Bir Haftada Makedonya Turu

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan eto105235 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,528

eto105235

Yeni Üye
Mesajlar
1
Tepkime puanı
1
Her yere gidememis olsakta, Makedonya'da ve arkadaşlarımızdan tavsiye edilen diğer bazı güzel yerlere gittik.Makedonya gezimize Üsküptenö Makedonyanın başkentinden başladık
Üsküp'ü gerçekten sevdik, restoranlar, barlar ve güzel bir atmosferle dolu canlı bir şehirdi. Bu parke taşı, kale ve görkemli heykellerin, meydanların ve müzelerin tüm eski parçaları ile birleştiği bir şehirdi Üsküp. Üsküp de iyi bir alışveriş yapmak ve etrafta dolaşmak çok kolaydı.Şehır merkezi,Türk çarşısı,Osmanlı Kalesi hepsi birbirine çok yakın ve yürüme mesafesinde.
Sabah saat 10Ş35 te Üsküp Havalimanına indikten sonra Havaalanı otobüsü ile 3 euroya bilet alıp şehir merkezine doğru yola koyulduk.Otobüsten şehir merkezininde(son durakta) indik ve Üsküp gezimize başlamış olduk.
Üsküp Şehir Merkezi
Üsküp'te olduğu gibi, her şey devasa bir heykel ve Meydan'ın merkezinde bulunan heykel de dahil olmak üzere, devasa bir alan ve meydan çevresinde, arka planda kalan güzel bir cazibe olan bir zafer takısı bile var.
Festivallerde ve etkinliklerde, insanların topladığı bu meydanda tabikide çok sayıda restoran, kafe ve bar var.
Heykeler
Üsküp'te şehirde duran garip bir çok heykel var. Halkın hükümete karşı isyan etmesinden bu yana o kadar ileri gitmişti, çünkü halklara yardım etmek yerine heykeller ve görkemli binalar inşa etmek için para harcamayı tercih ediyorlardı.
Ancak bir turist olarak, şehrin etrafındaki tüm muhteşem ve devasa heykelleri hayranlıkla izleme fırsatını yakalayabilirsiniz. Bir favorisi, Büyük İskender'in heykelı Makedonya Meydanı'nın ortasındaki dev heykeldir (bazılarının sadece düzenli bir asker olduğu iddiası).
Üsküp'teki bir başka ünlü heykel ise, İskenderiye'nin emzirdiği sırada onu tasvir eden Olympia (Büyük İskender'in annesi). Bu özellikle, Üsküp'teki tek sansürsüz heykel.
Pek çok heykele sahip olmanın sebebi, tüm ünlüleri ve ülkenin zengin tarihini sergilemek istedikleri söyleniyor.
ANNE TERESA MEMORİ EVİ
Rahibe Teresa Üsküp'te doğdu ve doğum yeri Üsküp'te popüler bir turistik mekan haline geldi. Burada Rahibe Teresa'nın kim olduğu için daha fazla bilgi alabilirsiniz.
Türk Çarşısı (ESKİ ÇARŞI)
Üsküp Şehir merkezşnde gezimizi bitirdikten sonra Üsküp Türk Çarşısına geçtik.Üsküp'teki Eski Çarşı, 1200'lerden beri şehrin ticaret merkezi olmuştur. Bugün bile, Çarşı cazibesinin çoğunu korumayı başardı. Çarşı bölgesi saatçilerden ve tamirciden oduncuya ve terziye, elbette sebze ve cevapcici'ye kadar herşeye sahiptir.
Merkezden Türk çarşısına geçerken Osmanlı Köprüsünden(Taş Köprü) de geçmiş olduk.Mehmet II’de, 1400’lü yıllarda inşa edilen, şehrin en ünlü yerlerinden biri. Köprü Üsküp'ün eski bölümünü yeni ve modern ilçeye bağlar.
Osmanlı Klaesi
Üsküp'ün eski bölümünde Türk Çarşısında, 500’lerden kalma bir kaleyi ziyaret edebilirsiniz. O zamandan beri kale yıllarca yeniden inşa edilmiş ve hatta 1963 yılında bir deprem tarafından tahrip edilmiştir. Fakat hala kalenin bazı eski parçaları kalmıştır.Kalenin tepesinde, şehrin harika manzarasını da görüyorsunuz.
Böylece Üsküpte ilk günümüzü tamamlamış olduk.

Birinci günümüzde Üsküpte yürüme mesafesi olan her yere gitmiştik,ikinci gün rotamızda Vodno Dağı,Matka gölü ardından da Makedonyanın bir diğer güzel şehri Ohride geçicektik.Tek günde ve rahat gezebilmek için araç kiralamaya karar verdik,çünkü Otobüsle bir günde bitirmek imkansızdı.İnternete kısa bir araştırma yaptıktan sonra,Üsüpte yerli türk firmsı olan rent a car skopje airporta ulaştık,çok iyi türkçe konuştukları için hiç yabancılık çekmedikö uygun fiyata yeni araç kiralayabilirsiiz tavsşye ediyoruz sahibi türk Emre bey çok yardımcı oldu.Aracımızı da kiraladıktan sonra ilk durağımız Vodno Dağı oldu.
VODNO DAĞı
Üsküp halkı, barışın tadını çıkarmak ve büyük şehir nabzından uzaklaşmak için buraya gider. Vodno Dağı harika manzaralar ve mükemmel yürüyüş parkurları ile güzel bir doğal deneyim sunar. Dağın tepesinde, ünlü dönüm noktası olan Milenyum Haçı'nı da görebilirsiniz.Dağın yarısına kadar arabayla gidipö arabayı oraya park ettikten sonra,Teleferikle Vodno Dağına ulaştık.Teleferikle yukarıya doğru çıkarken bütün şehir ayaklarınızın altında kalıyo,muazam bir manzarası var.Ardından da Matka gölüne doğru yola koyulduk.
MATKA GÖLÜ(MATKA KANYONU)
5.000 hektarlık bir alanı kaplayan yapay bir göl. Matka Kanyonu hiç şüphesiz Makedonya'nın daha iyi konumlarından biri ve Üsküp'teyken ziyaret edilmesi gereken bir yer. Göl kasabadan arabayla yaklaşık 20 dakika uzaklıktadır.
Orada bir kez kanyonda yürüyüş yapabilir ve güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Maceraları seviyorsan; Hem tırmanma hem de kayak yapmak mümkündür. Vrelo denilen, ziyaret etmek için popüler olan bir mağara da vardır.Mağraya kayık turları ile de gidebilirsiniz,1 saatlik ve yarım saatlik kayık turları mevcut.Matka gezimizide bitirdeikten sonra Ohriye doğru yola koyulduk.Üsküp Ohrid yolculuğmuz yaklaşık 3 saat sürdü 180 km Üsküp Ohrid arası.
OHRID
Ohri Gölü, Makedonya'nın önde gelen destinasyonu ve Üsküp'ten bir günlük bir gezi için oraya gitmek mümkün, ancak inanılmaz derecede güzel olduğu için, en azından bir gece kalmanızı tavsiye ederim. Araba ile yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürmektedir, bu yüzden eğer güne giderseniz erken başlamalısınız ve buna değecek geç eve dönmelisiniz.
Ohri köklerini antik çağda, ancak o zaman Lychnidos adı altında bir şehir. Bazıları, Ohri’nin tarihinin zamanla daha da ileri gittiğini iddia ediyor ve doğru olana veya olmasa da, bir şey kesin, ve bu Ohri'nin tarihle dolu bir şehir olduğu.
Antik anıtların yanı sıra bir zamanlar güzel plajların ve dağların ve yürüyüş parkurlarının bulunduğu doğal alanların keyfini çıkarabilirsiniz. Ohri Gölü, yaz aylarında partileriyle ünlüdür.
Tarih geri dönebiliyosunuz Ohride.Medeniyetin M.Ö. 7000 yıllarında buraya kadar geldiğini gösteren kanıtlar var. Bu, burada birçok tarihi site bulacağınız anlamına gelir.Mekanın kendisi de ilginçtir çünkü bölge yıllar boyunca çok farklı dönemlere ve yöneticilere sahip olmuştur. Yani, tarihi seviyorsanız, burası Avrupa'da ziyaret edilecek yerlerden biri!
Yiyecek ve içecekler, Ohrid ve Üsküp'teki gündelik yaşamın büyük bir kısmı ve çok sayıda restoran ve kafe var. Dikkat etmeniz gereken bazı spesiyaller, Tavce Gravche, Turli Tava ve burek'dir.
Kişi şarapların veya Mastika'nın yerel tedarikini kaçırmamalı. Gerçek şu ki, Makedonya eski Yugoslavya Cumhuriyeti'ndeki şarap üretiminin çoğunu oluşturuyor ve Makedonya'daki şarap geleneği zaman içinde geri gidiyor.
Her şeyden iyisi, muhtemelen düşük fiyatlardır, bu da yerel yiyecekleri pişirebileceğiniz ve çok fazla para harcamadan farklı şarapları deneyebileceğiniz anlamına gelir.
Neden Makedonya?
Avrupa'daki büyük şehirler ve destinasyonlar muhtemelen her yıl aynı yıl kalacak, ancak Makedonya yaklaşmakta olan bir destinasyondur. Ucuz uçuşlar sunmaya başlayan düşük maliyetli havayolu şirketleriyle, turizm alımından sadece bir zaman meselesi.
Uçak veya otobüsle buraya gelmek her zamankinden daha kolay ve bu da gerçek Makedonya'nın tadını çıkarma zamanı. Dünyanın birçok yerinde bulundum ve bu ülke ziyaret ettiğim en ilginçlerden biri.
Keşfedilecek pek çok gizli mücevher varken Makedonya'yı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim!
Makedonya'yı ziyaret etmenin bir başka iyi nedeni, gerçekten çok ucuz ve paranız için çok değer alıyorsunuz. Lüks otellerde daha büyük şehirlerde daha ucuza kalabilirsiniz ve orta sınıf otellere sadık kalırsanız standartlardan ödün vermeden çok uygun fiyatlı fırsatlar elde edersiniz.
Avrupa'nın en az keşfedilen ülkelerden biri ve bu yüzden Makedonya'yı ziyaret etmenin nedeni burası gerçekten ilginç, misafirperver ve uygun fiyatlı!

OTOBÜS SAATLERİ
Скопска автобуска станица

UCUZ UCAK BİLETLERİ
Seyahat Hizmetleri ile Uçak Yolculuğunu Avantaja Dönüştür! | Pegasus

KONAKLAMA UCUZ HOTELER
Booking.com: En geniş otel, ev ve kiralık tatil yeri yelpazesi

TAXİ
TAV Skopje Airport, Macedonia

RENT A CAR
rent a car skopje airport üsküp araç kiralama
 

merve2020

Yeni Üye
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Merhabalar bizde pandemi öncesi 4 arkadaş hafta sonu küçük Üsküp turu yaptık 2 günlüğüne Üsküpe indik hafta sonu merkezde Hotel Premium da kaldık uygun fiyatlı temiz bir hoteldi tavsiye ederiz aracımızıda Uskuper Araç Kiralamdan kiraladık şöförlü araç kiraladık şöför hem söförlük hem de rehberlik etti çok keyifli zaman geçirdik Vodno dağı Matka gölü Makedon köyü türk çarşısı şehir merkezi çok güzeldi en kısa sürede Balkan turu yapmak istiyoruz Üsküp başlangıçlı Belgrat bitişli
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,524
Mesajlar
1,493,869
Kayıtlı Üye Sayımız
169,912
Kaydolan Son Üyemiz
Muhammed solak

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst