750kg Altı Karavanlara Çok Iyi Bir Alternatif: Saly Carabinata

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Accipiter Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,326
Normal çadır veya araç üstü çadıra tercih edeceğim karavan bunlar değil. 1 tık büyüklerine yönelmek en güzel seçim olur. Örneğin 1400 1600 kg lık bir karavan bana ev konforunu eksiksiz hissettirir. Şuan bekarım evlenince eşimle olduğunda çocuklarımla çok rahat tatillerimi yapabilirim ama 750 kg lık bir karavan gerçekten bana pek bir şey sunmuyor.

Normal hayatta bindiğim aracı da değiştirmek yine saçma geliyor. Değiştireceksem neden mikro karavan alıyorum. Daha iyi bir araç alır daha iyi bir karavanla giderim.

bir ara aşırı popülerdi başoğlu caretta karavandan örnek vereyim. off road modelini almazsan 3 cm lik sudan bile geçtiğinde içine su alıyor diyorlardı. bir yatak 1 ampül minik bir tavan penceresi girmesi çıkması dert 2 kapısı 2 küçük içerde dolabı ve pioner ekranlı teyip vardı. dışarda ise piknikçi buzdolaplarından ve 1 tane ocaklı mutfağı vardı. yada farklı karavanlar nasıl oturma düzenini değiştir yatak yap 7 10 inç tv olsun tek ocaklı bir mutfak sığması çok güç tuvalet banyo.

Etiketler
Normal çadır veya araç üstü çadıra tercih edeceğim karavan bunlar değil. 1 tık büyüklerine yönelmek en güzel seçim olur. Örneğin 1400 1600 kg lık bir karavan bana ev konforunu eksiksiz hissettirir. Şuan bekarım evlenince eşimle olduğunda çocuklarımla çok rahat tatillerimi yapabilirim ama 750 kg lık bir karavan gerçekten bana pek bir şey sunmuyor.

Normal hayatta bindiğim aracı da değiştirmek yine saçma geliyor. Değiştireceksem neden mikro karavan alıyorum. Daha iyi bir araç alır daha iyi bir karavanla giderim.

bir ara aşırı popülerdi başoğlu caretta karavandan örnek vereyim. off road modelini almazsan 3 cm lik sudan bile geçtiğinde içine su alıyor diyorlardı. bir yatak 1 ampül minik bir tavan penceresi girmesi çıkması dert 2 kapısı 2 küçük içerde dolabı ve pioner ekranlı teyip vardı. dışarda ise piknikçi buzdolaplarından ve 1 tane ocaklı mutfağı vardı. yada farklı karavanlar nasıl oturma düzenini değiştir yatak yap 7 10 inç tv olsun tek ocaklı bir mutfak sığması çok güç tuvalet banyo.

İşte tam da bu yüzden varlar. Her kampçının kamp fikri farklı olabiliyor. Her ihtiyaca göre ürün olması güzel bir şey bence.

Konumuz olan karavanlara gelirsek, eğer ki sadece haftasonları ya da kısa süreli kampa çıkıyorsanız ve zamanınızın çoğunu karavanın içinde değil de doğada geçiriyorsanız 750kg'lik 4 kişilik karavanları haftasonu karavanı olarak değerlendirebilirsiniz.

Bunlar genellikle ranzalı oluyorlar. İki kişi olup bu karavanı kullanan da bir hayli fazla karavan kampinglerde gördüğüm kadarıyla. Genellikle 2 kişi için masadan kurulan yatak sabit kalıyor onun yerine yatmak için ranzaları kullanıyorlar. Ruhsat ve muayene gerektirmemesi de çekici kılıyor. Bu modelleri daha çok beyaz yakalılar tercih ediyor. Aracı görece daha az yorması da büyük avantaj. Örnek modeller : Caretta Uncle, Adria Aviva 360dk, May 360, Saly Carabinata, Güney Maxi vs.

Selamlar,

Bugün aldığım bilgiye göre Ortiz Karavanda ortalama 1 yıl içinde 750 KG altı model çıkaracakmış.

Bu karavanlar şuan çok önemli bir duruma geldi. Çünkü yeni konjektür de 2-3 ay tatil olanağı kalmadı. Ve artık 60 yaşından sonra emekli olacağız yeni kuşak olarak. Yani emekli olduğumda şöyle büyük büyük dolaşırım diyebileceğimiz bir zaman olmayacak.

Ve ayrıca örneğin yaz için bir ev kiralayalım dediğinizde geçtiğimiz hafta sonu 30.000 TL isteyen ev sahipleri ile görüştüm. Evet yanlış duymadınız... 3 ay Foça'da sezonluk ev için 30.000 TL istiyorlar. Merkezden uzak daha ufak bir ev isterseniz 14.000 TL ye kadar düşüyor...

Otel konusuna hiç girmiyorum. Yarım pansiyon ortalamada bir otel için min. 1 gece 200-250 TL yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Vasat bir pansiyon, apart benim işimi görür diyorsanız da onların fiyatları da uçmuş durumda.

Yani 1-2 günlük kaçamaklar ve yılda 2-3 haftalık tatil için min 15-20.000 TL harcıyorsunuz. Ama bu tür karavanlara 30-40 harcayıp en azından iyi korursanız 10 yılınızı bu şekilde rahat geçirebilirsiniz diye düşünüyorum. Üstelik ruhsat/ehliyet/muayene derdi olmadan...

İlk karavanım 4 metrelik ranzalı Güney maxi idi. 2016 Eylül ayında Ankara'da 2 yetişkin, 2 çocuk (yaşları 28 ve 18), bir adet de 20 kg.lık Beagle köpek (avatarımdaki kız) ile 22 gün karavanda yaşadık. Bu sürede otel parası ile kıyasladığımda karavan bedelinin yarısını amorti ettiğimi gördüm. 2017 yılında ise 5.25 mt.lik Ortiz'e geçiş yaptım. İlk karavanıma göre ev hayatına daha yakın. Ancak ilk karavanım 750 kg. altı olduğu için araç plakasını takıp gezdim; ruhsat, muayene derdim olmadı. Mevcut kaskoma cüz'i bir fark ile aksesuar olarak ekletip güvenceye aldım. Şimdiki karavanımın yılda bir muayene derdi var. Daha güçlü bir araç almak zorunda kaldım (dlğeri miadını doldurmuştu bu arada). Ancak en büyük problemi, kasko yaptıramadım. Ayrı ruhsat olduğundan mevcut kaskoya aksesuar olarak eklenmiyor. Hadi kasko yapalım dediğimde bir sigorta şirketi hariç hiçbiri kasko yapmadı. Çekme karavana kasko yapmıyoruz dediler. Bir tanesi yaparım ama 2.600 TL alırım dedi.

Sonuç; 750 kg altı karavan pratik, diğeri rahat ama dertleri var.

Evet aynen katılıyorum.

Birde ilk aşamada düşünmüyoruz ama seninde belirttiğin gibi büyük karavanda birde araç problemi var. Mutlaka motorunun iyi olması lazım ve hatta yorumlardan gördüğüm kadarıyla 4X4 olması da önemli.

Bu sefer büyük araca girdiğinizde özellikle 4X4 işine girdiğinizde onun MTV'si çıkıyor ve sıfır fiyatları zaten el yakıyor. Birde ruhsat ayrı olduğu için belirttiğiniz kasko problemi var.

Şu açıdan arkadaşlara katılıyorum, 50-60.000 TL ye 750 altı küçük karavan almaktansa, 70-80 bin tl ye büyük mü büyük kaliteli karavan alınabilir. Ama yıllık ek maliyetleri o makası uzun vadede bir hayli açıyor.

Arkadaşlar fren konusunda el freni ile ilgili yazmıştım, normal karavan freni için acil durumlar dışında frensiz gitmeyin. Ben bir süre frensiz kullandım, tavsiye etmem.
ha frensiz ve güvenli olması için çeken aracın 3,5 ton ve üstü olması gerekir o zaman etkilemez.
Daha hafif araçlarla frensiz kullanılacaksa sürekli dört çeker ve 4 freni diskli abs li araç tavsiye ederim.

Merhaba,

Saly carabinata yı kullanan veya inceleme şansı olan varsa içi dışı nasıl kalite anlamında? Bilgi verebilir misiniz?

Mevcutta kg olarak en iyileri arasında. Ama kalitesi hakkında pek bir yazı göremedim forumda.

Merhaba,

Saly carabinata yı kullanan veya inceleme şansı olan varsa içi dışı nasıl kalite anlamında? Bilgi verebilir misiniz?

Mevcutta kg olarak en iyileri arasında. Ama kalitesi hakkında pek bir yazı göremedim forumda.

Selamlar,

Aşağıdaki başlığımızda bir arkadaşımız alacaktı. Yerinde incelemeye de gitmiş. Özel mesajdan işçiliğini beğenmediğini, frensiz olarak fiyatının cazip gibi durduğunu ama frenli istediğinizde rakiplerine göre aynı seviyeye geldiğini söylemişti.

750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

Birde her yerde söylediğim, giriş kapısının yanda değil arkada olması da bana göre önemli bir güvenlik dezavantajı yaratıyor. Tentenizi çekip, yan tarafta oturmak isteseniz mutlaka kapınızı kapatıp, kilitlemeniz gerekiyor.

Selamlar,

Aşağıdaki başlığımızda bir arkadaşımız alacaktı. Yerinde incelemeye de gitmiş. Özel mesajdan işçiliğini beğenmediğini, frensiz olarak fiyatının cazip gibi durduğunu ama frenli istediğinizde rakiplerine göre aynı seviyeye geldiğini söylemişti.

750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

Birde her yerde söylediğim, giriş kapısının yanda değil arkada olması da bana göre önemli bir güvenlik dezavantajı yaratıyor. Tentenizi çekip, yan tarafta oturmak isteseniz mutlaka kapınızı kapatıp, kilitlemeniz gerekiyor.

Görsel ve pratiklik olarak yanda kapı olması bence de önemli ama şunu merak ediyorum. Hemen 2 metre ötede, karavanın yanında ben otururken içeriye hırsız girebilecek bir alana park etmişsem, gece de rahat uyumamalıyım demektir.

@Sami Demirpaz

Derler ya ben işimi kış tutayım, yaz çıkarsa bahtıma diye. Benim çok tecrübeye sair kamp geçmişim olmadı ama ailemin yani Anne ve Babamın çok fazla olmuş. Ve hayatları boyunca yaşadıkları 2 hırsızlıkta kampta olmuş.

Tente altında okey oynarken, yemek yerken 2 metre ötede sineklik çekili kapının açılıp kapandığını inanın duymazsınız.

Hadi kasa alırsınız vb şeyler yaparsınız. Ama diyelim ki sinekliği çekmediniz içeriye herhangi bir hayvanda girebilir ve göremezsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.