Almanya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 100
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 89,895
Merhaba Sayin akdeniz45,
Bu yaz inşallah 11 yaşında iken sadece 8 ay kalabildiğim Villingen merkez olmak üzere (şu an 44 yaşındayım) karaormanlar bölgesini detaylı bir şekilde gezmek istiyoruz.Ancak merak ettiğim şu ücretsiz bir şekilde aracımızı park edebileceğimiz yerler mümkün mü? Zararı yok 10 km ye kadar bir mesafeyi bisikletlerimizle de erişebiliriz.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sent from my iPad using Tapatalk

Etiketler
Merhaba Sayin akdeniz45,
Bu yaz inşallah 11 yaşında iken sadece 8 ay kalabildiğim Villingen merkez olmak üzere (şu an 44 yaşındayım) karaormanlar bölgesini detaylı bir şekilde gezmek istiyoruz.Ancak merak ettiğim şu ücretsiz bir şekilde aracımızı park edebileceğimiz yerler mümkün mü? Zararı yok 10 km ye kadar bir mesafeyi bisikletlerimizle de erişebiliriz.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sayın Tecimen,
Karaormanlar bölgesini nasıl bir araçla (çekme karavan veya motkakaravan) gezmek istiyorsunuz? Ayrıca park etmek derken gecelemeyi mi kastediyorsunuz?
Bu soruların cevaplarına göre size bilgi verebilirim.

Iyi gezi hazırlıkları dilerim.
.

Aracımız 2006 transporter cityvan .geceleme ve ücretsiz bir şekilde gündüz de bırakabileceğim otopark arıyorum

Son düzenleme:

Aracımız 2006 transporter cityvan .geceleme ve ücretsiz bir şekilde gündüz de bırakabileceğim otopark arıyorum

Aşağıdaki linkte gördüğünüz yerlerde (Wohnmobilstellplatz=Karvanpark) aracınızı parkedebilir ve uyuyabilirsiniz. Karaormanlar çok turist çeken bir yer. Bu nedenle karavanla geceleme ücretleri 0-20 € arasında değişebilir. Ücreti 10 Euro’nun üzerinde olan yerlerde wc ve duş yapma olanağı da çoğunlukla var. Karavanparkların çoğunda atık su ve wc boşaltacak ve temiz su alınacak yerler bulunur. Listeyi bir inceleyin. Sorularınız olursa severek cevap verebilirim.
Wohnmobilstellplätze Deutschland - Auflistung: schwarzwald

Tekrar iyi hazırlıklar ve güzel geziler.

Doğa yürüyüşleri (Wandern) Almanya’da çok sevilir. Çoğunlukla eşimin zorlaması birazda temiz havada hareketin sağlığa iyi geldiğini hissetmem nedeniyle yürüyüşlerimiz oldukça sıklaştı. Dağlarda yürümek düz ovadan daha manzaralı olduğu için, kendimize yürüyüş rotası ararken yolumuz Alp Dağlarına yönelmeye başladı. Avusturya’da bugün döndüğümüz bölgeye bundan sonra sıkca gideceğiz gibi. Bugün başka bir başlık altında da değindiğim gibi bu bölgede karavanpark fazla değil. Ama Almanya tarafında büyük bir karavanpark var. Bundan sonra sık kalacağımız bu karavanparkı „Avrupa’da Konaklama Yerleri“ listesine almak istiyorum.
Pfronten

Karavanpark Pfronten-Weißbach (D)

Koordinatları: 47.597320, 10.552130

44 karavan kapasiteli karavanparkın geceleme ücreti 10 €. Geceleme ücretlerinin zamanla arttığını yazmakta fayda var. Duş (50 Cent), wc, çamaşır (3 €) ve kurutma makinesi (3€) var.

Alp dağlarının eteklerinde. Çevresi görülmeye değer. Aşağıdaki video da çevreyi görmek mümkün.

Pfronten

Yukardaki resmi aldığım link:

Wohnmobilstellplatz in Pfronten

Avrupa´ da Konaklama Yerleri

Steckerlfisch

Karavanpark Kaufbeuren
Yakınımızdaki karavanparklar gittikçe çoğalıyor. Bugün listeye aldığım Karavanpark Kaufbeuren evimizden 18 kilometre uzakta. Yakınından geçerken orada duran karavanları görürüz. Biz bu karavanparkta hiç kalmadık. Bilmem sizler ne düşünürsünüz ama eve bu kadar yakın bir yerde gecelemektense eve gidiyoruz. Kaufbeuren’de 15-24 Temmuz arasında şenlikler vardı. Aşağıdaki linkte gördüklerimiz bu şenlikler hakkında bir fikir verebilir. Biz şehri gezerken (17.07.2016) sokaklar ortaçag kıyafetli insanlarla doluydu.
Tänzelfest 2016 - Kaufbeuren Tourismus

Yukardaki resme gelince, Bu tür balık hazırlamaya Bavyera’da Steckerlfisch –Şitekerlfiş deniliyor. Bu balığa yukarda bahsettiğim şenlik günlerinde, bir çok yerde de hafta sonlarında rastlamak mümkün. Görürseniz mutlaka tadına bakın. Alman mutfağı çok tanınmış olmasada bu balığı yedikten sonra tadı damağımda kaldı diyeceğinizden eminim.
http://static.panoramio.com/photos/large/10399908.jpg

SAM 9019

Karavanpark Bernau-Felden(D)
(Wohmobilstellplatz im Chiemseepark Bernau-Felden)
Koordinatları: 47.831213, 12.385617
Bu yıl Yunanistan’a giderken bu karavanparkta geceledik. Karavanpark Salzburg-Münih arasında, otobana çok yakın. Otobanın sesi duyulsa da rahat uyumak mümkün. Burası elektrikli bisikletle gezenler için yapılmış bir yer. Burada ücretsiz olarak elektrikli bisikletlerin şarjı mümkün. Ayrıca duş, wc ve wc kaseti boşaltacak yer var. Duş ücretli. Aynı olanaklardan (elektrik hariç) biz karavancılar da faydalanabiliyoruz. Gecelik ücret 6 €.
Karavanpark videosu:

Karavanpark-Felsengartenkellerei Besigheim
SAM 0071

Almanya’da bağbozumu zamanı. Her yıl bu günlerde kısa gezilerimiz olur. Bu yıl daha önceki yıllarda bir kaç defa gezdiğimiz Neckar nehri kıyılarında üzüm bağlarının bulunduğu bölgeye yaptığımız beş günlük geziden dün döndük. Konakladığımız yerlerden çok hoşumuza giden „Felsengartenkellerei Besigheim“ karavanparkının çevresi tanıtmaya değer.
Koordinatları: 48.996004, 9.180695
Google Maps

Karavanpark bir park yeri ve ücretsiz. Karavanların kalmalarına izin veriliyor. Atık su boşaltacak yeri ve temiz su musluğu yok. Ihtiyaçlar bu çevrede bol olan diğer karavanparklarda karşılananabilir. Burası bir günlük ama görülmeye değer bir yer. Üzüm bağlarının arasında saatlerce gezmek mümkün. Yakındaki tepeye çıkarak çevreye yukardan (49.000881, 9.177719) bakmak çok güzel.

Yanlarında bisiklet olanlar Neckar nehrinin kıyılarında meyve bahçelerinin arasında bisiklet turları yapabilirler. Bu günlerde her taraf kırmızı elmalarla süslü.
Felsengartenkellerei şarap üretilen bir yer. Buradan doğrudan üreticiden şarap almak mümkün.
Bu linkte şarap çeşitlerini görmek mümkün.
Felsengartenkellerei Besigheim eG Wein kaufen (Seite: 2)

Bu çevreyi gezerken hep seçtiğimiz şarap:
Felsengartenkellerei Besigheim Trollinger Lemberger QbA 1L 2015

Bu şarabı aşağıdaki fransız keçi peyniri veya (benzer peynirler) ve beyaz ekmekle denemenizi tavsiye ederim.
Le Palet

Üzüm bağlarının arasında dolaşırken gördüğüm şu yazı dikkatimi çekti.
SAM 0016

Bu yazı Fransa’nın Bordeaux şehrinden. Tam anlamını vererek tercümesi zor ama şöyle diyeyim: „Şarap kültürü, birbirleriyle tanışmak isteyen insanlarda olur, birbirleriyle kavga eden insanlarda değil.“
Bu çevrede yaşayan bir iş arkadaşım hep “ şarap içen insanlar neşeli olur“ derdi.
Şarap içen deyince bir noktaya açıklık getirmekte fayda var. Fransa, Italya ve Almanya gibi şarap kültürünün yaygın olduğu ülkelerde şarap sarhoş olmak için içilmiyor. Bu neşeli ve zevkli yaşam için başlıbaşına bir kültür.

Son düzenleme:

Karavanpark Bietigheim-Bissingen
Felsengartenkellerei Besigheim karavanparkı ve çevresini gezdikten sonra gecelemek için hemen yakındaki Besigheim karavanparkına gitmek için yola çıktık. Geceler oldukça soğuk olduğu için elektrik bağlantısı olan bir karavanpark tercih ettim. Karavanparkın koordinatlarını yazarken yanlışlıkla yakındaki bir başka karavanparkın koordinlarını yazdığımı, Bietigheim-Bissingen’e geldiğimizde anladım. Burası şehrin içinde ama biraz küçük bir yer. Boş yer olduğunu görünce orada kaldık.
Bietigheim Bissingen

Koordinatları : 48.961098, 9.133458
Maps haritası: Google Maps
Karavanparkın ücreti 5 €, elektriğin kilovatı 50 Cent. Temiz su ücretli.

Esas gitmek istediğimiz Karavanpark Besigheim daha büyük bir yer. 16 karavan kalabiliyor.
Koordinatları : 48.997868, 9.148735
Günlük ücret 5 €. Elektrik ve su ayrıca ödeniyor.

Karavanpark Besigheim
Besigheim

Koordinatları : 48.997868, 9.148735
Günlük ücret 5 €. Elektrik ve su ayrıca ödeniyor.

Karavanparkın yakınında Lidl var. Lidl son zamanlarda çeşitlerini artırdı ve kalitesini yükseltti. Yolda giderken ben lidl’de satılan şu soğuk kahveyi seviyorum. Direksiyonda giderken iyi oluyor. Şişesi 65 Cent.
Lidl

Yolda kısa molalarda bir kaç dakikada hazırlanabilen Chili Nudeln (Nudeln:Makarna) tavsiye edilebilecek bir yemek. Kaynar suyu üzerine döküp karıştırın, beş dakika bekledikten sonra tekrar karıştırın ve yemek hazır.Acılı ve lezzetli. Fiyatı bir €‘ nun altında. Bir deneyin. Lidlde başka çeşitleri de var.
Chili

Bu çevrede görülmesi gereken yerleri aşağıdaki haritada kırmızı noktalı olarak işaretledim.
Karte

Karavanpark-Hirschhorn

SAM 0121

Neckar nehri kıyılarını bir kaç defa gezdik. Gezilerimizin son durağı Heidelberg şehrinin yakınıdaki Ladenburg şehri olur. Ladenburg’ta Almanya’nın en modern karavanparklarından birisi var. Bu karavanparkı daha önce tanıtmıştım. Bu defaki gezimizde Heilbronn-Heidelberg arasını otobandan değil Neckar kıyılarını takibederek gitmeye karar vardık. Ilk kilometreler hoşumuza gitmedi ama zamanla çevreyi taha iyi görebilmek için yavaş gitmeye başladım. Nehir kıyısında çok güzel manzaralı bir yol, birbirinden güzel küçük yerleşim yerlerinden geçtik. Yol kenarında çok sayıda park olanağı var. Bazılarında piknik masaları bile var. Bir kaç tanesinde kırmızı meyveleri ile alma ağaçları göze çarpıyordu. Gecelemek için kendimize Hirschhorn şehrindeki karavanparkı seçtik. Neckar kenarında karavanlar inci gibi dizilmişlerdi. Saydım biz 29‘ uncu karavandık. Koordinatları: 49.442426, 8.898208

Günlük ücret 7 €, elektrik ve su ayrıca ödeniyor.

Bu linkte karavanparkın haritadaki yerini görmek mümkün. Google Maps

Karavanparkın önünden nehir gemileri geçiyor. Neckar küçük bir nehir olduğu için gemiler hemen önümüzden geçiyor. Gemilerin çalıştığı nehirleri ilk görenler için bir açıklama yapmak istiyorum. Nehirlerde gemilerin yüzebilmesi için , belirli aralıklarla gemilerin yükselmesi veya aşağıya indirilmesi gerekiyor. Böyle yerlerin Almancası Schifsschleuse, Türkçesini bilmiyorum, Google’de bilmiyor. En iyisi aşağıdaki videoya bakmak. Karavanparkın yakınında böyle bir yer var. Gidip bakabilirsiniz. Ben böyle yerleri defalarca gezdim.

Hirschhorn şehir merkezi karavanparka çok yakın. Nüfus iki bin civarında olan bir yer. Şehirdeki eski binalara hayran kaldık. Daracık sokaklar, çok iyi korunmuş, bakılmış binalar. Evlere hayran hayran baktığımı gören benim yaşlarımda birisi yanıma gelerek selam verdikten sonra, „burada altmış yılımı geçirdim. sahipleri evlerini satıp yeni binalar alıyorlar, bu evlerin için küçük, günümüzün yaşam ihtiyacına cevap veremiyorlar. Evleri tatiller ve hafta sonlarında oturmak için çevre büyükşehirlerinden insanlar satın alıyorlar“, dedi.
SAM 0119

SAM 0117

Hirschhorn’a tekrar geleceğiz diyerek bir gün sonra yola devam ettik.

Hüseyin bey değerli katkılarınızla bize her zaman yol gösterdiniz, bilgilendirdiniz, sayenizde Almanya'dan ve Avrupa'nın başka ülkelerinden bir çok konu hakkında fikir edindik.
schif: gemi, schleuse: savak anlamını taşıyormuş (almanca sözlükten baktım) Savak Türkçe'de suyun önünü kesmek için yapılan engele deniyor. Sizin katkılarınız yanında bir hiç ama bu kadarcık katkı da benden olsun :smiley:
Her şey için teşekkürler :smiley:

Karavanpark Mainstockheim
Unbenannt

Haşmet Bey merhaba,

ilginiz ve güzel sözleriniz için teşekkürler. Emekliliğin verdiği zaman bol olunca hem gezmek hem de yazmak kolay oluyor. Şu anda Main nehri kenarındaki Mainstockheim karavanparkında konaklıyoruz. Önümüzden ara sıra gemiler geçiyor. Eşimin bu yakınlarda iki günlük bir seminrei var. O yarın seminere gidecek, bende bu çevrede bol olan üzüm bağları arasında gezmek istoyrum. Böylece sıhhatim içinde iyi olacak.

Selamlar, teşekkürler.

Son düzenleme:

1

Romantik Yol’da Sonbahar Renkleri

Romantik Yol yakınında yaşadığım için bu çevrenin 4 ikliminide biliyorum. Bahar ve yaz aylarında her yer yeşildir. Sonbaharda ise yeşil-sarı-kırmızı renk tonlarıyla dolu. Romantik Yol’u gezerken genellikle anayoldan gitmem. Dün 31.10.2020 Cumartesi günü de Romantik Yol çevresinde olan Marktoberdorf şehrini gezdik. Eskiden, karavana binince gözümüz hep uzaklardaydı ama son yıllarda yakın çevremizde de güzel yerler olduğunu keşfettik. Marktoberdorf 18 bin nüfuslu küçük şirin bir yer. Sadece elektrik ve suyun ücretli olduğu bir karavan parkı var.
Karavanpark1

Karavanpark2

Karavanparkın yanında büyük bir otomobil park yeri var.
#1 Wohnmobilstellplätze in Marktoberdorf [Beste Überblick über die schönsten Wohnmobilstellplätze] ∞ Campercontact

Evimizden 40 km uzakta olan bu şehire geliş nedenimiz Karavanparkın yanında başlayan, 2 km kadar uzun olan, 200 yaşındaki ıhlamur ağaçlarının iki tarafını süslediği bir yaya yolunu gezmekti.
Allee2

Allee4

Allee

Ihlamur ağaçları çiçek açtığı zaman da buraya gelmeye karar verdik. Ihlamur çiçeklerinin kokusunu teneffüs ederek gezmekte zevkli olacak.

Son düzenleme:

Ekli dosyayı görüntüle 621500
Romantil Yol’da Sonbahar Renkleri

Romantik Yol yakınında yaşadığım için bu çevrenin 4 ikliminide biliyorum. Bahar ve yaz aylarında her yer yeşildir. Sonbaharda ise yeşil-sarı-kırmızı renk tonlarıyla dolu. Romantik Yol’u gezerken genellikle anayoldan gitmem. Dün 31.10.2020 Cumartesi günü de Romantik Yol çevresinde olan Marktoberdorf şehrini gezdik. Eskiden, karavana binince gözümüz hep uzaklardaydı ama son yıllarda yakın çevremizde de güzel yerler olduğunu keşfettik. Marktoberdorf 18 bin nüfuslu küçük şirin bir yer. Sadece elektrik ve suyun ücretli olduğu bir karavan parkı var.
Ekli dosyayı görüntüle 621501
Ekli dosyayı görüntüle 621502
Karavanparkın yanında büyük bir otomobil park yeri var.
#1 Wohnmobilstellplätze in Marktoberdorf [Beste Überblick über die schönsten Wohnmobilstellplätze] ∞ Campercontact

Evimizden 40 km uzakta olan bu şehire geliş nedenimiz Karavanparkın yanında başlayan, 2 km kadar uzun olan, 200 yaşındaki ıhlamur ağaçlarının iki tarafını süslediği bir yaya yolunu gezmekti.
Ekli dosyayı görüntüle 621503
Ekli dosyayı görüntüle 621504
Ekli dosyayı görüntüle 621506
Ihlamur ağaçları çiçek açtığı zaman da buraya gelmeye karar verdik. Ihlamur çiçeklerinin kokusunu teneffüs ederek gezmekte zevkli olacak.
Keşke yürüyüş yaparken çekindiğiniz bastonlu bir resminizde olsaydı.:unamused:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.