Balpeteği Hücreli Paneller

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nasah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,822

nasah

Kamp III
Yer
Söke
Çogu karavanın müzdarip olduğu agırlık konusuna care olabilecek bir ürün diye düşünüyorum. M
İnternet sitesine göre çok daha hafif; ses ve ısı izolasyonu daha iyi, esnemesi daha az.
Tek zorluk montaj gibi gözüküyor tabi ki bu konuda anlayan arkadaslar daha iyi cevap vereceklerdir. En azından aracın tabanında ve yatagın altında kullanılabilir diye düşündüm.
İhtiyacı olabilecekler için internet sitesi http://www.omurga.tk/bal-petegi-hucreleri-neden-tercih-edilir.html

Etiketler
Ynt: Balpeteği Hücreli Paneller

nasah' Alıntı:
Çogu karavanın müzdarip olduğu agırlık konusuna care olabilecek bir ürün diye düşünüyorum. M
İnternet sitesine göre çok daha hafif; ses ve ısı izolasyonu daha iyi, esnemesi daha az.
Tek zorluk montaj gibi gözüküyor tabi ki bu konuda anlayan arkadaslar daha iyi cevap vereceklerdir. En azından aracın tabanında ve yatagın altında kullanılabilir diye düşündüm.
İhtiyacı olabilecekler için internet sitesi http://www.omurga.tk/bal-petegi-hucreleri-neden-tercih-edilir.html

Site hiç ihtimal vermemiş ama tercih edilmemesi konusunda benim aklıma gelen ilk sebep maliyeti. Acaba kaç paradan satılıyor?

Bekir Bey;
Site hiç ihtimal vermemiş derken bunu anlamadım. Fiyatlar için Sirkete bir mail attım cevap bekliyorum.

nasah' Alıntı:
Bekir Bey;
Site hiç ihtimal vermemiş derken bunu anlamadım. Fiyatlar için Sirkete bir mail attım cevap bekliyorum.

Yaygın kullanılmama sebepleri için fiyat hiç düşünülmemiş. Bana sanki pahalı olabilirmiş ve bu yüzden pek bilinmiyor/tercih edilmiyor olabilirmiş gibi geliyor.

Allah göstermesinde bir kaza dıştan oksijenle filan mudahalede durumu nası olur ?

Konuyu bir ara araştırırken İstanbulda iki firma ile irtibat sağlamıştım, firmaların fiyatları birbirinden farklı idi. Balpeteği bölümü Polipropilen (plastik benzeri)malzemeden yapılmış olan panellerin metre karesi (1.5 cm kalınlık) 70 USD civarı idi diye hatırlıyorum. Bu malzemeden yapılan panelin metre kare ağırlığı 2200 gram civarında idi. Balpeteği bölümü alüminyumdan yapılmış olan panellerin metre karesi ise 1600 gram civarında idi ve fiyatı da 70-80 Euro kadardı.

Alüminyum petekten yapılmış 1.5 cm kalınlığındaki panel, polipropilenden yapılmış 2 cm kalınlığındaki panel kadar esnemez yapıda imiş. Esnemezlikten kasıt, iki santimetre kalınlığındaki alüminyum çekirdekli panelin, kendisine yaslanacak 70 kg. bir insanın ağırlığından yamulmaması olarak düşünülebilir diye algılamıştımm üreticinin ifadesinden. Benzer bir panel parçasını el ile esnetmeye çalıştığımda yapının kolay esnemediğini görmüştüm. Esnemezliği belirleyen bir diğer etken de petek yapının kaplandığı cidarın kalınlığıdır (sandviçin iki dış yüzeyi) Dış cidarın kalınlığı isteğe göre üretilmekte ve dolayısı ile talebe göre esnemezlik ile beraber ağırlık da artabilmektedir.

Malzemenin (sandviçin) ortası bal peteği yapısındadır ve bu malzemenin iki tarafının arzu edilen malzeme ile kaplanması akabinde esnek olmayan bir levha elde edilmektedir. Petek kısım, talebe göre alüminyum, ahşap, CTP ile kaplanabilmektedir (yukarıda yaklaşık olarak verdiğim fiyatlar, ürünün kullanıma hazır panel halinin fiyatıdır)

Paneller hazır olarak bulundurulmamakta ve sipariş üzerine üretilip yaklaşık iki hafta sonra teslim edilmektedir. Etkileyici derecede hafif bir malzeme, çok akıllıca düşünülüp üretilmiş. Hafifliğin zaruri olduğu ve maaliyetin kabul edilebildiği durumlarda belki de yegane seçenek.

Mobilya olarak kullanılması düşünülecek ise, malzemenin yapıştırılarak kullanılması gerekebilir zira paneller vida ile tutturulmaya pek müsait değil. Ortadaki petek doku vida başının yapacağı noktasal baskıya dayanmayıp yamulacak gibi, geniş bir pulun kullanılması gerekir gibi gelmişti bana.

Nitekim üreticiye sorduğumda, birleştirme için civata kullanmak istenilirse, civata yerinin evvelce delinmesinin, buranın piyasada satılan bir çeşit sertleşen macun ile doldurulmasının ve vidalamanın bu bölgeden yapılmasının uygun olacağını öğrenmiştim. Malzemenin yapısına uygun menteşe kullanmak kaydı ile bu panellerden çok çok hafif dolap vs. üretilebilir diye düşünüyorum.

Bal peteği panellerinden bu forum sayesinde haberdar olduğum için, edindiğim fazladan bilgiyi burada paylaşmayı uygun gördüm. Saygılarımla

maliyet ve ağırlık olarak hesaplanması gerekmekte

ama taşıma kapasitesi düşük araçlarda mercedes vito/viano vw transporter gibi araçlarda çok güzel çözümler oluşturabilir... her uygulama için değişik paneller bulunmakta

Küheylanı yaparken (2006-2007) malzemeleri hep tartmıştım. 90x120cm ölçülerinde kayın kaplama kontroplaklar kullanmıştım. 12mm kontroplak ağırlığı 7kg idi yani m² si 6.5 kg ediyor. 15mm olsa idi demek ki 8kg/m² oluyor. Bu plakalar 2.2kg ise, kontroplakın %27'si ağırlığında. Sitede kontroplağa göre %3 ağırlıkta olduğu yazılmış. Tabiki yine de kavak kontra yerine bu malzeme kullanılırsa, ahşap malzemesi neredeyse 4'de bir ağırlıkta yapılabilir. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR