Atıcılık

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan troublemaker Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,105
Ynt: Atıcılık

Sayın CEM50 cevap verdiğiniz için teşekkür ederim bahsettiğiniz kendini tanıt bölümünü bulamadım biraz daha yardımcı olurmusun yönlendirme konusunda.

Bu tüfeği üzerime almam için satın alma işlemi için istenilen belgelerin aynısınımı edinmem lazım ?
Demek istedeğim Trap&Skeet turuncu rengde hafif doğaya zarar vermeyen maddeden yapılmış olan havaya fırlatılan disc seklınde plaka diyeyim bu hangi kotogoriye giriyor skeet mi trap mi? ilk yazımdaki bahsettiğim su dolu çeşitli boylarda bidonlar ve tahta plakalardan olusan hedeflerin skeet yada trap olmadıgını biliyorum bunlar turuncu rengde hafif doğaya zarar vermeyen maddeden yapılmış olan havaya fırlatılıp hedef alınarak atılacak bölgede ekstra kurulacaktır yani kendime özel bir atış poligonu gibi demek istedim.

Bu turuncu disc, cansız hedef olan su dolu bidon ve tahta plaklara köy dışı uygun bi alanda kendi adıma ait ruhsatlı tüfek ile atış yapabilirmiyim elbette cevre güvenliği saglanmıs bir alanda baskaları icin tehlike teşkil etmeyen bölgede?

Yarı Otomatik bir tüfek ile Turuncu disc e atış yapılmazmı ? peki yapılan tüfek cinsi nedir, tüfeğin fişek kapisitesi ne olmalıdır.

Şimdiden teşekkür ederim sevgiler saygılar
 

Etiketler
Ynt: Atıcılık


Trap ve Skeet Tüfekleri

Skeet ve trap tüfekleri adındanda anlaşılacağı gibi spor atışları için özel üretilmiş tüfeklerdir.

Ağırlıkları genellikle 3,5-4 kg civarıdır.(Av için üretilen tüfeklere kıyasla oldukça ağırdırlar)

Skeet tüfekleri genellikle 71 namlu ve açık şoklu olarak üretilirler.

Trap tüfekleri ise genellikle 76 namlu ve full şoklu olarak üretilir. Trap tüfekleri, yüksek bantlı ve düz kundaklı olarak üretilir. (Amaç,yükselen plağı daha kolay yakalamak)

Skeet atışı, 140 km/h hızla fırlatılan, kuleler arasında geçiş yapan plakları vurmak essasına dayanan bir atış şeklidir. Kural gereği atışta 24 gr.lık 9/5 saçma nolu fişekler kullanılır. Atış boyunca atıcı 125-150 atış yapar. Öyleyse atıcının elindeki silah bu amaca uygun dizayn edilmiş olmalıdır ki, atış olabildiğince kolay ve isabetli geçsin. Bu dizaynın ana hatları şunlardır:

Bir skeet tüfeğinin en önemli özelliği şokudur. Özel üretim açık (geniş) skeet şokları tercih edilir. Skeet atışında ancak açık bir şokla (4-5 numara) plağı kıracak saçma grubu optimum dağılımayla hedefe ulaşabilir.

Namlu boyu, marka ve imalatına göre, uygun noktada ağırlık merkezi verecek şekilde, 65-71 cm arasında olmalıdır.

Atıcının 125-150 atış yapacağını varsayarsak, Atışlar sırasında tüfeğin fazla sarsılmaması için (aynı zamanda atıcının da fazla sarsılmaması için) bu tüfekler asgari 3,5 kg veya üstü ağırlıkta olmalıdırlar.

Trap atışına gelince, atıcı gittikçe uzaklaşan plaklara atış yapacaktır. Trap plağı uzaklaşmakla birlikte aynı zamanda yükselmektedir de. Genellikle dik kundaklı tüfekler tercih edilir çünkü bu kundak atıcının kendiliğinden bir üstleme yapmasına olanak verir. Bu kural değil, tercihe bağlıdır.
Atışlar 24 grlık7/5 no fişeklerle yapılır ve plak gittikçe uzaklaştığından dolayı, plakayı uzakta kırmaya yönelik olarak 3/4 ve 4/4 şoklu tüfek tercih edilir.
Tüfeğin iyi kontrol edilmesini sağlamak amacıyla ağırlık merkezini öne taşıyan daha uzun namlular tercih edilir.(76 cm. gibi.)

Atıcı yine 125 adet fişeği kısa bir süre içinde atacaktır. Sarsıntının önüne geçmek için tüfek ağırlığı yine av tüfeğine göre fazla olmalıdır.

Son olarak Skeet ve Trap sporunda 12 Kalibre tüfekler kullanılır.

Bu tür tüfekler avda kullanılabilir.Ancak bir zorunluluk olursa bu denenebilir. Öncelikle av için luzumsuz derecede ağır tüfeklerdir.
 Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,104
Mesajlar
1,513,316
Kayıtlı Üye Sayımız
171,744
Kaydolan Son Üyemiz
HakanOzgun

SON KONULARÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

Copyright © 1999 - 2023 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status