4.7vs 2.7 - Arada Kaldım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ilkeroo Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,344

ilkeroo

Bölüşerek tok oluruz, Bölünerek yok oluruz !!
Yer
İstanbul
Web
www.generalmarine.eu
arkadaşlar merhaba ,

ben bir jip almak niyetindeyim , amacım off road değil ama .. prestijli ve keyifli olsun diye alacağım. ve her gün bineceğim
sorun da burada başlıyor.. ayda 2000 km yol yapıyorum sabit.. dolayısı ile yakıt beni korkutuyor,
lpg liler 45-50 kuruş , 2.7 ler de 60 kuruşa kadar çıkar diyorlar,

doğru mudur bu ?
sizlerin tavsiyesi ne olur ?

Etiketler
Ynt: 4.7vs 2.7 - Arada Kaldım

Forumda yakıt ile alakalı bilgiler içeren konular var,oradaki bilgiler doğru. 4.7 her zaman daha iyidir bu arada.

slmlar kardeşim bende 2,7 var memnunum bi sıkıntı yok ama bakımları biraz bahalı 4,7 ye göre ama yakıt diyosan benim araç şehir içi sakin kunlanımda 0,40 0,50 krş yakıyo ama akrasif kulanımda 0,70 gördüm 4,7 aynıdır dahminim ama eger çok km yapıyosan seni üzer küçükbi matematik 2000*0,50:1000 tl gibi rakam cıkar ama konfor rahat zevk diyosan o ayrı ayrıca 10000 kmde bi bakımı var yaklasık 600 tl gibi rakam yani senede 1200 tl o yapar 13200 tl ortama en düşük masrafı olur bunun sana
AMA YİNEDE Bİ AL BİN HERTÜRLÜ ÖNERİİM ÇOK GÜZEL VE SÜRÜŞÜ ZEVLİ Bİ ARABA Bİ BİNDİNMİ BAŞKA ARABAYA BİRAZ SIKINTILI BİNERSİN

Bu konuda güncel bilgi verebilecek üye var mı? Bu iki versiyonun sahip olma maliyetleri neredeyse aynı, kullanım, sorunsuzluk, keyif ve işletme maliyeti açısından değerlendirilir hangisi tercih edilmeli?

2000 model WJ 4.7 sahibiyim. Her kargaya yavrusu şahin görünür ama eğer 4.7 alacaksanız iyi düşünün.Zira sonrasında alacağınız hiç bir araç size aynı ayrıcalığı hissettiremiyecek.
15 yaşındaki aracım standart donanımıyla 2015 model bir aracın her türlü konforunu sunuyor.Arazi şartlarında (offroad'tan bahsetmiyorum),aynı şekilde en yalın haliyle beklentilere fazlasıyla cevap veriyor.
Şehirde beyefendi,arazide züppe.
Ben yaklaşık bir yıldır aracıma sahibim.Rutin bakımları (yağ,filtre vs) dışında ek bir masrafım olmadı.
Hoş ben aracı aldığımda 140000km'de ve hiç lpg uygulanmamıştı.
2.7'de kullandım. Ama yok,4.7 başka bir dünya...

eski sahibi iyi baktıysa 2.7 de alınabilir. tabiki bakım maliyetleri yüksek olacaktır. ancak bakımsız ise kesinlikle dizel alınmamalı. 4.7 ile şehir içinde yol yapacaksanız tüpsüz çekilmez çünkü durkalk trafikte tüketimi yükseliyor.

Bende 2000 model 4,7 sahibi olarak iyiki almışım bu aracı diyorum..
Güncel yakıt değerim 0,48krş Fethiye şehiriçi ve dipgazla kullanma sonucum.O v8 sesını duymak için gaza daha az basabilsem degerler daha da düşecek..
Güç ve tork istiyorsanız 4,7 bence...
Test etme ımkanınz varsa önce 2,7 yi deneyın çünkü 4,7 yi denedıkten sonra 2,7 ye denemek istemıyebılırsınız :smiley:

Merhaba, ben de aynı dertten muzdarip durumdayım. Hobi amaçlı alacağım ve 2.7 lere yaklaşık 2 aydır bakıyorum. Bir tane bile oynanmamış, ellenmemiş, kilometresi düşürülmemiş araç bulamadım. Yani ilgili sitede 120 tane ilan var ama mutlaka bir sorunu var. hatta bir tane araç var bağcılar tarafında 34 gibi bir rakam istiyorlar, km si 140 bin civarında, araç pert olmuş ama nasıl yaptılarsa görünmüyor sistemde. ben aracın ruhsat resmini farklı bir galericiye gönderdim. araç büyük ihtimalle pert, şu anda görünmüyor, sen üzerine aldığında pert kaydı çıkacak dedi. ne demek anlamadım. bayandan çok temiz bir araca bakıyorum, aracın 2000 tl masrafı var diyor, nedir diyorum masrafı anlatmıyor. acil satılık diye ilan girmiş, aracın masrafını söylemiyor. km si ile oynanmış araç 220 bin km de görünüyor, 240 binde muayeneye girmiş 2 yıl önce. başka bir araç var arkadaş kazasız diyor, 11 adet kaza görünüyor, bazıları devrilme, bu adam araç çok temiz, sorunsuz diyor, km ile oynanmış tabi ki bir türkiye klasiği olarak. özetle aradığım çok temiz olması yada düşük km olması değil bu rakamlara, yada bu yaştaki arabaların yıpranmış olmasını anlıyorum ama geçmişini bilmediğim kapalı kutu bir işe de girmek istemiyorum. o nedenle şimdi 4.7 lere daha sıcak bakmaya başladım.

bütçe olarak 50 bin tl nin üzerine çıkılırsa bir kaç tane araç bulunabiliyor ama evin 3. aracına da bu rakamlara çıkmak istemiyorum, 40 bini geçmeyecek bir araç bakıyorum. Lpg li araç almak istemiyorum ama sitedeki herkes güç, performans, sorunsuzluk gibi nedenlerle bu araçları öneriyor.

özetle uzun süre kullanmak üzere gc 4.7 mi, yoksa 2.7 crd temiz aramaya devam mı? Yoksa hiç kasmayıp lincon navigator alıp bu defteri kapatmalı mıyım?

Hobi amaçlı derken? Ortalama arazi şartlarında sizi tatmin etmesi midir kıssas? Yoksa ufak tefek sağı-soluyla uğraşıp mekanik,teknik meşguliyet mi beklentiniz.
Mevcutta zaten 2 aracınız varmış. O zaman tamamen arazi kullanımı için birşey aradığınızı düşünüyorum.
Yani sadece 4x4 olmasıysa kıssas, muadil markalarda çok araç var. Suziki ilk aklıma gelen.Ama 2,7/4,7 bunlar bile kendi içinde farklılıklar gösterirken siz navigator'den bahsedip başka bir segmente geçiyorsunuz.Navigator evet süpermarket alışverişleri için güzel bir araç.Alınca hangi defter kapanıyor merak ettim doğrusu.
Hobinin dibini defender ile yaşayabilirsiniz mesela. Uzun soluklu konforu kullanım içinse 4.7 WJ derim. Hele lpg düşünmüyorsanız tadından yenmez. (Fabrika verisi az biraz dur kalkta 100km/22-23 litre benzin tüketimini gene de hatırlatayım)

eğer amaç sadece 4x4 kullanımı ise vitara vs alıp modlamak lazım. 4.7 ile vs ile uğraşmaya zaten gerek olmaz.

WJ günlük kullanılabilecek çok konforlu, çok sessiz ama tipik amerikan özelliklerinde kolay dönmeyen ve çok harcayan bir araçtır.

navigator full size bir araç olup, çok tüketen 3 tona yakın ağırlıkta, az sayıda bulunabilecek, parçası pahalı bir araçtır.

Kindjal' Alıntı:
Hobi amaçlı derken? Ortalama arazi şartlarında sizi tatmin etmesi midir kıssas? Yoksa ufak tefek sağı-soluyla uğraşıp mekanik,teknik meşguliyet mi beklentiniz.
Mevcutta zaten 2 aracınız varmış. O zaman tamamen arazi kullanımı için birşey aradığınızı düşünüyorum.
Yani sadece 4x4 olmasıysa kıssas, muadil markalarda çok araç var. Suziki ilk aklıma gelen.Ama 2,7/4,7 bunlar bile kendi içinde farklılıklar gösterirken siz navigator'den bahsedip başka bir segmente geçiyorsunuz.Navigator evet süpermarket alışverişleri için güzel bir araç.Alınca hangi defter kapanıyor merak ettim doğrusu.
Hobinin dibini defender ile yaşayabilirsiniz mesela. Uzun soluklu konforu kullanım içinse 4.7 WJ derim. Hele lpg düşünmüyorsanız tadından yenmez. (Fabrika verisi az biraz dur kalkta 100km/22-23 litre benzin tüketimini gene de hatırlatayım)

Cevap için teşekkür ederim. Şu sıralar forum biraz sakin, araç konusunda farklı başlıklarda yardım istedim ama cevap alamadım maalesef. Belki de değerli üyeleri tetikleyecek soruları soramadım bilemiyorum.

Mekanik yada diğer konularsa uğraşmak istemiyorum, bu konularda bilgim olmadığı gibi çok becerikli de sayılmam. Kır gezileri, karda kışta güvenli, konforlu bir araç arıyorum. Kartepe, sülüklü göl, abant gibi yerlere bu araçla gidiyor olacağım. Zaman zaman dedeağaç gibi uzun yol gezilerini de bu araçla yapıyor olacağım. Şu aşamada offroad düşünmğyorum, ilerde ne olur bilemiyorum. Benim için minimum sorun, maksimum keyif önemli. Yani yolda bırakmasın, güvenli olsun, biraz da performanslı olsun yeter. Haftada 1 yada 2 gün kullanacağım. Suzuki gibi araçlar beni heyecanlandırmıyor. Aldığım aracı satmayı düşünmüyorum. 20 yıl sonra da garajımda dursun gibi bir düşünce var ama ilerde düşüncem değişir mi bilmiyorum. Satmayı düşünmediğim için de navigator alırsam benim 4X4 defterini kapatırım diye yazdım. Yani satmak için almayacağım için ilerde değiştiririm diye de düşünmüyorum şimdilik. Vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkür ederim

KLL' Alıntı:
eğer amaç sadece 4x4 kullanımı ise vitara vs alıp modlamak lazım. 4.7 ile vs ile uğraşmaya zaten gerek olmaz.

WJ günlük kullanılabilecek çok konforlu, çok sessiz ama tipik amerikan özelliklerinde kolay dönmeyen ve çok harcayan bir araçtır.

navigator full size bir araç olup, çok tüketen 3 tona yakın ağırlıkta, az sayıda bulunabilecek, parçası pahalı bir araçtır.

Teşekkür ederim cevap için, yukarıda da yazdım, bu sıralar sorulara pek cevap veren olmuyor. Arazi yada offroad için düşünüyorum. O yüzden çok büyük bir modifikasyon yapmayacağım. Belki 2 inch yükseltme olabilir. Onun haricinde standart kullancağım. Disco II ve GC arasında kaldım. Mitsubishi 3.2 Did leri de beğeniyorum ama fiyatları yüksek. Navigator çok uzun süredir beğendiğim bir araç ama yaygın olmaması beni düşündürüyor. Zaten tamirat vs çok anlayan biri değilim, sıkıntı çıkarırsa uğraşacak zamanım da yok. O nedenle minimum sorun ile keyifli kullanacağım bir araç bakıyorum. LPG li istememe sebebim de extra teferruat extra sorun çıkaracak diye düşünmemden kaynaklanıyor. 2.7 mercedes motor artı şanzıman iyi bir kombinasyon ve sorunsuz diye okuyorum. Bazen nedeni bilinemeyen motor ikaz lambası yanıyormuş ama sanıyorum bu sorunu çözdüler. Yine farklı bir öneriniz varsa da değerlendirebilirim.

4.7 ler daha temiz olduğu için bakmaya başladım. Şu anda 4.7 yıllık vergisi ne kadar biliyor musunuz?

ortalama bir araç alacaksanız bence KJ liberty/cherokee alabilirsiniz. epey sorunsuz ve wj lere göre daha az yıpranmış araçlardır. ayrıca kabin güvenliği epey iyidir. zamanıdna 4 yıldız almıştı.

Vergi model yılına göre değişkenlik gösterir.
2000 model WJ'nin kasko bedeli ve MTV oranlamasındaki durum 5%'i geçtiğinden bir alt motor dilimden vergilendiriliyor.
500 TL civarında Temmuz ayı ödemesi çıkar.

Merhaba, araç alacağım diye aylardır forumu takip ediyorum, şimdi araç alma noktasına geldim ve kimse tek yorum yapmıyor.

ben hobi amaçlı alacağım, evde 2 araç var 2014 model dizel otomatik. gc 1999-2004 arası üretilen wj kasa gençlik hayalim. aynı şekilde disco II de öyle. araç bakarken defender ile başladım, konforsuz olması beni alternatif aramaya yöneltti, çift kabinlerden subaru forester da dahil bir çok modele baktım. lincoln navigator ve isuzu d-max lerin üzerinde durdum.

parasına bakmayacak olsam alacağım tek arac toyota lc olurdu. ama şimdi 40.000 tl bütçeyi aşmak istemiyorum. bu aracı ilk aldığımda da bakım için 3-4 bin tl harcayacağım için rakam zaten 43-44 lere gelecek. bu durumda en mantıklı seçenek gc 2.7 oluyor. bu bütçelere 2004 model GC alabilirken 2000 model disco alabiliyorum. yeni araç yeni araçtır, bir de uzun yolda diğerlerine göre daha konforlu olduğunu okuyorum. bu benim için önemli, çünkü zaman zaman istanbul-izmir, istanbul-antalya, istanbul-yunanistan yapabilirim. bu durumda aracın beni çok yormaması lazım.

dizel tercih ediyorum çünkü lpg kullanmak istemiyorum. tehlikeli bulduğum için değil aksine oldukça güvenli olduğunu biliyorum ama lpg ayarı bilmem ne ile uğraşmak istemiyorum. yine mitsubishi 3.2 did leri çok beğeniyorum ama yaygın olmaması beni düşündürüyor. discoların daha çok tutuluyor olması sanıyorum gerek aksesuara çok daha müsait olması, gerek standart donanımı ile kullanılabilmesi, gerekse beklentiler arttıkça offroad donanımı ile kullanılabiliyor olması diye düşünüyorum. 10 farklı GC 2.7 ye baktım. henüz istediğim gibi bir araç bulamadım, ya km ile oynanmış, ya aracın evrakarı ile oynanmış, ya motorunu değiştirmişler, vs. vs. aramaya devam.

temiz WJ gc si olan adam genelde satmaz. yada benim gibi gıcık olduğu için sürekli başka araba alıp toparlar tam binilecek ayara gelince de satar. :smiley: 40 yılda bir yani.

KJ lere bakın derim. hobi amaçlı en iyi araç onlar. ben ZJ WJ KJ ve WK deneyimine sahibim. bunların içinde hala en sevdiğim araç ortalamada KJ. çünkü topaç gibi. araziye de gider uzun yola da gider. tamiri kolay. mümkünse dizel olsun. şanzumanı daha iyi. eksileri ise dar iç hacimdir. dizel olanı ise biraz sesli çalışır. hemde ucuz! 2004 sonrasının şekli de daha yakışıklı ama vergisi yüksek tabi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR