750 Altı Çekme Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezgin adam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,337

gezgin adam

Ana Kamp
İyi günler gezen bilir dostlar,Avrupa 1999 model 750 altı çekme karavan satın almaya karar verdim.Satış ruhsat üzerinden olmadığı için ,nasıl bir sözleşme ile karavanı satın almamı tavsiye edersiniz,Bu konu 750 altı ve avrupa imalat olunca ucu acık net olmayan konu halinde.

Etiketler
Ruhsatsız, faturasız olduğu için aidiyeti yasal olarak belirli olmadığı için yapacağınız her sözleşme helvacı kağıdı usulü olacaktır. Bununla birlikte geçerli bir tip onay belgesi de yoksa trafikte bulunması yasal olmayacaktır. Olası bir kazaya karışmanız durumunda haklı bile olsanız haksız duruma düşersiniz. Yürüyecek bir karavan olarak düşünüyorsanız yani karavanımla gezer kafamın istediği yerde kalırım diyorsanız bu şekilde bir karavan almaktansa belgeli ve ruhsatlı bir karavan almanızı öneririm.

Alırım bir yere çekerim, kulube gibi kullanırım, yani karavanı yatırırım derseniz bu problemler o kadar önemli olmaz. Ancak alırken sahiplik kanıtından çok eski sahibinin satın almanızdan önceki tarihlerdeki tüm sorumluluğu kabul ettiği belirtilmeli ki geçmişe yönelik çalıntı, suça karışma vs. durumları bertaraf edilebilsin.

@gezgin adam

pasolvon'un belirttiği gibi O1 belgesi ve faturası ile noterden satış yapmanız en sağlıklı yoldur. Noter'den satış değerli eşya kategorisinde olur. Araç satışlarına göre noter masrafı ortalama 2 kat fazladır. Geçmişte ayak üstü konuşmuştum Noter ile. Ortalama 50.000 TL lik satış için 500-600 TL bir rakamdan bahsetmişti. Ama güncelliğini teyit edersiniz.

Ruhsat gerektirmeyen karavanlarda, iki şahit ile ve alıcı ile satıcının imzası bulunan satış sözleşmeleri hukuken geçerli evraktır. Noterden satışa gerek yok. Eski karavanımı (Güney Maxi) bu şekilde sattım. Boşuna para ödemeyin.

Burada dikkat edilecek nokta, satıcının karavanın sahibi olduğunu belgeleyebilmesidir.

Ben Güney Karavan'ın bana kestiği fatura ve O1 belgesine sözleşmede atıfta bulunarak ve belgeleri sözleşme ekinde vererek karavanı teslim ettim.

@udisa

Keskin konuşma bana göre anlamsız. Eski bir sigortacı olarak bu tür sözleşmelerin geçerliliği her zaman sorgulanır, olduğunu söyleyebilirim.

Noterden satış sigortasal anlamda da kendinizi güvence altına almanızı sağlar. Ben noteri öneriyorum...

öneri ve bilgiler için teşekkürler,sitede 750 altı karavan satışınla ilgili yazılar okumuştum.yasal olarak belirli olmadığı için güncel uygulama var mı diye bilgi almak istedim,sonradan o1 belgesi alan arkadaşlar olduğu duydum

Bende 640kg çekme Karavan aldım kendi aramızda sözleşme yaptık 1 yıldır kullanıyorum polis çeki demirine yasalmı diye bakıyor karavanın ağırlığını soruyor etiketinde gösteriyorum sorun olmuyor
Tip onay belgesi 97 model karavanda olmaz 2008 de çıktı
750kg altı ruhsat istemiyor ruhsatı olmayan karavana noterden satış olmaz ille olucaksa 750kg üzeri alıp satış alır her yıl muayeneye girip be ehliyele kullanılabilir

@tr100a

750 kg altı noterden satış olmaz diye birşey yok. Noterden her türlü eşyanın satışı olur.

Burada olur olmaz değil, en güvenli ve sıkıntısız yolu konuşuyoruz. Aranızda sözleşme yaptınız, karavanı aldınız sıkıntı yok. Ama geldi birisi arkadan çarptı. Trafik tutanağı tuttunuz romörk diye. O sözleşmeyi gönderdiniz, yüksek ihtimal sigorta ruhsatı olmadığı için (Sizin adınıza kanıt olması açısından) resmi geçerliliği olan noter belgesi isteyecek. Yani çok yüksek ihtimal sıkıntı yaratır.

Ben bundan bahsediyorum...

@tr100a

750 kg altı noterden satış olmaz diye birşey yok. Noterden her türlü eşyanın satışı olur.

Burada olur olmaz değil, en güvenli ve sıkıntısız yolu konuşuyoruz. Aranızda sözleşme yaptınız, karavanı aldınız sıkıntı yok. Ama geldi birisi arkadan çarptı. Trafik tutanağı tuttunuz romörk diye. O sözleşmeyi gönderdiniz, yüksek ihtimal sigorta ruhsatı olmadığı için (Sizin adınıza kanıt olması açısından) resmi geçerliliği olan noter belgesi isteyecek. Yani çok yüksek ihtimal sıkıntı yaratır.

Ben bundan bahsediyorum...
Bu konuda bilgim yok, edinemedim bir yerde yazmıyorda ama ufak kazalarda trafik sigortası çok yüksek çıkıyor bu yüzden kendi aramızda anlaşmak en iyisi

@tr100a

Şans işte... Kötü vurdu ve çok hasar var karavanda, sigortayı kullanmanız gerekiyor diyelim. Ya da, kaskoya aksesuar işlettiniz ve kaygan yolda karavan kontrolden çıktı ve ciddi kaza yaptınız... 50.000 TL ye aldığınız gözünüz gibi baktığınız karavanı kasko dediğim şekilde ben karşılamam dedi...

Bir yerde yazmasının önemi yok. Ben eski bir sigortacı olarak durumun riskinden bahsediyorum size...

Anlaşılan 750 kg altı ruhsatsız karavan satışı ucu açık bir konu,2008 den önceki karavan için tip onay belgesi istenmiyebilir.yurt dışı çıkışında sorun olurmu,bir arkadaş belgesiz sık sık yunanistana gittiğini söyledı gümrükte hiç sorun yaşamadığını belirti

İki muameleci ve bir memur arkadaşa tip onayı sordum 2008 öncesinde tip onay olmayan binlerce ticari römork, Karavan, var hepsini bağlayalımmı olurmu öyle şey ve sigorta para vermemek için her şeyi yapıyor zaten dediler

@tr100a

Şuanda Tip onay ve O1 yani 750 kg ile ilgili mevzuat hükümleri uygulanmıyor, burada size katılıyorum. Vergisel anlamda çok bir kayıp olmadığı için (Sadece ruhsat işlemleri) Devletimiz çok üzerine gitmiyor. Ancak Avrupa Birliği standartları net ve katı. Avrupa Birliğine girişimiz kesin değil ama özellikle Gümrük Birliği uygulamaları ve vizesiz seyahat için Türkiye AB uyum yasalarını uygulamak zorunda.

Dolayısıyla sıra Karavanlara geldiğinde de bu yasalar uygulanır, karavanlar trafikten men edilir, tartıya çekilir ve cezalarda kesilir. Neleri gördük bunları mı göreyeceğiz?

Sigorta konusunda her sigorta şirketi en az maliyetle çıkma, tazminat ödememe gibi duruma giriyor. Bu zaten hepimizin bildiği bir konu. Burada önemli olan husus mevzuattır. Yani sigorta ödemiyor mu, tahkime gider çatır çatır alırsınız. Yeter ki elinizde kanuni geçerliliği olan dökümanlar olsun... (eski bir sigortacı olarak yazdım)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri