2023 Yazına Karavanlanmak İçin Tavsiye

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ahmetyoldas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,109

ahmetyoldas

Yeni Üye
Arkadaşlar herkese merhaba.

2017 yılından bu yana ara ara takip ettiğim sitede ben de karavanlanmaya karar verdim.
Adım Ahmet Yaşar Yoldaş. Yaşım 41. Antalyada yaşıyorum. Elektrik Mühendisiyim. Uzmanlığım yüksek gerilim güç sistemleri.
Kampçılık bizde ata mesleği sayılır özellikle çadır kampı. 90lı yıllarda her yaz muhakkak 1ay kampımız olurdu. Genellikle orman müdürlüğü bünyesinde olan marmaris, kuşadası, antalya kemer kındılçeşme, alanya incekum vs gibi her yazımın 1 ayı kamp alanlarında geçti. Eşimle de bolca çadır kampı yaptık. Bu sene karavan almaya ve biraz daha konfor yükseltmeye karar verdik.

Karavan alma kararından önce de ara ara piyasayı ve modelleri takip ediyordum. Tabi iş satın alma kararını vermeye gelince her şey çok değişkenlik gösterdi. Forumu özellikle son 2 haftadır çok sıkı takip edip bolca okudum ve bir süre sonra da işin içinde kayboldum.

Bu iş için ayırdığım para 280.000-300.000 civarında. Genel olarak isteğim özellikler ki en başta monoblok olmasını istiyorum. Tabi ki monoblok saplantılı değilim ama gördüğüm ve konuştuğum herkes monoblok diyor. Bu yüzden monoblok konusunda biraz ısrarcıyım. Talep ettiğim eklentilerle 750 kg geçeceğimi biliyorum ama kompakt bir karavan olsun istediğim için 750 kg altında kalmalı ayrıca ehliyet değişikliği, ruhsat muayene vb gibi işlerle şimdilik uğraşmak istemiyorum. İşim gereği hep arazide olduğum için Gazipaşadan Muğlaya kadar çok güzel bakir kamp yapılabilecek yerler biliyorum. O yüzden kamp alanlarının sunacağı hizmetlere çok bağlı kalmadan bir sistem kurmak istiyorum. Bunun için Güneş panel sistemi, 2+1 veya 2+2 yatak, 2x100 A Akü, ortalama 1000W inverter, hermetik şohben, webasto, stabilizatör, dış tente ve dahili 12V 90lt ve üstü buzdolabı olan havadar birşeyler bakıyorum.

İçinizden elbette 3 kuruşa beş köfte olmaz diyenler olacaktır =) Üreticilerle yaptığım görüşme ve araştırmalarda örneğin sadece umarsan'ın mono blok ürettiğini diğer tüm mono blokların geçmeli olduğunu söyleyen de oldu, tüm avrupa mallarının alüminyum kompozit olduğunu söyleyen de. Kimisi hiç bilgi vermezken kimi de -escape karavan- yarım saat tane tane anlattı ama yukarıda dediğim gibi işin içinden bir türlü çıkamadım.

Yaptığım araştırmaya ilişkin bulduğum karavanların linklerini alta ekliyorum. Yorum ve fikirlerinizi heyecanla bekliyorum. Tabi ki alternatiflere de açığım. Umarım karavanı aldıktan sonra aranızdan bazılarıyla bir kamp alanında ya da bir dere kenarında karşılaşıp tanışırım. Ayırdığınız zaman için bile şimdiden çok teşekkürler.

Not: İlan sıralamaları keyfidir.

Er Karavan

Nehir Karavan

Kampkon ağustosa teslim diyor

Baykar Karavan haziran ortası gibi teslim

Can karavan 2.el ama kullanılmamış

Arzen Marin

Escape Karavan

Muğla Karavan Dünyası

2017 yılından bu yana ara ara takip ettiğim sitede ben de karavanlanmaya karar verdim.
Adım Ahmet Yaşar Yoldaş. Yaşım 41. Antalyada yaşıyorum. Elektrik Mühendisiyim. Uzmanlığım yüksek gerilim güç sistemleri.
Kampçılık bizde ata mesleği sayılır özellikle çadır kampı. 90lı yıllarda her yaz muhakkak 1ay kampımız olurdu. Genellikle orman müdürlüğü bünyesinde olan marmaris, kuşadası, antalya kemer kındılçeşme, alanya incekum vs gibi her yazımın 1 ayı kamp alanlarında geçti. Eşimle de bolca çadır kampı yaptık. Bu sene karavan almaya ve biraz daha konfor yükseltmeye karar verdik.

Karavan alma kararından önce de ara ara piyasayı ve modelleri takip ediyordum. Tabi iş satın alma kararını vermeye gelince her şey çok değişkenlik gösterdi. Forumu özellikle son 2 haftadır çok sıkı takip edip bolca okudum ve bir süre sonra da işin içinde kayboldum.

Bu iş için ayırdığım para 280.000-300.000 civarında. Genel olarak isteğim özellikler ki en başta monoblok olmasını istiyorum. Tabi ki monoblok saplantılı değilim ama gördüğüm ve konuştuğum herkes monoblok diyor. Bu yüzden monoblok konusunda biraz ısrarcıyım. Talep ettiğim eklentilerle 750 kg geçeceğimi biliyorum ama kompakt bir karavan olsun istediğim için 750 kg altında kalmalı ayrıca ehliyet değişikliği, ruhsat muayene vb gibi işlerle şimdilik uğraşmak istemiyorum. İşim gereği hep arazide olduğum için Gazipaşadan Muğlaya kadar çok güzel bakir kamp yapılabilecek yerler biliyorum. O yüzden kamp alanlarının sunacağı hizmetlere çok bağlı kalmadan bir sistem kurmak istiyorum. Bunun için Güneş panel sistemi, 2+1 veya 2+2 yatak, 2x100 A Akü, ortalama 1000W inverter, hermetik şohben, webasto, stabilizatör, dış tente ve dahili 12V 90lt ve üstü buzdolabı olan havadar birşeyler bakıyorum.

İçinizden elbette 3 kuruşa beş köfte olmaz diyenler olacaktır =) Üreticilerle yaptığım görüşme ve araştırmalarda örneğin sadece umarsan'ın mono blok ürettiğini diğer tüm mono blokların geçmeli olduğunu söyleyen de oldu, tüm avrupa mallarının alüminyum kompozit olduğunu söyleyen de. Kimisi hiç bilgi vermezken kimi de -escape karavan- yarım saat tane tane anlattı ama yukarıda dediğim gibi işin içinden bir türlü çıkamadım.

Yaptığım araştırmaya ilişkin bulduğum karavanların linklerini alta ekliyorum. Yorum ve fikirlerinizi heyecanla bekliyorum. Tabi ki alternatiflere de açığım. Umarım karavanı aldıktan sonra aranızdan bazılarıyla bir kamp alanında ya da bir dere kenarında karşılaşıp tanışırım. Ayırdığınız zaman için bile şimdiden çok teşekkürler.

Not: İlan sıralamaları keyfidir.

Er Karavan

Nehir Karavan

Kampkon ağustosa teslim diyor

Baykar Karavan haziran ortası gibi teslim

Can karavan 2.el ama kullanılmamış

Arzen Marin

Escape Karavan

Muğla Karavan Dünyası

Sayın Ahmet bey öncelikle karavanınız şimdiden hayırlı olsun diyelim.
Ancak foruma girip yeni konuları listele dediğimde aynı mesajı flood yapar gibi pekçok başlık altında yinelemişsiniz, sanıryorum bu durum site kurallarına aykırı olsa gerek (birçok forum sitesinde böyle)

Cevabınıza gelirsek, evet 3 kuruşa 5 köfte zor. Ama burada paranın dışında birde istediğiniz özelliklerde ve ağırlıkta yerli ve hatta belki avrıupa karavan bulmanız da çok zor, aslında sorununuz 1 değil 2 gibi görünüyor bu sebeple...
Bu donanımlarla bir karavanın (3 kişilik yada 4 kişilik fark etmez) 750kg ın altında kalması pek mümkün değil.
Eğer 3 yada 4 değil de 2 kişilik karavan (çocuk yoksa) işinizi daha iyi görecek ağırlık bakımından gibi görünüyor.

Bu sebeple hem ekonomik hemde ağırlık konusunda beklentilerinizi karşılaması bakımından 2 kişilik karavanlara bakmanız naçizane tavsiyemdir.

Ancak foruma girip yeni konuları listele dediğimde aynı mesajı flood yapar gibi pekçok başlık altında yinelemişsiniz, sanıryorum bu durum site kurallarına aykırı olsa gerek (birçok forum sitesinde böyle)
Evet haklısınız. Konu açmaya çalıştıkça hata mesajı aldım. Farklı browserlarla tekrar denedim. Sanırım hata mesajı verdiğinde aslında başlığı açmış. Diğer başlıkları silmeyi deneyeyim.
2+1 istememin sebebi 1 çocuğumun olması.

Listedeki karavanların sadece 3 tanesi monoblok. Kampkon, Baykar ve Escape.

Monoblok olsun istemek elbette iyidir, su yalıtımı ve özellikle ağırlık açısından yararı olur, ancak fiyat olarak daha fazla ödeyeceğiniz de hemen hemen garanti. Oysa o fiyat farkını göze almayarak, istediğiniz başka konforlara imkan tanıyabilirsiniz.

Ayrıca, güneş enerjisi, akü, tente, şofben, o, bu, dedikçe şunu da bilin ki, 750kg. altı diye satın aldığınız karavan asla öyle olmayacak. Onun için ağırlığı dikkate alın ama olmayacağını da bilin.

Ağırlığı olabildiğince az arttırma konusunda bir kaç ipucu:

- Şasi hazır alüminyum şasi olsun
- Camlar karavan camı olsun, minibüs camı olmasın
- Mobilyada asla MDF ve sunta kullanılmasın, sadece kavak kontradan olsun
- Takım elbise, ütülü pantolon falan asmayacağınıza göre, büyük ebatlı boy dolaplar olmasın, süs amaçlı raf, kitaplık gibi gereksiz mobilya aksesuarı da olmasın
- Jant ebatı 13" olsun
- Temiz su deposu plastik olsun
- Sabit atık su (gri su) deposu olmasın bunu plastik seyyar atık su deposuyla halledin
- Ayarlı, iner kalkar ayaklı masa kullanılmasın, kavak kontradan basit bir masa iş görür

Bu gibi detaylar ağırlığınızı belki 1100 kilolardan 900 kilolara düşürebilmenize yardımcı olabilir.

Listedeki karavanların sadece 3 tanesi monoblok. Kampkon, Baykar ve Escape.

Monoblok olsun istemek elbette iyidir, su yalıtımı ve özellikle ağırlık açısından yararı olur, ancak fiyat olarak daha fazla ödeyeceğiniz de hemen hemen garanti. Oysa o fiyat farkını göze almayarak, istediğiniz başka konforlara imkan tanıyabilirsiniz.

Ayrıca, güneş enerjisi, akü, tente, şofben, o, bu, dedikçe şunu da bilin ki, 750kg. altı diye satın aldığınız karavan asla öyle olmayacak. Onun için ağırlığı dikkate alın ama olmayacağını da bilin.

Ağırlığı olabildiğince az arttırma konusunda bir kaç ipucu:

- Şasi hazır alüminyum şasi olsun
- Camlar karavan camı olsun, minibüs camı olmasın
- Mobilyada asla MDF ve sunta kullanılmasın, sadece kavak kontradan olsun
- Takım elbise, ütülü pantolon falan asmayacağınıza göre, büyük ebatlı boy dolaplar olmasın, süs amaçlı raf, kitaplık gibi gereksiz mobilya aksesuarı da olmasın
- Jant ebatı 13" olsun
- Temiz su deposu plastik olsun
- Sabit atık su (gri su) deposu olmasın bunu plastik seyyar atık su deposuyla halledin
- Ayarlı, iner kalkar ayaklı masa kullanılmasın, kavak kontradan basit bir masa iş görür

Bu gibi detaylar ağırlığınızı belki 1100 kilolardan 900 kilolara düşürebilmenize yardımcı olabilir.
Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Escape karavan açıkçası listemin başında. O2 ve Silivride olması biraz gözümü korkutuyor. Kampkon ağustosa teslim ederim diyince 3. sıraya da Baykar ı aldım.
Listedeki Er Karavan da hem kendi sitesinde hem de campcaravan.net te monoblok şeklinde tanıtım yapıyor. Arzen marin i de aradım. Onlar da aynı şekilde monoblok konusunda iddialı olduklarını belirttiler. Benim bilmediğim bir konu varsa monoblok ile ilgili aydınlatırsanız sevinirim. Umarım basit pazarlama stratejisi yapmıyorlardır.

Monoblok dediğiniz için Uğur karavanı da bir inceleyin. Fiyat
Bu işler 300'le başlar, 400'e doğru gider 😉
Cubic karavanın modellerini de inceleyin. Monoblok değiller. Ranzalı 3.60 modelinde 3-4 kişi kalabilir. 750 kg altı. iç-dış mutfak var. Berhimi karavan tipi camlar kullanıyorlar.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Escape karavan açıkçası listemin başında. O2 ve Silivride olması biraz gözümü korkutuyor. Kampkon ağustosa teslim ederim diyince 3. sıraya da Baykar ı aldım.
Listedeki Er Karavan da hem kendi sitesinde hem de campcaravan.net te monoblok şeklinde tanıtım yapıyor. Arzen marin i de aradım. Onlar da aynı şekilde monoblok konusunda iddialı olduklarını belirttiler. Benim bilmediğim bir konu varsa monoblok ile ilgili aydınlatırsanız sevinirim. Umarım basit pazarlama stratejisi yapmıyorlardır.
Merhaba.
Monoblok karavanlara karşı allerji duyuyorum.
Bana sefertası gibi geliyorlar.
Çekme karavanlarda su sızdırma sorunu, büyük ve aşılmaz bir mesele değil.
Ciddi markaların hepsi bu sorunu çoktan aştı gitti.

Ben yıllar önce bu günkinden çok daha ilkel üretim yaptığı dönemlerde,
Güney karavan 4.25 ile Samsunda sağnak bir yağışa yakalanmıştım.
O ilkel halinde bile gram su girmemişti içeriye.
O nedenle kendinizi monoblok yapan bir kaç firma ile sınırlamayaın.

O2 belgesinden de hiç çekinmeyin,
vatandaş tarafından korkusu abartılan bir olay.

Aksine O2 belgeli alın ve yılda 1 kere karavanınızı TÜV de incelemeye sokun.

Altında sizin göremediğiniz bir sakatlık var mı, frenleriniz sağlıklı tutuyor mu,
bunları sizden çok daha sağlıklı tespit ediyorlar.
Sizin bakabileceğiniz, sinaylizasyon çalışıyor mu,
sadece onu sağlıklı kontrol edebilirsiniz.

TÜV de ödeyeceğiniz 3-5 yüz lira önemli olmamalı,
sizin ve trafikdeki diğer araçların sağlığı önemli kabul edilmeli.

Konya ve Afyonda çoğu uyduruk karavanlar haricinde,
ciddi üretim yapan köklü firmalardan karavan almanızı öneririm.

Kararınız hayırlı olsun.

monoblok olayına takılmayın derim. avrupa karavanlardan kaç tanesi monoblok yapıda ki! önemli olan düzgün işçilik. kaliteli malzeme.

Berhimi karavan camı kesinlikle tercih edin. Kışın normal cam ile arasında ciddi fark var. hem terleme yapmıyor hem de çok iyi yalıtım sağlıyor. tek katlı minibüs camlarından uzak durun derim. Kışın etkisi çok net hissediliyor.

alko veya knot alt yapı ve kavak kontra mobilya olması iyi olur.
Kaynaksız , civata yöntemi ile şaseye bağlantı yine iyi olacaktır.
Presli CTP dış katmanının olması çok iyi olur.

Ben fuardan TOSBIQ karavan aldım, çok memnunum. şuanda berhimi cam ve güneş enerji sistemi standart.
Fiyatları da sizin bütçenize uyacaktır. Size de tavsiye ederim.

.
Monoblok karavanın daha kaliteli olması iddasını ilk defa duyuyorum. Karavancı ülkelerde böyle bir kriter yok !

Teknik olarak sorunlu olması bir tarafa, maalesef koyduğunuz hedeflerle söylediğiniz olanaklarınız da uyumlu değil.

Son düzenleme:

Merhaba.
Monoblok karavanlara karşı allerji duyuyorum.
Bana sefertası gibi geliyorlar.
Çekme karavanlarda su sızdırma sorunu, büyük ve aşılmaz bir mesele değil.
Ciddi markaların hepsi bu sorunu çoktan aştı gitti.

Ben yıllar önce bu günkinden çok daha ilkel üretim yaptığı dönemlerde,
Güney karavan 4.25 ile Samsunda sağnak bir yağışa yakalanmıştım.
O ilkel halinde bile gram su girmemişti içeriye.
O nedenle kendinizi monoblok yapan bir kaç firma ile sınırlamayaın.

O2 belgesinden de hiç çekinmeyin,
vatandaş tarafından korkusu abartılan bir olay.

Aksine O2 belgeli alın ve yılda 1 kere karavanınızı TÜV de incelemeye sokun.

Altında sizin göremediğiniz bir sakatlık var mı, frenleriniz sağlıklı tutuyor mu,
bunları sizden çok daha sağlıklı tespit ediyorlar.
Sizin bakabileceğiniz, sinaylizasyon çalışıyor mu,
sadece onu sağlıklı kontrol edebilirsiniz.

TÜV de ödeyeceğiniz 3-5 yüz lira önemli olmamalı,
sizin ve trafikdeki diğer araçların sağlığı önemli kabul edilmeli.

Konya ve Afyonda çoğu uyduruk karavanlar haricinde,
ciddi üretim yapan köklü firmalardan karavan almanızı öneririm.

Kararınız hayırlı olsun
Tavsiyeniz için teşekkürler. Başlangıçta monoblok saplantım yoktu. Sonradan oldu. ileride büyütmek veya motokaravana geçmek için alım satımı çok hızlı. O2 konusunda da kesinlikle haklısınız. Bugün Escape karavanla da irtibata geçtim. Temmuz sonuna teslim edebiliriz dediler. Hafta sonu Antalya - Serikte Baykar kullanan bi abimiz var. Hem görmeye hem de yorumlarını dinlemeye gideceğim.
monoblok olayına takılmayın derim. avrupa karavanlardan kaç tanesi monoblok yapıda ki! önemli olan düzgün işçilik. kaliteli malzeme.

Berhimi karavan camı kesinlikle tercih edin. Kışın normal cam ile arasında ciddi fark var. hem terleme yapmıyor hem de çok iyi yalıtım sağlıyor. tek katlı minibüs camlarından uzak durun derim. Kışın etkisi çok net hissediliyor.

alko veya knot alt yapı ve kavak kontra mobilya olması iyi olur.
Kaynaksız , civata yöntemi ile şaseye bağlantı yine iyi olacaktır.
Presli CTP dış katmanının olması çok iyi olur.

Ben fuardan TOSBIQ karavan aldım, çok memnunum. şuanda berhimi cam ve güneş enerji sistemi standart.
Fiyatları da sizin bütçenize uyacaktır. Size de tavsiye ederim.
Hocam aslında başta monoblok olayım yoktu. O iş sonradan çıktı. özellikle ilerleyen dönemlerde karavanı büyütmek veya motokaravana geçiş olursa diye monobloka yöneldim. Gördüğüm kadarıyla piyasanın genel algısında monoblok VW muamelesi görüyor.
Tosbiq karavan ile 1 hafta önce konuştum 3.80 modeli için. fiyat konusunu da halletmiştik ama en erken ağustos sonuna teslim olur dediler. Bu yazı da kaçırmak istemiyorum açıkçası.
İlginiz için teşekkür ederim.

.
Monoblok karavanın daha kaliteli olması iddasını ilk defa duyuyorum. Karavancı ülkelerde böyle bir kriter yok !

Teknik olarak bir tarafa, koyduğunuz hedeflerle söylediğiniz olanaklarınız da maalesef uyumlu değil.
Hocam monoblok daha kaliteli diye bir iddiada bulunmadım. Sadece kullanıcı ve internet kaynaklı okuduğum konuştuğum kişilerden monoblok tavsiyesini aldım. Teknik olarak neyi kastettiğinizi anlamadım ama maddi olarak 3 ay önce tam donanımlı bir karavan 190-200.000 iken aynı karavanlar malum talep yoğunluğu ve ham madde fiyat istikrarsızlığından dolayı 300.000leri geçti. Pazarlık dahi edilemiyor. Bugün görüştüğüm 3 imalatçı da 1 kuruş inmedi. Sahibinden.com da bulduğum 2. el ilanların genel tavrı ise işine geliyorsa fiyat bu, yoksa 5 ay sonraya da alabilirsin durumu söz konusu.

Monoblok dediğiniz için Uğur karavanı da bir inceleyin. Fiyat
Bu işler 300'le başlar, 400'e doğru gider 😉
Cubic karavanın modellerini de inceleyin. Monoblok değiller. Ranzalı 3.60 modelinde 3-4 kişi kalabilir. 750 kg altı. iç-dış mutfak var. Berhimi karavan tipi camlar kullanıyorlar.
Hocam Uğur'u çok beğendim ama bütçemi aşıyor. Benim birikim hızımla karavan fiyatları malesef paralellik göstermiyor. Cubic ile de görüştüm. Euro bazlı kdv dahil 400.000 e yaklaştı. Uğur karavana eşitlendi neredeyse. Dediğiniz gibi 300le başlıyor 400e gidiyor. Araba almak gibi :smiley:
Ben de 200le başladım 300e geldim.

Hocam monoblok daha kaliteli diye bir iddiada bulunmadım.
Rica ederim, iddia etmediğinizin farkındayım. Ben de sizi değil, size bu kanaati empoze edenleri kast etmiştim. Zaten yaşadığınız bir karavan tecrübenizden de bahsetmiyorsunuz ki..

Teknikle ilgili olarak kastım ise 750 daha doğrusu 600-650 kg karavan için;
sadece elektrik sisteminiz ve tüketicilerinin neredeyse 100 kg ağırlığa ulaşması ve kısıtlı bir hacım için bir üst sınıf müştemilatı ile donanımını hedeflemeniz şeklinde.

Aslında sadece katlama mini ve teardrop karavanlara ait olan bu 750 kg altı sınıfa, klasik tarz bir karavan oluşturma beklentisi yalnızca karavancıların değil, Knaus gibi oturmuş ciddi bir üreticinin de hedefine girmişti. Birkaç sene evvel benim de umutla açtığım aşağıdaki başlıktaki Travelino, yaşanan olumsuzluklar nedeniyle Knaus’un portföyünden artık kaldırılmış durumda.

Sanırım bu sınıftaki diğer bütün çabaları metazori çözümler olarak gören bir tek ben değilimdir ?

Bu arada “Foruma hoş geldiniz” demeyi atlamışım.. 😊

Son düzenleme:

Merhabalar,
Ben de yıllardır karavan almak isteyen ama bir türlü eşini ikna edemediği için alamamış biriydim. Ülkemizdeki büyük felaket ve Adana'da oturmamızdan dolayı eşim bu sefer kendisi "alalım" diye geldi. Araştırmalarıma herkes gibi 750 KG altı ile başladım ben de. Ama kısa süre içerisinde istediğim özelliklerin O2 belgeli olan 750 KG üstü karavanlarda olduğunu gördüm. Yine monoblok ile başlayıp sonunda avrupa standartlarında üretim yapan fiber gövde bir karavan almaya karar verdim. Geçen hafta sonu İstanbul Esenyurt'a gelip satış sözleşmesini imzaladım. Karavanımı teslim alacağım Haziran sonunu iple çekiyorum.
Ben daha karavan kullanmamış ama göreceli olarak iyi araştırmış birisi olarak, bu konuda, ileride memnuniyetsizlik yaşanmaması için çok iyi araştırmanızı öneririm. Bu arada "BE" ehliyet için sürücü kursuna da kaydımı oldum. İlk karavanım olacağı için eşimi ve çocuklarımı mümkün olduğunca rahat ettirmek istiyorum.
Selamlar

.
Türkiye’de çekme karavan alırken atlanılan veya önemsenmeyen bir nokta var.
Bizde çekme karavan motokaravan gibi kamping dışı konaklanabilinecek bir tür olarak karavancı ülkelerden farklı bir formatta algılandığından, satın alınırken motokaravanlarla daha rekabetçi bir konumda bulunmakta. Bu amaçla alınan ve sonuçta aslında olması gerektiğinden fazla çok çekme karavan var ortalıkta.
Tabii bu uygulama bakıp da göremeyen veya durumu önemsemeyen devletimizin gözü önünde cereyan etmekte.

Fakat etraf bu şekilde sere serpe karavanlarla daha da dolarsa bu özgürlüğün de bir sonu olabileceğini düşünmek yanlış olmazdı. Yerel bazda işaretlerini zaten görüyoruz.
Buna bir çeşit kendi bacağına sıkma şeklinde tanımlayarak konuyu başka alanlara da uzatmak mümkün ama gelin şimdi durup dururken kimseyi ürkütmeyelim..
Kısaca; Türkiye’de karavanın nasıl kavradığını bilenler için forumda da bu noktanın önemsenmiyor olması sürpriz değil.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,412
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

SON KONULAR

Geri