Araç Yolda Giderken Mobil Klima Ile Soğutma

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Sukruantalya Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,733

Sukruantalya

Yeni Üye
Arkadaşlar forumu uzun süredir okuyorum. Sonunda 2013 model peugeot boxer bir araç aldım.Yakinda dönüşüme baslayacam inşallah. Aracımda klima yok. Araç kliması taktırmak yerine alternatör ve inverterla araç yürürken mobil klima ile soğutabilir miyim? Malum araç klimaları 4-5.000₺. kamp alanında 220v alıp calistiracam. Yanlış anlaşılmasın alternatör ve akuden sadece araç yürürken faydalanmak istiyorum. Kamp sırasında değil.
Teşekkürler

Etiketler
Bence olur. Alternatör ü güçlendirmek gerekir. Yada 2. Alternatör koymak. Ordan invertör e ayrı hat çekmek daha mantıklı. 2. Alternatör ün devreye girmesi oynar kasnak ile yapılabilir. Demeraj akımını kompanse etmek için mutlaka akünün ve invertörün uygun olması gerekir.

Önce motorcu 2. Alternatör e uygun bir yer bulup montaj yapacak. Sonra oto elektrikçi invertör e dek tesisat yapacak. Sonrası karavan iç tesisatına kalmış.

En ufak klimayı almanızı öneririm. Tabi önce bu işe kalkışabilecek bir motorcu/elektrikçi bulmanız lazım. Herkes böyle alengirli işlerle uğraşmaz.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

üzgünüm ama sanırım forumun yanlış bölümlerini okumuşsunuz. konuyla ilgili sürüyle başlık ve mesaj var. Ya da şöyle yapalım başlık arayıp yorulmamanız için. o l m a z .

Batarya sisteminden invertor ile portatif 220 VAC klima çalıştırma, araç giderken dahi olumsuz, sistemin tüm enerjisini tüketiyor.:mad::mad:
Alternatör/Güneş panelleri/Şebeke çoklu şarj olmasına rağmen.
Forumda resimleri paylaştım diye baktım bulamadım.
Karavan içinde yer kaplıyor nereden baksanız uygun olmadı söktük, yerine elbise dolabı yapıldı.:rolleyes:

öNCELİKLE BEN SİSTEMİ KURALI 1.5 SENE OLDU VE KULLANIYORUM..

Öncelikle 4x100A jel akü. aküleri şarj etmek için 4x165A panel ayrıca 2 alternatör (Yaşam akülerine baglı 150A alternatör...fakat önemli olan 4000 lik tam sinüs (12V) inverter diger önemli nokta klima seçimi toshiba veya fujitsu general 9000btu (3 Çeşit fujitsu da 9000 btu luk var detayını inceleyin) BEN BU SİSTEMLE ARACI CALIŞTIRMADAN 10 SAAT KLİMAYI SOGUK 6 SAAT SICAK KULLANIYORUM.. TELEFONUM 05052374545 SORACAGINIZ BİR ŞEY OLURSA ARAYABİLİRSİNİZ

Öncelikle 4x100A jel akü. aküleri şarj etmek için 4x165A panel ayrıca 2 alternatör (Yaşam akülerine baglı 150A alternatör...fakat önemli olan 4000 lik tam sinüs (12V) inverter diger önemli nokta klima seçimi toshiba veya fujitsu general 9000btu (3 Çeşit fujitsu da 9000 btu luk var detayını inceleyin) BEN BU SİSTEMLE ARACI CALIŞTIRMADAN 10 SAAT KLİMAYI SOGUK 6 SAAT SICAK KULLANIYORUM.. TELEFONUM 05052374545 SORACAGINIZ BİR ŞEY OLURSA ARAYABİLİRSİNİZ

Sistemi yaptık,. Teknik uygulama hesap malzeme kalitesi, işçilik vb çalıştırdıktan sonra gördük eğlenceli başka şeyler var ve bir süre kullanıldıktan sonra yerine elbise dolabı yapıldı.

8000 BTUH mobil klima
12 VDC / 220 VAC tam sinüs invertor
75 - 82 amper/saat akım çekiş değerleri
Paneller
Alternatör desteği
büyük elektriksel değerler , sıkıntı verdi.

1)Paneller verimli güneşte ve tam kapasitede olacaklar
2)Seyir sırasında yolda olacaksınız ,sizde ikinci alternatör de var.2000 devir üzerinde olması gereken bir durum.

Panellerin ışınım almadığı saatlerde depodaki kapasitenin yeteceğini zaman kısıtlı.
Bir çok karavanci 200 amper Batarya ve 200 watt panele çok diyorlar,yer kısıtlı , ağırlık fazla , çok para , klima istesem evimde kalırım. , bunlarında duyduk :smiley:
12 volt doğru akımdan 220 alternatif akım elde ederek büyük watt güçler çalıştırma pahalı, detaylı, stresli ,yer alan kayıpları vb.

220 VAC olan yerde şebekeden kullanım mantıklı, diğer uygulamalar için elektriksel hesaplamalar ,ohm kanunu , enerji depolama ve üretim tüketim formülleri insanlığın hizmetinde:rolleyes:
Vantilatör IN
Klima OUT
Kalın sağlıcakla:smiley::smiley:

Çok teşekkürler cevabınız ve yardım teklifiniz için. Ben de klimayı aldim. Koçtaş tan 5000 btu mini portatif klima. Saatte 500w (12v da kayıplarla 50 A/h civarı elektrik kullanır diye tahmin ediyorum)4000w tam sinüs inverterim da var. Lakin aracı satmam gerekti. İnşallah birkaç ay sonra yeniden araç alırsam tekrar deneme yaparım. Bir yerde takilirsam sizi rahatsız edebilirim. Tekrar teşekkürler.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR