Ankara'da 3 Sistem Buzdolabı Tamircisi için Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan raptor Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,379

raptor

Hikmet özkan ANKARA
Yer
ankara
Nihayet karavanıma kavuştum fakat bazı sorunlarım var bana yardım edebilirseniz cok seviniceğim.karavanımdaki 3 sistem buzdolabı var lpg 12 220 ile hal hazırda calışıyor fakat 5/6 saat calıştırmama rağmen sadece buzlukta yani aliminyum levhada elimi değdiğim zaman hissedebildiğim bir soğuma oldu, fakat buzdolabının arkası bayaa ısındı .şimdi bu alet bu kadarmı soğutur? yada benim buzdolabında bir sorun var.biraz etrafımı araştırdığımda ankarada bu buzdolabına bakabilecek birini bulamadım bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Etiketler
Ynt: Ankara'da 3 Sistem Buzdolabı Tamircisi için Yardım

Sayın Raptor öncelikle karavanınız hayırlı uğurlu olsun aramıza hoş geldiniz,karavanınızın fotoğraflarınıda paylaşırsanız seviniriz.
Ankarada buzdolaplarına elektronik kontrol ünitesi üreten firma var benim buzdolabının beyin arızalanınca kendilerine gönderdim yenisini gönderdiler sahibi Ahmet bey çok ilgilendi sağolsun,eğer kendileriyle görüşebilirseniz o bölgede sizin derdinize çare olabilecek ustalar önerebilir sanırım,piyasada konu ile alakalı firmalarla iş birliği yaptığı için çokca tanıdığı vardır belki yardımı dokunur.kalın sağlıcakla.

http://www.eltasmakina.com.tr/tr/

sayın Yaybek ilgi ve alakanıza cok teşekkür ederim bu söylediğiniz yer bana cok yakın hemen gidip araştıracağım dün bana bu yer söylendi fakat adresi tam bilinmiyordu atladım motora 1 saat gezdim ve bulamadan dönmüştüm ben ankarada vw tamir ve yedek parca işi ile uğraşıyorum burdan bir isteğiniz olursa her zaman yerine getirebilirim karavanın resimlerini en kısa zamanda ekliyeceğim kalın sağlıcakla.

raptor' Alıntı:
Nihayet karavanıma kavuştum fakat bazı sorunlarım var bana yardım edebilirseniz cok seviniceğim.

Sayın "raptor",

Kutluyorum sizi. Hoş geldiniz diyor ve iyi geziler diliyorum.

Karavanınızın fotoğraflarını aşağıda vereceğim linkte, "benim karavanım" başlığı altında yayınlayabilirseniz daha iyi olur.
http://www.gezenbilir.com/index.php?board=336.0

Cavid Sezen

az önce sayın Yaybek in vermiş olduğu elta elektironik Ahmet beyin yanına gittim sağolsun ilgilendi ama oda ankarada bu işle uğraşan birini bulamadı.anlıycağınız ben hala sorunu çözemedim yardımlarınızı bekliyorum.

Sayın Raptor sizin şanssızlığınız herkes şu an tatilde,çok değerli dostlar var yıllardır karavan ve karavancılık adına her türlü bilgi birikimine sahip,bakalım bir bir çıkar yol bulunur.
Özel mesaj bölümüne bir tel nosu gönderdim bir bakın belki çözüm olur.

Buz dolabınızın markasını yazmamışsınız.Ama size bir ip ucu verebilirim.Eğer Elektrolux ise İstanbul da gittiğimiz iyi bir servis var.
Elektrolux/Uzman Teknik- Timur usta.
e-mail uzmanteknik@mynet.com Telefon 02123231294
Belki Ankara daki servisi biliyordur.
Kolay gelsin

RÜZGAR

Aramıza hoşgeldiniz,

5-6 saat çalıştığında normalde en azından soğutucu plaka üzerinde karlanma görmeniz lazım.
3 sistem buzdolapları biraz "nazlı" dolaplar. Sağ-sol doğrultusunda Eğimli durduklarında çalışmazlar.
Eğer düz bir zeminde test yaptıysanız bir de dolabı yerinden söküp birkaç saat ters olarak tutmanız da uzun zaman kullanılmamış dolapları hayata döndürüyormuş.
Bütün bunlara rağmen yine de çalışmıyorsa; iyi bir buzdolabı tamircisine ihtiyacınız var demektir.

Kolay gelsin. :smiley:

sayın Rüzgar buzdolabımın markası elokturolüx verdiğiniz numarayı aradım.ankarada bir servis yokmuş.ama buz dolabının uzun süre kullanılmadığından dolayı gazının aşşağı tarafa birikmiş olabileceğini ve ters çevirip 24 saat bekleyip öyle çalıştırmamı istediler.birde arka tarafının yeterince havalandırılmadığını söylediler buna ek bu buzdolabının 24 saat calştıktan sonra verim alabilecekmişim.dediklerini bir uygulayacağım bakalım ne olacak herkese değerli yardımlarından dolayı teşekkür ederim .

Valla ben cok ugrastim. Cok iyi de sogutur hale de geldi. Timur Bey tam bir gun ugrasti. Ama guneyin sicaginde bir ise yaramiyor o sogutma. Serinletiyor. Karavan golgedeyse tamam ama guneste oyle degil. Yaniliyorsam biri duzeltsin lutfen.

oncekı seyahatlerımde hafıf tıcarı sınıfı araclarda kullandıgım elektrolux marka usten kapaklı komut dugmelerı seffaf surgulu kapak altında ustte bulunan tıplerınden 12-220-lpg sıstemlı .sogutucu uzerınde bu gune kadar edındıgım deneyımlerı aktarmak ısterım. en yuksek verımı lpg sıstemınde alabıldım . ancak dolabın arka kısmının mutlaka az da olsa hava sırkulasyonu olabılen yerlerde bulundurulması ( kapı ve pencere yanı- "mumkunse dısarıdan hava alabılen bır kanal") baca gazının arac dısına tasınması (alımınyum koruklu 1 ınc) havalandırma olanaksızlıgı yasanıyorsa ustte sogutma peteklı borunun cevresındekı ısınan havayı def edebılmek ıcın 12 volt 7 cm caplı emme yonunde bır vantılator kullanılabılır. buraya kadar deneme yanılma usulu ıle elde ettıgım kısmi ıyılestırmelerdır. hava sıcaklıgının 28 derece uzerınde sogutma kaybı basladıgı soylenmekte ve randuman da o olculerde beklenmelıdır. ayrıca işe yararlılıgını artırabılmek ıcın ıcerıye daha konacakların daha onceden sogutulmus olması ve kapagın az acılması ıcın sıstemlı bır yerlesım uygulanabılırse bezgınlık vermeyecek kadar sogukluk elde edılebılır . sıstemdekı amonyak karısımın buharlasma yoluyla yukseltılıp basınc kazandırılması esasından hareketle calısabılmesı esasının dıger kompresorlu dolaplara gore yuzde otuzbes verımle calısabılecegı nırengı kabul edılırse ıhtıyacın kısmı yeterlılıgı vasat kabuledılebılır. ayrıca bu sıstemdekı dolapların yapımında demır kullanılmakta oldugu ıcın paslanmayı onlemek ıcın nemden korunmasında yarar vardır . zamanla gerek resıstan bolgesı gerekse de lpg ısıtma sıstemının ust kısımları cam elyafı gıbı maddeler ıle ızole edıldıklerınden bu bolumdekı paslanmanın zamanla demır boruyu curutup mınık delınmeler olabılecegı dolayısı ılede gaz kacagı nedenı ıle sıstemın duracagı dusunulurse gereklı onlemı almak ve kullanılmadıgı surelerde nemlı bolgelerde muhafaza edılmemelıdır. bunun dısında dolabın bozulabılme ımkanı hemen hemen yok gıbıdır . ısıtıcı resıstansların kullanım omru bıttıgınden dolayı iş gormemesı durumunda degıstırrılebılır. bırde uzun sure kullanılmadıgı donemlerde sıstemdekı gaz karısımının kademelı olarak cokme yapacagı nedenı ıle bılındıgı uzere bır sure ters cevrıldıkten sonra uzunca bır ıkı gun sure ılede dınlendırılmesı gerekebılır. veya sade basıt calkalama ıslemı yapılabılırse dınlendırılmesıne gerek yoktur. benım bu gune kadar deneyımlerım ve manısada bulunan uretım yerınden alabıldıgım bılgıler bu kadar . tecrubelerım deneme yanılma usulunden olum olumsuz olanlarını sızlere aktarmadım. dostlarımızın ısıne yararsa mutlu olurum.
selamlar mehmet.

Benim kamperde 12/220 volt amonyaklı tip buzdolabı var. Bu gün temzilik yaparken 220 elektrik gerektiğinden araca elektrik bağladım. Buzdolabının fişi zaten prizde takılı idi. Ama aradan 1-2 saat geçmesine rağmen soğutma olmadı. Alettte ses yok, ışık yok, çalışıp çaşmadığını nasıl anlayacağız? Buzdolabını yerinden çıkarıp terste çevirdim ama sonuç değişmedi. Şimdi Ferhat'ın yazdıklarını okudum da, eğime dikkat etmemişim. Otopark bayağı eğimli. Bundan dolayı olabilir. Yaşam aküsü olmadığı için 12 voltta da denemedim. Ters yaptığımda da 5 dakika bekledim. Sanırım birkaç saat tutmak lazım.

İstanbul'da amonyaklı buzdolabından anlayan bildiğiniz bir usta var mı?

aslanahmet' Alıntı:
Benim kamperde 12/220 volt amonyaklı tip buzdolabı var. Bu gün temzilik yaparken 220 elektrik gerektiğinden araca elektrik bağladım. Buzdolabının fişi zaten prizde takılı idi. Ama aradan 1-2 saat geçmesine rağmen soğutma olmadı. Alettte ses yok, ışık yok, çalışıp çaşmadığını nasıl anlayacağız? Buzdolabını yerinden çıkarıp terste çevirdim ama sonuç değişmedi. Şimdi Ferhat'ın yazdıklarını okudum da, eğime dikkat etmemişim. Otopark bayağı eğimli. Bundan dolayı olabilir. Yaşam aküsü olmadığı için 12 voltta da denemedim. Ters yaptığımda da 5 dakika bekledim. Sanırım birkaç saat tutmak lazım.

İstanbul'da amonyaklı buzdolabından anlayan bildiğiniz bir usta var mı?
Hakan, ters çevirdiğine göre sökmüşündür. Eve götür 220V ile dene. Fişe taktıktan sonra yavaş yavaş soğutucu plakanın soğuması lazım. Tam verime yaklaşık 3 saat sonra ulaşır. :smiley:
Üzerinde gösterge yoksa, uygun bir yerine ilave etmekte fayda var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR