750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 442,100
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Etiketler
@lautreamont

Ben size katılmıyorum. Burası bir forum. Forumda herkes istediğini destekler istediğini desteklemez. Bir Fedarasyon, Kurum, Hakem Heyeti değiliz ki tarafsız olalım.

Mesela ben, bu işi ucuz yapan, tüketici dostu olan ve 700 kg altı üretim yapan firmalara daha yakınım. Her fırsatta onları övüyorum, destekliyorum. Bu misyonu kendimde görüyorum çünkü Onları destekledikçe daha güçlenir daha iyi işler yaparlar diye düşünüyorum.

Kaldı ki Karavan sektörünün özellikle desteğe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Neyse listede tutalım ama ben yanına not düşeceğim yine de...

@lautreamont

Ben size katılmıyorum. Burası bir forum. Forumda herkes istediğini destekler istediğini desteklemez. Bir Fedarasyon, Kurum, Hakem Heyeti değiliz ki tarafsız olalım.

Mesela ben, bu işi ucuz yapan, tüketici dostu olan ve 700 kg altı üretim yapan firmalara daha yakınım. Her fırsatta onları övüyorum, destekliyorum. Bu misyonu kendimde görüyorum çünkü Onları destekledikçe daha güçlenir daha iyi işler yaparlar diye düşünüyorum.

Yerli üretimleri desteklemek lazım ancak yerli üretimlerin aynı donanımla çok da fiyat farkı kalmıyor ithal karavanlara göre örnek olarak carpentoda yaşamak için temel ihitiyaç ne varsa hepsi opsiyonel. Bu şekilde ki bir politika çok yanlış. Ülkemizde daha karavan kültürü yeni gelişirken bu fiyatları çekip bide boş donanım vermek ancak gelişmesine engel olur.

@lautreamont

@lautreamont

Selam

Yine yanlış anlaşıldım. :smiley:

@lautreamont

Yok, aslında ne yanlış anlaşıldınız ne de yanlış anladım.

Her marka eşit mesafede liste tutmamız elbette dediğiniz gibi önemli. Ancak, benim de yukarıda belirttiğim gibi bazı markaları kayırmamız bu işin gelişimi ve yükselmesi açısından da önemli. Aksi halde örneğin sadece göstermelik 750 kg altı karavanlar kimsenin bir işine yaramayacak.

Bu vesile ile Fuarda PİNO Karavan Faruk beyle, karavanı içinde yaptığımız sıcak sohbeti de paylaşmak istiyorum. Ben normalde PİNO KAravana girmeyecektim. Ama kendisini görünce konuşmak istedim.

Şuan yeni yani markası oluşmamış üreticiler, işte 750 kg altı yapıyoruz, yıllardır bir sorun duymadık, önemli olan Tip Onay belgesi olması ve 749 kg olmasıdır, diyorlar. Kişisel yükünüzün bir önemi yok, Ya da önemi varsa bile %10 opsiyonunuz var, kullanabilirsiniz şekilinde binbir havadan serbest atış içeren bilgiler ile satış yapıyorlar.

Bazı Eski ve markası oluşmuş firmalar ise 750 kg altı 4 kişilik karavan olmaz, yurt dışı sıkıntı olur, çalınırsa sıkıntı olur vb. şeyler söyleyip tüketicileri O2 sınıfa yönlendirmeye çalışıyorlar. Pino'da tıpkı bu şekilde düşünen markalardan birisi. Pino'nın P2010 2 kişilik modeli gerçek O1 diyor, Faruk bey. Yani O1 sınıfı 2 kişilik teardrop denildiğinde, bazı modellerinde mutfak dışarıda tuvalet ve banyosu dışarıda olan daha çok yaşam römörkü adındaki ürünleri düşünmemiz gerektiğini söylüyorlar.
4 kşilik yaşanabilecek, gerçek karavanlar kesinlikle O1 sınıfı olamazmış. Satılanlarda hikayeymiş. Geçmişte 3 metrelik (Sahibindende Kaşalot ismi ile satıldığını gördüğüm ve gülmekten kendimi alamadığım) modelini O1 olarak satmışlar ama ek aksesuar denildiğinde O2 olarak ruhsat çıkarılmış. Şimdi ise direk O2 olarak satılıyor.

Ben kendisine mevzuatları, O1 sınıfının olabileceğini, çalıntı, yurtdışı gibi işlemleri olabileceğini söyledim. En sonunda geldiğimiz noktada, "Ben seni çok sevdim, sen gel, ben sana özel yaparım" sarılmasına döndük. (Engelli olmam sebebiyle.)

Yani şuan Ar-Ge'sini ve olanaklarını bu konuya harcayan bazı üreticiler 700 kg altında 4 kişilik yaşanabilecek karavanlar yapıyorlar. Ama bazıları bu maliyetleri göze alamadığı için kendi ürünlerini de ön plana çıkarma adına yukarıda saydığım durumlara düşüyor.

Ama yanılıyorlar...

Gelecek karavanlar için; küçük boyut, işlevsellik, hafiflik ve kapasite üzerine kurulacak. Buna ayak uyduran kazanacak. Artık dönem salon salomanje evlerin, manda kasa arabaların, kocaman telefon ve bilgisayarların dönemi değil. Dönem, minimalistik yaşamın, küçük arabaların, 1+1 evlerin, küçük karavanların dönemi...

Sayın Demirak gibi zorunluluk nedeniyle O1 belgeli karavan almak zorunda olanlar haricindekiler kg problemine takılmayın. Gidip BE sınıfı ehliyetinizi alın. Gezdirilebilirliği yüksek, kg problemine takılmadan ekleyeceğiniz donanımlarla(3 metreden 4,30 metreye kadar) alacağınız bir karavan daha mantıklı geliyor. Şahsen ortada karavanım yokken gidip BE ehliyetimi aldım. Yurtdışına çıkacaksan ve donanımları eksiksiz istiyorsan karavan üreticilerinin belirttiği gibi O2 belgeli karavanı alıp geçmek lazım.

@hakkinenk

Evet, zorunluluk hali zaten yapılacak birşey yok, dediğiniz gibi. Ama,

Geçmişte küçük karavanların faydasını tek bir başlıkta toplamıştım. Ne olursa olsun BE ehliyet alsanız bile büyük karavan tercihinizde cebinizden daha çok para çıkacak, bu bir gerçektir. Boyutları sebebiyle daha çok bedel ödersiniz, yine boyutları sebebiyle içine alacağınız ek donanımlar belli bir kapasitede olacağından yine daha maliyetli olabilir, hele 1.5 tona yakın bir karavanınız varsa mover vb ekipmanları da düşünmeye başlıyoruz. 1.5 ton için çekeceğiniz araçta min C segmenti 1.6 ve üstü dizel olması sorunsalları çıkmaya başlıyor. Hatta ağırlık arttıkça otomatik vitesli araçta tercih etmeyin diyenlerin sayısı oldukça fazla...
Araç değiştirme noktasına da geldiyseniz bu sefer bunlarla uğraşmak yerine 80.000 TL ye 5 yaşında ortalama 200.000 km de 17 m3 bir motokaravan alayım, 80.000 TL yede istediğim gibi 0 içini yaptırayım demeye başlıyorsunuz. Ek trafik sigortası ve MTV maliyetiniz çıkıyor ama mevcut arabam zarar görmez, 2. aracım olur tepe tepe binerim diyorsunuz.

Şuan yazı kış karavanda yaşayacak olanlar hariç (17 m3 yani 3-4 metre yetersiz kalıp, 5-6 metrelik karavana ihtiyacı olanlar), diğer tüm karavan bakan kişilerde O2 çekme karavanlar ile motokaravanlar arasında kalmalar oldukça fazla olacak. Bu noktada benim gibi hafta sonları ve en fazla 15 günlük tatiller için kullanan kişiler kısıtlamaları olsada hiç bu tercihe girmeden, O1 tercih etmek zorunda kalacaklar.

Sayın Demirak gibi zorunluluk nedeniyle O1 belgeli karavan almak zorunda olanlar haricindekiler kg problemine takılmayın. Gidip BE sınıfı ehliyetinizi alın. Gezdirilebilirliği yüksek, kg problemine takılmadan ekleyeceğiniz donanımlarla(3 metreden 4,30 metreye kadar) alacağınız bir karavan daha mantıklı geliyor. Şahsen ortada karavanım yokken gidip BE ehliyetimi aldım. Yurtdışına çıkacaksan ve donanımları eksiksiz istiyorsan karavan üreticilerinin belirttiği gibi O2 belgeli karavanı alıp geçmek lazım.
Sınav belirsiz bir tarihe kadar ertelendi Antalya da, bu pazar sınavım vardı normale Sağlık olsun ne yapalım.

@Demirak

Yok yanlış anlatmışım kendimi, uzatmayacağım, her birimiz platformu kendi bakışımıza göre kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz.

Son düzenleme:

@hakkinenk

Evet, zorunluluk hali zaten yapılacak birşey yok, dediğiniz gibi. Ama,

Geçmişte küçük karavanların faydasını tek bir başlıkta toplamıştım. Ne olursa olsun BE ehliyet alsanız bile büyük karavan tercihinizde cebinizden daha çok para çıkacak, bu bir gerçektir. Boyutları sebebiyle daha çok bedel ödersiniz, yine boyutları sebebiyle içine alacağınız ek donanımlar belli bir kapasitede olacağından yine daha maliyetli olabilir, hele 1.5 tona yakın bir karavanınız varsa mover vb ekipmanları da düşünmeye başlıyoruz. 1.5 ton için çekeceğiniz araçta min C segmenti 1.6 ve üstü dizel olması sorunsalları çıkmaya başlıyor. Hatta ağırlık arttıkça otomatik vitesli araçta tercih etmeyin diyenlerin sayısı oldukça fazla...
Araç değiştirme noktasına da geldiyseniz bu sefer bunlarla uğraşmak yerine 80.000 TL ye 5 yaşında ortalama 200.000 km de 17 m3 bir motokaravan alayım, 80.000 TL yede istediğim gibi 0 içini yaptırayım demeye başlıyorsunuz. Ek trafik sigortası ve MTV maliyetiniz çıkıyor ama mevcut arabam zarar görmez, 2. aracım olur tepe tepe binerim diyorsunuz.

Şuan yazı kış karavanda yaşayacak olanlar hariç (17 m3 yani 3-4 metre yetersiz kalıp, 5-6 metrelik karavana ihtiyacı olanlar), diğer tüm karavan bakan kişilerde O2 çekme karavanlar ile motokaravanlar arasında kalmalar oldukça fazla olacak. Bu noktada benim gibi hafta sonları ve en fazla 15 günlük tatiller için kullanan kişiler kısıtlamaları olsada hiç bu tercihe girmeden, O1 tercih etmek zorunda kalacaklar.

Benimde ihtiyacım sadece senede 10-15 günlük gezi ve haftasonu kullanımını kapsıyor.Bu noktada ben de büyük olmayan ama donanımlı bir karavan arayışındayım. Yani 4,80 - 5.25 - 5,60 alalım demiyorum. Ama şunu net gördüm; 750kg altına hem donanımları tam olsun, hem biraz yaşam alanı rahat olsun dediğinizde öyle bir karavanın karşılığını O1 belgeli olarak ben göremedim. 1 ton ağırlığa kadar olan karavanları birçok 1.6 benzinli araç bile çekebilir diye düşünüyorum. Ben bu noktada 3,5-4 mt aralığında olsun ama kg problemine takılmayalım diye söylüyorum. Yurtdışına çıkacaksanız zaten O2 almalısınız.Yurtdışında O1 ile sıkıntı yaşama olasılığınız fazla. Ayrıca kaza bela durumunu da irdelemek lazım. Bundan dolayı konunun başından beridir takip eden ve garantici biri olarak BE ehliyeti ve plakalı karavanı tavsiye ediyorum.

@hakkinenk

Elbette kararınız sizinle ilgili. Bence yılda birkaç sefer 10-15 günlük gezi ve hafta sonları için 5 metre ve üzeri karavan biraz lüks gibi. Ama siz böyle isityorsunuzdur ya da 4 kişiden fazla kullanım olacaktır, elbette sizinle ilgili konular.

- Şuanda 4 metrede full donanımda 700 kg dan düşük karavanlar gelmeye başladı. 3.80 metrede MAY vardı 670 kg civarı gelen, şimdi 680 kg ile Carpento geldi 4.10 metre ile... Bu karavanlara güneş paneli, akü vb ek donanımları eklediğinizde 750 kg civarına kalıyorsunuz. Elbette böyle kocaman buzdolabı, büyük büyük aküler ekleyemiyorsunuz belki ama işinizi görüyorsunuz.

- Yaşam alanından kastınız nedir anlayamadım. Karavan içinde uyuma dışında uzun uzun kalmak ihtiyacınız var ise, ben 5 metreden ziyade 6 metreleri öneririm, hele yukarıda söylediğim gibi 4 kişi ve üzeri kalacaksanız.

- 5-6 metrelerde yerli olarak 1 ton ağırlıkta takip ettiğim kadarıyla tek tük karavan var. Genelde 1.2 hatta 1.5 tonlardan bahsediliyordu.

- Belirttiğiniz metrelerde 1 ton altı çoğunluk olarak ithal modeller vardı. Ama onların fiyatları da son kurlara göre 100.000-120.000 TL nin üzerinde.

- Yurtdışında O1'in sıkıntı yaşama olasılığının fazla olması yorumunuzu belli bir istatisliğe mi dayandıyorosunuz? Yoksa subjektif bir yorum mu?

Yukarıdaki yazımda bahsettiğim, PİNO Faruk beyin yorumuna benzettim, yazınızı. Oda O1 yurt dışı sıkıntı, dedi. P2010 ne olacak dedim, onda sıkıntı olmaz dedi :smiley:

Mevzuatlarımız AB'den. Orada ne uygulanıyorsa bizde de şuanda aynısı. Siz gerçek ağırlıkta 750 kg üzerinde olmadığınız sürece mevzuatsal açıdan sıkıntınız olmaz. Ben bu yoruma katılmıyorum.

Kaza bela yorumuda yine O2 satmak isteyen değerli üreticilerin söylediği birşey. Ama eski bir sigortacı olarak ben yine bu yoruma katılmıyorum. Sizin elinizde resmi belgeleriniz varsa, yukarıda belirttiğim gibi karavanınız gereçkten 750 kg altındaysa, olası bir kaza durumunuzda, sur prim ödediğiniz kaskonuz sizin hasarınızı karşılar. Karşı tarafın Trafik sigortası da herhangi bir arkadan çarpma durumunda hasarınızı yine karşılar.
Bunlar mevzuatın bize söylediği konular, yoruma bile gerek yok diyebilirim :smiley:

Teknoloji geliştikçe, 750 kg altı O1 kategoride 4.5 metreleri konuşmaya başladıkça, ben sizinde O1 kategorisinde karavanlara geçeceğinizi düşünüyorum...

@Demirak

Benim yazımı tam olarak dikkatli okumamışsınız. Ben 5 metre üzeri karavan istiyorum demiyorum veya ima etmiyorum. Yüklü ağırlığı 700kg-1ton arasında 3,50-4 mt civarı 3-4 kişilik karavanları ima ediyorum.. Yaşam alanı derken 2,80-3mt 2 kişilik karavanların içi gibi ufak olmasın demek istiyorum. Hedef ;pratik ama kg problemi olmayan 3-4 kişilik karavan. Bütçe mevzusu ve eldeki aracın çekme kabiliyeti ayrı konular. O1 karavan ile yurtdışına çıkmamda hiçbir sorun yaşamayacağıma dair yazılı bir veri, kanun, avrupadaki ülkelerin ilgili mevzuatları..vb varsa onu görelim, o zaman ben de O1 derim belki. Faruk Beyi tanımam, ne demiş bilmem ama Ortiz'de denilen O1 ile sorun yaşanılabileceği yönünde. Benimki bir tavsiye. Evet hafif olsun, ama donanımdan da kısmayalım, karavanın içine iki tane eşya koyunca acaba sınırı geçer miyim diye stresse girmeyelim.. Yarın bir gün devlet karavanları da kantara sokmaya başlarsa afallamayalım diye. Sizin durum özel, mecburiyet var. Ama olmasaydı siz de bunca araştırmadan sonra kg mevzusunda takılmazdınız, pratik olmasına bakardınız yine belki. Gider BE ehliyet alır, senede bir karavan muayenesine talim derdiniz diye düşünüyorum. :smiley:

@hakkinenk

Tamam, ben yanlış anlamış olayım sizi. İma ettiğinize göre 3.60 650 kg boş ağırlıkta karavanlar var. 670-680 kg a da başka modeller var.

Mevzuat görelim demişiniz ama bunu benim göstermeme gerek yok. İnternetten sizde araştırabilirsiniz. AB özellikle Almanya ile ilgili forumda bazı başlıklarlarda mevzuat paylaşılıyor. Bizim mevzuatımız zaten elinizin altında...

Bizim listemizde belirttiğimiz 700 kg üstü ağırlığı olan tüm O1 sınıfı karavanlarda sorun yaşamanız muhtemeldir. Hele Ortiz örneğinde, Ortiz'in daha standart donanımda kilo sıkıntısını yaşarsınız.

Standart olarak 680 kg'a teslim aldığınız karavanda şahsi eşyalarınızdan ne koyarsanız koyun 790 kg ı aşamazsınız. Çünkü zaten bu karavanların depolama alanları sınırlıdır, bagajı yok hatta küçüktür. Velev ki kontrol oldu ve tartıda 800 kg çıktınız. Bunu Memura kolaylıkla anlatıp, daha tartıya çıkmadan ağır olduğunu düşündüğünüzü eşyayı aracınıza alabilirsiniz. Ama standart ağırlığı 740 kg gelen bir karavanda siz ne yaparsanız yapın 800 kg altına inmeniz çok zordur. İşte o karavanda sıkıntı yaşarsınız...

Benim durumumda, eğer mecburiyetim olmasaydı, ben yine O1 bakardım.

Çünkü, şuan 4 kişilik en ucuz 0 ithal karavan 100.000 TL. Ve benim 100.000 TL verecek malesef param yok...

Selamlar,

Soran ve özelden mesaj atan arkadaşlar için son geldiğim noktayı paylaşayım:

- 4 metre iç uzunluğu ve plexi camları ile fiyatının uygun olması sebebiyle Güney Karavan Maxi modelinde karar kılmıştım.

- 730 kg olan standart ağırlığı düşürmek için boş alıp, içini kavak yaparız diye düşünüyordum. İzmir'de 3 usta buldum, bu işi yaparım diyen. Sırasıyla 50.000 TL, 40.000 TL, yaklaşık 35.000 TL şeklinde fiyat aldım. Bu fiyatların içinde sadece mobilya malzeme, işçilik, banyo, sıhhi tesisat ve gaz tesisatı var. Elektrik tesisatı zaten hazır. Buzdolabı, güneş paneli, su/ortam ısıtıcısı yok. Ve ağırlığın ne kadar düşeceği konusunda hiçbir usta garanti de vermiyor.

- Ağırlığı daha da azaltma amacıyla karavanı Al-Ko şase opsiyonu ile alırsam boş olarak 30.000 TL ye geliyor. (Elbette son pazarlığı yapmadım ama yaklaşık bu rakamlara geleceğini konuştuk Ender beyle.)
Bu arada Güney Karavan Ender bey, malzemeyi getirsem bile Kavak çalışmıyormuş. Yani yapmıyor :(

- En ucuz teklifi seçersem, 65.000 TL ye hazır oluyor, ısıtıcılarla 70, ağırlık beklediğim gibi olursa güneş paneli ve akü ile 75, 12v Buzdolabı ve ufak tefek şeylerle 77.000 TL yi buluyorum...

- Bu rakamlar ile MAY karavanda kıyasladığım rakamları yakalayamıyorum. Şuanda ya hemen hemen aynı geliyor ya da 3-5.000 TL daha ucuza çıkıyorum. ANCAK, kilo belirsizliği ve en önemlisi şuan fiziki olarak hazır bir ürün olmadığı için istediğim gibi bir karavan olup olmayacağı da muamma...

Sonuç olarak, ben bu işte vaz geçtim arkadaşlar. Çadırda kalmaya devam edeceğim. Bu şartlarda borçlarımızı bitirdikten, çocuklarımızı büyüttükten sonra düşünülebilir. Oda zaten 50 yaşlarından sonraya geliyor. Belki o zaman çocuklarda büyürse yatak sıkıntım olmazsa şu Doblo Hotomobil'i ÖTV'siz alıp tepe tepe binme hayalimde yok değil...

Bazı arkadaşlar sen MAY istiyordun ne oldu, diye sormuşlar. İstiyordum ama fiyat artışında Ustaya keşke söyleseydin diye attığım mesaja hala cevap gelmeyince biraz soğumadım değil. İlerde şu bahsettiği 4 metrelik modeli yaparsa belki tekrar görüşürüz. (Ben artık yazmam, o yazarsa ve Fiyatı afaki arttırmazsa...)

Bu noktada ben artık seçimlerimle ilgili yazmaycağım. Ama sizler için listemizi tutmaya devam edeceğim.

Sormak istediğiniz bir soru olursa da seve seve cevaplarım.

Sevgilerimle,

Son düzenleme:

@yugun

Abi,

Aldım, koydum, 730 kg. 70-80 Amper akü koydum, esnek panel koydum. 760 kg oldu. Tüp koydum, eşyalarımı koydum, 800 kg oldu. Isıtıcı koydum, şofben koydum, tuvaleti de sabit yaptım, 825 kg oldu. (Rakamları en düşük ağırlıklardan yazdım. KAmp malzemem, ekstra bütün herşeyim arabada. 2 çocuk eşyaları arabada...)

1 yıl istediğim gibi dolaştım. Çok mutluyuz ailecek. Seneye mevzuat düzenlemesi oldu, tolerans %5 olarak resmileşti. Bir genelge yayımlandı, çekme karavanların ulaştırma Bakanlığı kontrol noktasına girip tartılması zorunludur, diye.

Foça'dan geliyorum, sağda Uaştırma Bakanlığı kontrol noktası, çektik. 830 kg geldi. Ruhsat nerde? Yok...
787,5 kg üzerindesin, 1.000 TL ceza, karavanı bağlıyoruz dediler. Cezaların önemi yok. Almaya gideceğim nerede BE ehliyetin senin? Yok, gidip yazılsana...

Yazılamam, çünkü özel kodlu B ehliyetim var yani engelliyim. Ve heyet sen kolundaki rahatsızlıktan ötürü römörk takamazsın, BE ehliyet alamazsın, dedi.

Ne yapacağım?

Diyeceksin ki satarsın. Bir şekilde bağlanan karavanı BE ehliyetli bir abimiz ile teslim aldık. Önce ruhsat çıkaracağız, ek maliyetler, sonra O2 diyip satacağız. Ender bey O2 tip onay belgesi var mı, verir mi onuda bilmiyorum.

Şunu diyebilirsin, yıllardır insanlar çekiyor, birşey olmadı, mevzuat çıkmadı...

Olabilir, ama bile bile nasıl bu riske girerim?

Bunu geçtim, 750 kg şase limitinde olan bir karavanı ben nasıl 800 kg üzerinde kullanırım. Bununda çözümü var, 1 tonluk al-koya yaptır dersen, Ender bey +8.000 TL den bahsediyor. Oldu mu sana karavan 40.000 TL.

Burada yanıbaşımda 670 kg 3.80 MAY 44.000 TL yaptı diye topa tuttum. Şimdi 40.000 TL ye 740 kg karavan mı alayım Ankara'dan?

Ben o karavanı alırım, 1-2 yıl sonra satarım diye almıyorum. Allah izin verirse elden ayaktan düşene kadar bineceğim. Engelli olmam sebebiyle karavan yükseltme gibi bir durumum olmayacak. Motokaravan işine zaten giremiyorum.

Sen benim yerimde olsan, yine de al Güney bin der misin?

Son düzenleme:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri