DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

'YÜRÜYÜŞ TEKNİK BİLGİLER' forumunda ytansug tarafından 30 Nisan 2009 tarihinde açılan konu 153974 kişi tarafından okunmuş, 18 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. ytansug

  ytansug Kamp II

  Mesaj:
  222
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Uzun doğa yürüyüşlerini büyük bir işkenceye çevirebilecek bir konudan bahsetmek istiyorum; su toplaması!

  Ayağımız neden su toplar:
  Isı, su toplanmasının birinci sebebidir. Bu genelde ayağınız ve ayakkabının arasındaki sürtünmeden kaynaklanır. Ayakkabı içine girmiş kum, çakıl gibi şeyler de aynı sebepten su toplanmasına sebep olur.
  Nem derinizi yumuşattığı ve su toplamasını kolaylaştırdığı için ikinci sebeptir. Kendi ayağınızdan çıkan ter ya da dışarıdan giren sudan dolayı ayağınız nemlenebilir.

  Nasıl Önleriz
  Ayaklarınızın su toplamasını önlemek için buna neden olan faktörleri ortadan kaldırmalısınız. Genel olarak ayağınızı kuru ve serin tutmak işe yarayacaktır. Öncelikle ayağınıza olan ve sürtünme yaratmayan yürüyüş ayakkabıları seçmelisiniz. Su geçirmez bir bot seçiyorsanız teri dışarı atabilmesi için nefes alabilir bir astara sahip olmasına dikkat edin.
  Çorap seçimi su toplamasının önlenmesinde özellikle önemlidir. Nemi tuttuğu için pamuklu çoraplar kullanmaktan kaçının, doğa yürüyüşleri için üretilmiş sentetik/yünlü ve topuk bölgesi destekli bir çorap kullanın. Eğer ayak deriniz çok yumuşaksa ve çabuk su topluyorsa çift çorap kullanarak ayakkabı içindeki sürtünmeyi azaltın.
  Gerektiğinde ayaklarınızı dinlendirin. Eğer ayaklarınızda nem ya da aşırı sürtünme hissediyorsanız yürüyüş temponuzu düşürün ya da ayakkabı ve çoraplarınızı çıkarabileceğiniz bir mola verin. Mümkünse kuru yeni çoraplar giyin. Etrafta dere gibi bir su kaynağı var ise ayaklarınızı bir süre suya sokmak ve iyice kuruttuktan sonra kuru çoraplar giymek mucizevi sonuçlar sağlayacaktır. Zemin ve hava koşulları müsade ettiği zamanlarda yürüyüş sandaleti kullanın. Unutmayın mola vermemeniz ve ayaklarınızın su toplaması mola vermeye göre her zaman daha fazla vakit kaybına neden olacaktır.

  Su toplaması bir anda olan bir şey değildir ve genelde sorunu önceden fark edersiniz. Ciddi hasarı önlemenin ilk yolu sorunu mümkün olduğunca erken fark etmektir. Ayakkabı ve çoraplarınızı çıkarıp ayaklarınızın kurumasına izin verdikten sonra bölge su toplayacak kadar aşınmış ise bölgeye ince bir tabaka gazlı bezi sargı bandı ile iyice sabitlemek iyi bir önlem olacaktır. Eğeryanınızda moleskin (bu yurtdışında satılan ve bu sorun için istediğiniz boyutta kesip kullanabildiğiniz mucizevi bir bandaj. Türkiye'de eş değer bir ürün var ise lütfen yazınız) var ise bunu uygulayabilirsiniz. Gece uyurken mutlaka bandajı çıkarın ve ayağınızın hava almasına izin verin. Sabah kalktığınızda duruma göre tekrar bandaj uygulayabilirsiniz.

  Ayağınız su toplamışsa
  Eğer ayağınız su toplamışsa rahat yürüyebilmek için suyu boşaltmalısınız. Bunun için bir iğneyi ateş + kolonya ikilisi ile dezenfekte edin ve su toplayan yere yandan ufak bir delik açarak suyu boşaltın. Deri dışında dokuya hasar vermemeye özen gösterin. Su toplamış bölgedeki deriyi ayırmaya çalışmayın bunun yerine bölgeyi bandajlayın. Eğer deri yerinden kalkmışsa bölgeyi antiseptik bir sıvı ya da alkol ile temizleyin. (Acı verecektir ama yürüyüşe devam etmek istiyorsanız yeni derinin hızlı bir şekilde sertleşmesi gerekmektedir) Vaktiniz var ise açık derinin hava almasına izin verin. Derinin sıyrıldığı durumlarda yeni deriyi mümkün olduğunca temiz tutun ve enfeksiyon kapmasını önleyin. Eğer su toplaması deri altında ise ve çok su tutmamışsa suyu boşaltmak yerine üstünü bandajla kapamayı tercih edin.
   
  Etiketler:


 2. yerbezi

  yerbezi Kamp II

  Mesaj:
  233
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  Balıkesir
  Ynt: Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

  Biz 40 km lik uzun intikallerde botun vurması muhtemel yerlere ve tabana kadın pedi koyardık, nemi aldığı gibi tabana koyduğunuzda da yumuşak bir yürüyüş sağlıyor.
   


 3. ssbman

  ssbman Zirve

  Mesaj:
  1.806
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Ynt: Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

  Çok güzel bilgiler teşekkürler .Ped konusunu duydum ama denemedim ...
   


 4. karkurdu

  karkurdu Work less, climb more...

  Mesaj:
  134
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

  Ayak parmaklarının arasına pamuk koyun ve ortalama iki saatte bir çoraplarınızı değiştirin...
   


 5. Burn.

  Burn. Yeni Üye

  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

  bilgilendirme için saol ama ufak bi sorun var deri kalkmadı ve hiç bi zarar vermeden içindeki sıvıyı boşalttım ama sıvıyı tekrar uretip duruyo sanki ve hafiftende kanama var gibi neden olabilir ve ne yapmalıyım?
   


 6. TezMertek

  TezMertek Zirve

  Mesaj:
  13.935
  Alınan Beğeni:
  6
  Şehir:
  İzmir
  Ynt: Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

  Antibiyotik almalısın belki.
   


 7. omeronay

  omeronay Kamp II

  Mesaj:
  346
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  Tokyo
  Ynt: Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

  Eğer bir aktivitenin ortasında değilseniz deriyi kesip alın. Bu hem tekrar su toplanmasına engel olur hemde ilerde bölgede nasır oluşmasına ama eğer yürümeye devam etme zorunluluğunuz varsa acı çekmemek için deriyi üzerinde bırakmanız daha faydalı olur. Benim gibi mazoşist biriyseniniz yürüyüş ortasında bile deriyi kesip bir de üzerine sigara külü basarsınız. ;D Sigara külü çok büyük bir acı verir ama ilerde acı duymanıza engel olur ve deriyi kaldırdığınız yerin hemen kurumasını sağlar ayrıca antiseptik bir şeyler bulunmuyorsa işe yarıyor. Baştan söyleyeyim oraya kurşun sıkmışsınız gibi bir acı hissedersiniz uyarmadı demeyin. ;D
   


 8. ssbman

  ssbman Zirve

  Mesaj:
  1.806
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Ynt: Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

  Hocam bence bir doktora yada en azından eczacıya görünün sorun süreklilik arz ediyor yada büyüyor ise .

  Bir etkinlik sırasında idame teknikleri elbette çokçok değerli ..
   


 9. YOL

  YOL SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.193
  Alınan Beğeni:
  86
  Şehir:
  İstanbul, Kurtköy
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Ynt: Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

  Eğer uzun bir yürüyüşe başlayacaksanız ve ayaklarınızın su toplama ihtimali varsa (ayakkabınızla çorabınızın uygun olmaması gibi bir sebepten dolayı) sık sık ayaklarınızı yıkayıp havalandırın, çoraplarınızı yıkayın yada temiziyle değiştirin, ayaklarınızı pudralayın ve arkadaşların dediği gibi ayakkabıya fazla sürtünen yerlere tampon görevi görecek birşeyler koyun. Eğer ayaklarınız su topladıysa, mümkünse ilk tercihiniz su dolmuş deriyi patlamak olmamalı. Yürüyüşünüzü yarıda kesemeyecekseniz veya yürürken derinin kendiliğinden patlayacağını düşünüyorsanız o zaman Yankı beyin dediği gibi dezenfekte edilmiş iğne benzeri birşeyle deride küçük bir çizik atarak suyu boşaltabilirsiniz. Ama mutlaka enfeksiyon kapmasını önlemek için antiseptik bir krem sürüp bandajlayın ve sık sık havalandırarak pansuman yapın.
   


 10. ramis

  ramis Yeni Üye

  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

  ytansung tesekur ederim....
   


 11. hasan110

  hasan110 Kamp III

  Mesaj:
  769
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  SAKARYA
  Ynt: Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

  Tabanı aşınmış ve yine taban kısmı çeşitli kalınlık ta ipliklerden dokunarak oluşan çorabın taban kısmı zımpara etkisi yaparak ayağın su toplamasını kolaylaştırıyor.
  profosyenel futbolculuk yapan kayınçomun verdiği taktikle su toplayan bölge daha az acıyla kısa sürede kuruyor:ŞÖYLEKİ:: İyice ısıtılmış dikiş iğnesi ne dikiş ipliği geçiriliyor ve su toplayan kısımdaki (sadece derisi) deri çabuk bir çekilde iğneyle dikiş yapılır gibi iplik deriye geçirilip dıştan düğmükleniyor.bu deri içinideki suyun iplik sayesinde daha yavaş ve az acı ile boşalması ve kurumasını sağlıyor. deriyi kesmek ve delerek suyun tamamını birden boşaltmak acıyı arttırıyor.Sonra gayet temiz ve steril tutmak gerekir.
   


 12. ekmert

  ekmert Yeni Üye

  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  antakya
  Ynt: Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

  Uzun bi yürüyüş öncesi bebe yağı gibi kaygan ve nemlendirici bi yağla ayak ovulursa veya vazelin ile deneyiniz bu şikayetin oluşmadığını göreceksiniz fakat başlangıçta kayganlık hissi rahatsızlık verebilir.
   


 13. TezMertek

  TezMertek Zirve

  Mesaj:
  13.935
  Alınan Beğeni:
  6
  Şehir:
  İzmir
  Ynt: Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

  Su toplarsa ayağım.

  Arko krem ile güzelce kremliyor ve yün çoraplarımı giyiyorum. ( Yaz kış farketmez)
  Ertesi gün su toplanan bölge iyileşmiş oluyor.
   


 14. whiteagle

  whiteagle Kamp III

  Mesaj:
  687
  Alınan Beğeni:
  6
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

  Özellikle parmak aralarınız çok terliyor ve kaşıntı yapıyorsa. Kınayı kesinlikle tavsiye ederim

  Sol ayak parmaklarımda terleme ve kaşıntı başlamıştı birkaç melhen tedavisi yaptım ama kısa süreli geçirdi. Annem melhemle uğraşma alşu kınayı yak dediğinden beri en ufak kaşıntı yok. Şuan sol ayağımın yarısı kınalı dolaşıyorum. Kına etkisi renk olarak geçince tekrar kına yakıyorum.
   


 15. TezMertek

  TezMertek Zirve

  Mesaj:
  13.935
  Alınan Beğeni:
  6
  Şehir:
  İzmir
  Ynt: Ayak Su Toplaması Ve Önlemleri

  Evet bunu da duymuştum.
  Kına olayını yani. Ama uygulamaya fırsat olmadı hiç.

  1 hafta sürecek dağ etkinliği yaparsam bende yakacağım kına.
   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. ayağımın altı su topladı

  ,
 2. ayakta su toplaması için krem

  ,
 3. ayaklarim su topladi ne yapmaliyim

  ,
 4. su toplayan ayak sarılmalımı ,
 5. ayagım su toplamıs ne yapmalıyım,
 6. maçtan sonra su toplayan ayak,
 7. Dıkıslı yern su toplama,
 8. su toplayan ayak,
 9. ayakkabı vurması ve su toplaması,
 10. ayak yururken su topladi,
 11. basketbol oynarken ayak tabanları,
 12. ayakta su toplaması zararları,
 13. ayakkabı ayağımı vuruyor su topladı,
 14. uzun yürüyüş öncesi ve sonrası ayak Bakımı,
 15. ayagım su topladı yarın işe gideceğim,
 16. elim ayagim.su topluy sisiy.acaba neden,
 17. su toplamış ayağa ne iyi gelir,
 18. su toplayan ayağa ne iyi gelir,
 19. mactan sonra su toplamasi,
 20. su toplayan bolge patlayinca neden rahatlar,
 21. ayak su toplaması için krem,
 22. spor yapınca ayakta su toplanması,
 23. ayağım su topladı ne yapmalıyım,
 24. ayakkabı vurması su toplaması,
 25. ayakkabım vurdu parmagim balon oldu,
 26. koşu bandı ayağımda su topluyor,
 27. ayagimin arkasi su toplamissa ne yapmalym,
 28. basketbol ayak derisi,
 29. ayakta patlayan suyun enfeksiyon kapmamasi icin ne yapilmali,
 30. halisahada ayagin su toplamasi,
 31. yuruyusten ayak kabarma,
 32. ayagima vazelin surdum su topladi ,
 33. kanli du toplaması,
 34. su toplayan ayaklara ne iyi gelir,
 35. ayakta su toplaması su boşaltıktan sonra nasıl tedavi edilir,
 36. ayakkabim parmagimi su toplatmis,
 37. ayak tabanının su toplaması,
 38. maç ayak baş parmak su toplaması,
 39. su toplamaya ne iyi gelir,
 40. ayak altında su toplanması,
 41. krampon ayağı yara yaptı,
 42. yurumekten cikan su toplamalari,
 43. ayaklarin su toplamasi almanca,
 44. krampon su topluyor,
 45. ayak sürtünmesini önlemek,
 46. ayaklarım su topladı ne iyi gelir,
 47. dikişli al8nan ayakla denize girmek,
 48. su toplayan ayaga ne yapulır,
 49. ayakkabı yüzünden su toplaması,
 50. su toplanmasina onlem

Yükleniyor...