 3 mü alsaydım dedim ama sonra büyüklüğünden ne zarar gelirki diye düşündüm. Evde kurdum. Kurması da toplamasıda basit. Benim de 3 yaşında kızım var bu arada :smiley: bir tanede şişme yatak bir kaç tanede mat aldım. Otomobil ile seyahat edeceğim için yorgan ya da battaniye alacağım yanıma. Uyku tulumu almadım.

İzmir bu aralar sıcağı abarttı. Karadeniz yaylaları iyi gelecek bu yaz :D

Hayirli olsun.Ilk deneme ve izlenimlerini bekliyoruz.

Herkese selamlar,
Bizimde tatilimiz iyice yaklasti. 1- 15 Temmuz tarihleri arasi karavanla Ankara cikisli, Kastamonu uzerinden tum kiyi seridini takip ederek Batum' a gitmayi planliyoruz.
Benimde Rize ve Artvin' deki yaylalarin yollari ile ilgili bir takim sorularim var.
Ornegin Gito yaylasina Reno Clio ile ilgili cikan birinin yazisini okudum ancak karavanla bu tarz yaylalara cikmaya kalkismak ne kadar dogru olur bilemiyorum acikcasi.
Illaki 4x4 arac gereklimidir?

Rize yaylalarının coğu karavanla gitmek neredeyse imkansız, arabayla bile zorlayacak yayallar coğunlukta.Yoğun yağış alan bu bölgelerde yollar dik, taşlı toprak dahada önemlisi oldukça dar.Sizin araç ve karavan dediğiniz min 7-8 metrelik bir kütlesel hacmi oralarda neyle nasıl çekersizin yada nasıl döner ağarsınız tam kestiremedim.
Ben olsam Ayder merkeze karavanı çeker günibirlik aracımla veya minubusler ile yaylalara gider gelir akşam yine konaklamamı karavanda yapardım.

Sent from my iPad using Tapatalk

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,414
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri