Antalya - Köprülü Kanyon

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan queensland Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,532

queensland

.The redness of the sky at dawn.
Yer
40° 52.0' 29° 07.0'
Antalya - Köprülü Kanyon Milli Parkı

Ulaşım: Akdeniz Bölgesinde, Antalya ili,Manavgat ilçesi sınırları dahilinde yer alan Milli Parka Antalya'nın 49. km ayrılan bir yol ile gidilir.Bu yol Akdeniz sahillerinden ayrılıp Taşağıl'dan geçip Beşkonak'a ulaşır.

Gergin Dsc 0057

Özelliği: Milli Parkın rekreasyonel dokusunu Köprü ırmağı teşkil eder. Bu ırmağın değişken karakteri rafting sporu için ideal alanı yaratır.Ağaçlarla gölgelenen nehir kenarında günübirlik ve kamp kullanma alanları Milli Parkın en önemli aktivitelerini teşkil eder.

Kkanyon

Bölgenin kil, kumtaşı, konglemera ve kalker kayaçlarından meydana gelen jeolojik yapısı karstik yer şekillerinin oluşmasına imkan sağlamaktadır. Milli Parkın ana kaynağını oluşturan Köprü Irmağının, Bolasan Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadi,14 km uzunluğu ve 100 m.yi aşan duvarlarıyla ülkemizin en uzun kanyonudur.

Kkanyon2

Milli Parkta vadi tabanlarından,dağların çıplak doruklarına doğru çam, selvi, sedir ve çok sayıda yapraklı ağaç türlerinden meydana gelen bitki örtüsü zengin maki topluluğu ile desteklenmektedir. 400 hektarlık saf Akdeniz selvisi ormanı, flora özelliklerinin en önemli ve en belirgin alanıdır.

Gergin koprulukanyon

Milli Parkın yaban hayatının listesinin oldukça geniş olmasına rağmen usulsüz avlanmalar sonucunda türler azalmıştır. Yaban hayatının belli başlı üyeleri;geyik,dağ keçisi, ayı, tilki, kurt, tavşan, sansar, porsuklardır. Köprü kollarında bol miktarda alabalık bulunmaktadır.

Canon1

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Manavgat ilçesinin 63 kmn kuzey batısında, Antalya ilinin 85 km kuzey doğusundadır. Antalya'nın Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan "Köprü Irmağı" ve tarihi "Selge" kentinin bulunduğu yerdedir. Beşkonak, milli parkın merkezi durumundadır.
Türkiye'nin birinci derecede turizm potansiyeline sahip Köprülü Kanyon sahasındaki doğal, kültürel ve rekreasyonel kaynaklar değerlendirilerek bu yöre 6831 sayılı Orman Kanununun 25. Maddesine göre Bakanlık Makamının 12.12.1973 tarihli olurları ile Milli park olarak ilan edilmiştir. Milli park alanı 36614 hektardır.
Köprülü Kanyon Milli Parkı'nda çok çeşitli doğal bitki örtüsü mevcut olup Oluk ve Zerk mezarlığında anıt ağaç olabilecek nitelikte ağaçlar vardır. Köprülü Kanyon Milli Parkı gerek jeolojik yapısı itibarı ile gerekse üzerinde taşıdığı vejetasyon örtüsü içinde yaban hayatı için çok değerli zengin yaşama ortamına sahiptir. Dar kanyonlar arasından coşkun bir şekilde ve dar sınırlarda çıkınca genişlemiş bir tabanda sakin akan bu ırmağın değişken bir karakteri çeşitli su sporlarına imkan sağlamaktadır. Büğrüm Köprü ve Oluk Köprü civarı diğer rekreasyonel öğelerdir. Köprü ırmağı üzerinde yılın sekiz ayında rafting su sporu yapılmaktadır.
Milli Parkın içerisinde yer yer paralel giden stabilize köy ve orman yollarında trekking ve Jeep safari turları düzenlenmektedir.
Milli Park içerisinde tarihi Selge Antik Kenti, Selge Yolu ve diğer patika yollar, Kale, Gözetleme kulesi, su kemerleri, köprüler (Oluk ve Büğrüm Köprüleri) arkeolojik kaynak değerlerini oluşturmaktadır.

04ff8501

Etiketler
Ynt: Antalya - Köprülü Kanyon

tam köprünün altında kayaların üzerinden su kaynıyor, oradan suya girmek ve atlamak çok keyifli, tavsiye olunur ;)
ayrıca yazın yukarısı 40 derece iken köprü altı klimalı gibi ;)

ilk gittiğimde aşağıdaki fotolardaki gibiydi, yani korkuluklar yoktu köprüde, o zaman iyice adrenalin oluyodu aşağı bakmak da üzerinden geçmek de.. tabii bu bi 15 sene filan evveldi yanılmıyosam.. şimdi yanlara duvar yapmışlar ve bence pek de iyi etmemişler ama tabii ki köprülü kanyon gene de çok etkileyici ve de çekici bir yer, illa görülmeli..

merhabalar o köprünün üzerinden atlayan bir kişiye rastlamıştım. benim izlediğim halde adrenalinim yükseldi o atlayan arkadaşın nasıl bi durumda olduğunu düşünemiyorum. açık söylim ben atlıyamazdım...

görülmeye değer güzel bir yer........

2002 yılında rafting ve alabalık avı için gitmiştim ekim ayıydı ve neredeyse bomboştu diyebilirim kız arkadaşımla rafting yapmaya karar verdik fakat ekip yoktu daha sonra kaptan dediki 3 kişi olarakta yapabiliriz ama daha sarsıntılı olur demişti ve kabul ettık.
inanılmaz zevkliydi düştüğümüz zamanlar suya buz gibi akan su nefesimizi kesiyordu hele birde durgun gole geldiğimizdeki diğer bir grupla yaptığımız kurekle su savası çok zevklıydı ama 7 ye 3 kişi olunca sırılsıklam olduk tabiki..
hele raftingden sonraki asma yaprağındaki tereyağlı alabalık ve rakı tüm bu tatlı yorgunluğun ve açlığın uzerıne superdi
resimlerden sonra bu seneki tatil planımı değiştirmem gerektiğini anladım şimdi
paylaşım için teşekkurler 7 sene onceki heyecanı tekrar yasar gibi oldum...

Ben de 5 yıl önce burda rafting yapmıştım.Muhteşem bir keyifti.yapmayan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.Ama benim gibi temmuz sıcağına kalmasınlar beter sıcak oraları ;D ;D

Gerçekten çok güzel yer.Ama gözüktüğü kadar basit ve macerasız bir yer değil herkese gitmelerini tavsiye ederim...

abi karavanla gidersen bulursun: ;D ama yaklaşık 50 km ilerilerde pansiyonlar veya hoteller olması lazım sen en iyisi iyice araştır

burada rafting yapmak gerçekten çok heyecan vericiydi özellikle -2 derece olan sudan geçişimi hiç unutmayacağım..

bu civarlarda kalmasanız bile mutlaka kaldığınız bölgede çeşitli turizm şirketleri olacaktır siz bulmasanız bile onlar sizi bulup rafting turuna katılmanız için ikna etmeye çalışacaklardır

İmkanınız varsa gidin
Öyle bir yer ki
Şu an gidiyorsunuz ama tekrar geleceksiniz diye kulağınıza fısıldıyor :smiley:

Ağustos ayında kanyonda suya girdiğimde su çok soğuktu. Ağustos ayında bu kadar soğuk olacağı hiç aklıma dahi gelmezdi.

Bir aksilik olmazsa, Mayıs'ın 19'undan sonra Köprüçay'ı doğduğu yerden (Isparta/Aksu) başlayarak, denize döküldüğü yere (Antalya) kadar takip edeceğim (156 km). Muhtemelen yalnız bir yolculuk olacak ve bu aralar eksikleri tamamlamakla ve rota üzerinde çalışmakla meşgulüm.
Rotanın Isparta Aksu ve Kasımlar bölümlerini daha önce birkaç kez gördüm, bu yüzden sağlıklı bir fikrim var bu bölgeler hakkında. Ama Kasımlar'dan sonraki kanyon kısmından itibaren bilinmeyenle dolu bir macera beni bekliyor olacak.

Malzeme listem şimdilik şöyle:

Çadır,
Uyku tulumu veya küçük bir battaniye,
Mat
şişme yastık,
Çadır feneri,
Kafa feneri,
Çöp poşetleri,
10 lt.’lik su torbası,
Çengelli iğneler,
Yedek piller,
Sivrisinek kovucu,
İğne-iplik kutusu,
Bel çantası,
Su matarası,
Yürüyüş batonu,
genel bölge haritası, ayrıntılı rota haritası, şeffaf harita kılıfı,
Pusula, km sayacı, saat (barometre, altimetre, termometre),
cep telefonu,
düdük,
Eşyaları su geçirmez hale getirmek için çok sayıda poşet,
İp ve tel,
Fotoğraf makinesi ve aksesuarları (yedek pil, yedek hafıza kartı, üçayak, kılıf),
Kitap,
ilkyardım kitabı,
Ilkyardım çantası ve çantadakilerin listesi,
Not defteri ve kalem.
Ocak,
Yakıt,
Çaydanlık ve tencere seti,
Tahta kaşık,
Kaşık, çatal, bıçak,
Çok amaçlı pense/çakı,
Yiyecek ve içecekler,
Termoslu (kapaklı) fincan,
Bulaşık süngeri,
Çakmak ve su geçirmez kibrit,
Minik şişede saç şampuanı,
Sabun,
Tuvalet kâğıdı,
Islak ve kolonyalı mendiller,
Mendil,
Tıraş bıçağı,
Deodorant,
Tırnak makası,
Diş fırçası ve macunu,
Kulak temizleme çubuğu,
Güneş kremi,
Dudak kremi,
Havlu,
Talk pudrası,
Trekking botu,
Sandalet veya su ayakkabısı
Toplam 3 çift çorap
Şorta dönüşebilen bol cepli, hızlı kurur özellikli pantolon,
Toplam 2 tişört,
Gömlek,
Sweatshirt,
yedek pantolon,
Güneş şapkası (ense korumalı)
Güneş gözlüğü,
Yedek iç çamaşırı.
Yağmurluk,
Kemer,
Alüminyum (survival) battaniye,
Mayo,
Temizlik (banyo) çantası,
Cüzdan (kimlik, ehliyet, para, kredi ve banka kartları),
Bilet,
Sırt çantasındakilerin bir listesi.

Rota hakkındaki bilgi ve deneyimlerinizden yararlanmak, malzeme, yiyecek/içecek önerilerinizi ve varsa diğer önerilerinizi duymak isterim. Teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,453
Kayıtlı Üye Sayımız
172,106
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmet AKGÜN

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR