Böyle Mi Olmalı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,402

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
İyi niyetle yapılmış bir kampımız var. Nilüfer Misi Kamp Alanı,
Zamanla Bursa'nın Elit insanlarının ikinci evi olan karavanlarını sabit olarak bulundurduğu bir yere dönüştü.
Hatta kamplara gitmesi orayı renklendirmesi gereken asıl misafirler kendine kampta bir yer bulamaz hale geldi.
Açılan her kampı sürekli kalan karavanlar mı doldurmalı?
Gerçekten böyle mi olmalıydı?

İyi niyetle yapılmış bir kampımız var. Nilüfer Misi Kamp Alanı,
Zamanla Bursa'nın Elit insanlarının ikinci evi olan karavanlarını sabit olarak bulundurduğu bir yere dönüştü.
Hatta kamplara gitmesi orayı renklendirmesi gereken asıl misafirler kendine kampta bir yer bulamaz hale geldi.
Açılan her kampı sürekli kalan karavanlar mı doldurmalı?
Gerçekten böyle mi olmalıydı?
Bence öyle olmalı,
Ki Yeni ve daha güzel kamplar açılsın sektöre yatırım yapılsın.
Bir tanesi dolduğunda diğerinin yapılması için bir neden bir imkan olur.

Bu arada ben o kampı çok sevemedim. İçinde yaşayan arkadaşlarımız var. Onlar mutlu ise problem yok.
Tercihler değişir tabi. Başka kamp olsa neden tercih etmeyelim.
Açılsın, Bursanın en az 5 kamp alanına ihtiyacı var.

Bir karavancı olarak KAMP alanlarının çoğalmasını istiyorum.

inşallah misi gibi olmaz
Misi'nin nesi var ki, Kaldığım en güzel karavanparklardan birisidir. Ankara'da Ulaşan'da kalıyorum. Bursa'da yaşasaydım tek adresim Misikamp olurdu. Şu anki işletmecisi de çok kibar harika bir beyefendidir. Tamam zenginlerin boş karavanlarıyla doldu ama sonuçta hala çok kaliteli bir yer Misikamp bence. Hala yer ayırtılarak Misi'de yer bulmak mümkün.
Sevgiler...

bursa da yeni bir karavan park başlığında

ekim ayında böyle yazmışız hocam. dört ay sonra aynı noktada buluştuk galiba. misi yi çok uzun zaman önce kaybettik, karavanpark değil de birtakım insanların hobi bahçesi, takılma alanı gibi biryere döndü. sabit müşteriler ve işletmeci karşılıklı çok mutlular ve mutluluklarının bozulmasını istemiyorlar. bir ülke klasiği olarak kamudan özele geçen diğer işletmelerin kaderini kendince yaşıyor maalesef

şu aralar bursa ya gelenler mihraplı parkının otoparkını tercih ediyor ama kendini bilmezler yüzünden yasak gelmesi an meselesi

Ben bu tarz yerlerin karavan camping olarak lanse edilmesine ve pazarlanmasına karşıyım. Belli ki caravan camping olarak yola çıkılmış ama varılan nokta bir kulüp haline gelmiş. Sizin bir karavancı olarak oranın daimi kiracıları ile aynı statüde olmanız için bir pitch kiralamanız gerekiyor. Camping amaçlı kullanacaksanız size kamp alanında bir yer değil otoparkta bir kenar gösteriliyor demektir. Malesef misi camping kulübü üyesi değilsiniz. Bu durumda şikayet de edemezsiniz.
Yapılacak şey gerek google maps yorumları olsun gerekse yurtdışı campsite forumlarındaki ilgili başlıklara bu camping(?) ile ilgili güncel yorumlar yazmaktır.
Ben berlinde camping krossinsee de defalarca kaldım. ki orası sabit karavan yerleri ile meşhurdur. asla gelen karavancıyı ötekileştirmemiştir. sabit karavancılara çok küçük bir yer ayrılmıştır ve orada bir özel kulüp havası hissedemezsiniz.
amsterdamda keza asla bir karavan bir kampingte belli bir süreden fazla konaklayamaz. parası neyse verse bile konaklayamaz. camping ruhsatı yerleşik sahiplenilmiş bir alan sağlayamaz.
maşallah ülkemiz araç muayenesinde TÜV standardını almış ama kamping olayında hala ortadoğulu yağma zihniyeti devam ediyor.

şu aralar bursa ya gelenler mihraplı parkının otoparkını tercih ediyor ama kendini bilmezler yüzünden yasak gelmesi an meselesi

O kendini bilmezler sayesinde Orhangazi şehir parkı 70tl oldu, bu fahiş fiyatı gören sahil yolundaki ceplere üşüştüler, ceplere araçlarını gelişi güzel daimi olarak bırakıyorlar, yakında Bostancı-Kartal sahil yolundaki ceplere karavan yasağı gelir.

Bazı karavancıların, gittikleri yerde misafir gibi değil de, işgalci gibi davranması ve bunu anlamaması sayesinde artık yer bulmak zorlaşacak.

Bazı karavancıların, gittikleri yerde misafir gibi değil de, işgalci gibi davranması ve bunu anlamaması sayesinde artık yer bulmak zorlaşacak.
çok haklısınız, özellikle pandemi ile birlikte karavancılık ve kampcılık daha bilinir bir konu, hatta moda oldu. bir kültür ve adabı olduğu kimsenin aklına gelmedi, afili kamp malzemeleri alan, karavan yapan ya da alan herkes konunun uzmanı oldu. ben hala bir çok yerde sandalye masa çıkarsam mı diye düşünürken bu sonradan görme sözde karavancılar araç kapısı ile tabela direği arasına ip gerip çamaşır asabiliyorlar pes doğrusu

.
İşi Ziya Paşa’ya bıraksaydık;
Nush İle uslanmayanı etmeli tekdir,
Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir

der kolları sıvardı ama günümüzde en azından yasa ve yönetmelik koyucuların karavancılığımızı çağa uygun düzenlemelerinin zamanı çoktan geldi de geçiyor olmalı ?
Yazık ki ülkemizin sosyal yapısı henüz çağdaş bir yaşamı kolaylaştırmak için gerekli derecede homojen değil. Gördüğünü derinliğine inmeye gerek görmeden sadece taklit edenler halen çoğunlukta. Bu yaklaşım yazık ki her konu için geçerli.

Benim asıl korkum, karavana bakıp da göremeyen merkezi ve yerel yönetimlerin, konuya vur derken öldürecek tarzda yaklaşmaları.
Üzüntüm ise bu yönetimlere etki edip yön verebilecek biz karavancıların öğrenilmiş edilgenliği.

2014 Mayıs’ının ortalarında Misi’nin açılışında eşimle oradaydık. Soma faciası günleriydi. Sonra da açılışı 10-12 karavan, birkaç gün boyunca Uludağ’ın yaylalarını gezerek taçlandırmıştık. Bu günkü durumunu bilmiyorum.

Belediyenin örnek bu girişimini özel bir şirkete “geceleme sayı kısıtlaması” şartı olmadan bırakması, tüm halka hizmet anlayışına yabancı ve yanlış bir yaklaşım. Belediye hizmet sorumluluğunu şimdi hiç olmazsa başka basit bir karavan depo alanı oluşturarak gösterebilir. Çünkü hizmet herkese eşit ve yeterli dağıtılmalı. Girişimin baştan belediyenin olması hizmete daha alakalı olmasını gerektirirdi.
(İlhan emmi olur da foruma tekrar uğrarsa bu konuda bizi aydınlatabilirdi)

Buradaki ilk sorun ise belediyeye bu yanlış ve sorumluluğu, e-mail ile bile olsa kimlerln hatırlatacağı ?
Tanıdığınız biri var mıydı ?.. 😉
Bursalı olmasına gerek yok.
Orayı kullanmak isteyen, hatta şimdilik düşünmeyen bir veya bir sürü karavancı bile olabilir. :yum:

Son düzenleme:

Nazım “ Dörtnala gelip Uzak Asya'dan Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket, bizim” Dizesinde; Bozkıra çevirip tükete tükete geldiğin Anadolu yarımadasından öteye gidiş yok buraları da tüketme sahip çık demekte anlayana.

Konar göçerlik genlerine işlemiş toplum bulduğu her güzelliği talan etme alışkanlığını günümüzde de sürdürmekte.

Yapılaşmaya kapalı SİT alanı, Ören yeri ya da kıyı koruma alanından bedava yararlanmanın yolu olarak keşfettiği karavancılığa sarılınca ahali doğal olarak kamuoyunda da istilacı algısı oluştu.

Kaçınılmaz olarak yerleşiklerin kendini istilacıdan koruma içgüdüsü devreye girdi ve beraberinde önlemler ve yasaklar uygulanmaya başladı. Fiili durumu gelire çevirmek isteyen sermaye devreye girdi ve kamp yatırımları arttı. Kamplarda arz talep dengesi bozulunca da konaklama şekli ve bedelleri de istismara varan boyutlara ulaştı.

Olan bu işi yaşam biçimine dönüştürmüşlere oldu.

AVİS başta olmak üzere birçok kiralama şirketi sezona onlarca araç yetiştirme telaşında. Kiralık karavan filoları katlanarak büyütülmekte, tatil sezonunda şenlik yaşanacak kısaca.

Büyükşehirlerin sokak araları motakaravan hatta çekme karavan işgalinde. Trafik sorunu olan kentin sokaklarını işgal eden bu geniş araçlar sokak aralarında büyük sıkıntılara neden olmakta.

Sonuç; GELİYOR GELMEKTE OLAN!.

Yapılaşmaya kapalı SİT alanı, Ören yeri ya da kıyı koruma alanından bedava yararlanmanın yolu olarak keşfettiği karavancılığa sarılınca ahali doğal olarak kamuoyunda da istilacı algısı oluştu.

Kaçınılmaz olarak yerleşiklerin kendini istilacıdan koruma içgüdüsü devreye girdi

Yerleşikler acaba gerçekten sütten çıkmış ak kaşık mı? Örneğin Edremit'te sahil kesimine, bırakın karavanı, araçla girebileceğiniz kaç adımlık yer kaldı? Yerleşikler önce sahilleri beton yığınlarıyla işgal etmeyi bıraksınlar da işgalcilerin kim olduğunu sonra konuşalım.

.
Sanırım konuya çözüm odaklı yaklaşmak, "yerleşikler" ile "gezginler" şeklindeki gerilim barındıran yaklaşımlardan daha yapıcı olmalı ? Biz karavancıların konaklama sorunu var ve yine bizim gibi haklı olarak çevremiz gittikçe artarak bu başıboşluğu sorun olarak görmekte. Peki sorun bir ise ve bunun çözümü de merkezi ve yerel yönetimlerde ise neden bunu orada çözmeye odaklanmıyoruz ?

Uygulamasına gelince; yerleşiklerden tepkiden başka birşey beklenmemesi normal. Yönetimler dediğim gibi baktıklarını görememekte ve tepkiler geldikçe çözüm için yasaktan başka şey de onların akıllarına gelememekte.
Kısaca sonuç; bizim yarım yamalak da olsa konuyu yönlendirmemize bakıyor olmalı ?
Ben eleştirilere bir e–Mail eylemine bile dönüşmedikçe anlam vermekte zorlanıyorum. Umarım kimse gücenmez..

İletimi yine Ziya Paşa ile bitireyim.
"Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde" :yum:

Son düzenleme:

10 gün önce Frankfurter Rundschau gazetesinde motokaravanlar hakkında ilginç bir yazı vardı.

„Motokaravanlar Salgına Dönüşüyor“

Almanya gibi otobanların bir bölümünde sürat sınırlaması olmayan bir ülkede motokaravanlardaki emisyon yüksekliǧinin havayı kirlettiǧinden bahsetmekte ilginç.

Konunun aleyhimize gelişmesini önlemek için karavancılara çok iş düşüyor.

Çevreyi rahatsız etmeden gezmek gittikçe önem kazanıyor.

Die Wohnmobile werden zur Plage

..............
Ben berlinde camping krossinsee de defalarca kaldım. ki orası sabit karavan yerleri ile meşhurdur. asla gelen karavancıyı ötekileştirmemiştir. sabit karavancılara çok küçük bir yer ayrılmıştır ve orada bir özel kulüp havası hissedemezsiniz.
amsterdamda keza asla bir karavan bir kampingte belli bir süreden fazla konaklayamaz. parası neyse verse bile konaklayamaz. camping ruhsatı yerleşik sahiplenilmiş bir alan sağlayamaz.
maşallah ülkemiz araç muayenesinde TÜV standardını almış ama kamping olayında hala ortadoğulu yağma zihniyeti devam ediyor.

Sorunun kaynağı bu.
İster karavancı ,ister cadırcı olsunlar; bir mekana demir attıklarında ;aylarca, hatta bazıları yıllarca babalarının tapu malıymış gibi işgal etmeye devam etmelerin arkasındaki sebep bu.
Parasını verse bile belli süreden fazla konaklama yapılmasının önüne geçecek yasal dayanağın ve denetim mekanizmasının olmamasıdır.
Şu an için, işletmecinin konaklamaya hasanda gelse, basanda gelse aynı parayı alıyorum diye bakmasından da kaynaklanıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.