96 Zj Günlüğü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VolkanGurcan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 293
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,309
Bugün günlerden "Big 3".Elektrik sisteminde küçük bir iyileştirme yapmak istedim.Ecnebilerin big 3 dedikleri alternatörden aküye giden elektriği ve şase kablolarını güçlendirmekten ibaret olan bu uygulamadan bende eksik kalamazdım.Kablo olarak 35 mm marin akü kablosu kullandım.Kutup başları da değişmiş oldu bu arada.Aslında marş motorundan da aküye bir kablo yapmak istiyordum ama üşendim arabanın altına girmeye.Onu daha sonraya bırakarak fotoğraflara geçiyorum.

VPrJb4
Kablolar bu şekilde.Elimdeki makaronlar uymadığı için amazondan aldığım sıvı makaronu kullandım.Üzerine de bez bant sardım.

1EqGLN
Alternatörden aküye +
Aküden sigorta kutusuna +
Şaseden aküye -

7D5yqN
Motordan şaseye -

G6E99N
Kısaca bu şekilde.

Etiketler
Bagajımdaki tamirhane darmadağındı bir süredir.Temizlik ve düzenleme sonrası fotoğraflanmayı hak etti.

B6mL6j
Anahtar katı.Üsttekiler mafsallı ve cırcırlı set.

AzWyzq
Tornavidalar,alyanlar,punchlar vs...

0z9GzL
En önemli kat.Lokmalar :smiley:

4zXGzq
Penseler,yan keski,kablo sıyırıcı ve falçata.

JDmODn
Tork anahtarı,levye boyutlu tornavidalar,cırt kelepçeler,mıknatıs,çekiç.

ODmyDA
Torx lokma seti,iri şırınga,tel fırça,multimetre ve kimyasallar.

Havalar soğudu.Çalışmayan koltuk ısıtmalarını bir elden geçireyim dedim.Şöför koltuğunu söküp eve çıkardım.Minderi söktüğümde ısıtıcı pedin şase kablolarından biri boşta duruyordu.Lehimleyip koltuğu geri taktım.Sonuç çalışan koltuk ısıtma :smiley:

PD8Rn8

Sağ taraftaki kapılarım çoğu zaman ilk denemede kilitlenmiyordu.Problemin kilitlerden olduğunu düşünüyordum.Aküyü evde üç gün boyunca şarjda tuttum.Şimdi kapılar tek seferde kilitleniyor.İlginç :smiley:

Uzun zamandır çalışmayı durduran arka silecek motorunu elden geçirdim.Montajı bugün yapamadığım için çalışıp çalışmayacağını bilmiyorum.Eğer çalışırsa ayrı bir konu altında ayrıntılı olarak nasıl yapıldığını paylaşmayı düşünüyorum.Başlık olarak kalırsa daha faydalı olur diye düşündüm.Bunun dışında ön farları tesisattan ayırıp röleli olarak direk aküye bağladım.Fark edip etmediğini bu gece görürüm artık.

Uzun zamandır çalışmayı durduran arka silecek motorunu elden geçirdim.Montajı bugün yapamadığım için çalışıp çalışmayacağını bilmiyorum.Eğer çalışırsa ayrı bir konu altında ayrıntılı olarak nasıl yapıldığını paylaşmayı düşünüyorum.Başlık olarak kalırsa daha faydalı olur diye düşündüm.Bunun dışında ön farları tesisattan ayırıp röleli olarak direk aküye bağladım.Fark edip etmediğini bu gece görürüm artık.
ben yapmıştım o işlemi pek fayda etmemişti. en güzeli led ampul.

Silecek motorunun montajını yaptıktan sonra çalışmadığı için gıcık olup konu açmadım :mad:
Yapacak bir şey yok diye amazondan yeni silecek motoru sipariş ettim ama daha gelmedi.Dün sürpriz bir şekilde arka sileceğim çalıştı.Anlam veremedim çünkü çalışmadığı zaman soketlerde elektrik olup olmadığına bakmıştım ve silecek düğmesi kapalıyken akım olmayan kablolarda düğmeyi açık konuma aldığımda akım oluyordu.Yani motor dışında devrede bir sorun görünmüyordu.Sonuçta şimdilik silecek çalışıyor.Bir süre daha çalışırsa konuyu açarım artık.

şarj aletiyle :D 12v adaptörün uçlarını aç, bağla kutup başlarına yavaş yavaş dolsun :smiley:
Bi' yaşıma daha girdim! :D E süpermiş.. Ciddisiniz bu arada, değil mi? Benim araba da uzun zamandır yatıyor otoparkta, eve giriş çıkış saatlerim de pek makul saat aralıklarında olmayabiliyor; kimseden aktarma da yapamıyorum. Bu ve bunun gibi başka alternatif yöntemler de var mıdır acaba?

Bir de bu önerinizi uygularken dikkat etmem gereken noktalar nelerdir? Mesela öylece prize takıp çıksam evden, aklım kalır, yangın v.s. çıkar mı diye açıkçası, sorun olmaz mı dersiniz?

Sitede herhangi bir konu başlığı altında da bahsediliyorsa direkt oradan da bakabilirim.

Öncelikle herkese merhaba.Haziran 2017 den beri 96 5.2 ZJ Grand Cherokee sahibiyim.Arazi araçlarına merakım daha önce pek yoktu,hot hatchlerle daha fazla ilgiliydim.Ne oldu bilmiyorum birden Range Rover Classicler gözüme çok hoş gelmeye başladı.Fiyatlarıda çok avantajlıydı.Birkaç araç görüp inceledim ama kondisyonları çok kötüydü.Zamanla ilgim amerikanlara kaymaya başladı.Tahoe çok güzeldi ama fiyatı fazlaydı,Ford explorer altı silindirliydi ve Grand Cherokee V8 :smiley: İlk çıktığı zamanlarda Otohaber dergisinde testi vardı,günlerce fotoğraflarına bakmıştım hatırlıyorum.Neyse ZJ en mantıklı seçim olarak geldi,parça sıkıntısı olmaması,çıkma parçalarının bulunabilirliği ve eski bir arkadaşımın maslakta amerikan servisi olması sonucunda aceleyle ilk bulduğum hoşuma giden ZJ yi aldım.

LDNJyV

Şu ana kadar paylaştığınız bütün açıklamaları merakla okudum, elleriniz dert görmesin. Vakti ve imkanı olan ya da bunları zor da olsa bir şekilde gerçekleştirebilen kullanıcılara gıpta ediyorum doğrusu.

Bi' yaşıma daha girdim! :D E süpermiş.. Ciddisiniz bu arada, değil mi? Benim araba da uzun zamandır yatıyor otoparkta, eve giriş çıkış saatlerim de pek makul saat aralıklarında olmayabiliyor; kimseden aktarma da yapamıyorum. Bu ve bunun gibi başka alternatif yöntemler de var mıdır acaba?

Bir de bu önerinizi uygularken dikkat etmem gereken noktalar nelerdir? Mesela öylece prize takıp çıksam evden, aklım kalır, yangın v.s. çıkar mı diye açıkçası, sorun olmaz mı dersiniz?

Sitede herhangi bir konu başlığı altında da bahsediliyorsa direkt oradan da bakabilirim.
gayet tabi ciddiyim. ama öyle dandik şarj aletleriyle olmaz. çok çok uzun sürer. ve riskli yani öyle bırakıp gitmek. aliexpresste 20-30 dolara satılan chargerlar var. alırsın onlardan bi tane bağlarsın kapatırsın kaputu, o orda yavaş doldurur. ha 20 dolarlık charger ne kadar verimli olur bilemiycem tabi hiç kullanmadım onları :smiley:

Ön track barın burcunu değiştirttim bugün.Çok ses yapmaya başlamıştı iyi oldu şimdi.İyi ki kendim değiştirmeye kalkmamışım eski burcu sökmek çok sıkıntıymış.Oksijen sensörleri de çıktı aradan.Arka sensörde çatlaklar vardı.Ön sensör de orjinaldi zaten.Yenilendi iyi oldu.Bakalım yakıta olumlu bir etkisi olacak mı?

Ön track barın burcunu değiştirttim bugün.Çok ses yapmaya başlamıştı iyi oldu şimdi.İyi ki kendim değiştirmeye kalkmamışım eski burcu sökmek çok sıkıntıymış.Oksijen sensörleri de çıktı aradan.Arka sensörde çatlaklar vardı.Ön sensör de orjinaldi zaten.Yenilendi iyi oldu.Bakalım yakıta olumlu bir etkisi olacak mı?
track barı yerde mi sıktın liftte mi? ustaların dediği genelde yerde sıkın. liftte boşluğunu al, yerde kavile. dw önlemek için çok öenmli diyorlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR