3 Sistem Buzdolabı Tüp Aparatları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan suleymancirit Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,113

suleymancirit

Balıkçı, doğa sever, kampçı , kamper karavancı
@Akdeniz45

Dometic combicool RC 2200 EGP 3 sistem buzdolabını Almanya dan getirttim.

kullanma klavuzu ALMANCA olduğundan anlıyamadım.
Bu nedenle aklıma takılan bir kaç soru oluştu.
Hüseyin bey yardımcı olursanız çok sevinirim.

1 - düz zeminde çalışma zorunluğu var mı
2- kapalı ortamlarda kullanılması sakıncalımı
3- gaz haznesinde ki alev sönerse otomatik gazı kapatıyormu (gaz emniyeti var mı )

Bir diğer sıkıntı ise resimde görüleceği üzere , buzdolabının arka gaz giriş vanasını TÜRKİYE de nerde bulabilirim.
Ankara da KARAVAN BUTİK satıcısına sordum ben de yok dedi . Bulabileceğim yeri bildiren olursa çok sevinirim.

20170418 181358

Ekli dosyalar

• AUSPACKEN.pdf
    3.2 MB · Görüntüleme: 474

Etiketler
Dolabınız hayırlı uğurlu olsun güle güle ve buz gibi kullanın.
Evet dolabın tamamen düz zeminde ve kendisininde gönyesinde olması gerekiyor.Uzun süre kullanılmayan böyle amonyaklı dolapların kullanılmadan önce bir süre (1 saat kadar veya daha fazla) tepetakla yani ayakları havada durması gerekiyor.(sistemdeki amonyağın hazneye dolması için).Gaz girisindeki borunun karşılığını Ocak yedek parçacılarında kolayca bulabilirsin.
Şayet sadece elektrik kullanacaksanız kapalı ortamda dolabı çalıştırmanın hiç bir zararı, sıkıntısı yok.
Alev sönünce gaz kesme sistemi varmı bilmiyorum.

Çok teşekkür ederim .

Evet biraz önce dolaşa dolaşa buldum . Arka gaz giriş vanası , son 1 tane kalmış şansımdan . Dedantör ve aparatların hepsini buldum aldım.
Eve varınca takıp çalıştıracağım .
220 ile denedim gayet güzel çalışıyor , buz kabı da gayet güzel dondurup buz yapıyor .
Yavaş yavaş yaza hazırlık yapıyorum .

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba dolabınız hayırlı olsun. 50 mbar mı 30 mu sorabilir miyim ?
Eğer 50 milibarsa bizim aygaz piknik tüpüyle çalışıyor mu ?
Ayrıca kendi sorduğunuz soruların cevabını bulabildiniz mi ?
Çok teşekkürler kolay gelsin herkese

Son düzenleme:

Merhaba dolabınız hayırlı olsun. 50 mbar mı 30 mu sorabilir miyim ?
Eğer 50 milibarsa bizim aygaz piknik tüpüyle çalışıyor mu ?
Ayrıca kendi sorduğunuz soruların cevabını bulabildiniz mi ?
Çok teşekkürler kolay gelsin herkese
50 mbar . Bizim küçük tüpe uygun , dedantör ve bağlantı aparatlarını buldum aldım .
Kullanma klavuzu ALMANCA olduğu için anlıyamıyorum , ancak sorularımın cevabını ince999 bey vermiş . Daha fazla bilgim yok .

Bu nedenle daha fazla bilgi edinemedim . Gece yatarken gazlı çalıştırıp yatmakta , tedirginlik oluşacak gibi . Deneyip göreceğiz artık .

Dolabı tüp gaz ile 5 dakika kadar çalıştırın yani ocağın madeni kısımları ısınmış olsun; sonra gazı kapatmadan yani yanmaya devam ederken alevi üfleyerek veya bir şekilde söndürün,15-20 saniye bekleyin ki şayet gaz kesme sistemi varsa soğusun gazı kapasın bakın bakalım ocaktan gaz çıkışı var mı? fıslama yapıyor mu? veya sönmüş ocakta hiç bir düğmesine dokunmadan çakmakla yeniden yakmaya çalışın,ocak tekrar yanarsa gaz kesme sisteminin olmadığı kesinleşir,yanmazsa gaz kesme sisteminin var olduğu ve çalıştığına bir kerede emin olmayın bir kaç saat sonra yine deneyin aynı sonucu alırsanız o zaman gönlünüz rahat olsun derim.Böyle ise ocağın alevi her hangi bir sebeple sönse de ortama yanmamış tüp gazın dolmayacağına emin olursunuz.

Süleyman Bey,
Dometic CombiCool RC 2200 EGP buzdolabının kullanım rehberinde alev sönünce gaz kesen tertibat (Almanca:Zündsicherung) ile ilgili bilgi bulamadığım için geçen hafta servisine mesaj gönderdim ve bilgi istedim. Mesaja cevap gelmeyince benzer buzdolabı satan bir başka firmayı telefonla aradım. Bu firma kendi üstten kapaklı buzdolaplarında böyle bir tertibatın olmadığını söyledi. Bugün Gezenbilir’de yazınızı görünce Dometic buzdolabı satan bir başka firmanın teknik servisini telefonla aradım. Görevli önce olması gerekir dedi ve araştırdı. Bütün kataloglara baktı ama olduğuna dair bir bilgi bulamadı. Bu tür üstten kapaklı buzdolabının kapalı yerlerde elektrikle kullanılmasını, çadır gibi yerlerde de gazla kullanılmasını tavsiye etti. Kapalı yerlerde gazla kullanılan önden kapaklı buzdolaplarında baca tertibatı var. Böylece duman dışarıya atılmış oluyor. Sizin aldığınız buzdolabının baca tertibatı varmı bilmiyorum. Buzdolabının alevi küçük ama gece karavan havalandırılmadığı için sorun olabilir.

Hızlı cevaplarınız için gerçekten teşekkür ederim.
Aygaz piknik tüpünün 30 milibar basınçlı olduğunu gördüm ve 50 millibarlık buzdolabıyla çalışmayacağını düşünmüştüm.
50 mbar olan dolap ile 30 mbar dolabın arasında 50 Euro fark var ama nedenini ve farkını çözemedim hala.
Bu arada Süleyman bey, dolaptan memnunsunuz sanırım ben de sipariş edeceğim. Özel değilse nereden nasıl sipariş ettiniz?
Çok teşekkürler

30 mbar gaz basıncı ile çalışan dolap ocağının 50 mbar lık tan tek farkı ocağın gaz çıkış deliği yani memesinin genişliğinin farklı olmasıdır.
50mbarlık memenin deliği 30 mbarlığa göre daha dardır.
Şayet 50 mbarlık ocaga 30 mbar basıncında gaz veren tüp takarsanız zaten gazın tüpten gelen basıncı az olduğundan birde meme deliği dar olduğundan böyle düzenlenmiş bir ocak istenilen kuvvette yanmaz kandil türü yanar gider.
Yok 30 mbarlık memesi olan ocağa 50 mbarlık gaz veren tüpü (yani dedanötörü) takarsanız hem gaz bol geldiğinden hemde meme deliği geniş olduğundan ocağınız deli gibi yanar bol bol gaz tüketir.
Peki ne yapalım? Teoride en kolayı memeyi değiştirmektir ama tabiki bulunursa.yenisini yani aradığımız basınçta olanını bulamadığımızı sayalım.
Şayet alev deli gibi gürül gürül yanıyorsa yani meme deliği olmasından geniş ise memenin içine deliğin olmasını istediğimiz çapta sağlam bir çivi tel veya dikiş iğnesi gibi bir şeyi yerleştiririz.(olması gereken çapı nasıl hesaplayacağız diye dert etmeyin birazcık küçültmek yeterli)
Şimdi geniş delikli memenin içine seçtiğimiz dikiş iğnesini soktuktan sonra ucu sivri irice yeni bir çiviyi meme deliğinin tam kenarına dayayıp çiviye çekişle hafif hafif vurup deliği içeriye doğru daraltırız.(Küçülen meme deliğinin tam daire olması dert değil.).Delik içindeki şablon niyetine koyduğumuz dikiş iğnesi daralan deliğin içinde bir kaç yerinden sıkışır gibi olunca meme deliğimizin çapıda yeteri kadar küçülmüş olur.Diliş iğnesi çıkartılıp ocak yakılıp kontrol edilir hala deli gibi yanıyorsa yukarıdaki işleme biraz daha devam edilir.
Şayet meme çapı küçük olduğu için ocak kandil gibi yanıyorsa vede uygun meme bulamadık ise bu sefer meme deliğini genişletmek gerek.
Meme sökülür ve meme deliğinden ucu ucuna geçmeyen saatçi tornavidası ile iç taraftan hafif hafif zorlayarak bir kaç dakika içinde delik genişletilmiş olur.
Aslında dedanatörlerin çalışma basıncını da değiştirmekle de ocak düzgün yanacak şekilde ayarlanabilir ama hem el becerisi hem titizlik hemde ustalık gerektirir bundan dolayı bu ayar işini anlatmayacağım.
Ararsanız hem 30 luk hemde 50 lik regülatör yani dedanatör bulabilirsiniz.

2002 yılından bu yana Avrupa Birliğinde yeni karavanlarda 30 mbar ile çalışan gaz cihazları kullanılıyor. Tüplerin üzerine takılan gas basınç regülatörlerinin de 30 mbar olması lazım. Ama piyasa da hala 50 mbar ile çalışan cihazlar ve gaz basınç regülatörleri bulunuyor. Yalnız 50 mbar‘la çalışan gaz regülatörlerini bulmak ilerdeki yıllarda sorun olabilir. Üç hafta önce karavanımda gaz sisteminin kontrolünü yaptırdım. Kontrolü yapan usta, gaz tesisatının 10 yıl önce yapıldığını, gaz tüpünün üzerindeki regülatörün ve ona bağlı 40 cm uzunluğundaki gaz hortumunun 10 yılda bir değişmesi gerektiğini söyledi. 50 mbar basıncında sadece bir regülatör çeşidi vardı kendisinde. Uzun vadede 30 mbar için karar vermekte fayda var.

Süleyman Bey,
Dometic CombiCool RC 2200 EGP buzdolabının kullanım rehberinde alev sönünce gaz kesen tertibat (Almanca:Zündsicherung) ile ilgili bilgi bulamadığım için geçen hafta servisine mesaj gönderdim ve bilgi istedim. Mesaja cevap gelmeyince benzer buzdolabı satan bir başka firmayı telefonla aradım. Bu firma kendi üstten kapaklı buzdolaplarında böyle bir tertibatın olmadığını söyledi. Bugün Gezenbilir’de yazınızı görünce Dometic buzdolabı satan bir başka firmanın teknik servisini telefonla aradım. Görevli önce olması gerekir dedi ve araştırdı. Bütün kataloglara baktı ama olduğuna dair bir bilgi bulamadı. Bu tür üstten kapaklı buzdolabının kapalı yerlerde elektrikle kullanılmasını, çadır gibi yerlerde de gazla kullanılmasını tavsiye etti. Kapalı yerlerde gazla kullanılan önden kapaklı buzdolaplarında baca tertibatı var. Böylece duman dışarıya atılmış oluyor. Sizin aldığınız buzdolabının baca tertibatı varmı bilmiyorum. Buzdolabının alevi küçük ama gece karavan havalandırılmadığı için sorun olabilir.
Hüseyin bey , ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim .
Gördüğüm kadarıyla , yanmış gaz çıkışı için boru ile baca sistemi kurulabilir gibi görünüyor .
Gaz emniyetini henüz test edemedim .
Ortam sıcaklığının 33 derece altı soğutma kabiliyetine sahip , suyu donduruyor , benim için yeterli olur .
220 ve gazla çalıştırdım , iyi çalışıyor , çakmakla henüz denemedim .
Ben amatör balıkçı olduğumdan , benim için 3 sistem buzdolabı tercihim çok iyi olacak kanaatindeyim .

Son düzenleme:

Dolabı tüp gaz ile 5 dakika kadar çalıştırın yani ocağın madeni kısımları ısınmış olsun; sonra gazı kapatmadan yani yanmaya devam ederken alevi üfleyerek veya bir şekilde söndürün,15-20 saniye bekleyin ki şayet gaz kesme sistemi varsa soğusun gazı kapasın bakın bakalım ocaktan gaz çıkışı var mı? fıslama yapıyor mu? veya sönmüş ocakta hiç bir düğmesine dokunmadan çakmakla yeniden yakmaya çalışın,ocak tekrar yanarsa gaz kesme sisteminin olmadığı kesinleşir,yanmazsa gaz kesme sisteminin var olduğu ve çalıştığına bir kerede emin olmayın bir kaç saat sonra yine deneyin aynı sonucu alırsanız o zaman gönlünüz rahat olsun derim.Böyle ise ocağın alevi her hangi bir sebeple sönse de ortama yanmamış tüp gazın dolmayacağına emin olursunuz.
Yönlendirmeniz için teşekkürler .
Dediğiniz şekilde test edeceğim, ayrıca gaz alarmı da bulunduracağım .
Gaz giriş vanasını biraz zor buldum ve ince diş vidalı olduğundan , teflon conta ile kaçırdı , ancak sıvı doğalgaz sızdırmazlık sürerek sızdırmayı önlüyebildim .

Hızlı cevaplarınız için gerçekten teşekkür ederim.
Aygaz piknik tüpünün 30 milibar basınçlı olduğunu gördüm ve 50 millibarlık buzdolabıyla çalışmayacağını düşünmüştüm.
50 mbar olan dolap ile 30 mbar dolabın arasında 50 Euro fark var ama nedenini ve farkını çözemedim hala.
Bu arada Süleyman bey, dolaptan memnunsunuz sanırım ben de sipariş edeceğim. Özel değilse nereden nasıl sipariş ettiniz?
Çok teşekkürler
Şu ana kadar iyi görünüyor , benim işimi rahat görür . Gümrük dahil 210 EURO civarı maloldu . 895 TL civarı .

AMAZON.DE türkçe web sitesin den sipariş verebilirsiniz . Kargo ücreti almıyorlar . Şu an gümrük dahil 200 euro civarı satılıyor . Herhangi bir kredi kartı ile alabilirsin . 6a95b8c1a58976be5ebbc582d80fddb0 6afa7e4603bd6bca57184cd3a5476a8b Be2ef7abfff59adb6508b8b7073c3f71 135d36f45bd8ec8e8379935b37ece65a

Süleyman bey harika bir inceleme olmuş çok teşekkürler. Az önce amazon.de sipariş verdim 183€ (713 TL) geldi her şey dahil. İnşallah gümrüğe takılıp uğraştırmaz.

Süleyman bey harika bir inceleme olmuş çok teşekkürler. Az önce amazon.de sipariş verdim 183€ (713 TL) geldi her şey dahil. İnşallah gümrüğe takılıp uğraştırmaz.
Fiyat düşük geldi , sitede kullanılmış ürünlerde var , sıfır fiyatı ise çok iyi fiyat , Türkiye girişinde gümrükte , e-mail ile sizden vekalet isterler o kadar .
Kapınıza kadar gelir .
Hayırlı olsun , şimdiden güle güle kullanın .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri