Bürstner Premio Life 430 Ts Mi Yoksa Weinsberg 390 Qd Mi? Yardım Lütfen

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozen_12 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 215
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,415

Etiketler

Kampingleri ve karavan parkları kimin iҫin yaptığımızı bilmemiz ҫok önemli.

Yukarda yazdıklarıma bir örnek vermek istiyorum. Karlstadt, Würzburg ṣehrinin kuzeyinde, Main nehrinin kenarında 15 bin nüfuslu bir ṣehir. Kamping ve karavan park nedir ve nasıl olmalıdır sorusuna bu ṣehri gezerek cevap bulmak mümkün.

Aṣağıdaki linki aҫınca gördüğümüz haritada bir Wohnmobil Stellplatz (karavan park) bir de Camping görüyoruz.

https://www.campingplatz-karlstadt.de/kontakt/

Aṣağıdaki linki aҫınca campingin fiyatlarını görüyoruz. Iki kiṣilik bir aile iҫin Elektrik dahil 19,50 €.

https://www.campingplatz-karlstadt.de/preise/

Aṣağıdaki linki aҫarak campingin resimlerini görmek mümkün.

https://www.campingplatz-karlstadt.de/galerie/

Bu kamping öncelikle ҫevre insanının tatilini geҫirmesi, dinlenmesi iҫin ve isteyen istediği kadar kalır.

Aṣağıdaki linki aҫınca karavan parkı görürüz.

https://www.karlstadt.de/Eigene_Dateien/03-tourismus/wohnmobil/wohnmobilstellplatz_karlstadt.pdf

Karavan Parkta son üҫ yılda iki defa kaldım. Günlük ücret 9 € ve en fazla 7 gün kalmak mümkün, ṣehri gezmek isteyen motokaravancılar iҫin yapılmıṣ bir yer.

Arada gidip bi kahve tellendirip manzaralı bir yerde höpürdetmek benim ilk amacım. Binlerce KM yol yapamıyorum. Maddi durumlarım elvermiyor...
Öte yandan çok uzun süredir kampçılık yapmama rağmen hiçbir yaz on günün üzerinde bir kampta kalamadım. (Param yetseydi kalırdım belki de.) Demek istediğim kamp yerleri hiçbir zaman çok ucuz olmamıştı zaten.
Bazen kamplarla aylık anlaşıp gerçekten uzun süreler kalıyorum. Ve bu tarz yapılan tatiller bana gitgide daha makul ve mantıklı geliyor. Çekme karavanım işte böyle kamplar için yedekte duracak. çünkü böyle şeyler yapmayı pek severim. Hipopotamus gibi suyla oynanyayım yaz boyunca sahilde ohh. Severim yani. Ama Marmara'yı bitirdikleri için bu sene denize gitmedim. Bakalım gelecek neler gösterir. Gidişat iyi değil.

Sevgili Akın bey zaten bölünmüş toplum yaşamımıza şimdi yeni bir boyutla katkıda bulunmakta. 🙂
Sakın bozulan televizyonu yüzünden falan, burada eğlenceli bir çümbüş kurguluyor olmasın ? 😊

Bilmem bu mayınlı konuda kısaca şöyle uzlaşabilir miydik ?
Eğer doğru bir karavancılığın;
* karavan,
* karavancı ve
* ortam
değişkenlerinin birbirleriyle uyumuna bağlı olduğunu kabul ediyorsak, zaten baştan her karavancıya ayni karavanın uyamayacağını da kabul ediyoruz demekdir.
Zaten Akın bey de sonunda, tercihinin kendi yargısı olduğunu söylemekte.

Sadece ithal karavanlardan ikisinin arasındaki farkları irdeleyen bu başlık bile yukarda değindiğim değişkenlik faktörü için güzel bir örnek olmalı..

Forum, her telden çalma nafileliğine, farklı karavancılık türlerini de ayni platformda sunmayı eklemiş durumda.
Yanlış anlaşılmasın, dünyada örneği olmayan bu durum bereket Türkiye’de karavancılığın konuşulduğu bir ortamın, hiç olmazsa hasbelkader oluşmasını sağlamakta.
Şunun şurasında aktif katılan bir avuç kişi değil miyiz zaten ?

Üstelik durum benim gibi bir motokaravancıya, çekme karavan konularına burnumu sokmaya da mis gibi olanak vermekte.. 😊

@Doğrucu Davut
Vallahi bu sefer ben @AKMühendis tarafındayım. Özellikle Genel nedeni Avrupada değil Türkiyede yaşıyor olmak.

Ama çevremdeki herkes ;
Motokaravanın nedense daha iyi olduğunu düşünüyor.
Bunu düşünenlerin büyük çoğunluğunun karavanı yok.
O yüzden yaptıkları yargılar doğru mu? Değil mi? Tartışılır.

Benim baktığım çerçeve ,
1 Güvenlik.(Çekme karavanını bakir bir alanda bırakıp gezemezsiniz)(Motokaravan nispeten daha güvenli.)
O yüzden kamping tercih ediyorum.
2 Maliyet.(Çekme karavan her açıdan maliyeti daha düşük)
3 Kullanım kolaylığı motokaravanda daha fazla idi eskiden şimdi paraya kıydınız mı? Çekme daha lüks oldu.
Moverlar,Otomatik destek ayağı sistemleri,savrulma önleyicileri v.s v.s...
İlk yatırım ve sabit maliyetler Çekme karavanlarda daha düşük.
Giriş seviyesi motokaravan fiyatına Full aksesuarlı Aynı hacimde ve kalitede Çekme satın alırsınız.
4 Çekme karavan ile yolculukta aynı boyutlarda(hacimde) Motokaravana göre aracınız daha az yakar.

Motokaravan Zengin işi. :smiley:):tearsofjoy:

Fazla Param olsa Sırf Meraktan bir süre alıp kullanırdım. O dev Amerikan fordlar varya yanları uzuyor.
Onun gibi Şovenist bir karavanla dünya Turu güzel olurdu. Arkayada bir motorin tankeri çekme bağlardık.
Dünya turu Çekme ile olmaz değil ama zor olur.

Kimine kolay gelen başkasına zor gelebiliyor. Çekme karavanı sürmekten korkan bir sürü insan var. O2 için TIR ehliyeti yada BE almak lazım geldiğini öğrenince vazgeçen mi? Dersin.

Yorumlamalarda Karar vericiler kendi kolaylarına kaçmaktalar.

Karavan almaya karar verdiğimde bende ilk başta motokaravan düşündüm. (İTİRAFTIR)
Baktım pabuç pahalı ve Ehliyet v.s. işlemler benim için problem değil. Özellikle Maliyetleri görünce tornistan.
Çekme KARAVAN Sen bizim her şeyimizsin.

Yukarda yazdıklarıma bir örnek vermek istiyorum. Karlstadt, Würzburg ṣehrinin kuzeyinde, Main nehrinin kenarında 15 bin nüfuslu bir ṣehir. Kamping ve karavan park nedir ve nasıl olmalıdır sorusuna bu ṣehri gezerek cevap bulmak mümkün.

Aṣağıdaki linki aҫınca gördüğümüz haritada bir Wohnmobil Stellplatz (karavan park) bir de Camping görüyoruz.

Aṣağıdaki linki aҫınca campingin fiyatlarını görüyoruz. Iki kiṣilik bir aile iҫin Elektrik dahil 19,50 €.

Bu kamping öncelikle ҫevre insanının tatilini geҫirmesi, dinlenmesi iҫin ve isteyen istediği kadar kalır.

https://www.karlstadt.de/Eigene_Dateien/03-tourismus/wohnmobil/wohnmobilstellplatz_karlstadt.pdf

Karavan Parkta son üҫ yılda iki defa kaldım. Günlük ücret 9 € ve en fazla 7 gün kalmak mümkün, ṣehri gezmek isteyen motokaravancılar iҫin yapılmıṣ bir yer.
Sn . hocam,
Deyim yerindeyse , Elimiz ağzımıza gittiğinde pasaport çıkartıp yurtdışına seyrüsefer yapmak isteği hasıl olduğunda, kamping araştırma bulma konularında yardımınız gerekecek esirgemezsiniz bilirim.
Böyle bir başlık açsanız şimdiden ekonomisi düzgün karavancılar için rehber niteliği taşır.
2016'da Eylül'de Ameliyat oldum, ölüm korkusundan spora başladım (10 kilo verdim 6 ayda ) ve bir tatil planladım.
Daha Marmaris'i , Bodrum'u görmemiştim. Görmeden masada kalmaya niyetim yoktu. Önce tatili yaptım Sonra ameliyatı. :smiley:)
Ölmeden kendi gözüyle Paris'i veya Avrupanın pek çok şehrini görmek istiyor insan.
Beni gezdirmeyip dolaştırmadıktan sonra karavan ne işe yarar ki. :smiley:)

Arada gidip bi kahve tellendirip manzaralı bir yerde höpürdetmek benim ilk amacım. Binlerce KM yol yapamıyorum. Maddi durumlarım elvermiyor...
Öte yandan çok uzun süredir kampçılık yapmama rağmen hiçbir yaz on günün üzerinde bir kampta kalamadım. (Param yetseydi kalırdım belki de.) Demek istediğim kamp yerleri hiçbir zaman çok ucuz olmamıştı zaten.
Bazen kamplarla aylık anlaşıp gerçekten uzun süreler kalıyorum. Ve bu tarz yapılan tatiller bana gitgide daha makul ve mantıklı geliyor. Çekme karavanım işte böyle kamplar için yedekte duracak. çünkü böyle şeyler yapmayı pek severim. Hipopotamus gibi suyla oynanyayım yaz boyunca sahilde ohh. Severim yani. Ama Marmara'yı bitirdikleri için bu sene denize gitmedim. Bakalım gelecek neler gösterir. Gidişat iyi değil.
Hocam Çok haklısın ,
Yalnız bir konuda yanılmışsın. Bu yaz Antalya Alanya Manavgat v.s. Sahillere inseydin yakıt 7,5-8 tl iken inecektin.
Şimdi 10 oldu seneye 17 olacak diye söylenti var.
Şu anda Karavanı 1000 km uzağa götüreyim getireyim desen 5* otelde 2 gece kalırsın zaten.
Karavanı çekme stresi yanına kar. Millet Karavanı ucuz birşey sanıyor. Karavan tatilini filan ucuz zannediyorlar.

.
Ben herkes için ayni karavanın cevap olamayacağı düşüncesindeyim.
Eğer doğru bir karavancılığın;
* karavan,
* karavancı ve
* ortam
değişkenlerinin birbirleriyle uyumuna bağlı olduğunu kabul ediyorsak, zaten baştan her karavancıya ayni karavanın uyamayacağını da kabul ediyoruz demekdir.
Bu yaklaşımın motokaravanı tutmakla alakası yok..
Gücendiğim de yok ama bu kadar yanlış anlaşılır olmak gerçekten tuhaf !

Girdiğim hiç bir yabancı forumda "çekme karavan mı yoksa motokaravan mı daha karavandır" diye bir tartışmaya rastlamadım. Sanırım herhangi bir karavan türünü postulat olarak almanın, yazdığım değişkenleri sabit olarak görmeyle ilişkisi olmalı.
Yollarda bu kadar çeşitli karavanı görmek ise bereket tam tersini söylüyor..

Bence başlıktan oldukça saptık..

Son düzenleme:

Bu kamping ҫevre insanının tatilini geҫirmesi, dinlenmesi iҫin ve isteyen istediği kadar kalır.

@Doğrucu Davut
Vallahi bu sefer ben @AKMühendis tarafındayım. Özellikle Genel nedeni Avrupada değil Türkiyede yaşıyor olmak.

Ama çevremdeki herkes ;

Benim baktığım çerçeve ,
1 Güvenlik.(Çekme karavanını bakir bir alanda bırakıp gezemezsiniz)(Motokaravan nispeten daha güvenli.)
O yüzden kamping tercih ediyorum.
2 Maliyet.(Çekme karavan her açıdan maliyeti daha düşük)
3 Kullanım kolaylığı motokaravanda daha fazla idi eskiden şimdi paraya kıydınız mı? Çekme daha lüks oldu.
Moverlar,Otomatik destek ayağı sistemleri,savrulma önleyicileri v.s v.s...
İlk yatırım ve sabit maliyetler Çekme karavanlarda daha düşük.
Giriş seviyesi motokaravan fiyatına Full aksesuarlı Aynı hacimde ve kalitede Çekme satın alırsınız.
4 Çekme karavan ile yolculukta aynı boyutlarda(hacimde) Motokaravana göre aracınız daha az yakar.

Motokaravan Zengin işi. :smiley:):tearsofjoy:

Fazla Param olsa Sırf Meraktan bir süre alıp kullanırdım. O dev Amerikan fordlar varya yanları uzuyor.
Onun gibi Şovenist bir karavanla dünya Turu güzel olurdu. Arkayada bir motorin tankeri çekme bağlardık.
Dünya turu Çekme ile olmaz değil ama zor olur.

Kimine kolay gelen başkasına zor gelebiliyor. Çekme karavanı sürmekten korkan bir sürü insan var. O2 için TIR ehliyeti yada BE almak lazım geldiğini öğrenince vazgeçen mi? Dersin.

Yorumlamalarda Karar vericiler kendi kolaylarına kaçmaktalar.

Karavan almaya karar verdiğimde bende ilk başta motokaravan düşündüm. (İTİRAFTIR)
Baktım pabuç pahalı ve Ehliyet v.s. işlemler benim için problem değil. Özellikle Maliyetleri görünce tornistan.
Çekme KARAVAN Sen bizim her şeyimizsin.
Galiba Türkiye’de ҫekme karavanla da motokaravan gibi gezebilirim anlayıṣı hala oldukҫa yaygın. Insanları ҫekme karavana yönelten (ÖTV) azalsa da,Türkiye’de ҫekme karavanla kamp dıṣı konaklayabilmek (Iskandinavya üllkeleri hariҫ) bir ҫok Avrupa ülkesine göre daha kolay. Bu ṣartların önümüzdeki yıllarda ҫekme karavanın aleyhine geliṣeceğini düṣünüyorum.

Sn . hocam,
Deyim yerindeyse , Elimiz ağzımıza gittiğinde pasaport çıkartıp yurtdışına seyrüsefer yapmak isteği hasıl olduğunda, kamping araştırma bulma konularında yardımınız gerekecek esirgemezsiniz bilirim.
Böyle bir başlık açsanız şimdiden ekonomisi düzgün karavancılar için rehber niteliği taşır.
2016'da Eylül'de Ameliyat oldum, ölüm korkusundan spora başladım (10 kilo verdim 6 ayda ) ve bir tatil planladım.
Daha Marmaris'i , Bodrum'u görmemiştim. Görmeden masada kalmaya niyetim yoktu. Önce tatili yaptım Sonra ameliyatı. :smiley:)
Ölmeden kendi gözüyle Paris'i veya Avrupanın pek çok şehrini görmek istiyor insan.
Beni gezdirmeyip dolaştırmadıktan sonra karavan ne işe yarar ki. :smiley:)
Yurt dıṣı Konaklama yerleri konusunda forumda detaylı bilgi olsa da, bu bilgilerin devamlı güncellenmesi gerekiyor. Konaklama yerlerinin sayıları, sunduklları hizmetler ve fiyatları hızlı bir ṣekilde değiṣiyor, geliṣiyor. Karavan sayısı ve ҫeṣidiyle yarıṣ eder gibi bir durum var. Eskiden ҫamaṣır yıkamak iҫin kampinge giderdik, ṣimdi karavan parklarda ҫamaṣır makinesi ve duṣ olanakları süratle artıyor. Döviz kuru sakinleṣip Avrupa gezileri tekrar baṣladığında en güncel bilgiler de gelecek.

Daha önce bir kaҫ defa tekrarladığım bir noktayı bir daha yazmakta fayda var. Avrupayı karavanla gezmek hiҫ bu kadar kolay değildi ve gittikҫe daha da kolaylaṣıyor (koronanın ve döviz kurunun etkileri olamasa).

Son düzenleme:

Galiba Türkiye’de ҫekme karavanla da motokaravan gibi gezebilirim anlayıṣı hala oldukҫa yaygın. Insanları ҫekme karavana yönelten (ÖTV) azalsa da,Türkiye’de ҫekme karavanla kamp dıṣı konaklayabilmek (Iskandinavya üllkeleri hariҫ) bir ҫok Avrupa ülkesine göre daha kolay. Bu ṣartların önümüzdeki yıllarda ҫekme karavanın aleyhine geliṣeceğini düṣünüyorum.
Hocam kendimi ifade edememişim,
Kamping yerleri ile Karavan PARK alanlarının bilgilerinin nasıl temin edileceği üzerine bir yazı kaleme almanızı rica etmek istemiştim. Beceremedik. Belki uluslar arası kampinglerin olduğu bir site vardır.

Gitmek istediğimiz yerin Rotasını çizdik diyelim yol üstünde hangi kamplar var nasıl bulacağız, hangi sitelerden faydalanacağız.
Diğer otoyollardan nasıl faydalanacağız v.s. sorunlarından ziyade öncelikli hedefin Kamping ve karavan PARK bulup geceleme üzerine hangi ülke için hangi siteye bakacağız v.s.
Diğer konu için,
Pandemide yasakladılar. Hiç bir yerde kamping veya karavan park harici konaklayamadık. Şimdi serbest, şehirden çok uzak yerlere giderseniz jandarmaya haber veriyorsunuz. Kabul ederlerse konaklıyorsunuz. Yoksa yine yok.
Yasaklasalar bile otoyollardaki benzin istasyonları gayet güvenli. Yasak en kolay orada delinir.

Hocam kendimi ifade edememişim,
Kamping yerleri ile Karavan PARK alanlarının bilgilerinin nasıl temin edileceği üzerine bir yazı kaleme almanızı rica etmek istemiştim. Beceremedik. Belki uluslar arası kampinglerin olduğu bir site vardır.

Gitmek istediğimiz yerin Rotasını çizdik diyelim yol üstünde hangi kamplar var nasıl bulacağız, hangi sitelerden faydalanacağız.
Diğer otoyollardan nasıl faydalanacağız v.s. sorunlarından ziyade öncelikli hedefin Kamping ve karavan PARK bulup geceleme üzerine hangi ülke için hangi siteye bakacağız v.s.
Diğer konu için,
Pandemide yasakladılar. Hiç bir yerde kamping veya karavan park harici konaklayamadık. Şimdi serbest, şehirden çok uzak yerlere giderseniz jandarmaya haber veriyorsunuz. Kabul ederlerse konaklıyorsunuz. Yoksa yine yok.
Yasaklasalar bile otoyollardaki benzin istasyonları gayet güvenli. Yasak en kolay orada delinir.
Ahmet Bey, konuyu anladım galiba.:sweatsmile:
Bu konuda ҫok sayıda app var. Aṣağıdaki liste karavan parklar listesi. Bu karavan pakların bir kısmında ҫekme karavanla da kalmak mümkün.

https://smartercamping.de/besten-stellplatz-apps-android-ios/

Navigasyonlarda kamping listesi var biliyorum. Bir örnek olarak aṣağıdaki listeyi yazıyorum.

Navigation zum Campingplatz

Avrupa gezisi düṣünenlere önerim. Gezinin baṣarılı, tasarruflu olmasının illk ṣartı bu listeleri okumasını bilmek. Korona ve kıṣ aylarını değerlendirerek bu listeleri tanımaya ҫalıṣmak lazım. Okumasını bilmek ve tanımak derken, kullanım klavuzu anlamını kastediyorum. Google tercümeleri gittikҫe anlaṣılır hale geliyor. Lisanını bilmediğimiz bir ülkeyi gezmekte artık kolaylaṣıyor.

Bu konuda formda yeni bir baṣlık iҫin de düṣüncelerim var.

Son düzenleme:

Ama çevremdeki herkes ;

Karavan kullanmamışların, bu konudaki yorumlarının, hiç bir kıymet-i harbiyesi olmaya ...
Bekara karı boşamakla, aynı değerdedir.. :tonguewink: :confused: :yum:

Ahmet Bey, konuyu anladım galiba.:sweatsmile:
Bu konuda ҫok sayıda app var. Aṣağıdaki liste karavan parklar listesi. Bu karavan pakların bir kısmında ҫekme karavanla da kalmak mümkün.

https://smartercamping.de/besten-stellplatz-apps-android-ios/

Navigasyonlarda kamping listesi var biliyorum. Bir örnek olarak aṣağıdaki listeyi yazıyorum.

Navigation zum Campingplatz

Avrupa gezisi düṣünenlere önerim. Gezinin baṣarılı, tasarruflu olmasının illk ṣartı bu listeleri okumasını bilmek. Korona ve kıṣ aylarını değerlendirerek bu listeleri tanımaya ҫalıṣmak lazım. Okumasını bilmek ve tanımak derken, kullanım klavuzu anlamını kastediyorum. Google tercümeleri gittikҫe anlaṣılır hale geliyor. Lisanını bilmediğimiz bir ülkeyi gezmekte artık kolaylaṣıyor.

Bu konuda formda yeni bir baṣlık iҫin de düṣüncelerim var.
@Akdeniz45 hocam, teşekkür ederim.

@Doğrucu Davut abi,
Sonuç olarak konuya dönersek ikiside Avrupa üretimi belli kalitelere sahip karavanlar.
Dileyen istediğini tercih edebilir, Karavan alımı konusunda insanlara dayatma yapmamak lazım herkesin kendi durumu(şartları) , lokasyonu ve pozisyonu var.
Yıllık gecelenecek gün sayısı bile bir etken. Karavan satın almaya karar vermek bile büyük bir yükümlülük.
Kullanmadığınız günlerde Nerede muhafaza edeceksiniz. v.s. Bir sürü problem.
Ama son tahlilde Gezenbilir'e iyiki üye olmuşum. Elinize sağlık .

Sağ olun çok şey öğrendim. Geriye az bir öğretim, Eğitim ve adabı muhaşeret kuralları kaldı. Onlarıda edindik mi?
Kendimizi KARAVANCI statüsünü kazanmış sayabiliriz.
:tearsofjoy:
Şimdi bu hafta tente temizliği ve su deposu temizliği ile ilgili başlıkları inceleyeceğim. Yağmurlar tam başlamadan yapmam lazım tembellik diz boyu.

Selamlar Saygılar

Şimdi bu hafta tente temizliği ve su deposu temizliği ile ilgili başlıkları inceleyeceğim. Yağmurlar tam başlamadan yapmam lazım tembellik diz boyu.

Kış uykusuna yatırmadan evvel karavanlarımız için yapacaklarımızı da atlamayın derim.

Aslında dönüp dönüp binâ okuduğumuz forumda, bu konu bir yerlerde sıkışmış kalmış olmalı.. 😋

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri