Bir Karavan Doğuyor.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan chaos_54 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 110
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,548

chaos_54

Kamp I
Yer
İstanbul / Maltepe
Herkese merhabalar,

Temmuz ayında aldığım Iveco Daily 17m³ aracımı kendi çabalarımla ve bazı yardımlarla karavana dönüştürüyorum.
Sitede okadar çok bilgi vardı ki okudukça kendim yapabilirim dedim. Sonucu sizlere sunuyorum. Tam anlamıyla bitmese de paylaşım yapılabilecek kıvama geldi. Her geçen gün de eksiklikler tamamlanıyor.

Kendimce çok ferah ve kullanışlı olduğu kanaatindeyim. Olumlu olumsuz bütün eleştirilere açığım.

- Herşeyden önce uzun yollara çıkmak umudu ve araç ile ilgili sıkıntı yaşamamak için 25.000 km sonra yapılacak bakımı hemen yaptırdım. Büyük bir masraf edip zincir değişimini ve genel bakımlarını yaptırdım.
- Aracın altını komple pütür denilen malzeme ile izole ettim.
- Yan duvarlar ve tavanı komple yanmaz malzeme ile izole ettim.
1
2
3
4
5
6

Etiketler
- 16 ve 18 mm Kavak kontra ile mobilya alıştırma işlerini tamamladım.
- En arka resimde 130 x 175 yatak ortadaki bölmeyi kaldırdığınızda karşılıklı oturma grubu oluyor. Alt kısımları da bir tarafı temiz su deposu bir tarafı bagaj olacak şekilde konumlandırdım.

- Orta holde ayakkabılık ve kabloların su boruların geçtiği dolaplar yaptım. Banyo Wc su giderlerini Konumlandırdım.

- Su deposu ve bağlantılarını tamamladım.

- Elektrik tesisatı invertör ve akü bağlantılarını yaptım. İnvertörü 1500w Tam Sinüs kullandım. Bilgisayar ve bazı hassas cihazlar koymayı düşünüyorum. Modifiye sinüs sorun yaratabiliyor. ( Belki ben bulamadım ama sitede daha önce elektrik tesisatı ile ilgili bunun gibi bir resim bulsaydım herşey daha kolay olacaktı :smiley: bulamayanlar için detaylı anlatabilirim.)

- CBE 100 kontrol paneli kullandım.

7
8
9
10
11

Ellerinize sağlık, gayet güzel gidiyor..tez zamanda güzel seyahatler inşallah. Ben elektriki malzemelerin yer aldığı kutu ile ayrıca ilgiliyim..ne kadar çok detay paylaşırsanız o kadar makbule geçecektir. Teşekkür ederim.Kolay gelsin.

Su testini yaptınız mı, sanki hidrofor un yukarıda olması su çekimi ve basınçlandırması için doğru değil gibi. Benim aracımda deponun su çıkışı zeminde ve hidroforumda zemine monteli.
Belki ben yanılıyorumdur, tecrübenizi paylaşırsınız.
Kolay gelsin.

- 16 ve 18 mm Kavak kontra ile mobilya alıştırma işlerini tamamladım.
- En arka resimde 130 x 175 yatak ortadaki bölmeyi kaldırdığınızda karşılıklı oturma grubu oluyor. Alt kısımları da bir tarafı temiz su deposu bir tarafı bagaj olacak şekilde konumlandırdım.

- Orta holde ayakkabılık ve kabloların su boruların geçtiği dolaplar yaptım. Banyo Wc su giderlerini Konumlandırdım.

- Su deposu ve bağlantılarını tamamladım.

- Elektrik tesisatı invertör ve akü bağlantılarını yaptım. İnvertörü 1500w Tam Sinüs kullandım. Bilgisayar ve bazı hassas cihazlar koymayı düşünüyorum. Modifiye sinüs sorun yaratabiliyor. ( Belki ben bulamadım ama sitede daha önce elektrik tesisatı ile ilgili bunun gibi bir resim bulsaydım herşey daha kolay olacaktı :smiley: bulamayanlar için detaylı anlatabilirim.)

- CBE 100 kontrol paneli kullandım.

Ekli dosyayı görüntüle 51497 Ekli dosyayı görüntüle 51498 Ekli dosyayı görüntüle 51499 Ekli dosyayı görüntüle 51500 Ekli dosyayı görüntüle 51501
Merhabalar; Öncelikle tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim. Siyah su tesisatı var mıdır? Var ise onunla ilgili deneyimlerinizi dinlemek isterim. Kolay gelsin...

Sanırım resimden dolayı öyle gözüküyor.Yeni resimler geleceği zaman bir adet videosunu çekip youtubeye atma imkanınız var mı?
Videoyu ve Son resimleri işlemler bittiğinde detaylı paylaşacağım. Dün baya geniş birisi gezdi arabayı herhangi bir sıkıntı yok :smiley:

Ellerinize sağlık, gayet güzel gidiyor..tez zamanda güzel seyahatler inşallah. Ben elektriki malzemelerin yer aldığı kutu ile ayrıca ilgiliyim..ne kadar çok detay paylaşırsanız o kadar makbule geçecektir. Teşekkür ederim.Kolay gelsin.
Elektrik konusunda da ayrıca resim paylaşırım. Sormak istediğiniz bir şey varsa yazın elimden geldiğince cevap vereyim.

Su testini yaptınız mı, sanki hidrofor un yukarıda olması su çekimi ve basınçlandırması için doğru değil gibi. Benim aracımda deponun su çıkışı zeminde ve hidroforumda zemine monteli.
Belki ben yanılıyorumdur, tecrübenizi paylaşırsınız.
Kolay gelsin.
Hidrofor da sıkıntı yok gayet güzel çalışıyor. Su deposundan herhangi bir su kaçağı olursa yada depo şuan sabit olmadığından hidrofora zarar vermesin diye yukarı aldım. Bu şekilde daha geniş bir depo ihtiyacında hidrofor ve borular engel olmayacak.

Merhabalar; Öncelikle tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim. Siyah su tesisatı var mıdır? Var ise onunla ilgili deneyimlerinizi dinlemek isterim. Kolay gelsin...
Siyah ve Gri su deposunun resmini aşağıda gönderiyorum. Depo içeriden ikiye bölünmüş durumda. Siyah girişi ayrı bir boru ile içerden kendi bölümüne gidiyor. Gri ve siyah deponun iki ayrı çıkışı ve hava tahliyesi mevcut. Galvanizden yaptırdım. Aracın şasesine içeri gömülecek şekilde sabitledik. Daily de altta baya bir bölüm mevcut. Toplamda 80+80 bir depo meydana çıktı. Ve yeterli olacağını düşünüyorum.

DSC 1231

Videoyu ve Son resimleri işlemler bittiğinde detaylı paylaşacağım. Dün baya geniş birisi gezdi arabayı herhangi bir sıkıntı yok :smiley:

Elektrik konusunda da ayrıca resim paylaşırım. Sormak istediğiniz bir şey varsa yazın elimden geldiğince cevap vereyim.

Hidrofor da sıkıntı yok gayet güzel çalışıyor. Su deposundan herhangi bir su kaçağı olursa yada depo şuan sabit olmadığından hidrofora zarar vermesin diye yukarı aldım. Bu şekilde daha geniş bir depo ihtiyacında hidrofor ve borular engel olmayacak.

Siyah ve Gri su deposunun resmini aşağıda gönderiyorum. Depo içeriden ikiye bölünmüş durumda. Siyah girişi ayrı bir boru ile içerden kendi bölümüne gidiyor. Gri ve siyah deponun iki ayrı çıkışı ve hava tahliyesi mevcut. Galvanizden yaptırdım. Aracın şasesine içeri gömülecek şekilde sabitledik. Daily de altta baya bir bölüm mevcut. Toplamda 80+80 bir depo meydana çıktı. Ve yeterli olacağını düşünüyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 51616
Panoda kullanılan malzemelerin listesi ve devre bağlantı şeması tam olarak öğrenmek istediğim..Forumda çeşitli paylaşımları okudum ama en taze ve güncel uygulama sizdeki..vakit bulduğunuzda yanıtlarsanız sevinirim(Ben henüz planlama ve malzeme belirleme aşamasındayım o yüzden acil bir durum yok)Teşekkür ederim

Görünüm harika. Banyo WC bölümü detaylarını da paylaşırsanız mutlu olurum. Tadilat yapacagım. Yararlanmak isterim. Sıcak su için ne düşündünüz? Kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR