750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 442,016
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Etiketler
evet faizler baya düşmüş,ing bankta şimdi hesapladım 100 bintl 15192 tl net getiriyor,bu sene sarozda yazlık kiraladım villa denize 30 m. günlüğü 300 tl idi,bu hesaba göre 50 gün tatil yapabilirim hatta aylık kiralamalarda daha ucuz oluyor yani 2 aylık tatil parası zaten biz yılda 60 gün tatilde yapacak değiliz,yani paranın enaz yarısıda cepte,sonuç olarak tercih meselesi,benimkisi ekonomik bakış,herkesin hayallerini yaşamasını dilerim.

Fikirlerinize saygı duyarım. Herkesin kendince bir planı programı var tabi ki.

Ancak biz karavan sahipleri genelde biraz farklı düşünüyoruz bu konuda. Kendi adıma konuşursam, ben zaten yozlaşmış tatil anlayışını protesto etmek ve kendimi biraz daha özgür hissedebilmek için karavan sahibi olmaya karar verdim. Benim için karavan bir hobidir ve hobi bir yatırım aracı değildir. Aksine keyfe hizmet eder. Aldığımız keyifin manevi karşılığı ise şu kısacık hayatta maddiyatla ölçülemez.

Yanlış anlamayın lütfen, sizi yermek amaçlı yazmadım. Kendimi anlatabilmek adına nacizane görüşlerimdir.

Ben Dogu Karadeniz yaylalarında dolaşmaktan canımın çektiği anda durup çay demleyip içmekten hoşlanıyorum bunu da ancak kendi aracımla yapabiliyorum.Buyurun uzun gölden daha içeride dagın tepesinde buzul gölü oluşumu olan AYGIR GÖLÜNE bir gelin şöyle birkaç saat ortamı yaşayın bakın ne kadar hoş olduğunu göreceksiniz yazlığa benzemiyor.

@omnitemporal @kartalveat @pasolvon

Değerli destekleriniz ve yazılarınız için çok teşekkür ederim.

@ince999

Gerçekten samimi bir şekilde yazdıysanız, teşekkürler. Bundan sonra sıkıntı yaşamayacaksak problem yok. Özrünüz içinde ayrıca teşekkür ederim.

Ancak dediğim gibi Yönetim ile ilgili kafamda her zaman soru olacak. Umarım tekrar kişiye özel muamelelerine tanık olmam.

-----------------------------------------------------------------

Suat54'ün demeğe çalıştığı şey aslında bir kıyaslama değil sanırım. Ekonomi de "Fırsat Maliyeti" kavramı vardır. Tercihinizi diğer fırsatlara göre kıyaslarsınız. 750 kg üstü 5-6-7 metrelik karavanlar için 150.000 TL de verilir ve bana göre burada 100.000 TL yi bankaya atsam kıyaslaması yapmazsınız. Ama 750 kg altı ufak karavanlar için ya bunu almayıp kampta idare etsem ve 100.000 TL yi bankaya atsam diyebilirsiniz.

Birde denize sıfır günlük 300 TL ev iyiymiş. Ben Foça da binbir pazarlıkla günlüğü 350 TL den az bulamadım.

1 ayda 10.500, 500 TL de elektrik, su, aidat desek 11.000 TL.

75.000 TL nin net %10 faiz ile aylık getirisi 625 TL yılık getirisi 7.500 TL desek (Faiz sabit olsun) zarar ediyoruz...

Ama 75.000 TL aynı donanım ama daha küçük sıfır 750 kg altı karavana 75.000 TL (en yüksek rakamı söylüyorum) verip 1 ay değilde, yılın istediğiniz zamanı 4 mevsim keyfinize bakabilirsiniz.

Gelecekte 5-10 yıl sonra da satmak istediğinizde bu kurlar ile 75.000 TL den daha ucuza satacağınızıda düşünmüyorum ayrıca.

Bugün alıcı gözle ERBA 4.10'u inceledim. Pek burada konuşulmadı ancak tecrübeye dayalı bir ürün olduğu aşikar. Kendi bilgi miraslarını bu ufaklığa da yansıtmışlar. Örneğin rakipleri ile kıyaslandığında çok ciddi bir dolap avantajı var. Karavan kullanıcıları dolapların ne kadar işe yaradıklarını çok iyi bilirler. Buzdolabını mutfak tezgahı altına ve dingil üstüne alıp karşı tarafta kullanışlı bir gardropluk daha yer açmışlar. Uydu anten tesisatı çekilmiş, TV'nin yeri hazır.

Pek üstünde durmamışız bu modelin bu başlıkta ancak dedikleri kiloda ise bu ürün mercek altında tutulmalı.

@pasolvon

Abi dolap konusundaki görüşüne katılıyorum ama 410 TD de anlamadığım bazı detaylarda yok değil:

=>4 Kişilik karavanda 3 kişilik oturma grubu ve yemek masası var dikkat ettin mi?
=>Ranzaları karavanın sağına almış, ama dar alan sebebiyle ranza merdivenini resimlerden göremedim?
=>Fazla dolap koymuş, ama banko ütüne ocağı ofis tipi ankastre koymuş, evtede keza öyle. Şuanları kapaklı yapsalar da banko daha iyi değerlenseydi?
=>Bonyaya da 220 v ofis tipi ısıtıcı koymuş sanırım :(
=>Ön camın olup olmaması tartışılır, çünkü ranzalar var ön tarafta. Ama şu camlar sürgülü minibüs camı diye dalga geçtikleri camlar :( Neden karavan camı koymuyorlar ben anlamıyorum... (Elbette maliyettir.)

@Demirak

Aynı ilanda dikkatini çektiyse farklı farklı yerleşimler söz konusu. Yani bu karavan tamamen senin hayallerine göre özelleştirilebilir gibi görünüyor. ERBA konusuna gelince ülkemizin en köklü karavan firmalarından. Başoğlu karavan tek iken 3 amca oğlunun ayrılıp Saly, ERBA ve Başoğlu olarak bölünmelerinden oluşmuş. Kamp alanında tüm kampçıların dede dediği bir karavancı üstadımız var 90 küsür yaşında ve aktif karavancı. O anlatmıştı başoğlu kuzenlerin bölünme süreçlerini. Hatta ayrılmamaları için nasihat verdiğini ve onu dinlemediklerini anlatmıştı.

Velhasıl-ı kelam aslında söylediklerinin hepsi opsiyon. Sen dersin ki benim arka camım pleksi karavan camı olsun. Olabilecek en ekonomik şekilde temin edip takar. Ya da ekonomik olsun istersen antalya da pleksi karavan camı yapan bir usta var, forumda da konusu mevcut. Ondan ölçülerini verip kendin sipariş verip oraya göndertirsin onu taktırırsın. Mutfak tezgahı konusu karmaşık bir konu. Ben hiç lavabo kapağını kapatıp üstünde iş yapan karavancı görmedim doğrusunu söylemek gerekirse, o kadar para verince bir evyeye çizilecek diye kullanmıyorlar :smiley: . Şofben ise tamamen senin tercihindir. İster gazlı taktır ister uygun fiyatlı diye elektrikli. Ben hiç taktırmam gereksiz bir alet bana göre orası ayrı.

Fakat saklama alanı işi opsiyon değil. Karavanı alırken varsa vardır. Sonrasında ilave etmesi çok zor. 1 hafta ve üstü kamplarda eziyet çekersin. Arabanın bagajına gidip gelmekle geçer saatlerin. Hele aracı karavanın yanına parkedemediğin bir kamptaysan vay haline.

Amacım erbayı övmek değil ama işin doğrusu bu başoğlu kuzenlerin (saly, başoğlu, erba) tecrübesi diğerlerinden çok daha fazla. En az 10.000km yol yapıp rüştünü ispat eden modeli olmayan, karavancılıkta en az 5 yıl tecrübesi olmayan, sert yazı da görmüş sert kışı da görmüş modelleri olmayan üreticilere girişmek oldukça riskli. Tecrübe burada önemli bir kalem bence.

Kendi uzmanlığımdan örnek vereyim. Ben yazılım konusunda uzmanlaşmış bir bilgisayar mühendisiyim. Hiç bir yazılımın ilk versiyonunun kullanılmaması gerektiğini çok net ifade edebilirim. En az 2 güncelleme almamış bir yazılımı kullanmak demek o yazılımı kullanmak değil o yazılımın testini bedava yapmak demektir.

Sana nacizane tavsiyem aracına çeki demirini bir an önce taktır. Facebook vs. gruplarda çekme karavan kiralayan bir kaç kişi var. 1 hafta 10 gün kirala. Hatta çeki demirine bile gerek yok. Adria Türkiye distribütörü Aydos Karavan bu yaz başı Adria marka full karavanları kiralamaya başlamıştı. Karavanı istediğin kampa götürüp sana bırakıyordu. Hem kamp yap stresini at hem karavanda yaşama tecrübesi edin. Sonra gör bak fikirlerin nasıl değişecek, gerçek ihtiyaçların nasıl sırıtacak. Amiyane tabirle kervanın yolda düzüldüğünü göreceksin.

Son düzenleme:

@Demirak

Sana nacizane tavsiyem aracına çeki demirini bir an önce taktır. Facebook vs. gruplarda çekme karavan kiralayan bir kaç kişi var. 1 hafta 10 gün kirala. Hatta çeki demirine bile gerek yok. Adria Türkiye distribütörü Aydos Karavan bu yaz başı Adria marka full karavanları kiralamaya başlamıştı. Karavanı istediğin kampa götürüp sana bırakıyordu. Hem kamp yap stresini at hem karavanda yaşama tecrübesi edin. Sonra gör bak fikirlerin nasıl değişecek, gerçek ihtiyaçların nasıl sırıtacak. Amiyane tabirle kervanın yolda düzüldüğünü göreceksin.

Doğru öneri.

@pasolvon

Uygulama tecrübem olmadığı için cevap veremeyeceğim. Tecrübem olduktan sonra tekrar yazarım ama... :smiley:

Ben bu şekilde markaların seri üretimle çok oynayamadıklarını biliyordum ama dediğim gibi öyle diyorsan öyledir.

Birde 750 kg altı ve 4 metre altı bir karavanı uzun süre tatiller için kim düşünüyor ki? 750 kg altı çekme karavanları kısa tatiller için önermiyor muyuz?

Dolap konusunda sanmıyorum ama velev ki karavanda birşey yapmıyoruz, aracın bagajına kamp box benzeri çekmeceler yaptırıp, kıyafet ve eşyalarını burada taşıyan bir karavancı aile tanıyorum mesela :smiley:

Yani sizin bakış açınızla bakarsak aslında gerekli gibi gözükende gerekli olmayabilir. Mesela Bu bahsettiğim çekme karavan sahibi Emrah abiye göre, karavan içinde çekme ve dolaplar gereksiz ağırlık yaratıyor. Ne kadar göz varsa, hepsini dolduruyosun, sonunda karavan çöp olmuş haberin yok diyor mesela :smiley:

Neyse, teorik bilgisi olan ben şu soruyu sorayım o halde Erba 410 TD fabrika çıkış kaç kg şuan biliyor muyuz?

Mutfak konusunda illaki karavan bilgisine gerek yok bu arada. Evyede sebze yıkıyorsun. Ek bir alanaihtiyacın var durulamak için yanda ocak var ve düz değil. Mantıken düz bir alan senin kullanımını arttırır. Yoksa camı kesme tahtası olarak kullanmaktan bahsetmemiştim.

(Bu arada, çekme karavan kiralayamasam da, otomatik motokaravan kiralamak için girişimlerde bulundum. Fakat dolu olduğu için kiralayamadım. Ama takipteyim :smiley:)

(Aracım yeni makyajlı kasa olduğu için fabrikadan uygun çeki demiri, Aralık gibi gelecekmiş, bekliyorum.)

Edit: İlana tekrar baktım. Oturma düzeni değişmiyor, mobilya ve renkler değişiyor. Zaten karavanın açıklamasında 3 kişilik oturma düzeni var diye yazıyor?

Son düzenleme:

Rahat bir konaklama için çekmece, dolap ve raflar önemlidir. Karavanın içinde yaşarken hiçbir şeyin elde kalmaması konfor sağlar.
Selamlar.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Demirak hepimizin yaşamış olduğu gibi karavan araştırma aşamasında doğal olarak kafan karışık ama karavan kiralamayı düşündüğüne göre doğru yoldasın. Bu karışıklığın düzelebilmesi ve ihtiyaçlarının ortaya çıkması için şöyle 10 günlük bir karavan tecrübesi şart. Senin de belirttiğin gibi birinin kullanım şekli diğerine gereksiz gelebilir. Tamamen kişilere bağlı ihtiyaçların şekillenmesi.

Keşke ben de satın almadan önce 10 günlüğüne kiralasaydım diyorum bazen. Bu kadar donanımlı bir karavan almazdım o zaman. Kullanmadığım bir sürü donanım var karavanımda. Kullandığım ek donanımlar webasto ve uydu&tv. Bunların dışında kalan klima, şofben, ambiyans ışıklandırması, güneş paneli sistemi benim için gereksizmiş.

Karavan tecrübesi edindikten sonra göreceksin ki daha elle tutulur şeyler konuşuyor olacağız. Aksi halde bizler ne desek boş.

Bu arada lafın başladığı erba örneğinden gidersek merak ettiklerinizi arayıp konuşabilirsiniz ilk ağızdan doğrudan firma sahibi ile. Cana yakın insanlardır. Ben de bir erba sahibi olarak ne zaman arasam yardımcı oldular. İşlerinin arkasında duran sağlam bir esnaf. Ürettiği karavan yağmurdan su alsa üretim hatasından kayıtsız şartsız sıfır karavan veren nadir esnaflardan ki sene içinde şahit oldum bir kere.

@pasolvon

Teşekkürler, anladım.

Peki şunu merak ettim, Şofben/boiler neden kullanmıyorsunuz? Webasto kullandığınız yerde sıcak su kullanmıyor musunuz?

İşlerim nedeniyle ağırlıklı olarak yaz kampçısıyım. Yaz aylarında toplamda 1 ay kadar hem tatil hem kamp fırsatım oluyor. Bu kısıtlı süreler için banyo ve wc'si bakımlı ve temiz olan kamp alanlarını tercih ediyorum. O nedenle su ısıtıcıya ihtiyacım olmuyor.

Webasto ise haziran başında kullandım yazın sadece. Çanakkale kum kampta sabaha karşı ayaz oluyordu ancak gün doğunca hava 30lara çıkıyordu. Yazdan sonra ilk defa dün akşam açtım. 7 yaşımdaki oğlumla karavandaydık, akşam soğuk oldu biraz.

@pasolvon

Peki abi, kamp alanları yeterli mi? Ya da şöyle sorayım, hiç harika manzarası olan, kısa konaklama için güvenli olan bir bakir alanda kalmayı düşünmedin mi? Kamp alanları gerçekten o salt doğa ruhunu temsil edebiliyor mu?

@Demirak

Değerli kardeşim, emin ol o kısa süreli konaklamalarda ne şofbene ne de boilera ihtiyacın olmayacak. Ocak üzerinde ısıttığın su ile sıcak su ihtiyacını karşılayabileceksin. O kısa tatil süresinde evindeki gibi duş alman gerekmeyecek. Zaten ne yaparsan yap, depo kapasiten karavanın hacmi kadar olsa bile evindeki gibi duş alamazsın. Benim karavanımdaki temiz su deposu 150 lt. Evimdeki gibi yaşamaya çalışırsam bırak duş almayı, iki bulaşık yıkamada o suyu bitiririm. Ama ben 4 kişi ve bir köpek ile o depoyu bir haftalık yaban tatilimde yetirebiliyorum.

Eğer karavanımızı "ev" gibi kullanacaksak 750 kg altı karavanın esamesi bile okunmaz. Dediğin gibi, haftasonu ya da kısa süreli tatil için kullanacaksak "tam teşekküllü muhabir Cevat KELLE" gibi her bir yanımıza bir eşya asmamızın da alemi yok bence.

Karavan "ev" değildir. Farklı bir yaşam tarzıdır. Karavanımda uydu sistemi yok, TV yok. Zaten ailem ile "doğada" olmayı seçtiğim için 5 yıldızlı bir tatil köyü yerine karavan tercih etmişim. Kısıtlı tatil süremde TV karşısında kilitlenmektense ya da çocuklarımı bilgisayar oyunları ile oyalamaktansa, hep birlikte yürüyerek keyif almayı tercih ediyorum.

Emin ol aynısını sen de deneyimleyeceksin. Şimdi olmazsa olmaz dediğin donanımın çoğuna ikinci karavanında yer vermeyeceksin.

Sevgilerimle,

Son düzenleme:

@udisa

Abi sana katılıyorum. Aynı düşünceleri paylaşıyoruz. Karavan/kamp ruhu farklıdır. Bu yüzden zaten karavanlarda ofis/ev tipi cihazlar gördüğümde bile tepki gösteriyorum.

Ama anlamak istediğim konu şu, ben şimdi Foça'da ingiliz burnuna gittim. Karavanı park ettim. Aldım aileyi hadi denize girelim dedik. Girdik geldik, banyo değil elbette duş almamız lazım. Hadi yaz, sıcak, 5-10 lt ısıtılımış suyu depoya ekledikledik ve yetti diyelim. Ama baharda gittik. Deniz suyu sıcak, yine girdik geldik. Bana sıcak su lazım. he diyeceksin yine ısıtırsın. Ama abi, suyu düşün, elektriği düşün, griyi düşün, tuvalet kaseti düşün, yemeği düşün, çöpü düşün...

İnan ben hiç tatil yapamam yani. Bilmiyorum takıntılısın diyebilirsin. Karavan hayatında düşüeceksin diyebilirsin. Ama en asgariye indirmeye çalışıyorum. En azından sıcak suyu düşünmeyeyim. Su, enerji ve atıkları düşüneyim.

Gerçi şu var şimdi konuştukça anlıyorum ki herkesin ihtiyacı farklı. Aslında seçimleri ihtiyaçlar belirliyor. Benim ihtiyacım başkasının ihtiyacı olmayabiliyor.

Yoksa zaten ev gibi yaşama derdim olsa, belirttiğin adrese anahtar teslim tiny house bırakıp, istediğin zaman alıyorlar, onlardan kiralarım. Ya da BE ehliyeti bir abimizden destek alıp ekonomik bir 5.25(Daha büyükte olur) karavan alıp, gider kamp alanında takılırdım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri