Amaç Maliyetleri Azaltmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan beyaz24kartal Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,107

beyaz24kartal

Ana Kamp
4 kişilik bir aileyiz. (BABA 38 yaş 1,85 boy- ANNE: 35 YAŞ 1,72 boy KIZIMIZ: 1.35 boy ve OĞLUMUZ:98 boy)

Şimdi bu şartlarda gezgin olmayı planlıyoruz. Örneğin Amasyaya gidip 3 gün kalıp bu ili tamamen (tarihini, doğal güzelliklerini, leziz yemeklerini ) gezip bir sonraki ile geçmeyi...
Öğretmen olduğumuzdan haftada 1-2 öğretmen evlerinde bu günün fiyatı kişi başı 40-60 tl arası kalabiliyoruz. Yeme içmemizde kişi başı günlük 35 tl lüxe kaçmadan. yani 1 kişinin günlük maliyeti herşey dahil 100tl .
10 gün gezsek 100*4 kişi * 10 gün=4000 tl benim aylık gelirim 2450 maaş+400 ekders= 2 850 tl evet öğretmenin tatili çok ama durum bundan ibaret.

Amaç bu maliyetleri azaltmak ve gezebilmek sevdiğimiz yerde ise 2-3 gün fazladan kalabilmek. Tavsiyeleriniz neler olur. Güvenli bir şekilde kalabilmek yemeğimizi kendimiz yaparak ucuza mal etmek için.

Seçenekler:
1-Geniş bagajlı bir araç ve arka tertibatı fotodaki gibi. Kullanan varmı? https://youtu.be/4TIuUfylVRI
2-Çekme karavan 750 kg altı
3- .........................
4-.................

Fikirlerinizi bekliyorum avantajları ve dezavantajlarıyla lütfen...

Etiketler
Ynt: Amaç Maliyetleri Azaltmak

Merhabalar ben sıraladığınız alternatifler arasından ilk sıradaki “mini camper” fikrini uzun zamandır incelemekteyim ve sitede bazı arkadaşlardan uygulayanlar var. Öncelikle edindiğim izlenim bu fikri uygulayacaksanız doblo tarzı araçlar daha uygun. Ülkemizde ve özellikle yurtdışındaki örneklerini uzun uzun araştırdığımda karşıma çıkan tüm örnekler doblo, cady tarzı araçlar oldu. Benim aracım Grand Cherokee bagaş bölümün taban ve tavan arası yüksekliği beni sınırlandırıyor. Bu nedenle aracını station modelse bile sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca aileniz 4 kişi bahsi geçen bu model iki kişi için uygulanabilir.

Yine beni cezbeden bir başka hal tarzı ise araç üstü çadır. Sitede yine bu konuda çok tecrübeli arkadaş bulunmakta hatta bazı arkadaşlar bu çadırlarla yapmış oldukları kampları paylaştılar. Hatta yanılmıyorsam site üyesi bir arkadaş çadırların üretiminide yapıyor ve bu çadırlar sadece arazi araçları için değil binek araçlara da uygulanabiliyor. Araç üstü çadırın ebatlarını siz belirleyebildiğiniz için 4 kişilik olabilir diye değerlendiriyorum. Ama sanırım araçların tavan büyüklüğü dikkate alınırsa bu hususta sizin için sıkıntı olabilir.

Çekme karavan konusu tamamen yabancı olduğum bir alan yalnız şunu söyleyebilirim. Dört kişilik çekme karavan motokavarandan ucuz olsa dahi biraz tuzlu hale gelebilir.

Tüm bu hususlar göz önüne alındığında kanımca sizin için en uygun otel/sosyal tesis dışı konaklama şekli çadır kullanımı olur. Ancak bu hususta dikkatle değerlendirilmelidir, çünkü çadır kampçılığının birçok artı ve eksisi bulunmaktadır.

Öğretmenim merhaba,

2. seçenek genç aileler için ideal çözüm,tecrübeyle sabit. Türkiye halen çekme karavan için cennet diyebilirim, vergi yok
sigorta yok, torku yüksek bir araçla yıllarca gezersin. Kışın park edebileceğin yerinde varsa en az maliyetli seçenektir.

Selamlar

Selamlar hocam.

3'üncü seçenek olarak couchsurfing'i önerebilirim. O nedir derseniz de ücretsiz evinde kanepesini döşeğini acan insanların olduğu tatlı bir platforum. Türklerde ve yabancılarda oldukça yaygın bir kaç site ve mobil uygulamaları bile var bunun. Dez avantajlarından başlayayım:
1-Tanımadığınız birinin evinde kalıyorsunuz.
2-Kaldığınız yer gezmek istediğiniz yerlere uzak düşebilir.
İşin güzel yanına gelirsek:
1-Yeni (muhtemelen gezgin) insanlarla tanışıyorsunuz.
2-Ücretsiz konaklama sağlıyorsunuz
3-Yemek masrafı da minimum düzeye iniyor.
Aklınıza takılan danışmak istediğiniz her hangi bir şey olursa da bu konuyla ilgili elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Bir çok couchluk yapan arkadaşım da var. Eğer bu duruma sıcak bakarsanız daha detaylı bilgi veririm. Çocuklu bir aile için ne kadar uygundur orasını bilemedim.

mavituna17' Alıntı:
Merhabalar ben sıraladığınız alternatifler arasından ilk sıradaki “mini camper” fikrini uzun zamandır incelemekteyim ve sitede bazı arkadaşlardan uygulayanlar var. Öncelikle edindiğim izlenim bu fikri uygulayacaksanız doblo tarzı araçlar daha uygun. Ülkemizde ve özellikle yurtdışındaki örneklerini uzun uzun araştırdığımda karşıma çıkan tüm örnekler doblo, cady tarzı araçlar oldu. Benim aracım Grand Cherokee bagaş bölümün taban ve tavan arası yüksekliği beni sınırlandırıyor. Bu nedenle aracını station modelse bile sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca aileniz 4 kişi bahsi geçen bu model iki kişi için uygulanabilir.

Yine beni cezbeden bir başka hal tarzı ise araç üstü çadır. Sitede yine bu konuda çok tecrübeli arkadaş bulunmakta hatta bazı arkadaşlar bu çadırlarla yapmış oldukları kampları paylaştılar. Hatta yanılmıyorsam site üyesi bir arkadaş çadırların üretiminide yapıyor ve bu çadırlar sadece arazi araçları için değil binek araçlara da uygulanabiliyor. Araç üstü çadırın ebatlarını siz belirleyebildiğiniz için 4 kişilik olabilir diye değerlendiriyorum. Ama sanırım araçların tavan büyüklüğü dikkate alınırsa bu hususta sizin için sıkıntı olabilir.

Çekme karavan konusu tamamen yabancı olduğum bir alan yalnız şunu söyleyebilirim. Dört kişilik çekme karavan motokavarandan ucuz olsa dahi biraz tuzlu hale gelebilir.

Tüm bu hususlar göz önüne alındığında kanımca sizin için en uygun otel/sosyal tesis dışı konaklama şekli çadır kullanımı olur. Ancak bu hususta dikkatle değerlendirilmelidir, çünkü çadır kampçılığının birçok artı ve eksisi bulunmaktadır.

Dobloda 185*120 ebatlarında araç içi yatak elde ediyorum. Caddy de ise 176*110 yatak oluyor dolayısıyla arabanın içinde çocuklar yatabiliyor. Ben eşimle bağaj kapağına kurulan çadırın altına şişme yatak yada mat uyku tulumunda yatmayı planlıyorum 140*200 ölçülerinde yatakta.

Aklımdaki soru işaretleri:
1- Araç içi ve çadır aşırı sıcak yada aşırı soğuk olurmu?
2- Sivrisinek-böçek-akrep vs korunaklı hale nasıl gelir.?
3- Güvenlik kamp dışı konaklamalarda bildiğiniz çadırda kalıyoruz her ne kadar araç arkasında olsada....:(

güngör' Alıntı:
Öğretmenim merhaba,

2. seçenek genç aileler için ideal çözüm,tecrübeyle sabit. Türkiye halen çekme karavan için cennet diyebilirim, vergi yok
sigorta yok, torku yüksek bir araçla yıllarca gezersin. Kışın park edebileceğin yerinde varsa en az maliyetli seçenektir.

Selamlar

Tecrübelerinizden faydalanarak. Arkada ranza(Çocuklar için ) Öndede oturma grubu yemek masalı ve yatak olabilen bir çekme karavan. 750 kg altı diyerek üretenleri yürür hale gelince 900-1200 kg aralığına çıktığı forum bilgilerinden neredeyse net...
Sizce bu şartlarda al gönlünce sıkıntısız gez diyebileceğiniz karavan hangisi. Direk linkte verebilirsiniz.
Teşekkürler...
İlginize....

Resim107

Etkaize' Alıntı:
Selamlar hocam.

3'üncü seçenek olarak couchsurfing'i önerebilirim. O nedir derseniz de ücretsiz evinde kanepesini döşeğini acan insanların olduğu tatlı bir platforum. Türklerde ve yabancılarda oldukça yaygın bir kaç site ve mobil uygulamaları bile var bunun. Dez avantajlarından başlayayım:
1-Tanımadığınız birinin evinde kalıyorsunuz.
2-Kaldığınız yer gezmek istediğiniz yerlere uzak düşebilir.
İşin güzel yanına gelirsek:
1-Yeni (muhtemelen gezgin) insanlarla tanışıyorsunuz.
2-Ücretsiz konaklama sağlıyorsunuz
3-Yemek masrafı da minimum düzeye iniyor.
Aklınıza takılan danışmak istediğiniz her hangi bir şey olursa da bu konuyla ilgili elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Bir çok couchluk yapan arkadaşım da var. Eğer bu duruma sıcak bakarsanız daha detaylı bilgi veririm. Çocuklu bir aile için ne kadar uygundur orasını bilemedim.
Ailecek çok zor göze alınabilecek bir sistem bekarken yada evliliğin ilk yıllarında olabilecek bir durum belki ama. Hele benim oğlan tüm gurubu pişman edebilir:smiley:) Düz duvara tırmanmakta kendisi...
İlginize teşekkürler..

Ben cekme karavan icin bir link paylasayim o halde.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-cekme-karavan-cekme-karavan-fransiz-sterckeman-bayisinden-sifir-134608453/detay

Fikir olmasi icin bu linki paylasiyorum. Sanirim ilan sahte. Forumda en cok tartisilmis bir ilanin linkidir.

Cekme karavan ve motorlardan eksi ve artisi cok tartışıldı forumda,cok da eğitici guzel paylasimlar var bu konuda.
Cekme karavan fiyat olarak daha uygun gibi,
Benim önerim caddy,connect, doblo yerine hyundai starex veya h1 ,daha geniş alan ve fiyat olarak da iyi, h1 ve starex ile ilgili forum daki yazıları okumanızı öneririm. Gönlünüzce bi araç olur inşallah.

selcuk

Sağolun h1 ve starex şehir içi kullanımda zor minübüs + yakıt.
Alacağım araç aynı zamanda günlük kulanım aracım olacak.
Çekme karavan işi baya bi aklıma yattı.
Ama tek sorun resimdeki gibi bi karavan iç yapısı 750 kg altı ne var onu bilmiyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri