3 Sistem Buzdolapları

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 209
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 117,632

aslanahmet

Zirve
Mesajlar
3,266
Tepkime Puanı
36
Yer
İstanbul
Selam Arkadaşlar,
3 sistem buzdolapları katoloklarından gördüğüm kadarıyla çektiği enerji saatte 100W. Kampinglerde 220 V elektrik ile, yolda giderken 12V ile sorunsuz kullanılabiliyor. Ama yolda giderken dinlenmek için uzunca bir molla verdiniz diyelim; 100W enerji için yaşam aküsünden sürekli 8.4 Amper akım çekiyor. Bu akımla yaşam aküsü 10 saat bile dayanmaz. Molalarda bile LPG ile çalıştırmak gerekiyor gibi gözüküyor. Uyurken LPG ile buzdolabını çalıştırmak güvenlimi. Pilotun sönmesine karşı kendi güvenlik sistemleri varmı. 3 sistem buzdolabı kullanmış arkadaşlar bu konuda bilgi verirse mutlu olurum.
 

Etiketler
Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Üç sistem buzdolaplarında bazı dikkat edilmesi gereken noktaları yeniden özetleyelim dilerseniz.
*** Absorbe sistemi ile çalışan bu tip dolapların havalandırmaları önemlidir ve olabildiğince orijinal havalandırma ızgaraları kullanılmalıdır. Soğuk hava alt ızgaradan girmekte ve ısınan hava üst ızgaradan atılmaktadır. Bu havalandırmayı yazın çok sıcak günlerde iki adet 10X10 cm boyutlarında bilgisayar fanı ile termostat kullanarak ya da manuel anahtarla kumanda ederek güçlendirebilirsiniz.Bu fanlar alta içeri doğru, üste dışarı doğru üfleyecek şekilde monte edilirler.Bazen daha küçük boyutlu fanların ikisini de üste monte ederek kullanılmaktadır.
*** Gaz devresinde otomatik devre açıcı ve kesici ventil vardır.Ventil içeriden gaz açma düğmesine basılarak devre dışı bırakılır ve sistem ateşlenir. Isınan ventil devreyi açarak sürekli gaz çıkışı sağlanır ve dolap çalışmaya başlar.Pilot alevi söndüğünde ventil de soğuyup gaz devresini keser.Böylelikle güvenlik sağlanmış olur.Tüpünüz 1-2 kg.a düştüğünde gaz devresindeki ilk ateşlemelerde geç ateşleme gibi güçlüklerle karşılaşmanız olasıdır.
*** 12 V. yolda giderken kullanılır. Yaşam akünüz iki - üç saat civarındaki duraklamalardan etkilenmez. Uzun süreli duraklamalarda gaz devresine geçmeniz tavsiye olunur.
*** 220 V. dışarıdan elektrik alınca kullanılır.
*** Üç sistem dolapların çalışabilmesi için izin verilen eğim derecesinnden fazla eğimli ortamlarda randımanı düşebilir ve çalışmayabilir.Bu trim derecesi genelde 6 derece olarak belirlenmiştir.Bu nedenle karavanınızı park ettiğiniz zamanlarda mutlaka aracınızın terazisinin düz olmasını sağlayınız.
*** Dolabın kapağını bir dakikadan fazla uzun süre açık tutmayınız. İçeri sıcak veya ılık şeyler koymayınız. Dolapların tam kapasite ile soğutması için dış ısıya bağlı olarak beş altı saat bazen daha fazla süreye ihtiyaç duyulur.Bu nedenle gerekirse bir gece önceden çalıştırarak ön soğutmayı yapınız. İlk seferinde buzluğa evde dondurulmuş hazır buzluk ve soğuk su koyunuz.
*** Tüp bitene kadar çalışabilir. Yorulma, ısınma gibi sorunlar yaşamazsınız.Havalandırma ve baca çıkışının usulüne uygun yapılması dolabın çalışmasından çok soğutma randımanı ile ilgilidir.Baca çıkışının senede bir içinin temizlenmesinde yarar görülüyor. Bir nevi harbi ile namlu temizliği gibi yapılıyor.
Pilot alevinin koku yapmamasına dikkat etmek gerekir. Alev boyunun ve mavi renginin önemi var. Bu hususta bir bilenin ayarlamasında yarar var. (yetkili servis tercih edilmelidir).
Bu dolaplar özellikle motokaravancıların özgürce gezebilmelerini sağlayan değerli ama kullanımı belirli şartlara bağlı dolaplardır.

Selamlarımla,

RÜZGAR
 

Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Teşekkürler Sayın Rüzgar,
Anladığım kadarıyla evlerdeki şofbenlerdeki güvenlik sistemine benzer bir sistem var. Bir de 3 sistem buzdolapları terazisinde olmayınca çalışmıyor diyorlar. Doğrumu?
 

Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Teşekkürler sn."aslanahmet".
Dolabın eğimi ile ilgili bilgileri bütünlüğünün sağlanması amacı ile metne ekledim.


Not :İkinci sorunuzuda aynı gerekçe ile metne ekledim.


RÜZGAR
 

Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Sonuç olarak bunlardan anlıyorum ki; havalandırması düzgün yapılmış araçta, 3 sistem buzdolabı çalışırken gönül rahatlığı ile uyunabilir. Araç uzun süre park halinde terk edilebilir (mesela 1-2 günlük süre). Yanılıyormuyum?
 Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Merhaba benim dolab gazla calisiyor. AMa bir servis varsa goturup bakimini ve temizligini yaptirmak istiyorum. Var mi bildiginiz bir yer? Sevgiler
 

Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Elektrolux yetkili servisi - Uzman Teknik- Timur bey.
0212 3231294-0532 4314967
İstinye yokuşundan inerken sol tarafta kalan mahallede. Aradığınızda size yerini tarif edecektir.
Çok iyi bir ustadır. Arkadaşlarımı o na yönlendiriyorum.
Kolay gelsin,

RÜZGAR
 

Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Tesekkurler. Bana uzak ama bir ara vakit bulursam giderim.
 

Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Sayın Rüzgarın başka bir başlık altında yazdığı mesajı konuyla ilgisinden dolayı buraya eklemek istedim.


RÜZGAR' Alıntı:
Üç sistem dolaplara ek bilgiler.

Üç sistem buzdolaplarının arka bölümünün hiç bir şekilde içerisi ile hava ilintisinin olmamasına özen gösterilmelidir.Dolabın çevresi bir şekilde izole edilmelidir. Bu işlem dolabın ara sıra bakım için yerinden çıkarılma olasıllığı göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Arka havalandırmaların biri en üstte diğeri en altta olmak üzere mutlaka iki adet ve dolabın eni kadar olmalıdır. (İdeal ölçü 45X15 cm ) . LPG devresinde yanan alevin rengi mavi olmalı ve ucunda sarı renk görülmemelidir.
Faydalı olması dileğimle,

RÜZGAR
 

Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

3 Sistem Buzdolabı konusundaki
Teknik servis bilgileri ile izolasyonla ilgili ek bilgileri yukarıdaki ana metne eklemek bütünlüğü sağlamak açısından yararlı olacak sanırım.
Ben yapamıyorum ama sanırım moderatörümüzün bu olanağı vardır.
Selamlar,

RÜZGAR
 Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

3 sistem buzdolapları ile ilgili ek bilgilere bu topikten de ulaşabilirsiniz.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=19528.0
 

Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

benim t2 busımda 3 sistem kleo buz dolabı var dolabın arkası ic ısıyla karışıyordu kapalı degildi bunu izole etmem gerektigini ögrendim.bunun dışında dolabımı gazla calıştırabilmem icin tüpe bir regülatör takmam gerekiyormuş sanırım tüp direkt t cıkışı ile birisi ocagıma birisi dolaba gidiyor ve tüple hic calıştırmadım nasıl yapmam gerektigini ve regülatöre gercekten ihtiyacım varmı varsa onu nereden bulabilirim bana yardım edebilirmisiniz....
 

Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Regülatör bildiğiniz tüp dedantörüdür. Kullandığınız tüpe uygun bir dedantör bağlıyarak kullanabilirsiniz. Ülkemizde kullanılan basınç 30mBar'dır, yani 300mmss olarak da ifade edilir. Zaten aracınızda tüp varsa üzerindeki dedantörün basıncına bakıp bir T çıkışıyla da kullanabilirsiniz.
 

Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

http://www.sahibinden.com/12-24_volt_karavan_buzdolabi-70WQQaXQQ13577697WQQpXQQdisplayitem

Şöyle bir ilan var sahibinden.com da...
12/24 V buzdolabı...
Fiyat/performans açısından nasıldır acaba?
 
Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Tüm araştırmalarım karavanda en iyi soğutma performansının danfoss kompresörlü ile alınacağı yönünde. Çok iyi marka 3 sistemler nasıldır bilemem. Peki normal 220V kompresörlü buzdolapları inverterle çalıştırıldığında büyük bir elektrik tüketimi farkı oluşur mu? Buzdolabı konusu daha çok uzar bence.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,222
Mesajlar
1,515,197
Kayıtlı Üye Sayımız
171,857
Kaydolan Son Üyemiz
PatsyFaulk

Çevrimiçi üyeler

SON KONULARGeri
Üst