Acemiler Için Çekme Karavana Güneş Paneli

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan akaco Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,606

akaco

Yeni Üye
Herkese merhaba,

Yeni bir Burstner marka avrupa çekme karavan alarak aranıza katıldım , kısmetse karavanı hafta sonu teslim alacağım.
İlk etapta (acemiliği atlatana kadar) elektrik bulabileceğim mocampları tercih edeceğim ancak ileride elektriksiz yerlerde de kalma planımız var.

Karavanda zaten birçok şey gazla çalışıyor (ısıtma , buzdolabı , ocak gibi) ancak tuvalet su sistemi , aydınlatma , telefon tablet şarjı için enerji ihtiyacımız olacak.
Hafta sonları gezileri için bizi en çok 2-3 gün , günde 5-6 saat kadar idare edecek ve şimdilik sadece 12V çalıştıracak bir sistem düşünüyorum.
Satın aldığım firmanın tavsiyesine göre bu ihtiyacımı 130W bir güneş paneli , 1 adet 92A jel akü ve MPPT şarj regulatörü karşılarmış.

Sizin görüşlerinizi de almak istedim.

1-Bu ihtiyaçlar için bu sistem yeterli gelir mi ?
2-Gunes paneli olarak yeni model esnek ince paneller mi yoksa eski tip panelleri mi tercih etmeliyim , hangisi daha verimli kullanışlı ve dayanıklıdır ?
3-Ankara da karavanın orjinalliğini bozmadan (kablolar vs görünmeyecek şekilde) ve mümkünse hiç deliksiz bu işin montajını yapabilecek bir usta var veya set halinde satıp montajını yapacak bir firma var mıdır ?
4-İleride 220V ihtiyacım olursa bu sisteme kolayca ilave yapılabilir mi yoksa panellerin vs bağlantısı için yeniden delik açmak mı gerekir ?
5-Karavanın üzerine panelleri özel yapıştırıcılarla sabitlemek zamanla sorun yaratırmı ?
6-Bu sorum büyük ihtimal mantıksız olacak ancak güneş paneli ve elektrik konularında pek bilgim olmadığından danışmak istedim.
Bir jel akü alsam bunu evde bir şekilde şarj edemezmiyim , böylece yola çıkarken yanıma alıp karavana takıp 1-2 gün idare edecek bir Powerbank gibi kullanma imkanım olmaz mı ?
7-Son olarak güneş panelinden alakasız olarak tente önerileriniz var mı ? Thule vs markalara malum çok pahalı , benzerini daha uyguna yaptırabilir miyiz ?

Umarım sorularım mantıksız değildir , tecrübeli arkadaşların görüşlerini bekliyorum.

Etiketler
Herkese merhaba,

Yeni bir Burstner marka avrupa çekme karavan alarak aranıza katıldım , kısmetse karavanı hafta sonu teslim alacağım.
İlk etapta (acemiliği atlatana kadar) elektrik bulabileceğim mocampları tercih edeceğim ancak ileride elektriksiz yerlerde de kalma planımız var.

Karavanda zaten birçok şey gazla çalışıyor (ısıtma , buzdolabı , ocak gibi) ancak tuvalet su sistemi , aydınlatma , telefon tablet şarjı için enerji ihtiyacımız olacak.
Hafta sonları gezileri için bizi en çok 2-3 gün , günde 5-6 saat kadar idare edecek ve şimdilik sadece 12V çalıştıracak bir sistem düşünüyorum.
Satın aldığım firmanın tavsiyesine göre bu ihtiyacımı 130W bir güneş paneli , 1 adet 92A jel akü ve MPPT şarj regulatörü karşılarmış.

Sizin görüşlerinizi de almak istedim.

2-Gunes paneli olarak yeni model esnek ince paneller mi yoksa eski tip panelleri mi tercih etmeliyim , hangisi daha verimli kullanışlı ve dayanıklıdır ?
3-Ankara da karavanın orjinalliğini bozmadan (kablolar vs görünmeyecek şekilde) ve mümkünse hiç deliksiz bu işin montajını yapabilecek bir usta var veya set halinde satıp montajını yapacak bir firma var mıdır ?
4-İleride 220V ihtiyacım olursa bu sisteme kolayca ilave yapılabilir mi yoksa panellerin vs bağlantısı için yeniden delik açmak mı gerekir ?
5-Karavanın üzerine panelleri özel yapıştırıcılarla sabitlemek zamanla sorun yaratırmı ?
6-Bu sorum büyük ihtimal mantıksız olacak ancak güneş paneli ve elektrik konularında pek bilgim olmadığından danışmak istedim.
Bir jel akü alsam bunu evde bir şekilde şarj edemezmiyim , böylece yola çıkarken yanıma alıp karavana takıp 1-2 gün idare edecek bir Powerbank gibi kullanma imkanım olmaz mı ?
7-Son olarak güneş panelinden alakasız olarak tente önerileriniz var mı ? Thule vs markalara malum çok pahalı , benzerini daha uyguna yaptırabilir miyiz ?

Umarım sorularım mantıksız değildir , tecrübeli arkadaşların görüşlerini bekliyorum.
Merhaba,
Hayırlısı olsun avrupa karavanların hepsi çok güzel benimde tercihim avrupa oldu.
Karavanı alalı 3 ay olan bir kişi olarak ve almadan önce yaptığım araştırmadan sonra sorularını okurken tıpkı benim karşılaştıklarım olduğunu fark ettim ve yanıtlamak istedim.

Bu tamamen senin karavanın içerisinde yaşamın ve kullanacağın donanım ile alakalı, benim karavanımda da herşey 12v olduğundan bende tek panel tercih ettim, yaşadığımda yer izmir olunca bol güneşli panel olarak da monokristal panel aldım 165watt ve 95 Amp akü + Mppt + Bluetooth kiti ile oldukça kullanışlı ve stabil bir sistem oldu, nerdeyse sabaha kadar ışıklar yanık tv açık telefon tablet şarjda bilimum 12v kullanılsa bile akü hiç tam boşalmadı, sabah 9 da uyandığımızda ise şarj %80 lere bile çıkmış oluyor. Güneş olduğu anda şarj başlıyor zaten.

Verim olarak monokristal daha verimli, polikristal in maliyeti daha düşük üretim maliyeti daha ucuz o nedenle tercih senin. Monokristalin üzerini sürekli temiz tutman lazım verimi monokristalin daha yüksek.

Güneş panelini karavanı aldığın yer takmalı, garantinin bozulmaması için bu şart, hiç bir karavanda güneş paneli için bağlantı yeri hazır değil o nedenle delinmesi şart ama doğru yerden ve doğru yalıtım malzemesi ile yapılması sonradan oluşacak sıkıntıların önüne geçmek demek, bende aldığım ekipmanları adria ya gönderttim orada takıldı, karavanı distribütörden başkasına elletme.

Karavanlarımızda zaten herşey 12v ve 220 volt priz yerleri hep hazır dışarıdan bağlantı yaptığında buralar çalışmaya başlıyor ayrıca akü şarj kitini de almışsan opsiyon oluyor bu, 220 den şarj etmeye başlıyor aküyü, sana 220 ile kullanacak bi kettle kalıyor ki hiç gerekli değil, tv mi bile 12v aldım ben.

Karavanın üzerine paneller aslında yapıştırılmıyor çünkü zaman içerisinde panel bozulabilir değişim gerekebilir, kırılabilir gibi durumlar oluşabileceğinden 2 tane metal paslanmaz profil karavan üzerine yapıştırılıyor ve bunun üzerine panel vida ile monte ediliyor, dediğim gibi belli bir süre sonra sökülmesi değişmesi gerekebilir, ayrıca panel ve profil arasında kalan yerden hava geçişi olduğu için karavanın üzerine panelden sıcaklık da gelmiyor.

Malesef bu şekilde zihni sinir projelerine gerek yok, böyle bir karavan aldıktan sonra bu işi kalıcı olarak bir defa halledip keyfini sürmeniz lazım, taşı tak eve götür, evde 220 ile kullanacağınız şarj kiti ne derece kaliteli olacak? Akü olarak AGM akü kullanman lazım, jel aküde akü sıfıra düştüğünde toparlaması çok zaman alıyor ve sıkıntılı, vartanın AGM aküleri hem uygun hemde kaliteli bir MPPT de düzgün ayarlar yapılırsa benim gibi sadece telefondaki programdan ara ara duruma bakıyorsun o kadar.

Ne yazık ki bizim çekme karavanlarımıza en uygunu Thule omnistor, torba tente, raylarına kadar hazır takması çok kolay benim şansıma kamp karavan fuarı denk geldi ordaki indirimden aldım Eltesan dan. € yüzünden fiyatlar uçtu ama karavana bağlanacakk en uygun çözüm neyazık ki bu. Yada karavanın yan tarafında oturma alanı üzerine açılacak harici bir tente çözümüne bakabilirsin, biraz daha uygun.

Kazasız belasız sağlıcakla.

Merhaba, çok kısa bir sorum olacak o yuzden ayrı konu başlığı açmak istemedim. İki adet 80 w güneş panelim var 40 ah jel aküyü hızlı doldurması için panelleri seri mi paralel mi bağlamam gerekir?

Bağlantı konusunda çok bilgim yok ama konuda uzman arkadaşlar var yanıtlayacaklardır.
Daha hızlı bir çözüm için güneş enerji sistemleri satan ve uygulayan firmalara danışabilirsiniz telefonda 2 dklık muhabbet için ücret talep edeceklerini sanmıyorum.

VKY-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba, çok kısa bir sorum olacak o yuzden ayrı konu başlığı açmak istemedim. İki adet 80 w güneş panelim var 40 ah jel aküyü hızlı doldurması için panelleri seri mi paralel mi bağlamam gerekir?
Panel bağlantı aparatları var , bi çift alıp , yuvalarına geçirin , serimi olsun parelelmi olsun diye kafa yormayın , zaten 2 tane 80 lik panel 40 lık aküyü çok hızlı doldurur .

Solar Panel Y Paralel Bağlantı Konnektör Dişi Erkek Set - n11.com

Merhaba, seri bağlarsanız voltaj yükselir yani paneliniz 12 V ise 12+12=24 Volt olur aküye zarar verir. Paralel bağlarsanız voltaj sabit kalır watt yükselir 80+80=160 Watt eder. Tam kapasite ile çalıştığını düşünürsek 13 A gibi bir şey çıkıyor 40 ah akü için fazla gelir. Önemli olan aküyü hızlı değil sağlıklı doldurmaktır akü ömrünün uzun olması için.

Merhaba, seri bağlarsanız voltaj yükselir yani paneliniz 12 V ise 12+12=24 Volt olur aküye zarar verir. Paralel bağlarsanız voltaj sabit kalır watt yükselir 80+80=160 Watt eder. Tam kapasite ile çalıştığını düşünürsek 13 A gibi bir şey çıkıyor 40 ah akü için fazla gelir. Önemli olan aküyü hızlı değil sağlıklı doldurmaktır akü ömrünün uzun olması için.
Cevabın için teşekkür ederim.80w panelim vardı hava bulutlu olunca buzdolabı çalıştırmaya yetmedi ikinciyi sipariş verdim amacım hem dolap çalışsın hemde akü dolsun.zarar verme konusu na gelince 20 a şarj regülatörü var. Ayrıca konuyu paneli sipariş verdiğim yerede sormuştum onlar da Parelel bağlamami söyledi.

Lenovo K33a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Buzdolabınızı (12 veya 220 v farketmez) çalıştırmak için minumum 100 ah akü + 150 w solar panel + 20 a şarj regülatörü gerekir diyor bilenler . Bence akünüz yeterli gelmiyor . Ayrıca PELTİER buzdolabı ise zaten hiç yetmez . Yukardaki bilgiler kompresörlü buzdolabı kullanmanız halinde geçerlidir .

Buzdolabınızı (12 veya 220 v farketmez) çalıştırmak için minumum 100 ah akü + 150 w solar panel + 20 a şarj regülatörü gerekir diyor bilenler . Bence akünüz yeterli gelmiyor . Ayrıca PELTİER buzdolabı ise zaten hiç yetmez . Yukardaki bilgiler kompresörlü buzdolabı kullanmanız halinde geçerlidir .
Dediklerimiz aynen doğru. Ben üç gün önce 80w panel 20 a şarj regülatörü ve 40 a akuyle 10 günlük Karadeniz gezisi yaptım. (Kışın gezi deneyimim yazısı olarak yazacağım) Ve gezi esnasında güneşli havalarda buzdolabının soğutması yeterli oldu sadece bulutlu havalarda tam randımanlı calisamadi, oyuzden şimdilik 2. 80 w panel sipariş verdim seneye de ikinci bir 40 a akü alıp seti tamamlamayi düşünüyorum. Peltierli dolap alacaklar buz beklemiyorlarsa soğuk su için yeterli.

Lenovo K33a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR