Çekme Karavan 3 Sistem Buzdolabı Kullanımı Ile Ilgili

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kareem20 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,114

kareem20

Ana Kamp
Herkese Merhabalar;
Sorunum büyük ve yardımlarınızı rica ediyorum.
Enerji gereksinimlerimi elektrikten anlamadığım için malesef netleştiremiyorum.
  • 12V, 3 Sistem buzdolabını çekme karavanıma alacağım. Fakat LPG'den kullanmak istemiyorum.
    1. Kamp Alanında 220V Kullanımı : Fişe Tak-Çalıştır. Bunda bişey yok farkındayım.
    2. Kamp Dışında 12V Kullanımı : LPG ile çalıştırmazsam ne gibi bir enerji gereksinimine ihtiyacım olur?
    3. Hareket Halindeyken 12V: Araçtan faydalanarak. Bu bağlantıyı yapmak
    4. Laptop, Telefon, Aydınlatma, Webasto, Kasetli 12V WC, Buzdolabı kamp haricinde 220v'a bağlamadan kullanılacak. Enerji gereksinimim nedir?
    5. LPG'yi mi tavsiye edersiniz?

Merhabalar,
Sorunuzun lpg ile çalıştırma kısmına cevap veriyim; LPG ile gayet güzel ve randımanlı olarak çalışıyor. 12kg mutfak tüpü ile aşağı yukarı 1 ay boyunca çalışabiliyor diye hesaplamıştım teknik verilerinden. Yani elektriğin olmadığı yerde akü ile uğraşacağınıza kesinlikle tüpü tercih edin derim.

Merhabalar,
Sorunuzun lpg ile çalıştırma kısmına cevap veriyim; LPG ile gayet güzel ve randımanlı olarak çalışıyor. 12kg mutfak tüpü ile aşağı yukarı 1 ay boyunca çalışabiliyor diye hesaplamıştım teknik verilerinden. Yani elektriğin olmadığı yerde akü ile uğraşacağınıza kesinlikle tüpü tercih edin derim.
Teşekkür ederim.

LPG'yi niye kulanmayacaksınız ki? 3 sistem dolaplar LPG ile çalıştığı için alınır. LPG kullanmayacaksanız 12 veya 220V'luk kompresörlü dolap alıp kullanın.
Sayın fsirin;
Güvenli olduğu konusunda tereddütlerim var da o sebeple düşünmemiştim ama madem öyle diyorsunuz ikna oldum.
  • Peki Ör: Yerli bir karavan üreticisi bu Dometic Buzdolabı'nın LPG bağlantılarını yapabilir mi?

• Ayrıca fanları karavanın dışına menfez giriş ve çıkış olarak 2 adet çıkılmalı mı? Nasıl montaj yapılıyor bu dolaplarda?

Herkese Merhabalar;
Sorunum büyük ve yardımlarınızı rica ediyorum.
Enerji gereksinimlerimi elektrikten anlamadığım için malesef netleştiremiyorum.
  • 12V, 3 Sistem buzdolabını çekme karavanıma alacağım. Fakat LPG'den kullanmak istemiyorum.
    1. Kamp Alanında 220V Kullanımı : Fişe Tak-Çalıştır. Bunda bişey yok farkındayım.
    2. Kamp Dışında 12V Kullanımı : LPG ile çalıştırmazsam ne gibi bir enerji gereksinimine ihtiyacım olur?
    3. Hareket Halindeyken 12V: Araçtan faydalanarak. Bu bağlantıyı yapmak
    4. Laptop, Telefon, Aydınlatma, Webasto, Kasetli 12V WC, Buzdolabı kamp haricinde 220v'a bağlamadan kullanılacak. Enerji gereksinimim nedir?
    5. LPG'yi mi tavsiye edersiniz?
220V dolap alırsanız 12V ile çalıştırmak için büyük güçlü (min600W) invertöre ihtiyaç var. 220V dolapların aküden çektikleri akım da 12V dolaplara göre neredeyse 2 katı. 3 sistemler ise ısıtma ile çalışır ve 100-120W güç tüketirler ve hiç durmadan çalışırlar. 3 sistemi LPG ile kullanırsanız rahat edersiniz.

Hareket halinde güvenli olmadığından , dolabı kesinlikle gazla kullanamıyorsanız diye biliyorum . Kullanılmadığı zamanlarda gazlı dolapları ters çevirmek gerekiyormuş acaba doğrumudur ?

Gazlı dolap alırsanız firma ve fiyat yazabilirmisiniz .

3 sistem buzdolapları elektiriğe bağımlılığıktan kurtulmak için üretilmiş harika ürünler (enazından benim için). Özellikle kış kampında solar panel güneşe hasretken eldeki elektiriği tasarruflu kullanmayı düşünenlere 3 sistem gazla çalışan buzdolabı büyük nimet. Sistemde alev birşekilde sönerse gaz kesicisi olduğundan güvenlik sorunu en az üründür. Alev haznesinin özel koruyucu sac kapaklarıda mevcut olduğundan seyahat halindeykende kullanımda sorun olmaz, ben seyahat esnasında asla 12 V ile çalıştırmıyorum alt dış havalandırma kapağını kapatarak ekstra önlem almış oluyorum. Kullanılmasını tavsiye edeceğim mükemmel üründür.

Selamlar

S
3 sistem buzdolapları elektiriğe bağımlılığıktan kurtulmak için üretilmiş harika ürünler (enazından benim için). Özellikle kış kampında solar panel güneşe hasretken eldeki elektiriği tasarruflu kullanmayı düşünenlere 3 sistem gazla çalışan buzdolabı büyük nimet. Sistemde alev birşekilde sönerse gaz kesicisi olduğundan güvenlik sorunu en az üründür. Alev haznesinin özel koruyucu sac kapaklarıda mevcut olduğundan seyahat halindeykende kullanımda sorun olmaz, ben seyahat esnasında asla 12 V ile çalıştırmıyorum alt dış havalandırma kapağını kapatarak ekstra önlem almış oluyorum. Kullanılmasını tavsiye edeceğim mükemmel üründür.

Selamlar
Sayın Güngör;
  1. Teşekkür ederim. Düşündüğüm ürünleri link olarak aşağıda belirtiyorum. Hangi ürün ve marka sizce mantıklı? Hacim olarak değil fakat biri WAECO dediği için soruyorum. Marka olarak sizce ne düşünmeliyim?
    Dometic RM 8551, 122L 12 V DC / 230 volt AC / LPG 30 mbar - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com' da - 353338487
  2. DOMETİC WAECO RMS 8400 85lt. 12VDC/230VAC/Gaz,, Akü, WA - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com' da - 353336398

Waeco imalatçı bir firma ve karavan yat 12-24 V ürünleri var,gazlı sistem ürettikleri konusunda bilgim yok. Yetkili satıcı Eltesan ile görüşmenizi öneririm.
Dometic ürünler genelde kalitelidir,ülkemizde yetkili satıcısı yine Eltesan bazı ürünlerini getiriyor diye bilgim var. Karavan buzdolabı konusunda Eltesan-Termosa ve Açsa firmalarından bilgi almadan ürün almamanızı öneririm.

Sayın fsirin;
Güvenli olduğu konusunda tereddütlerim var da o sebeple düşünmemiştim ama madem öyle diyorsunuz ikna oldum.
  • Peki Ör: Yerli bir karavan üreticisi bu Dometic Buzdolabı'nın LPG bağlantılarını yapabilir mi?

• Ayrıca fanları karavanın dışına menfez giriş ve çıkış olarak 2 adet çıkılmalı mı? Nasıl montaj yapılıyor bu dolaplarda?
3 sistem buzdolabının montajı çok da zor değildir. Gaz girişi bakır boru ile yapılır, 12V 10A ve 220V 100W civarında elektriksel bağlantıları yapılır. LPG ile çalışırken emniyet açısından herhangi bir nedenle alev sönerse, otomatik olarak gaz kesilir zaten. Öyle kolay kolay da sönmez zaten. Havalandırma menfezleri dışarıya açılmalıdır. Fan kullanılacaksa (şart değil) üstteki çıkış menfezine dışarı üfleyecek veya en iyisi üst soğutma plakalarının hemen altına yukarıya üfleyecek şekilde konulabilir. Ben öyle yaptım. Özellikle sıcak havalarda daha iyi bir soğutma sağlıyor.

Waeco imalatçı bir firma ve karavan yat 12-24 V ürünleri var,gazlı sistem ürettikleri konusunda bilgim yok. Yetkili satıcı Eltesan ile görüşmenizi öneririm.
Dometic ürünler genelde kalitelidir,ülkemizde yetkili satıcısı yine Eltesan bazı ürünlerini getiriyor diye bilgim var. Karavan buzdolabı konusunda Eltesan-Termosa ve Açsa firmalarından bilgi almadan ürün almamanızı öneririm.
Teşekkür ederim.

3 sistem buzdolabının montajı çok da zor değildir. Gaz girişi bakır boru ile yapılır, 12V 10A ve 220V 100W civarında elektriksel bağlantıları yapılır. LPG ile çalışırken emniyet açısından herhangi bir nedenle alev sönerse, otomatik olarak gaz kesilir zaten. Öyle kolay kolay da sönmez zaten. Havalandırma menfezleri dışarıya açılmalıdır. Fan kullanılacaksa (şart değil) üstteki çıkış menfezine dışarı üfleyecek veya en iyisi üst soğutma plakalarının hemen altına yukarıya üfleyecek şekilde konulabilir. Ben öyle yaptım. Özellikle sıcak havalarda daha iyi bir soğutma sağlıyor.
Çok Teşekkürler.

Selamlar
merhaba, weinsberg marka bir karavan aldım, üç sistem dolap var fakat soğutma da sorun yaşadım ilk kampta, bütün ürünler bozuldu,

sorunun kaynagını bilmiyorum, dometic netice itibari ile marka ama böyle bir şeyle karşmam enterasan oldu.

agus karavan havalandırma bölmesi için bir fan sattıklarını söylediler içerdeki havası alacakmış benzer sorunu olan varmıdır? ya da bir çözüm öneriniz var mı?

tesekkü ederim.

3 sistem buzdolapları 35C üzerinde üzebilir. Fan takarak soruna bir nebze çare bulabilirsiniz. Orjinal fan da bulabilirsiniz, elinizden iş geliyorsa bilgisayar fanı da takabilirsiniz.
Küçük, üstten kapaklı kompresörlü 12V buzdolabı da alabilirsiniz. Sıcaklığı yüksek bölgelerde veya yolculuk esnasında kolaylık sağlar.

merhaba, weinsberg marka bir karavan aldım, üç sistem dolap var fakat soğutma da sorun yaşadım ilk kampta, bütün ürünler bozuldu,

sorunun kaynagını bilmiyorum, dometic netice itibari ile marka ama böyle bir şeyle karşmam enterasan oldu.

agus karavan havalandırma bölmesi için bir fan sattıklarını söylediler içerdeki havası alacakmış benzer sorunu olan varmıdır? ya da bir çözüm öneriniz var mı?

tesekkü ederim.
Merhaba;

Ben de aynı marka karavanı almış bir kişi olarak üzülerek söylüyorum ki beni en büyük hayal kırıklığına uğratan donanım buzdolabı oldu.

Öncelikle 220V tüketimi çok yüksek. Yani günlük ortalama 4kw elektrik tüketiyor ki biz evde günde ortalama 5kw tüketiyoruz.

Buzdolabının kitapçığına göz gezdirdim, 25-35 derece arası sıcaklıkta en verimli çalışmayı sağlar yazıyor. Yani yaz kampı yaptığımız yerlerde bu değerleri yakalamak çok zor.

21 gün boyunca sürekli tüpte kullanım deneyimimi aktarayım.

İlk bir kaç gün performans yetersiz kalınca iki menfezi de söküp alt taraftan Usb ile çalışan masaüstü fanlardan çalıştırdım. Şöyle söyleyeyim, kızımın ateş ölçeriyle üst menfezden "sabahları" 60 derece civarı ölçtüğüm radyatör sıcaklığı, fan kullanımı ile 41-43 dereceye kadar düştü. Fan bu konuda baya işe yaradı.

Arka tarafın serinlemesi dolabın performansına da yansıdı, örneğin üst kısmın radyatörleri karlandı, üst kısma koyduğum bir alkol şişesi patladı. Ama bu soğukluk buzluk kısmının tamamı için geçerli olmadı. Yani radyatöre yapışık durumdaki şeyler oldukça soğuyor, diğer ürünler donmuyor.

Alt kısımda ise durum daha kötü. sabah koyduğumuz su akşama ancak "eh işte" soğukluğa erişti, bir sodayı bile buz gibi soğuk yapamadı. Eriyen bozulan ürünümüz oldu mu olmadı ama keyif de vermedi...

Burada şu detaylar çok önemli;

1) Kapı sık açılıp kapanmayacak, minimum sürede işler halledilecek
2) özellikle radyatörlerin önleri boş bırakılacak
3) dolap tıka basa doldurulmayacak
4) ayrıca 12v kompresörlü bir dolap alınacak :weary:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR