DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Amaç Maliyetleri Azaltmak

'GENEL KONULAR' forumunda beyaz24kartal tarafından 6 Nisan 2015 tarihinde açılan konu 14399 kişi tarafından okunmuş, 10 cevap yazılmıştır

1. beyaz24kartal

beyaz24kartal Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    11
    4 kişilik bir aileyiz. (BABA 38 yaş 1,85 boy- ANNE: 35 YAŞ 1,72 boy KIZIMIZ: 1.35 boy ve OĞLUMUZ:98 boy)

Şimdi bu şartlarda gezgin olmayı planlıyoruz. Örneğin Amasyaya gidip 3 gün kalıp bu ili tamamen (tarihini, doğal güzelliklerini, leziz yemeklerini ) gezip bir sonraki ile geçmeyi...
    Öğretmen olduğumuzdan haftada 1-2 öğretmen evlerinde bu günün fiyatı kişi başı 40-60 tl arası kalabiliyoruz. Yeme içmemizde kişi başı günlük 35 tl lüxe kaçmadan. yani 1 kişinin günlük maliyeti herşey dahil 100tl .
    10 gün gezsek 100*4 kişi * 10 gün=4000 tl benim aylık gelirim 2450 maaş+400 ekders= 2 850 tl evet öğretmenin tatili çok ama durum bundan ibaret.

Amaç bu maliyetleri azaltmak ve gezebilmek sevdiğimiz yerde ise 2-3 gün fazladan kalabilmek. Tavsiyeleriniz neler olur. Güvenli bir şekilde kalabilmek yemeğimizi kendimiz yaparak ucuza mal etmek için.

Seçenekler:
    1-Geniş bagajlı bir araç ve arka tertibatı fotodaki gibi. Kullanan varmı? https://youtu.be/4TIuUfylVRI
    2-Çekme karavan 750 kg altı
    3- .........................
    4-.................

Fikirlerinizi bekliyorum avantajları ve dezavantajlarıyla lütfen...

Etiketler:

2. mavituna17

mavituna17 Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    4
    Ynt: Amaç Maliyetleri Azaltmak

Merhabalar ben sıraladığınız alternatifler arasından ilk sıradaki “mini camper” fikrini uzun zamandır incelemekteyim ve sitede bazı arkadaşlardan uygulayanlar var. Öncelikle edindiğim izlenim bu fikri uygulayacaksanız doblo tarzı araçlar daha uygun. Ülkemizde ve özellikle yurtdışındaki örneklerini uzun uzun araştırdığımda karşıma çıkan tüm örnekler doblo, cady tarzı araçlar oldu. Benim aracım Grand Cherokee bagaş bölümün taban ve tavan arası yüksekliği beni sınırlandırıyor. Bu nedenle aracını station modelse bile sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca aileniz 4 kişi bahsi geçen bu model iki kişi için uygulanabilir.

Yine beni cezbeden bir başka hal tarzı ise araç üstü çadır. Sitede yine bu konuda çok tecrübeli arkadaş bulunmakta hatta bazı arkadaşlar bu çadırlarla yapmış oldukları kampları paylaştılar. Hatta yanılmıyorsam site üyesi bir arkadaş çadırların üretiminide yapıyor ve bu çadırlar sadece arazi araçları için değil binek araçlara da uygulanabiliyor. Araç üstü çadırın ebatlarını siz belirleyebildiğiniz için 4 kişilik olabilir diye değerlendiriyorum. Ama sanırım araçların tavan büyüklüğü dikkate alınırsa bu hususta sizin için sıkıntı olabilir.

Çekme karavan konusu tamamen yabancı olduğum bir alan yalnız şunu söyleyebilirim. Dört kişilik çekme karavan motokavarandan ucuz olsa dahi biraz tuzlu hale gelebilir.

Tüm bu hususlar göz önüne alındığında kanımca sizin için en uygun otel/sosyal tesis dışı konaklama şekli çadır kullanımı olur. Ancak bu hususta dikkatle değerlendirilmelidir, çünkü çadır kampçılığının birçok artı ve eksisi bulunmaktadır.

3. güngör

güngör Zirve

Alınan Beğeni:
    160

Öğretmenim merhaba,

2. seçenek genç aileler için ideal çözüm,tecrübeyle sabit. Türkiye halen çekme karavan için cennet diyebilirim, vergi yok
    sigorta yok, torku yüksek bir araçla yıllarca gezersin. Kışın park edebileceğin yerinde varsa en az maliyetli seçenektir.

Selamlar

4. Etkaize

Etkaize Yarın da bir gün gelecek.

Alınan Beğeni:
    1

Selamlar hocam.

3'üncü seçenek olarak couchsurfing'i önerebilirim. O nedir derseniz de ücretsiz evinde kanepesini döşeğini acan insanların olduğu tatlı bir platforum. Türklerde ve yabancılarda oldukça yaygın bir kaç site ve mobil uygulamaları bile var bunun. Dez avantajlarından başlayayım:
    1-Tanımadığınız birinin evinde kalıyorsunuz.
    2-Kaldığınız yer gezmek istediğiniz yerlere uzak düşebilir.
    İşin güzel yanına gelirsek:
    1-Yeni (muhtemelen gezgin) insanlarla tanışıyorsunuz.
    2-Ücretsiz konaklama sağlıyorsunuz
    3-Yemek masrafı da minimum düzeye iniyor.
    Aklınıza takılan danışmak istediğiniz her hangi bir şey olursa da bu konuyla ilgili elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Bir çok couchluk yapan arkadaşım da var. Eğer bu duruma sıcak bakarsanız daha detaylı bilgi veririm. Çocuklu bir aile için ne kadar uygundur orasını bilemedim.

5. beyaz24kartal

beyaz24kartal Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    11

Dobloda 185*120 ebatlarında araç içi yatak elde ediyorum. Caddy de ise 176*110 yatak oluyor dolayısıyla arabanın içinde çocuklar yatabiliyor. Ben eşimle bağaj kapağına kurulan çadırın altına şişme yatak yada mat uyku tulumunda yatmayı planlıyorum 140*200 ölçülerinde yatakta.

Aklımdaki soru işaretleri:
    1- Araç içi ve çadır aşırı sıcak yada aşırı soğuk olurmu?
    2- Sivrisinek-böçek-akrep vs korunaklı hale nasıl gelir.?
    3- Güvenlik kamp dışı konaklamalarda bildiğiniz çadırda kalıyoruz her ne kadar araç arkasında olsada....:(

6. beyaz24kartal

beyaz24kartal Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    11

Tecrübelerinizden faydalanarak. Arkada ranza(Çocuklar için ) Öndede oturma grubu yemek masalı ve yatak olabilen bir çekme karavan. 750 kg altı diyerek üretenleri yürür hale gelince 900-1200 kg aralığına çıktığı forum bilgilerinden neredeyse net...
    Sizce bu şartlarda al gönlünce sıkıntısız gez diyebileceğiniz karavan hangisi. Direk linkte verebilirsiniz.
    Teşekkürler...
    İlginize....

Ekli dosyalar:

7. beyaz24kartal

beyaz24kartal Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    11

Ailecek çok zor göze alınabilecek bir sistem bekarken yada evliliğin ilk yıllarında olabilecek bir durum belki ama. Hele benim oğlan tüm gurubu pişman edebilir:smiley:) Düz duvara tırmanmakta kendisi...
    İlginize teşekkürler..

8. beyaz24kartal

beyaz24kartal Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    11

Takip...

9. Etkaize

Etkaize Yarın da bir gün gelecek.

Alınan Beğeni:
    1

Ben cekme karavan icin bir link paylasayim o halde.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-cekme-karavan-cekme-karavan-fransiz-sterckeman-bayisinden-sifir-134608453/detay

Fikir olmasi icin bu linki paylasiyorum. Sanirim ilan sahte. Forumda en cok tartisilmis bir ilanin linkidir.

10. selcuky

selcuky Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    8

Cekme karavan ve motorlardan eksi ve artisi cok tartışıldı forumda,cok da eğitici guzel paylasimlar var bu konuda.
    Cekme karavan fiyat olarak daha uygun gibi,
    Benim önerim caddy,connect, doblo yerine hyundai starex veya h1 ,daha geniş alan ve fiyat olarak da iyi, h1 ve starex ile ilgili forum daki yazıları okumanızı öneririm. Gönlünüzce bi araç olur inşallah.

selcuk

11. beyaz24kartal

beyaz24kartal Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    11

Sağolun h1 ve starex şehir içi kullanımda zor minübüs + yakıt.
    Alacağım araç aynı zamanda günlük kulanım aracım olacak.
    Çekme karavan işi baya bi aklıma yattı.
    Ama tek sorun resimdeki gibi bi karavan iç yapısı 750 kg altı ne var onu bilmiyorum.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...