4x4 Çekiş Sistemleri İle Alakalı Sık Sorulan Sorular

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 82
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 159,829
Ynt: 4x4 Çekiş Sistemleri İle Alakalı Sık Sorulan Sorular

pekala arkadaslar 4h de calısmayıp 4L de calısan bir bir 4x4 vitaraya ne önerirsiniz.

Etiketler

Bizim wj lerde de araç 60 km hızdan sonra 2 çekere düşüyor...

Wj ler sürekli 4 çeker...

Birde sorum var anlamadıgım araç 3-5 km hızda iken aracı 4 low konumuna almak nasıl oluyor?

Ben gerektıgınde aracı durdurarak alıyorum sakıncası varmı?

Şimdiden teşekkürler...

bende de daihatsu rocky var bu araç giderken hız yavaşda olsa hızlıda olsam 4 çekere alırken vitesten cartt diye se3s yapıyor sebebi sekromeçlerdenmi neden yapar

WJ lerin hepsinde quadrodrive mevcut mu?

huseyin brc' Alıntı:
Bizim wj lerde de araç 60 km hızdan sonra 2 çekere düşüyor...

Wj ler sürekli 4 çeker...

Birde sorum var anlamadıgım araç 3-5 km hızda iken aracı 4 low konumuna almak nasıl oluyor?

Ben gerektıgınde aracı durdurarak alıyorum sakıncası varmı?

Şimdiden teşekkürler...

dundaralp' Alıntı:
Cahilliğimden soruyorum..Blazer aracım var daha önce forester vardı sürekli dört çeker olması bana güven veriyordu.Blazer da ise 2H, 4H ve 4L seçenekleri mevcut. Otobanda gideceğim zaman 4H da kullansam bana sorun açar mı ? Dediklerinizden zarar vereceğini anladım ama daha açıklayıcı bilgi verirseniz sevinirim.

Eski aracınızdan kullanıyorum ve çekişinden memnunum, gerçeten virajlarda, mıcırlı yollarda da güven veriyor. Parttime bir araç alırsam bu güveni bulamayacağımdan endişe ediyorum.

Ayrıca parttime 4x4'lerin kullanımı için uygun şartlar var mı diye ekstra önem gerekiyor anladığım kadarıyla.

@Arslan67,
Subaru AWD'ler devamlı 4x4, hız ne olursa olsun.

öncelikle kolay gelsin arkadaşlar
Ben daha yeni bi 4x4 sahibi oldum.Dolayısıyla vitesler hakkında bir şey bilmiyorum siteden okuduğum kadarıyla norma giderken vites 2h de kalacak ağır arazi şartlarında 4l birazdaha hafif yerlerde 4h olacak doğrumu?
birde sormak istediğim şu şimdi
1- arazi vitesine alırken aracı durduracakmıyız?
2- arazi vitesine alırken normal vites boştamı olacak yaksa olması gereken bir değer varmı?
3- arazi vitesine taktıktan sonra hemen hareket ediyormuyuz?Bazıları 10m kadar geri geri git diyor.
4- arazi vitesine aldıktan sonra hareket edeceğimiz zaman normal vitesin konumu ne olması gerekiyor(boş-1-2 vs)
5-arazi vitesinden çıkacağımız zaman yine yaptığımız işleme göre mi hareket edeceğiz
6-arazi vitesine illa arazidemi almamız gerekiyor dik bir asfalt yokuşu çıkarkende alabilirmiyiz?
7- eğer arazi vitesine aldıktan sonra biraz geri geri gitmemiz gerekiyorsa ve şehir trafiğinde isek bu nasıl olacak(Çünkü arkamızda araç olacağı için 5-10 m gitmemiz mümkün değil)

yardım bilgileriniz için şimdiden teşekkürler
bu arada aracım 97 frontera A 2.2i

1- Bu durum aracın marka ve modeline göre değişir ancak bir genelleme yapacak olursak yeni nesil araçlarda düşük hızlarda arazi vitesine geçirilebilrken eski nesil araçlarda mutlaka durmak gerekir.
2- Durup da geçirilen araçlarda boşta olması kolaylıktır ama ayak debriyaja basılı olacağından çok da farketmez.
3- 10 mt geri gitme yine bazı araçlar için ffakat arazi vitesine takınca değila arazi vitesinden çıkarınca yapılan bir işlem, araziden normale geçince geri gidilir. Arazi vitesine geçilince direk yürünür.
4- 1. vitesle kalkılır
5- bkz. cvp 3
6- bkz. cvp 5

eyvallah sağolasın öğrendiğim iyi oldu

bizde land rover 2,5 dizel defender var. H ve L modunda calısıyor ama diff lock calışıp calışmadığını nasıl anlarız? buzda ve camurda yokus cıkarken ön iki teker patinaj cekiyo bazen bi ön teker patinaj cekiyo arka tekerler patinaj cekmiyo H+diff lock a taktım yine aynı sey oluyo bunun ne arızası vardır tahmini bide millet dalga geciyo bu dört ceker değil falan diye iyice sinirim bozuluyo lütfen bilen biri yardımcı olsun...:(

Diferansiyel kilidi arkada var ise iki arka tekerin
önde var se iki ön tekerin birlikte ve aynı devirde dönmesini sağlar. Böylece bir tarafı kaygan zeminde olan araç kuru zemindeki teker sayesinde batmaz.
Ancak kilitsiz bir araçta bir taraf kaygan zeminde diğer taraf kuruda iken kaygan zemindeki tarafın boşa dönmesi yüzünden kurudaki taraf dönmez dolayısı ile araç batar.
Ancak hem ön hem arkada kilit osa bile kilit olsa dahi zemin çok kaygan mesela buzlu ve yol rampa ise uygun olmayan yüksek devir nedeni ile araç yine de dört teker birden patinaj çekebilir bu normaldir.
Kilidin arızalı olup olmadığını anlamanız için kilit arkada ise arkanın
önde ise önün
veya hem önde ise hem önün hem arkanın
bir tarafını kaygan bir tarafını kuru olacak şekilde araca gaz verin kilitli olan tekerler birlikte dönüyorsa kilit sağlam
eğer kaygan zemindeki teker patinaj çekip kurudaki teker de olduğu gibi duruyorsa kilti yok veya arızalıdır.
Ama eğer bahsettiğiniz kilit orta diferansiyel kilidi denilen ve motordan gelen gücü ön ve arka tekerlere eşit dağıtan sistem ise yazdıklarımı boşverin o sistemin zaten direk patinajla alakası yok.

bizimki orta diferansiyel kiliti.... orta diferansileyi kilite taktığım zaman ön tekerler patinaj yapıyo arka iki teker hiç dömüyo.buzda arka tekerlere zincir taktık ön tekerler patinaj cekiyo arka tekerler dönmüyo araç hareket etmiyo bunun nedeni ne olabilir arızası nedir kaç paraya yaptırılabilir?...

Arkadaşlar bana Jeep arazi şanzımanı lazım.95 model kare kasa.Modeli 242J .Yardımlarınızı bekliyorum.Maraş'tan bulması zor oluyor.

merhaba arkadaşlar emaneten kıa sorento 4x4 araç kullanıyorum. gece galıba aracı arazı sisteminde unuttum. ve bu gün aracı 4x2 sistemine bir türlü alamoyorum ve sürekli 4wd lock ışığı yanıyor.ne yapmam gerekiyor birde 4x4 ışığı yanmıyor ama araç 40km hızın üstünede çıkmıyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.