Azerbaycan'a Gittim Sorularınız, Merak Ettiklerinizi Cevaplarım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan turbolinea Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,249

turbolinea

Kamp II
AZERBAYCAN'A GİTTİM SORULARINIZ, MERAK ETTİKLERİNİZİ CEVAPLARIM
İlk olarak vizesiz Azerbaycan a karayoluyla giremezsiniz.
Hava alanından vize alabilirsiniz.
Sadece Nahçivan dan kara sınır kapısından vize alınıyor.Ama Azerbaycan arasında toprak bağlantısı olmadığı için azerbaycan a giremiyorsunuz.
Vizem 30 günlük tek giriş verdiler.Ama konsolosluktaki kişi bana single olsa bile defalarca girebileceğimi söyledim ama sınırdakiler giremezsin dediler.
Ama Nahcivan daki sınırda tek girişli vizeyle 3 kez girip çıkmıştım...Bir yerde bir yalan var ama çözemedim.

Bulunduğunuz ilde Az.Konsolosluğu yoksa Kars ilinde 1 gün sonrasında vizenizi veriyor.
1 Gün konaklar Posof kapısından Gürcistan Tiflis ve oradan Kırmızı Köprü Azerbeycan.

Daha sonra...Gürcistan çok sıkı tutuyor.Gürcistan da en ufak bir şerit ihlali yapmayınız ve emniyet kemerinizi mutlaka takınız...Alkollü araç kullanırsanız içeri bile atarlar.Adamlar Ermenilerden bile Türk düşmanı.Ermenistan'da bile sınır kapsından içeri girdiğimde abi hoşgeldin diyorlar. Aklınızda bulunsun.

Daha önce ermenistan a gittiğimden azerbaycan bana vize vermemişti.Pasaportu değiştim tekrar başvurdum.Vizem hazırdı Azerbaycan beni fişlememişti.

Sınırdan içeri girdim.Aynen nahçivan'daki gibi 30 dollara yakın bir yol ve sigorta parası ödüyorsunuz.

Ben 10 manat sigortaya verdim 10 manatta yol vergisine verdim...Nahçivan'da da aynı olay.Yanımda para olmadığı için manat euro eş değer olduğu için euro olarak verdim.Parayı manat a Tiflis i geçtikten sonra Yol üzerinde sınıra yaklaşırken gürcü tarafında döviz büroları var.Orada bozdurabilirsiniz.

Gürcistan ın sınır kapsının içindeki döviz büroları pahalıya bozar...Kesinlikle bozdurmayın.

Rüşvet olayına gelince...Nahçivan da benden kimse rüşvet istememişti
Onca ülke gezdim...Hiçbir ülkede benden kapıda bizzat rüşvet istenmedi...Ben de param yok dedim.Geçiştirdim.İstersen gürcü larisi bozuk var dedim...O da parayı kabul etmedi gönderdi beni.
Hakkını yememek lazım ermenistan'da da çıkarken gümrük görevlisi rüşvet olarak istemedi ama benden 20 dollar fazla para almıştı.

Azerbaycan'dan sınırdan bakü ye kadar ceza yemek istemiyorsanız sabit 60 km hızı geçmeyin.
Düz yolda 90 köy şehir içi yollarda 40-60 km.
İki kez flash patladı...
Polis durdurdu...Dünya da hiçbir yerde 70 km hızla radar uygulaması görmedim ben...dünya da hiçbir yerdede böyle ceza yemedim.
Ben şehir içi şehir dışı da olsa sabit 70-80 e bağlar giderim...Ama azerbaycan ın bu katı kuralını bilmediğim için ceza yedim.

Polis durdurdu...81 km hızla şehir içinde radara yakalanmıştım...İlk benden cezayı peşin ödersem 70 manat yani euro istedi.
Kabul etmedim.10 euro vereyim bırak dedim...Olmaz dedi...yazdı 50 euro ceza yani manat...Ehliyete de el koydu.Cezayı ödedim.Dönüşü gittim ehliyeti aldım.
Dünya nın hiçbir yerinde ehliyetime de el konulmadı...
benden cezayı peşin ödersem 70 euro almaya çalıştı...25 ini cebe indiricek...

İkinci kez ilerde tekrar radara yakalandım.
Polis abiye rica ettim.Kuralları bilmiyorum diye...Sağolsun ceza yazmadı.Bıraktı...Gittim.

Dönüşü de hiç radara girmediğim 110 km hıza çıkmadığım halde bakü yü 100 km çıktığım zaman...Benden rüşvet istediler.
Yalvardım yemin billah ettim.Ceza yazmadılar.

Tanrı sadece iyi Türk ü korusun...Türkiye azerbaycan da kötü insanlar çok ama iyi insanlar var...Türk olduğum için türk insanını bildiğim için başıma olay gelmeyeceğin biliyordum...Azerbaycan da da aynı iyi insanlar da var...

Yemekleri baku de alış veriş merkezi var.Caffer cabbarlı metrosu var...Orada alışveriş merkezi var. İçinde mc donalds ve güzel lokantalar var.Yemekleri orada yedim.
Mc Donalds'ta big mac menu yedim. 5.70 manat ödedim yani 15 lira civarı...ama türkiye de bu menu 11 tl. türkiye den pahalı.
Daha sonra ki bir sefer Bir Dürüm et döner 1 ayran 1 lahmancun yedim...5 manat civarı para ödedim. yani 15 tl
Yol üzerinde 1 kez yemek yedim.1 et şiş 1 ayran 1 süzme yoğurt 1 böyle marullu salata 5.50 manat ödedim. yani o da 15 tl civarı...Kısacası Türkiye'den pahalı.

Biraz döviz bürosundan döviz bozdurdum...Ama cebimde yeterli para yoktu...

Yakıtları kredi kartıyla aldım...Dizel: önceden 0.45 kepihdi...Şimdi 0.60 kepih yapmışlar...Yaklaşık 1.70 tl şuan ...
benzin önceden 0.52 kepihdi...Şimdi 0.70 kepih....Yani 2 tl
Lpg istasyonu her yerde yok yaygın değil....Sınırdan 200 km içerlerde ve baku çıkışndaki yer hariç hiçbir yerde kredi kartıyla çalışmıyor.
Lpg 0.40 kepih 0.35 e de verenler var...yani 1 tl -1.2 tl...Maye gaz olarak geçiyor. 36 tl ye lpg deposunu doldurdum sorun yaşamadım...Clio bayram etti beee!!!

Otel konusuna gelince booking.com dan yüksek fiyatlar söylüyorlar...Kredi kartı makinesi olduğu halde çekmiyorlar ve indirim de yapmıyorlar..2 otelde de kalmakta sorun yaşadım...
Gerçi herkes paraya tapıyor ama böyle yardım sever olmayan otel sahipleri görmedim ben..gerçi heryerde sorun...
49 manat yani 140 tl verdim 1 gün kaldım otelde...Ucuz otelde araştırdım ama yoruldum...Buna gittim..

trafik cezasını mecbur kredi kartıyla almadılar peşin ödedim...Cebimde pek para kalmadı..Dediğim alışveriş merkezinde kredi kartı geçiyor...Kredi kartı kullanmanız yararınızadır...Banka direk çevirdiği için para çevirirken zararınız olmaz.

foto çekilmeyi sevmiorrum forumdan da bir çok kişiyi çağırdım gelmedi...foto çekemedim.

çıkışta çıkarken azerbaycan'dan...Schengen vizelerimi gördü azeri polisi olay döndü dolaştı ab nin vize vermeme olayına geldi. Ona göre ab nin vize vermemesi Türklerin oradaki insanların karısına kızını saldıracak ve hamile bırakacak olmasından dolayıdır. ama sanırım olayı şuna getirmeye çalıştı...Çeçene cannı türke karını güvenmeyeceksin...Ben de diyemedim ki azeriye de para güvenilmez diye ama biliyordum ki türk milleti azeri milleti aynıdır...İkisine de birşey güvenilmez...Bu olaya girmedim çıktım...Türk ve azeri milleti olarak ne yazik ki birbrimizi sevmiyoruz...Ama aynı milletiz.

Türk milletine karşı bir sevgi saygı var...fakat bazı kişiler ve bazı devlet büyükleri bence türkiye'yi sevmiyor.sorun burada...ve bundan dolayı da vize uyguluyorlar.

Nahçivan tarafında rüşvet istemediler...Fakat Azerbaycan tarafında var.
Nahçivan tarafında aracın girişte ve çıkışta iç döşemelerine kadar söküp arıyorlar Azerbaycan tarafında sadece yüzeysel bagaja baktılar gönderdiler.

Dip not: Ermenistan'a seyahat edeceklerin pasaportlarında ermeni vizesi varsa VİZE VERMİYOR azerbaycan.
Bunun için Ermenistan'ın internetten vize başvurusu yapıp...Sanal kartla 10 dollar vize ücretini ödeyip...Sana mail ile harici vize kağıdını gönderiyor.
Vize kağıdı da harici olduğu için damgalar ona basılıyor.Ermenistan tarafı azeri vizesini gördüğü zaman sorun etmiyor ama azerbaycan ermeni vizesini gördüğü zaman sorun ediyor. ben fişlenmedim ama sıkıntı yaşadım...O zamanlar Azerbaycan a girememiştim

Sorularınız varsa yanıtlarım.

Etiketler
Ynt: Azerbaycan'a Gittim Sorularınız, Merak Ettiklerinizi Cevaplarım

Ben 2000 yılında gitmiştim nahcivana ,ordubat ve cuffa'ya anlattığına göre çok değişmiş ve pahalılaşmış.çok iyi hatırlıyorum 1 litre su fiyatı ile 40 litre dizel eş değerdi.türk lirası kullanıyorlardı ama madeni parayı almıyorlardı.en küçük kağıt banknotla 15-20 kişiye mecburen kola,dondurma tost ısmarlamıştık:smiley:))

Yararlı bilgiler paylaşmışsınız, çok teşekkürler.Azerbaycan gerçekten çok pahalı bir yer olmuş. Petrol istasyonlarında akaryakıt fiyatlarında yerli/yabancı ayrımı var mı? Emtia fiyatları, halkın satın alma gücü ve ortalama yaşam standartları v.s. konularda da düşüncelerinizi paylaşırsanız yararlanırız. Saygılar.Ergun

Vladinka' Alıntı:
Yararlı bilgiler paylaşmışsınız, çok teşekkürler.Azerbaycan gerçekten çok pahalı bir yer olmuş. Petrol istasyonlarında akaryakıt fiyatlarında yerli/yabancı ayrımı var mı? Emtia fiyatları, halkın satın alma gücü ve ortalama yaşam standartları v.s. konularda da düşüncelerinizi paylaşırsanız yararlanırız. Saygılar.Ergun

yakıt pahalanmış...ortalama yaşam standartları da pahalı...ucuz değil...

Tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler.Biz de bu ay arabayla o güzergahlara gideceğiz.Bu tür sorunlar yaşayacağımıza eminim. Sizin yazılarınız bir uyarı oldu.Geçen yıl bu güzergahata tren ile seyahat etmiştir.Çok rahat ve daha güvenli idi. Batum' dan 22:00 treni ile Tiflis'e gittik. Yataklı vagonda kişi başı yaklaşık 35 TL.Sabah Tiflise vardık akşama kadar orada gezdik.Akşam Tiflis garından (zannediyorum)18:30 treni idi onunla Baküye hareket ettik.Yine yataklı vagon yaklaşık 60 TL. Sabah 9:00 gibi Baküye vardık.Azeri Trenleri yeni ve daha modern.Yeşil pasaport olduğu için vize sorunu yoktu.Akşama kadar gezdikten sonra akşam 19:00 gibi aynı trenle geri Tiflise ve oradan da tren ile Batum'a döndük. isteyen bu yolu da kullanabilir.Biz bu ay Kafkasya'ya da geçeceğimiz için mecburen otomobil ile gideceğiz.Bakü de taksi ücretleri çok ucuz ancak taksimetre açtırın. Yoksa yüksek rakamlar istiyorlar.Azerbaycan henüz devletleşme sürecini tamamlamamış.Rüşvet ve kuralsızlık çok yaygın.Ancak Bakü müthiş bir restorasyon geçirmiş.Adeta küçük bir Paris oluşturmaya çalışmışlar.Tren yolculuğu ile ilgili sorular olursa cevaplayabilirim. Ordu'dan selamlar

osman eğitimci' Alıntı:
Tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler.Biz de bu ay arabayla o güzergahlara gideceğiz.Bu tür sorunlar yaşayacağımıza eminim. Sizin yazılarınız bir uyarı oldu.Geçen yıl bu güzergahata tren ile seyahat etmiştir.Çok rahat ve daha güvenli idi. Batum' dan 22:00 treni ile Tiflis'e gittik. Yataklı vagonda kişi başı yaklaşık 35 TL.Sabah Tiflise vardık akşama kadar orada gezdik.Akşam Tiflis garından (zannediyorum)18:30 treni idi onunla Baküye hareket ettik.Yine yataklı vagon yaklaşık 60 TL. Sabah 9:00 gibi Baküye vardık.Azeri Trenleri yeni ve daha modern.Yeşil pasaport olduğu için vize sorunu yoktu.Akşama kadar gezdikten sonra akşam 19:00 gibi aynı trenle geri Tiflise ve oradan da tren ile Batum'a döndük. isteyen bu yolu da kullanabilir.Biz bu ay Kafkasya'ya da geçeceğimiz için mecburen otomobil ile gideceğiz.Bakü de taksi ücretleri çok ucuz ancak taksimetre açtırın. Yoksa yüksek rakamlar istiyorlar.Azerbaycan henüz devletleşme sürecini tamamlamamış.Rüşvet ve kuralsızlık çok yaygın.Ancak Bakü müthiş bir restorasyon geçirmiş.Adeta küçük bir Paris oluşturmaya çalışmışlar.Tren yolculuğu ile ilgili sorular olursa cevaplayabilirim. Ordu'dan selamlar

tek dikkat etmeniz gereken araba ile yavaş gitmeniz...

çünkü sabit radar çok...anında fotoğraf çekiyor...ilerde de sizi durduruyor.cezayı vuruyor.

yol boyunca 60 km hızı geçmezseniz sorun olmaz...

ben 80 km hızla radara düştüm.

benzin pahalanmış.normal benzin 0.70 kepihleri bulmuş..bu da 2 tl lere geliyor...önceden 0.55 kepihlerdeydi.

manat pahalı için, dolayısıyla trafik cezası da tuzluydu...140 tl gibi trafik cezası ödedim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR